Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Cauzele opririi din ev.a sarcinii (Leiden+MTHFR) 5


196 raspunsuri la acest subiect

#1
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 15 aprilie 2009 - 23:32

Cap 1 Cap 2 Cap 3 Cap 4















Informatii

Avortul spontan(art in engleza)



Avortul spontan (art din Revista farmacist)

http://sarcina.pentrumamici.ro/sarcina-a/sanatate-gravide/avortul-spontan-%E2%80%93-tipuri-cauze-si-simptome(art pentrumamici.ro)



Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)



Trombofiliile-implicatii obstreticale



Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza



Profil trombofilie(art synevo.ro)



Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)



Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica

postat pe DC de Luca-Luca[flo]

Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)



Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)



Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza



Patologia imunologica a implantarii oului






Utile

Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)



Informatii despre analize Synevo Romania








Suplimente nutritive



B6 100mg (1/zi)de aici

B12 500mcg (2/zi)de aici

Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).

Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii




Utile

Cum se administraza heparina








Au descoperit cauza opririi din evolutie a lui bb,

acum optimiste
[pk]




Mcrissa MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 11 si 15 s)




Profa 40 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.

4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):

-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006

-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarc.sub heparina

-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute

-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic

Rezultatul buletinului de analiza aici




Danny1 34 ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip homozigot Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.




Miki-miki 38 ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale <=120 (1 sarcina oprita din ev la 8 sapt)




Alexuta1181 28 ani Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s . Acum [gravi] si face tratam cu clexane.




11_Dye 42 ani Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.











#2
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 15 aprilie 2009 - 23:50

Multumesc fetelor, mi-am mai revenit. Socul a fost f mare pt ca nu credeam ca am mutatia asta si mai ales sa fie homozigota[bang]. Plansai ceva dar acum sunt pe pozitie, nu ma las eu invinsa de 2 balarii.
Nu are rost sa ma investighez in Franta, stiu ce am, problema este cu supravegherea sarcinii si pt asta imi voi alege 2 dr si in Buc pe langa cei 2 din din orasul meu.
Profa, eu iau acid folic de mult timp dar de 5 mg de o luna acum tb sa am o luna si de B6 cu B12 inainte de FIV? Te rog da-mi si mie link-rile de unde pot lua B6 si B12 ca nu le mai gasesc. (o sa le pun pe prima pag)


#3
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 00:04

Profa nu ma mai dusai la gine pt ca nu avea program azi la cabinet. Maine dimi ma duc la hematoloaga.




Miki Anul asta pun de-un pui [^] ( sau doi )

#4
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 01:21

Profa gasii site-ul dar nu au B6 in stoc. Tu de unde ai luat B6 de 50 mg, de la ce firma?




Miki Anul asta pun de-un pui [^] ( sau doi )

#5
profa

profa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 01:58

miki,B6 am luat de la firma VITAKING,nu mai stiu care era link-ul,vad vca pe cutie scrie ca poti cauta la www.vitaking.ro,dar nu e doar B6,ca n-am gasit,e un complex de B-uri,se numeste MEGA B100 si contine 100mg B6 si alte cateva B-uri,acid folic(dar putin,800mcg)s.a.Cum n-am gasit altceva care sa contina doza asta de B6,m-am gandit ca deocamdata e bun si asta.exista in Germania MEDYN FORTE,dar n-am facut demersuri sa -l obtin.Pentru B12,am luat prin distribuitorul PRONATURA,pe net,de la firma ORGANIKA,de 1mg.
Ma bucur ca ti-ai revenit,stiu ca e soc sa mai afli si de astalalta,dar,cred ca intr-un fel te bucuri ca stii.Lasa,o sa fie bine,o sa vezi.O sa ne facem club[:D]!
[pup]acum,mai vb.maine!


#6
profa

profa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 02:09

miki,eu cred ca cel mai bine te lamuresti cum stai daca faci si analizele pt. homocisteina,folati si B12,eventual si B6.Despre faptul ca trb. sa iei o luna inainte de fiv si B-urile nu stiu sa-ti spun sigur,tot ce stiu e ce am scris ca mi-a zis gine ,cand a vazut ca e doar MTHFR,a zis sa iau 6 sapt. acid folic de 5 mg,si dupa aceea sa incep stimularea.Cum eu i-am spus ca iau deja de o gramada de vreme,a zis ca e ok,ca pot sa incep de acum.Adevarul e ca se vedea si pe buletinul de analiza ca valoarile folatilor, a homocisteinei si a B12,erau super.Acuma,vezi si tu,intreaba maine la hematoloaga,sa vezi ce-ti zice,dar eu o sa raman cu convingerea ac cel mai bine te lamuresti cum stai daca-ti faci analizele.

#7
profa

profa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 02:22

miki,m-am uitat pe mail sa caut firma de B-uri,este www.vitamix.ro .

#8
profa

profa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 11:36

miki,uite,acum am cautat in inbox-ul meu e-mail-ul de la firma de unde am luat B12,nu e pronatura(ma mai sclerozez si eu,ca sunt batrana...!)e PROVITA NUTRITION.Atunci cand mi-am comandat B12,nu aveau in stoc B6,si de-aia am luat complexul de vitamine B de la cealalta firma.Acum am incercat din nou sa comand,si mi-a acceptat comanda pt. B6.Si poate ca o sa mai comand si o cutie de B12,o cutie are 90 de tablete,dar deja a trecut o luna de cand iau,sa nu raman fara...(astea-s reminescente de pe vremea lui Ceasca,sa facem stocuri...[:D]).Mi s-a parut putin ciudat,ca atunci cand am dat sa caute dupa Provita nutrition,aveau afisate doar cateva produse si ziceau ca B6 nu au in stoc.Pe urma am intrat pe adresa de pe care mi-au trimis ei e-mail-ul de confirmare al comenzii,si erau mult mai multe produse,si nu mi-a respins comanda de B6,nu scria ac nu e pe stoc.asa ca o sa-ti dau acea adresa,aici au si B6 si B12,cred ca au si acid folic,dar cel din farmaciile noastre e cu mult mai ieftin,si are acelasi efect. Deci,pt. vitamine: http://www.tratament...ine-b-c-68.html


#9
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 12:37

Fusai la hematolog dar plecai Fulga, nu stia nimic de MTHFR[bang]. Pt ca Spitalele sunt alaturate o vizitai si pe ginecoloaga si dupa ce ii aratai analiza imi zisa " vezi de ce ti-am spus sa o faci?". Nota 10 pt ca mi-a recomadat-o , primul hematolog cand l-am intreebat dc ar fi indicat sa o fac mi-a zis "Nuuuu!" si dupa ce i-am zis ca mi-a rec dr ginecolog a zis sa o fac. Gine imi zisa sa ma duc la Buc la dr Uscatescu, cu ea lucreaza si-mi zisa ca nu tb sa ma duc la Buc la 2 sapt pt analize ca anal le pot face aici si le transmit prin fax apoi la Fundeni. A... zisa ca pot lua 3 thrombo ass pana la 4 luni si jum cand o sa fac clexan si ca ac thrombo ass nu afecteaza bb in doza aceasta. De la 4 luni si jum se agraveaza tromboza si at e obligatoariu clexanul. O intrebai cate luni crede ca pot duce sarcina si-mi spusa " LA TERMEN!!"[pk] Imi veni sa o pup. Redevenii optimista[;)]

Profa[pup] merci link, la Naturalix B12 e mult mai ieftin 32 ron, o sa comand de acolo. B6 de la Organica are 100 mg si eu vreau de 50, oare se poate da pe jum pastiluta? Medyn Forte ala e 46 euro si ajunge pt o luna si jumatate numai.

Fetelor hai sa va spun cat te tuta sunt, eu credeam ca iau acid folic de 5 mg de la dopell hertz de o luna , azi imi cumparai din nou si vazui ca are 600 mcg [bang], deci nu am luat pana acum de 5 mg[q].






Miki Anul asta pun de-un pui [^] ( sau doi )

#10
mihaele

mihaele

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 936 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 12:53

Miki ma bucur atre mult ca esti optimista ai s avezi ca va fi bine bucurate ca ai gasit bauba cauza si poti loa masuri. Te pup si bafta







Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -