Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii


84 raspunsuri la acest subiect

#41
riella_ela

riella_ela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 06 decembrie 2009 - 22:54

si eu am avut candida si am folosit gynozol ovule deocamdata am scapat sper sa nu mai apara sunt in 5 luni jumate de sarcina

#42
S3r3ndipity

S3r3ndipity
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 decembrie 2009 - 22:25

Buna fetelor!

Din pacate, si eu ma numar printre burticile cu infectie urinara, depistata la ~11 saptamani de sarcina.
Am facut tratament 10 zile cu Augmentin, dupa care am repetat analiza si SURPRIZA!! Nu am scapat de infectia urinara, ba... mai mult, acest nesuferit E. Coli a devenit rezistent la Augmentin. Printre antibioticele la care E. Coli este prezinta sensibilitate, se numara 5 alte tipuri de antibiotic, dintre care:
- 4 nu le pot lua - SUNT EXCLUSE IN SARCINA, mai ales la o varsta mica sarcinii
- al 5-lea - nu il gasesc: de peste 3 luni este retras de pe piata si se pare ca a disparut si din depozitele de medicamente [q] si[bang]

Acum, pe de o parte, continuu cautarile acestui Monural (substanta activa e fosfomicina), pe de alta parte astept rezultatele unei alte analize cu antibiograma extinsa la Institutul Cantacuzino. Sper sa testeze sensibilitatea lui E. Coli la mai multe tipuri de antibiotic, printre care sa se afle si macar unul care se poate lu ain sarcina...

Daca nu imi reuseste nici una din variante, nu am decat sa astept sa mai treaca ceva vreme si sa incerc tratament intr-o luna mai avansata a sarcinii. Partea buna in toate astea e ca ..macar infectia urinara e asimptomatica.

...dar tot imi doresc sa scap de ea cat mai repede!

O sa va tin la curent [:-@].

[pup]
[gravi] 13+

#43
S3r3ndipity

S3r3ndipity
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 14 decembrie 2009 - 20:22

Am repetat analiza la Institutul Cantacuzino si .. surpriza! A iesit negativa.

Eu, sincer, nu mai stiu ce sa cred, insa dr mi-a zis sa o lasam deocamdata asa, mai asteptam cateva saptamani si repetam analiza.

S3r3ndipity
[gravi] 14+

#44
adinutzza_87

adinutzza_87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 00:16

inseamna ca esti o norocoasa , sper din suflet sa nu-ti mai iasa si alta infectie, eu nu am mai avut probleme dar dupa c nasc si dupa ce termin cu alaptatul, am sa fac un tratament de intarirea sistemului imunitar, k p viitor sa numai am asemenea probleme




[gravi] 14+

link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;15;19/st/20100618/dt/7/k/e191/preg.png[/image]
[/link]


#45
kj74

kj74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 31 decembrie 2009 - 21:24

buna. sunt in saptamana 20 de sarcina si azi dimineata am avut o usoara jena la urinat, motiv pentru care am sunat la medicul da familie, care mi-a spus sa ma preizint numaidecat la cabinet. acolo am dat o proba de urina si in urma analizarii ei mi s-a prescris selexid 200, cate o tableta de 3 ori pe zi, timp de 7 zile. dupa o saptamana de la terminarea tratamentului trebuie sa ma intorc din nou la medic cu o noua proba de urina, pentru a fi sigura ca am scapat de nenorocita asta de bacterie. citind prospectul medicamentului, am inteles ca este o penicilina administrata in cazul infectiilor tractului urinar. urmez tratamentul, desi dupa a treia pastila nu am mai avut niciun fel de simptom de infectie urinara. desi am fost asigurata ca tratamentul nu va afecta sarcina, il fac cu o oarecare strangere de inima, avand in vedere ca este vorba totusi despre un antibiotic. a mai tratat cineva infectie urinara cu penicilina? ce-mi puteti spune despre experienta voastra?

#46
ioana1234

ioana1234

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 193 mesaje

Postat 05 ianuarie 2010 - 13:29

Salutare,

Inainte de Craciun am racit urat de tot si pe langa asta si o infectie urinara de toata frumusetea, am augmentin 7 zile si osccillococcinum, paracetamol si trahisept. Dupa 1 saptamana mi-am revenit complet, nu am repetat analiza, saptamana viitoare le voi repeta si pe cele pentru toxoplasmoza si anticorpii rh, si atunci voi cere si un sumar de urina, sper sa fi trecut !




#47
adinutzza_87

adinutzza_87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 12:36

ioana eu iti recomand sa faci si o ecografie morfologica sa vezi bebitzu cum a reactionat la antibiotice sa nu-l fi slabit , eu imediat c am iesit din spital am fost, pentru linistea mea, pentru k in spital am vazut cazuri de sarcini care s-au oprit din evolutie din cauza tratamentelor cu antibiotice.
nu vreau sa te sperii dar pentru el fa si o ecografie sa vezi ce mai face[:-/]

link=http://www.TickerFactory.com/]
[image noborder]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;15;19/st/20100618/dt/7/k/e191/preg.png[/image]
[/link]


#48
geo250999

geo250999
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 ianuarie 2010 - 15:57

Sunt insarcinata in 9 saptamani si 5zile. Inainte sa raman insarcinata aveam niste scurgeri urat mirositoare dupa perioada ciclului si nu am facut nimic pentru ele. Am fost la doctor la 8saptamani si 4 zile si mi-a zis ca mi-a crescut un fibron de care stiam 1cm si mi-a dat sa iau Arefam, 3 pe zi, intravaginal. Eu acum folosesc tampoane mai rau ca inainte, odata am scurgerile care nu mi-au disparut si mai este si arefamul asta care nu stiu cat ramane in corp si cat se elimina. Este normal?

#49
maribell

maribell

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 704 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 18:00

buna fetele, sunt o viitore mamica ingrijorata,
de 2 saptamani ma doare foarte tare burta, jos la vovare, de abia ma ridic din pat de durere.beau ceaiuri si sucuri naturale si no spa, ma mai lasa dar nu-mi trece.si tot de vre-o 2 sapt. secretia mea a devenit galbena si urat mirositoare....sa fie o infectie...?
marti am programare la dr. dar nu mai pot de griji...
va urez la toate nastere usoara si bebei frumosi si sanatosi.

#50
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 18:51

Citat:
citat din mesajul lui kj74
buna. sunt in saptamana 20 de sarcina si azi dimineata am avut o usoara jena la urinat, motiv pentru care am sunat la medicul da familie, care mi-a spus sa ma preizint numaidecat la cabinet. acolo am dat o proba de urina si in urma analizarii ei mi s-a prescris selexid 200, cate o tableta de 3 ori pe zi, timp de 7 zile. dupa o saptamana de la terminarea tratamentului trebuie sa ma intorc din nou la medic cu o noua proba de urina, pentru a fi sigura ca am scapat de nenorocita asta de bacterie. citind prospectul medicamentului, am inteles ca este o penicilina administrata in cazul infectiilor tractului urinar. urmez tratamentul, desi dupa a treia pastila nu am mai avut niciun fel de simptom de infectie urinara. desi am fost asigurata ca tratamentul nu va afecta sarcina, il fac cu o oarecare strangere de inima, avand in vedere ca este vorba totusi despre un antibiotic. a mai tratat cineva infectie urinara cu penicilina? ce-mi puteti spune despre experienta voastra?
Ai scapat de infectie cu acest medicament?Mi s-a prescris si mie acelasi antibiotic dar am refuzat sa-l iau, la cabinet nu au aparatura sa determine bacteria. Astept sa ma sune sa-mi spuna daca e antibioticul potrivit, a zis ca trimite la spital proba, sper eu pentru antibiograma. Si asa am luat in ultimul an de 6 ori penicilina, Apocilin, pentru otite, o data insarcinata.De cateva zile iau naturiste: Medox si Tranebær care sper sa ma ajute.Geo, foloseste manusi sterile cand introduci progesteronul. E normal sa se scurga dar tampoanele nu-s indicate, mai bine schimba chilotul de bumbac de 2-3 ori pe zi.Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 18+ [fetita]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -