Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(114)


199 raspunsuri la acest subiect

#191
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 13:39

Citat:
citat din mesajul lui florinela79

Fetele vroiam sa va intreb de dosarul pt CIC , alocatie si trusou vati ocupat?...mai vine si asta pe capul meu...cand sa mai umblu sa-l fac si pe asta...a completat vreuna din voi?...ia mult timp?







Eu mi-am pregatit toate dosarele cu formulare necompletate chiar inainte sa nasc(nu stiam daca al meu husbund va avea timp sa le depuna).Apoi dupa ce am avut si certificatul de nastere am adaugat copia necesara si a fost totul ok.

Uite aici care ne sunt drepturile.

Eu fiind asistentul personal al lui Bogdi ,primaria nu acorda <Un salariu mediu pe unitate la nastere> prin urmare a depus cererea al meu la el la servici[pk]






Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui Donu' Bodo

Varsta Isabella-Elena

goblenuri-relatii pe blogul Donului

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la

Dumnezeu imposibilul!


[ruga]Doamne ajuta!




#192
Galushca

Galushca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 13:39

Las-o Denisa sa doarma, o saptamana pana la DPN e ceva relativ, daca nu e cald in camera si nu e ff gros imbracata (nu mai mult de un strat de haine in plus fata de ce porti tu), nu se deshidrateaza.
Simte-i fontanela, daca e cu 3-4 mm mai adancita decat craniul, se poate sa-i fie un pic sete. Dar somnul face parte din programul bebelui si e la fel de important ca si mancarea.
Asa cum credem in alaptatul la cerere, trebuie sa credem si in somnul la cerere. Daca doarme, va sa zica ii e somn. Aia ii trebuie atunci, sa doarma. Daca il trezesti, la revedere, i-a sarit somnul pe cateva ore.

Intr-o carte foarte faina despre copiii mai mari zicea "asa cum nu poti sa convingi sa bea apa un cal caruia nu-i e sete, la fel nu poti sa convingi sa doarma un copil caruia nu-i e somn".

Mama ce umplu eu forumul de prostii de cand doarme galusca... ia sa ma mai duc si la treaba
Pupam burticile, bebicii si mamicile!

#193
Raaluca

Raaluca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 563 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 13:40

GALUSHCA noi avem sling si mi se pare mai putin complicat.
Nu sunt metri intregi de material pe care sa il infasor in jurul meu (mentionez ca nu sunt p persoana indemanatica asa ca unora s-ar putea sa nu li se para complicat...)

iata un link cu moduri de a lega wrapul
pare simplu [:D] dar stiu eu???

http://www.lapocheak...rpe-berceau.php

Raluca mamica de [bb] Lena

#194
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 13:41

Aris [pk] e foarte bine 610gr.



Dar v-am zis io ca pana se termina odiseea va ajungem? Sincer nu stiu cum, dar [asia] thank you God![flo] Uite ca a crescut doar 1 cm, dar a luart in greuatte, are puseuri cand ori creste ori se-ngrasa. De aia are falci si gusita, ca la greutatea unui bebe normal, nu are lungimea unui bebe normal (adica peste 50 cm). Sper sa creasca si inalta.[olala]

Am citit din urma, nu mai stiu ce cui ar trebui sa raspund.

Multumesc pt urarile de ieri[flo]



Alina, bine ai revenit, si asteptam poze, de cand astept, eu si pe sot ti l-am stresat sa ne dea poze.[:I]

La mine lohiile au tinut putin, cam 10 zile rosii, apoi pana in 3-4 saptamani au cam trecut de tot, dar am facut si eco si s-a vazut ca e ok. Luna trecuta insa am avut deja ciclu.

Chiar, de acum vine regulat, luna de luna? Sa nu imi tai venele daca nu vine, sa ma sperii ca vine iar barza.[:D] ca de-acum si are de unde.[:I]



Monica, masatul burtici, in sensul acelor de ceasornic ajuta, si eu am amintit pe aici, in sensul trazitului, pe mine om mare ma ajuta cand sunt balonata. Ajuta mult sa ti bebele pe burta ta cu burtica lui (cum preferati, si piele pe piele, dar nu gol sa il ia frig la spate) sau asa, dupa masa. Luana e terminata sa stea pe tac-su, de cand a venit Alex din spital atunci la inceput numai asa o tine.

Ziua Luana doarme cel mai bine in balansoar, cred ca pozitia ii da siguranta.



Novus intrebai daca mai dorm ziua. E haotic si programul nostru, putin, cu iesitul afara, acum ca Alex merge la munca si Clau la gradi. Nu prea mai doarme afara ca e atrasa de stimuli, zgomote, cel mai bine doarme in carucior daca o misc, la plimbare, in ham nu prea mai vrea. Inainte dormea tun in ham, si-mi era mai simplu in ham, e ca o continuare a mea, nu prea agreez caruciorul.



____________________________

God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.



#195
Galushca

Galushca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 13:45

Da, Raluca, aia e pozitia care nu-mi reuseste. Eu am un wrap din doua bucati cilindrice de material si unul dintr-o bucata de 6 m. Al doilea merge si peste haine mai groase.

Noi acum folosim pozitiile astea cu wrapurile:
http://www.lapocheak...oise-simple.php

http://www.lapocheak...e-enveloppe.php

A doua e mai sigura si mai calduroasa.
A, si bebele si purtatorul trebuie imbracati relativ subitre, wrapul e ca o haina in plus pentru ambii, plus ca noi ne incalzim tare una de la alta (nicio mentiune despre stratul calduros personal al lu mami).

#196
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 13:46


Citat:
citat din mesajul lui Ayla21
3,250 kg si 48 cm[bis]
[bis]Ayla[[bis]
Blogul lui Bogdan-Andrei Varsta lui Donu' BodoVarsta Isabella-Elena goblenuri-relatii pe blogul DonuluiCredinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de laDumnezeu imposibilul![ruga]Doamne ajuta!

#197
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 13:51

Citat:
citat din mesajul lui denisamada
Citat:
citat din mesajul lui Ayla21Acum infulec si eu in timp ce tastez (sa vedeti cat imi ia pana trimit mesajul [alcool]) ca pe mine ma termina suptul cateodata, ma ia cate o foame brusca de mor, si cate-o pofta pe ceva de atunci, cu fata la san imi trebuie [:-@].Ce vroiam sa va mai zic, a spus dr sa nu mai trezim copiii din somn sa suga, pt ca ei cresc si din somn. Mi-a zis mie mi-ar placea sa ma trezeasca cineva noaptea, cand dorm mai bine, ca e ora de masa?[bang] Si dovada ca Luana doarme mult legat pe timp de noapte si tot a luat bine in greutate. 250 g intr-o saptamana? [pk] Vi se pare putin? Dar ea dorma mult, cred ca daca era agitata si plangareata nu se dezvolta asa de bine.
Uf! Zici sa nu le mai trezim? Tare linistiti am dormi noaptea daca ar fi asa, ca pisik nu se trezeste si mi-o fac cu mana mea cand o trezesc. Abia papa 7-8min, apoi imi mai ia 1 ora sa o adorm... si e tare nervoasa ca am deranjat-o in somn... am citit o multime de articole pe tema asta si parerile sunt tare impartite... Mi-e frik sa nu se deshidrateze daca o las prea mult, ea mai are o saptamana pana la DPN...Denisa-Madalina [mamica] fericita de [zana] Adela-MarisaAnul acesta Iepurashul ne-a adus cel mai pretios cadou [paste]
Denisa, dupa DPN mi-a zis mie, pana la DPN o trezeam la maxim 4-5 ore, inainte chiar din 3 in 3 ore. Acum cred ca Luana suge mai mult cantitativ, caci eu dupa DPN si 3 kg am fost nevoita sa iau iar Galactogil, ca sugea, apoi maraia si daca mulgeam sanul nu mai iesea nimic, deci clar golea sanul si ar mai fi vrut. Si de teama laptelui praf am trecut iar la stimulare. Mi-au zis si in maternitate ca dupa depasirea DPN-ului va face ca un puseu imediat si se va schimba mult.____________________________God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

#198
mart.apr09

mart.apr09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.117 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 14:29

CAPITOL NOU



[flo]Monica





#199
florinela79

florinela79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 913 mesaje

Postat 16 aprilie 2009 - 17:54

Citat:
citat din mesajul lui Dodo-pui
Citat:
citat din mesajul lui florinela79Fetele vroiam sa va intreb de dosarul pt CIC , alocatie si trusou vati ocupat?...mai vine si asta pe capul meu...cand sa mai umblu sa-l fac si pe asta...a completat vreuna din voi?...ia mult timp?
Eu mi-am pregatit toate dosarele cu formulare necompletate chiar inainte sa nasc(nu stiam daca al meu husbund va avea timp sa le depuna).Apoi dupa ce am avut si certificatul de nastere am adaugat copia necesara si a fost totul ok.Uite aici care ne sunt drepturile.Eu fiind asistentul personal al lui Bogdi ,primaria nu acorda <Un salariu mediu pe unitate la nastere> prin urmare a depus cererea al meu la el la servici[pk]
Blogul lui Bogdan-Andrei Varsta lui Donu' BodoVarsta Isabella-Elena goblenuri-relatii pe blogul DonuluiCredinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de laDumnezeu imposibilul![ruga]Doamne ajuta!
Dodo, iti multumesc mult..deci dosarele trebuiesc depuse dupa cele 42 zile de leuzie....si tb sa contina si trebuie sa contina toate Formularele din dreapta, de pe pagina data de tine (cu adeverinte, cereri si declaratii??),....scxuze sper sa nu fiu pisaloaga [pup][pup]Florinela mami de Victor Cristian (16.03.2009)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -