Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

ce mai trebuie cumparat pt botez?


28 raspunsuri la acest subiect

#1
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 18:41

imi pare rau daca subiectul nu este postat unde trebuie, daca e necesar rog moderatorii sa-l mute unde trebuie



pe 3 iulie o sa fiu nasica; o sa botezam o fetita...am cumparat cate ceva dar nu mai stiu cam cea ar mai trebui, sau daca este suficient sau nu. Va rog mult cele care ati mai botezat sa ma ajutai si pe mine [pup]



Va scriu mai jos ce am cumparat:



rochita alba pt botez + body +sandalute

prosop

paturica

panza alba + fasa

2-3 pampersi (in caz de surprize la biserica [:D])



costumas cu maieut si pantaloni scurti (stil gogosar)

pantalonasi 3/4 + body cu maneca scurta

pantalonasi/fustita blugi + tricouas + sepcuta

rochita + bolero

sosetele

costumas de casa



lumanarea + ce o sa mai trebuiasca la preot



Acum, habar n-am daca e ok sau o mai trebui sa cumpar ceva< nu ma dau banii nafara din casa, dar nici n-as vrea sa fie prea putin [pup]



Multumesc!





[mamica]Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)



Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.

Dragostea nu cade niciodata...








#2
Llaura

Llaura

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.145 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 18:42

Ai de toate. Dar cercei nu ii cumperi?

#3
anemona

anemona

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 19:14

Sa pastrezi unul din trusouri s-o imbraci dupa baita de a doua zi.

Stiu ca mai trebuie nu stiu ce ulei, se gaseste in stilute frumoase pe la magazinele astea cu botezuri.

Sa-ti traiasca finuta !



[foto]

#4
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 19:40

Citat:
citat din mesajul lui Llaura
Ai de toate. Dar cercei nu ii cumperi?
cercelusi i-au cumparat parintii [flo]de fapt pe noi ne-au intrebat daca vrem sa o botezam cand avea bebelusa vreo doua saptamani; cand nasii care ar fi trebuit sa fie nu au mai vrut sa o boteze [:)][mamica]Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata...

#5
galliciana

galliciana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.002 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 20:51

ana,iti mai trebuie un vas de sticla,o cana ,o carafa-in care se pune apa din cristelnita si un manunchi de busuioc, din care se va folosi la prima baie de dupa botez!

nu am vazut daca ai scris de lumanarea pt biserica - o poti orna chiar tu,nu e greu absolut deloc, ce se pastreaza de catre parinti dupa botez si se spune ca, daca ii este rau sau are ceva copilasul,se taie bucata din lumanare si starea copilasului se amelioreaza.

noi am mai cumparat chestiutele acelea mici de pus in piept - si un cosulet mic din paie, pe care l-am aranjat eu si l-am ornat.

marturiile -nu stiu cine le cumpara, cred ca parintii.
sau se poate opta intre floricelele din piept sau marturii.

noi rupem turta deja pana in 23.
BAFTA MULTA!!! sa iti traiasca finuta!

ASPIRANTA PANA IN MADUVA OASELOR!
astept inca o minune in viata mea!!!
Sa iubim pe semenii nostri ca pe noi insine, sã mãsurãm pe altii cu mãsura cu care ne mãsurãm pe noi, sã pretuim lucrurile si nevoile lor prin cele ale noastre. Cand le vom dori ceea ce ne dorim nouã si cand îi vom feri de ceea ce ne ferim noi, atunci vom implini legea adevaratei iubiri..
Confucius


#6
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 21:19

Citat:
citat din mesajul lui galliciana
ana,iti mai trebuie un vas de sticla,o cana ,o carafa-in care se pune apa din cristelnita si un manunchi de busuioc, din care se va folosi la prima baie de dupa botez!nu am vazut daca ai scris de lumanarea pt biserica - o poti orna chiar tu,nu e greu absolut deloc, ce se pastreaza de catre parinti dupa botez si se spune ca, daca ii este rau sau are ceva copilasul,se taie bucata din lumanare si starea copilasului se amelioreaza. noi am mai cumparat chestiutele acelea mici de pus in piept - si un cosulet mic din paie, pe care l-am aranjat eu si l-am ornat.marturiile -nu stiu cine le cumpara, cred ca parintii. sau se poate opta intre floricelele din piept sau marturii.noi rupem turta deja pana in 23.BAFTA MULTA!!! sa iti traiasca finuta!ASPIRANTA PANA IN MADUVA OASELOR!astept inca o minune in viata mea!!!Sa iubim pe semenii nostri ca pe noi insine, sã mãsurãm pe altii cu mãsura cu care ne mãsurãm pe noi, sã pretuim lucrurile si nevoile lor prin cele ale noastre. Cand le vom dori ceea ce ne dorim nouã si cand îi vom feri de ceea ce ne ferim noi, atunci vom implini legea adevaratei iubiri.. Confucius
am uitat sa zic si de cruciulitele de pus in piept pe care le-am mai cumparat[mamica]Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata...

#7
galliciana

galliciana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.002 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 21:38

ana, ai dreptate, scuze, dar eu stau in alta parte a tarii,de mai multi ani, am uitat sa iti spun[q] ca aici nu prea se gasesc cruciulite..... mai mult floricele....au fost ieftine, asa ca.....
si e drept ca am si pierdut sirul obiceiurilor din sud...

ASPIRANTA PANA IN MADUVA OASELOR!
astept inca o minune in viata mea!!!
Sa iubim pe semenii nostri ca pe noi insine, sã mãsurãm pe altii cu mãsura cu care ne mãsurãm pe noi, sã pretuim lucrurile si nevoile lor prin cele ale noastre. Cand le vom dori ceea ce ne dorim nouã si cand îi vom feri de ceea ce ne ferim noi, atunci vom implini legea adevaratei iubiri..
Confucius


#8
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 12 iunie 2010 - 13:21

intreb si eu la subiectul asta: parintii ce trebuie sa cumpere?

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#9
kj74

kj74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 12 iunie 2010 - 13:47

Citat:
citat din mesajul lui delsim

intreb si eu la subiectul asta: parintii ce trebuie sa cumpere?

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer


cadou la nasi [:D]

#10
anaemi

anaemi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.238 mesaje

Postat 12 iunie 2010 - 17:26

Citat:
citat din mesajul lui kj74
Citat:
citat din mesajul lui delsim
intreb si eu la subiectul asta: parintii ce trebuie sa cumpere?Delia"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
cadou la nasi [:D]
asta am cumparat si noi cand am fosst fini [:D]...[mamica]Anamaria & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata...


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -