Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(46)


209 raspunsuri la acest subiect

#1
mada23

mada23

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 10:50

HRISTOS A INVIAT!
[flo][floare3]Sfanta Lumina sa va incalzeasca pantecele si sa rodeasca albinutze zumzaitoare [bibe]![flo][floare3][ruga]"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu potschimba, curajul de a schimba ceea ce-mi sta in puteresi intelepciunea de a face diferenta dintre ele......"[ruga]Rugaciunea sotilor care nu au copii"Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin."


Va invit sa continuam discutiile incepute in capitolele anterioare:cap.1,cap.2,cap.3,cap.4,cap.5,cap.6,cap.7,cap.8,cap.9, cap.10,cap.11, cap.12,cap.13, ,cap.14,cap.15,cap.16,cap17, cap.18,cap.19, cap.20, cap.21, cap.22,cap.23, cap.24, cap.25,cap.26, cap.27, cap.28,cap.29,cap.30,cap.31, cap.32, cap.33,cap.34, cap.35,cap.36,cap.37,cap.38,cap.39,cap.40,cap.41,cap.42,cap.43,cap.44,cap.45Endometrioza reprezinta, simplist vorbind, o afectiune ginecologica caracterizata prin prezenta de tesut endometrial functional in afara cavitatii uterine. Cu alte cuvinte, tesutul care in mod normal captuseste cavitatea uterina poate fi gasit, la anumite femei, in mod anormal, si in alte locatii situate extrauterin. Localizarea acestor tesuturi ectopice poate sa fie atat in zone adiacente aparatului genital feminin (ovare, ligamente largi, ligamente uterosacrate, peritoneul pelvin, septul rectovaginal, vezica urinara, etc.), cat si in locuri absolut imprevizibile, precum ar fi Sistemul Nervos Central, plaman sau tesut miocardic. Diagnosticare: Endometrioza poate fi diagnosticata de catre medicul ginecolog, care examineaza direct zona pelviana cu un mic instrument numit laparoscop. Laparoscopia este o procedura rapida, care permite depistarea endometriozei doar atunci cand este vizibila in zona genitala. In timpul unei asemenea investigatii, ginecologul sesizeaza mici puncte pe vulva, vagin, colul uterin sau intr-o alta sfera genitala. Aceste puncte sau "insule", cum le mai numesc ginecologii, sunt leziunile cauzate de fragmentele de endometru. Daca fragmentele ajung in afara zonei genitale si se depun pe intestine, depistarea lor este mai dificila.Totusi, mai ales in astfel de cazuri, contactul sexual dureros este unul dintre principalele indicii care denota prezenta endometriozei. Daca ai aceasta problema, nu ezita sa-i spui medicului.Un alt factor care intarzie depistarea endometriozei este absenta simptomatologiei. Aceasta afectiune poate fi extrem de dureroasa sau, din contra, poate trece neobservata. Este vorba, mai ales, de persoane care au o forma usoara a bolii. Care sunt simptomele endometriozei? Multe dintre cazuri sunt asimptomatice. Atunci cand simptomele apar, acestea includ: Crampe abdominale sau dureri lombare in timpul menstruatiei. Dureri menstruale severe. Dureri la defecatie (scaun). Disurie (dureri in timpul urinarii), in special in timpul menstruatiei. Dispareunie (dureri la contact sexual). Infertilitate. Cine poate face endometrioza? Orice femeie care are menstruatie regulata poate face endometrioza. Aceasta boala afecteaza cu precadere femeile intre 25 si 40 de ani, dar poate afecta si adolescentele si femei mai tinere de 25 de ani. Apare mai frecvent la femeile nulipare (care nu au avut nici o sarcina). Interventiile chirurgicale In cazurile mai severe de endometrioza, tesutul cicatriceal poate fi excizat in timpul laparoscopiei exploratorie. Excizarea acestui tesut poate ameliora simptomele si poate creste sansele unei sarcini.Fertilitatea poate fi afectata? Cele mai multe femei care sufera de endometrioza pot avea copii. Sansele de a raman

#2
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 11:18

Adevarat a inviat!

Mada[pup] multumim pentru noul capitol![asia]
[pup][pup][pup]pentru bebe!

Sa ne ajute Doamne-Doamne sa fie un capitol plin de bucurii, vesti bune si 2 liniute!

#3
aditzaC

aditzaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 12:11

Adevarat a Inviat !
Mada ..multumim pt noul capitol
Ce faceti fetelor ? Cum ati petrecut ? Sper ca ati fost cumintele si nu ati abuzat de toate bunataturile [alcool][alcool].......uite cine vb ! Adeca io ..am bagat in mine ca sparta de parca venea sf lumii [pk][pk], bineinteles ca am mancat si alimente '' interzise '' dar nah odata pe an este Pastele , nu-i asa ?
Eu astazi am inceput munka [q][q].
Criss..[pup] vad ca o duci bine , n-ai treaba ! iti gateste socrela , respecti regimul pt endo .....BV ! Cum te mai simti ? Te mai dor ovarele ?
Eu ma simt bine , bufeuri nu mai am , dorm bine , ovarele ma dor cand si cand , Cm nu a venit ....astazi am 69 zile de la ultima injectie
[alcool][alcool] . M-au durut sanii f putin , cand dreptul , cand stangul .


Va [pup][pup][pup] pe toate si va doresc o saptamana frumoasa si un nou capitol plin de multe liniutze !

#4
beatrice75

beatrice75

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.639 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 14:31

AditzaC, cat te-ai ingrasat in urma tratamentului?

#5
fireyes

fireyes

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.105 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 15:50

Lucia, Ioana, [pup] ca v-ati gandit la mine in toata perioada asta, eu nu am mai reusit sa intru pe la alte subiecte decat cele de fiv... acum numai o iau inapoi pe fir

Lucicutza, imi place de burtica ta roz[olala], abia astept sa ne povestesti cum te trezesti noptile sa schimbi scutece...

Mada, eu cred ca am mai pierdut sirul, asa ca nu stiu ce culoare pui la sosetele...[pup]

Magdita, imi pare nespus de rau si-ti doresc tot binele[flo]





#6
aditzaC

aditzaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 15:52

beatrice....[pup] daca iti spun ca nu am luat nici un kg in plus ma crezi ? am greutatea care o aveam si inainte de operatie si pe care o am de multi ani de zile ( adica 51 kg , cel mai mult am avut la varsta de 16 ani , adika 55 kg [alcool][alcool][alcool])
Mananc f mult dar nu se pune . In ultimii ani nu am avut mai mult de 53 kg. Toata lumea imi zice ca sunt prea slaba ( am 1.68 inaltime ) dar eu nu vad asa slaba . Singurul lucru care nu imi place este faptul ca am picioarele prea subtiri ....gamba subtire ! Sti ca noi femeile avem complexe in general [alcool][alcool][alcool]
Tu ce faci ?

Eu nu am de munka si nici chef nu as avea asa ca tot imi pierd vremea pe internet . [:D]

#7
cristy1977

cristy1977

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 15:55

hellooo, fetili, ce mai faceti?[flo]
aditza, super ca te simti bine, sper ca ati petrecut frumos de pasti, zici ziua 69, e pai nu mai este mult si poate ne dai vesti bune[pk], eu parca am innebunit, am tinut regim chiar si de pasti, dar asta din cauza ca soacra mea draga iar mi-a gatit numai mancare "buna" in endo, cred ca vrea neaparat un nepotel[:D]: sarmalute de piept de pui in foi de stevie, drob din organe de curcan, pate de ficat de curcan, etc[pofta]. au fost tare bune, am mai bagat la greu fructe, branzica buna de la taran, dar am mancat si putina pasca si cozonac bunut[olala], ca nu am rezistat, dar in mare am trecut cu brio si de sarbatorile astea[:D]. eu cred ca sunt ziua 62, ieri m-au intepat ambele ovare, mai ales cel drept, nu stiu ce ar putea sa insemne asta: ori chist ori ovulatie, noi insa am prestat corespunzator[:I], burtica ma mai doare din cand in cand, dar foarte usor, noaptea cand merg la toaleta, bufeuri nu mai am nici eu si am inceput sa dorm bine, eeee... nu ma plang, toate sunt bune si frumoase, zic eu[:I][pup]
beatrice, eu cred ca m-am ingrasat pana acum in jur de 4 kg. cam nasol, insa am mancat destul de bine... [pup]

"After all, tomorrow is another day!"

#8
aditzaC

aditzaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 16:21

criss...[pup] este f bine ca ai reusit sa tii regim in continuare , eu zic ca este un lucru f bun ! De-as avea si eu o soacra atat de intelegatoare ca a ta .... si mie imi gateste si imi face poftele , dar Nu pricepe ca eu nu mananc gras , condimentat , sarat , si asa mai departe , acum ii zic si acum uita , sigur are si ceva la cap [:D].
Ehe criss ce bine ar fi sa va dau vesti bune , chiar ma batea gandul sa imi iau niste teste [:D] , cred ca ma mananca pielea .
Noi nu am mai prestat de o sapt si un pik , a fost sapt mare iar zilele astea am fost plecati[alcool][alcool].
Bine ca am scapat de acele bufeuri . Ma bucur din suflet ca esti bine .
Vroiam sa va mai zic ca ma simt obosita , as dormii si as manca in continuu cu toate ca ma doare burtica , ceea ce mi se intampla si acum . Am papat la pranz si sunt full dar eu as mai manca .[8D]
Iti tin pumnii poate ne dai vestea cea mare si tu in cateva zile [pk][pk]


[pup][pup][flo][flo]

#9
aditzaC

aditzaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 18:21

fetelor .....pe mine chiar ma bate gandul sa imi iau un test de sarcina dar imi este teama de un ras negativ [bang][bang][bang][bang]. [:-@][:-@][:-@][:-@]...sper ca ma intelegeti
magditzule ce faci ? cum te simti ? [pup][pup][pup][pup]...


pupici tuturor [pup]

#10
cristy1977

cristy1977

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 21 aprilie 2009 - 19:27

aditza, vrei un sfat de la stan patitu'(adica moa[:D]): stai cumintica si nu te mai gandi la asta, enjoi life...

"After all, tomorrow is another day!"


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -