Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Sunt amanta (4)


331 raspunsuri la acest subiect

#11
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 17 aprilie 2009 - 21:27

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui noideea

cum pot eu sa am suflet mare pentru o pitipoanca care distruge o familie si scuza ei este: "da io-s indragostita!!!!"

Mi s-au stricat toate cele la mansarda cand am citit-o!!!!!


Noideea ,te-a inselat cumva partenerul sau te-a lasat pt. alta? Ca asa suna tot ce scrii tu.

In primul si-n primul rand , "pitzipoanca" nu-ti poate distruge familia , ca sa fie "distrusa" familia ai nevoie de un partener care sa gadile "pitizpoanca" asa cum ii place ei , intelegi tu?
Nu e de vina femeia ca incearca pt. ca n-are nici o datorie fata de tine , iar daca a ta casnicie sta in bunul simt al femeilor din jur e trist rau de tot.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.com/photos/greecky/




Mor ce frumos ai spus! Scurt si cuprinzator[flo]

#12
lisaelisa

lisaelisa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 17 aprilie 2009 - 22:33

citat din mesajul lui siboleh
Buna!
Nu stiu cum sa incep, ce sa spun exact.. Ciudat, avand in vedere ca am tot timpul ceva de spus...
Ei bine, voi incepe pur si simplu..
Eu sunt amanta. Da, cea pe care voi toate o urati. Nu am nici o scuza, stiam ca este married, eu sunt foarte tanara, nu am nici un fel de obligatii, pot sa am orice barbat imi doresc, dar l-am ales pe el. L-am ales pe el ptr ca m-am indragostit. Da, si el s-a indragostit. Ne iubim nebuneste de 2 luni si nu putem sa stam unul fara celalalt. Nu i-am cerut sa divorteze, nici nu am sa o fac, dar... mai mult ca sigur lucrul asta se va intampla. Nu ma consider vinovata, sau poate doar asa imi place sa cred, dar nu pot renunta la el. Nu pot. Suntem suflete pereche, suntem facuti sa fim impreuna. Din fericire, in cazul meu nu sunt implicati si copii, daca ar fi fost, m-as fi gandit in primul si in primul rand la el, mai ales ca si eu imi doresc enorm un copil.
Nici unul din noi nu este vinovat ptr ce se intampla, nu ne-am dorit asa ceva (eu sunt dependenta de atentia celui de langa mine, nici intr-o mie de ani nu mi-ar fi trecut prin cap ca as putea fi amanta...), s-a intamplat, pur si simplu... Ne-am intalnit din intamplare (dar, stiti cum e, nimic nu e intamplator in viata...)si...acum ne iubim... Asta e tot. Ne iubim.
Nu aruncati cu pietre in mine, stiu ca nu e ok ce fac, dar este atat de puternica iubirea...
Incheiat citatul.


N-am avut rabdare sa citesc toate mesajele de la acel topic, dar am dat copy/paste astuia.

Tot ce spune fatuca asta am simtit si eu. Mi se parea ca suntem indragostiti si ca suntem suflete pereche cand, de fapt, era vorba doar de pasiune.

Relatia sa clandestina dura de doar 2 luni si deja batea campii despre ce am zis eu mai sus : suflete pereche [:-@]...

Aceste relatii sunt o capcana pt toti cei implicati, inclusiv pt sotie.

Amantele traiesc intr-o iluzie feerica, iar sotiile, de cele mai multe ori, simt cu toata fiinta schimbarea de comportament a sotului, din cauza acestor relatii extra...



Nu pot decat sa-i urez lui siboleh : Trezirea la Realitate [mariaj]!!!











lisaelisa

mami de Ancuta [aerob] ingeras iubit si dragalas

#13
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 18 aprilie 2009 - 00:36

XIO [flo] ai pus punctul pe I.

referitor la mesajul lui siboleh ... am observat ca o femeie cand se indragosteste, imediat o da cu "sufletul pereche", cu "karma"...si asa la fiecare indragosteala a sa...cam imperecheat suflet!!! ideala ar fi ca formula sa fie 1+1=2, nu 1+1+1 = jale mare!!! caci unul din acesti 1-uri este pereche pt celelalte 2??? ca o concluzie la mesajul citat mai sus eu inteleg ca atunci cand te "apuci" de chimie, uiti de "aritmetica" si o dai in "filosofie" .

natasha? anna? ne-ati lasat sa filosofam pe tema data....

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga



#14
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 10:27

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Citat:
citat din mesajul lui noideea

cum pot eu sa am suflet mare pentru o pitipoanca care distruge o familie si scuza ei este: "da io-s indragostita!!!!"

Mi s-au stricat toate cele la mansarda cand am citit-o!!!!!


Noideea ,te-a inselat cumva partenerul sau te-a lasat pt. alta? Ca asa suna tot ce scrii tu.

In primul si-n primul rand , "pitzipoanca" nu-ti poate distruge familia , ca sa fie "distrusa" familia ai nevoie de un partener care sa gadile "pitizpoanca" asa cum ii place ei .
Nu e de vina femeia ca incearca pt. ca n-are nici o datorie fata de tine , iar daca a ta casnicie sta in bunul simt al femeilor din jur e trist rau de tot.
Singurul vinovat in toata povestea este partenerul , ca e barbat sau femeie e indiferent.
Intr-un cuplu amandoi promit sa se respecte , sa promiti ca iubesti pe cineva toata viata este ilar si atat.
Ei , jumatatea promoite sa te respecte , nu toate ispitele din lume promit asta. Doar cel/cea cu care te-ai casatorit.
Prin urmare , sa te enervezi pe a treia persoana si sa o faci in toate felurile din nou , mi se pare de rasul lumii, ca vina apartine altcuiva.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.com/photos/greecky/[:D]


Xio, poate ai dreptate in felul tau, pentru ca vezi totul dintr-o anumita perspectiva, dar uite care este parerea mea (si nu am nimik cu fata asta, nu o atac direct pe ea, ci mentalitatea ei):

Nu privesc nici din prisma femeii inselate, nici nu consider ca este ea vinovata intru totul de amantia dintre ea si un el casatorit, categoric el este principalul vinovat, dar nici nu vad o astfel de fata complet nevinovata.... "saraca... ea doar il iubeste".
Iata rationamentul meu: societatea (ca asa mi-a zis mie aia de la starea civila si cam asa e reglementata treaba si in condul familiei) ocroteste familia. Familia este o valoare sociala care trebuie ocrotita. Daca cumva fatucile de genul asta (a se citi: nu autoarea postarii in mod special, ci ea ca exponent a amantelor) sunt in afara societatii, atunci jos palaria, fata nu are nici o vina. Dar atat timp cat societatea, prin tot ce insemna ea, ocroteste familia, vin cu intrebarea? Cum protejeaza ea ideea de familie? Zice ca ii plac copii si ca spera sa aiba. Nimik de comentat pana aici, chiar primeste salutul meu, dar nu se gandeste ca si ea va avea copii si ca stabilitatea ei familiala, viitorul copiilor ei va atarna candva, poate, sau sigur, de o chestie de genul asta? Nu este suficient ca masculul sa vrea sa isi insele nevasta, dar ca amanta sa se spele pe maini cu sintagma "m-am indragostit" intrece orice intelegere, din punctul meu de vedere.

Am o amica care are un amic care vrea sa-i fie amant. Pe considerentul ca are doi copii acasa si o nevasta, fata nu a avut tupeul si neobrazarea sa intre in aceasta relatie. Au ramas si sunt doar amici, desi ar fi avut mult de castigat daca accepta. Si sa nu crezi ca nu-mi spunea ca se indragosteste de el pe zi ce trece.
A avut decenta, demnitate, altruism, moralitate, bun simt, educatie, simt civic, umanitate si nu in ultimul rand frica de Dumnezeu.

O "pitipoanca" nu are nici una din aceste caracteristici, care sunt niste valori care nu se mai cultiva. E... ce obligatie are amanta fata de nevasta?

#15
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 11:13

Si nu, reactia mea nu are legatura cu faptul ca al meu m-a lasat pentru alta. .....Nu inca, da nu se stie niciodata....

Si eu am fost in ipostaza in care actualul meu sot, fiind cu o fata de 8 ani, m-a intalnit pe mine si a parasit-o pe fata aia care i-a dedicat atatia ani, mi-a facut capul mare si m-am indragostit si visam cai verzi pe pereti si ma credeam suflet pereche.

Daca ma uitam mai bine la context, fara sa gandesc ca o gasculita, imi dadeam seama ca usurinta cu care i-a dat papucii si s-a aruncat intr-o relatie cu o necunoascuta doar ca zicea el ca sunt asa si pe dincolo, trebuia sa imi spuna multe, in special ca cealalta era zugravita foarte urat. Ca n-o iubeste, ca n-a iubit-o niciodata, ca e fara perspectiva, ca e alba ca e neagra, ca trebuia sa se desparta de mult de ea, ca eu sunt ....si ma ridica in slavi sa mi se umfle mie pipota in mine. Prima intrebare trebuia sa fie: daca o vede asa rau, ce-a cautat sa stea cu ea 8 ani de zile? Ce-i leaga pe ei?
Am vazut dupa ce ne-am casatorit ce i-a legat.
Cine iesea val vartej din casa la 11 noaptea sa se duca sa salveze "demoazela in distres", pe amica lui (ca i-a jurat amicitie eterna, ca tribut ca a lasat-o cu ochii in soare, sa nu sufere fata prea rau pentru o despartire asa brusca) cu care a fost 8 ani de zile si pe care nu-i poate sterge cu buretele?

Un barbat care se plaseaza singur intre doua femei este de cea mai joasa speta. Iar amantele astea indragostite ar trebui sa deschida ochii bine cand dau de astfel de barbati. Ar trebui sa se intrebe de ce cauta in alta parte cand alegerea lui a fost cutare femeie si cu acea femeie s-a hotarat sa aiba copil. Unde a esuat el in conservarea integritatii familiei lui de a ajuns la optiunea amanta? Oare el nu vinde gogosi?

Si mai este o chetsie care nu-mi da pace gandurilor mele referitor la postarea indragostitei: cine intra intr-o relatie fara viitor? Doar sa stea saltea? Oare nu e ipocrizie curata cand zice ca nu vrea sa il desparta de familia lui? Sau e ceva mult mai promiscuu aici?

#16
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 11:38

Citat:
citat din mesajul lui noideea


Si mai este o chetsie care nu-mi da pace gandurilor mele referitor la postarea indragostitei: cine intra intr-o relatie fara viitor? Doar sa stea saltea? Oare nu e ipocrizie curata cand zice ca nu vrea sa il desparta de familia lui? Sau e ceva mult mai promiscuu aici?


pai nu-s toate asha cerebrale. si fata zicea ca nu vrea sa-i divorteze dar ca mai mult ca sigur asta se va intampla: adica vor divortza.
si de ce reduci actul sexual la stat saltea? ca mai sunt si alte pozitii decat a misionarului. si si acolo nu-i musai sa stea doar.
si daca nu sta saltea e promiscuoasa?
fata s-a-ndragostit. asa cum si tu te-ai indragostit de actualul tau sot.


#17
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 12:48

cine intra intr-o relatie fara viitor? pai iti spun eu: cineva prea tanar, cineva care nu-si doreste neaparat o obligatie, cineva care doreste doar sa traiasca clipa, cineva naiv si aiurit...cred ca fata s-a indragostit, insa uita ca oamenii se casatoresc in general pentru ca-si inchipuie ca si-au gasit sufletul pereche...asadar prima pereche a sotului inselacios a fost chiar sotia lui, si in euforia de inceput stergi chestia asta cu buretele, e trist cum in calitate de amanta te crezi deosebita, mai indragostita ca oricine, cum reusesti sa reduci la minim sentimentele altcuiva, intotdeauna altcineva (sotia) simte mai putin decat simti tu?!

Pe de alta parte, nu sunt de acord cu noideea, nu este nimic promiscuu aici, faza cu salteaua e doar o mica rautate, si nu vorba nici macar de ipocrizie, desi e aproape de ipocrizie, iti spun, in euforia de inceput, indragostita de un barbat insurat nu mai gandeste "drept", indragosteala aia cu aroma de interzis e ca un halucinogen...simt eu aiurea, sau in zilele noastre pare chiar trendy sa fii amanta? [8D]


It's the first day of the rest of my life!

#18
evora

evora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 13:05

Citat:
citat din mesajul lui noideea

Iata rationamentul meu: societatea (ca asa mi-a zis mie aia de la starea civila si cam asa e reglementata treaba si in condul familiei) ocroteste familia. Familia este o valoare sociala care trebuie ocrotita. Daca cumva fatucile de genul asta (a se citi: nu autoarea postarii in mod special, ci ea ca exponent a amantelor) sunt in afara societatii, atunci jos palaria, fata nu are nici o vina. Dar atat timp cat societatea, prin tot ce insemna ea, ocroteste familia, vin cu intrebarea? Cum protejeaza ea ideea de familie?

E... ce obligatie are amanta fata de nevasta?











Pana acum eu credeam ca bunul mers al casniciei mele depinde exclusiv de mine si barbatu' meu. Acum tu vii si spui ca de fapt societatea e cea responsabila de treaba asta. Cu alte cuvinte, daca el vine cu urme de ruj pe guler, n-are nici o treaba, e de vina societatea, daca lipseste noaptea de acasa, la fel... societatea nu si-a facut treaba.
Dar eu m-am maritat cu societatea, mi-a promis mie societatea asta ceva? Dar cine a intrebat societatea asta daca e de acord sa-mi protejeze mie familia? Pe fatucile alea pe care le invoci tu, le-a intrebat cineva daca sunt de acord sa-mi lase mie barbatu-n pace, doar asa din datorie cetateneasca?
Ca daca tot e obligatie civica sa protejam familiile altora, atunci s-o facem lege fratilor, sa le pedespim pe alea care indraznesc sa ridice ochii la sotii nostri. Ca daca nerusinatele le ispitesc, ei saracii ce sa faca? Sa reziste tentatiei doar ca i-a jurat nevestei credinta in biserica? Doar pt ca are acasa copii, sa lase bunatate de duduie cu ochii in soare?

Asta-i dilema mea, eu pe cine cred? Ca l-am intrebat pe al meu si cica nu duduile-s de vina(o fi influenta zilei de azi? [:D]), dar vad ca si tu esti destul de sigura cand spui ca societatea e responsabila, ca doar ti-a spus aia de la starea civila!

Si sa stii ca la urma urmei mi s-a luat si o piatra de pe inima, bine ca sunt maritata, ca l-am prins in lat, ca de-acum las societatea sa-si faca treaba pe care mi-a promis-o.

Nici nu stiu ce sa urez celor care gandesc asa, "treziti-va", sau poate mai bine..."somn usor"?!

#19
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 13:35

Citat:
citat din mesajul lui noideea

Si nu, reactia mea nu are legatura cu faptul ca al meu m-a lasat pentru alta. .....Nu inca, da nu se stie niciodata....

Si eu am fost in ipostaza in care actualul meu sot, fiind cu o fata de 8 ani, m-a intalnit pe mine si a parasit-o pe fata aia care i-a dedicat atatia ani, mi-a facut capul mare si m-am indragostit si visam cai verzi pe pereti si ma credeam suflet pereche.

Daca ma uitam mai bine la context, fara sa gandesc ca o gasculita, imi dadeam seama ca usurinta cu care i-a dat papucii si s-a aruncat intr-o relatie cu o necunoascuta doar ca zicea el ca sunt asa si pe dincolo, trebuia sa imi spuna multe, in special ca cealalta era zugravita foarte urat. Ca n-o iubeste, ca n-a iubit-o niciodata, ca e fara perspectiva, ca e alba ca e neagra, ca trebuia sa se desparta de mult de ea, ca eu sunt ....si ma ridica in slavi sa mi se umfle mie pipota in mine. Prima intrebare trebuia sa fie: daca o vede asa rau, ce-a cautat sa stea cu ea 8 ani de zile? Ce-i leaga pe ei?
Am vazut dupa ce ne-am casatorit ce i-a legat.
Cine iesea val vartej din casa la 11 noaptea sa se duca sa salveze "demoazela in distres", pe amica lui (ca i-a jurat amicitie eterna, ca tribut ca a lasat-o cu ochii in soare, sa nu sufere fata prea rau pentru o despartire asa brusca) cu care a fost 8 ani de zile si pe care nu-i poate sterge cu buretele?

Un barbat care se plaseaza singur intre doua femei este de cea mai joasa speta. Iar amantele astea indragostite ar trebui sa deschida ochii bine cand dau de astfel de barbati. Ar trebui sa se intrebe de ce cauta in alta parte cand alegerea lui a fost cutare femeie si cu acea femeie s-a hotarat sa aiba copil. Unde a esuat el in conservarea integritatii familiei lui de a ajuns la optiunea amanta? Oare el nu vinde gogosi?

Si mai este o chetsie care nu-mi da pace gandurilor mele referitor la postarea indragostitei: cine intra intr-o relatie fara viitor? Doar sa stea saltea? Oare nu e ipocrizie curata cand zice ca nu vrea sa il desparta de familia lui? Sau e ceva mult mai promiscuu aici?


Eu nu sunt sigura ca trebuie sa inteleg din postarea ta, ca sotul a lasat-o pe cealalta dupa 8 ani, mi se pare la fel de grav, chiar daca nu au fost casatoriti, ce daca aveau acte, tu ocroteai casatoria lor, si nu te mai bagai pe felie??
Oricit sitesc si incerc sa inteleg, nu reusesc.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena

#20
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 aprilie 2009 - 14:31

Noideea , nimeni in lumea asta nu intra intr-o relatie cu certitudinea ca va trai pana la adanci batraneti cu partenerul.
Nici o relatie nu are un viitor asigurat 100%.


Iar despre societate , eu nu vad lucrurile asa. Nu societatea trebuie sa aiba grija de familia ta ci tu si sotul , atat.Voi 2 v-ati casatorit , de voi depinde ca acea casnicie sa mearga.
Si nu sunt de vina amantele pt. ca nu poti sa-ti impui de cine sa te indragostesti(din pacate). Si la multe pers. daca s-au indragostit parca au orbit subit.
Si tu ai fost in aceeasi situatie ca si amantele: te-ai indragostit de un om care deja era cu cineva.Sotul tau s-a despartit cumva de respectiva fata inainte ca tu si el sa faceti ceva(sarut , mangaieri , intalniri , sex , iesiot in oras etc etc)?
Daca da , e rara situatia si il felicit.[:)]


Ai mai spus ca amanta nu se gandeste ca barbatul e casatorit , a ales o femeie cu care sa-si intemeieze o familie.
Stii de ce nu se gandeste? Ca si el "uita" chestia asta.
EU , ca amanta , cand stau in pat cu respectivul , sincer , mi se falfaie de societate , de discutii filosofice despre ocrotirea familiei. El vrea sa se culce cu mine , eu cu el , in nici un caz nu-mi voi lua bluza pe mine dupa niste saruturi furtunoase ca sa ma pun sa-i explic despre devotament , respect , despre nevasta-sa si cum ar trebui sa se poarte cu ea.
Logica este foarte simpla si normala: daca pe el nu-l intereseaza de femeia cu care s-a casatorit , de ce m-ar interesa tocmai pe mine?

Fiecare om e liber sa-si incerce sansa, asta cred eu , daca o relatie se destrama nu este din cauza respectivei persoane , ci din cauza celor 2 parteneri.

Eu sunt innebunita dupa chitaristul de la Rammstein(e in semnatura[:D][olala]). Ei , daca ar veni maine la mine sa-mi spuna ca vrea sa facem sex nu as putea sa o fac. Nici daca prietenul mi-ar da "voie" , pt. ca nu m-as simti eu confortabil.
De mine depinde daca insel sau nu , indiferent cate ocazii am.Nu de cei care imi propun lucrul asta.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.com/photos/greecky/


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -