Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum stiu ca s-au golit sanii?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 15:27

Nu aruncati cu rosii in mine daca pun aceasta intrebare tembele, dar cum stiu cand s-au golit sanii? [:I]
Dupa ce sufe bebelina, se inmoaie foarte tare, dar daca ma mulg (am incercat odata) tot mai iese destul de mult (cam 30 ml/ san). Stiu ca nu se golegsc de tot niciodata,dar in afara de inia o pauzare mai e vreun indiciu?

Inca ceva: am pieptul destul de mare (avem cupa C inainte sa raman gravida, acum am D+). Sanii mei raman mari si destul de bombati si dupa ce papa bebelina (dar nu dor, nu simt nimic tare in interior, nu este furia laptelui, ca stiu cum e :( ). E OK? Ati experimentat asa ceva?

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 15:57

E ok, stai linistita. Cam asta e indiciul, inm.u.i.e.rea sanilor. Daca te mulgi, vei provoca o secretie de lapte mai abundenta decat are nevoie bebe, pt ca asa se regleaza cantitatea de lapte necesara bebelusului, in functie de cat suge. Dar nu se regleaza din prima, ci in timp (la mine cam dupa 1 luna d ela nastre n-am mai avut nici o problema).
[pup]

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#3
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 19:22

Offf. Toate lucrurile legate de alaptare cer rabdare, dar e greu cand pitica urla in brate la mami :(

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#4
marybehappy

marybehappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 10 iunie 2010 - 04:45

Buna Ioana-mami de Patricia ![flo]sa-ti traiasca bebelina !
Eu am intalnit doua opinii despre ce sa faci cu sanii dupa alaptat : 1.sa-i mulgi pana nu mai e lapte si 2. sa-i lasi la aerisit [:D]Personal i-am muls la inceput dar nu mi-a placut caci durerea era insuportabila si am decis sa-l las pe bebe sa regleze lactatia si asa e ok.
Sanii unei mamici care alapteaza mai ales un bebe mic sunt voluminosi chiar si dupa ce bebe a supt, e normal.
Succes tie si numai bine Patriciei ![flo]
Mary[:)]

#5
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 10 iunie 2010 - 20:02

la ce sani mari ai acum nu cred ca este posibil sa ii golesti. ideea de a-i goli cu muls/pompa mi se pare total ilogica si pierdere de vreme. si eu am crescut de la B la D++ si nu am putut sa golesc un san nici macar cand am alaptat 2 copii deodata. am avut mereu lapte de ajuns si am dat un singur san la o masa. ce-i drept cand era mic-mic il alaptam exclusiv la cerere si atata cat vroia el. deci des si destul de mult. dar in perioada aia mi se murdareau toate hainele non-stop cu laptele care imi shiroia in continuu. nu suportam sutienele si pad-urile. abia cand s-a echilibrat cererea lui cu oferta mea a devenit f usoara treaba cu alaptatul. dar a meritat de 1000 de ori... nu stiu unde ajungeam cu somnul daca stateam sa fac biberoane noaptea, sau cu urletele lui daca nu as fi avut mereu obiectul magic la indemana. asa foarte atasat de tzatzica lui a crescut f curajos si nu a plans niciodata cand a cazut sau cand a patit ceva, decat daca a fost intr-adevar f f nasoala situatia. alaptatul ne-a scos din multe situatii care ar fi putut fi neplacute pentru amandoi. asta asa pe langa toate celelalte 1000 de avantaje pe care le vei observa in timp, dupa ce vei scapa de toate problemele si dubiile.

ps- inca alaptez la un an si 7 luni, foarte putin ce-i drept, numai atat cat sa beneficieze in continuare de imunitatea mea (care e la cote maxime chiar si acum) si de confortul si relaxarea, de linistea si de increderea totala in mine pe care i-o da alaptatul. voi incerca alaptatul in tandem daca nu se va intarca de la sine.





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 17+ [baietel]

#6
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 12:59

@ marybehappy: Multumesc de urare! Si voua sa va traiasca puisorii!
Cand ma mulg nu ma doare deloc, de asta nici nu stiu ce sa fac. 2 doctorite mi-au zis sa golesc sanii dupa ce papa bebelina (pediatra si doctorita de familie) - probabil pentru ca m-au vazut live cand alaptam si au estimat ca am lapte mult... De lasat oricum ii las liberi prin casa [:D], pentru ca nu suport padurile. Bebe se cam ineaca din cauza jetului puternic, asa ca am citit undeva ca daca se ineaca si tuseste si refuza sanul, sa ma mulg un pic, sa mai scad din presiune. O sa vad daca asa merge.

@ alinushca: daca ma mulg am rezerva pentru situatii de urgenta, cand bebe ramane cu bunica si prefer sa ii dea laptele meu cu biberon in loc de lapte praf. Am patit asa saptamana asta, cand am 'ratat' 2 mese din cauza minunatei birocratii care te pune sa alergi dupa/ cu acte daca vrei sa obtii alocatie/ indemnizatie/ trusou etc.

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#7
diamat

diamat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 13 iunie 2010 - 19:16

ioana
daca e presiune prea mare si bebe se ineaca din cauza asta, trebuie sa mulgi un pic inainte sa suga.
mulsul dupa supt e necesar numai daca simti sanii tari, deranjanti. daca nu, mulgandu-te dupa nu faci decat sa stimulezi sanul, sa ii trimiti corpului mesajul ca bebe are nevoie de mai mult lapte. iar corpul tau face mai mult, deci cand bebe vine sa suga e lapte mai mult si e posibil sa iasa in jet puternic, deci sa l supere pe bebe, deci nu [:D]

nu poti goli sanii de tot. nici nu ai de ce. laptele se produce in continuu, nu la 1-2-3-n ore. e normal ca pe toata perioada alaptarii sa ai lapte in sani. e posibil sa nu iasa la pompa (sunt multe mame la care se intampla asa) dar lapte tot e. cum am zis si mai sus, e necesar sa scoti surplusul daca sanii se angorjeaza, daca se inrosesc, daca se infunda vreun canal. altfel, cantitatea produsa se va regla singura, dupa cererea lui bebe. [:)]


dianocica cu d (3+)

#8
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 21:03

Am incercat si cu mulsul ianinte - tot jeturi vin :(

Am deschis un nou topic chiar pe tema asta - ca a inceput sa refuze sanul ca vin jeturile. daca ai vreun sfat... [flo]

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#9
diana00

diana00
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 iulie 2010 - 15:39

Daca nu-i place ca vin jeturi atunci mulgete si obisnuieste-l din sticla.

Nota moderator: scoate-ti reclama la site de la semnatura. citeste regulamentul forumului.


#10
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 22 iulie 2010 - 21:37

mulsul si datul din sticla duce garantat, treptat, la pierderea laptelui... nu cred ca vrea cineva asta...





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 23+ [baietel]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -