Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(114)


199 raspunsuri la acest subiect

#1
mart.apr09

mart.apr09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.117 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 19:48

[olala]MAMICI FERICITE DE GHIOCEI DE MARTIE - APRILIE 2009[olala]






[ruga]Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin!




Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei




Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.

Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.

Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




Rugaciune pentru copilul bolnav




Te rugam Doamne, vindeca durerea acestui copil(numele). Alunga de la el toata boala si toata neputinta. Tu, care esti doctor al sufletelor si al trupurilor, arata si acum puterea milostivirii Tale.

Vindeca-l pe el, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.

O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pntru copilul acesta(numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, inceteaza-i boala, ridica-l din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel Care vindeci neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam in vecii vecilor. Amin. [ruga]






Asa a inceput odiseea noastra:


1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,

36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67,68,69,70,

71,72,73,[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPI

#2
SimonaMami

SimonaMami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 19:54

Multam Monica!



Am apucat insa sa-ti scriu la 113, inainte sa vad ca ai creat deja 114!

Te pup si numai bine!

Pe curand!



Doamne, parca plec pe Marte!





Simona [gravi] 39+, cu [am] Victor Christian [baietel] / [fetita] Clara Michaela



mami de

Eric Christian (02.03.05)







#3
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 20:03

Citat:
citat din mesajul lui SimonaMami
... la ce sarcina, si mai ales la ce nastere!

Doamne, parca plec pe Marte!

Nastere avusei si eu usoara, sa tot mai nasc, dar cu dusul sarcinii e mai greu. In timp ce altele se plang ca nu mai nasc [nervo]

Pupici cat pt plecarea pe Marte [pup][pup][pup][pup][pup]

Chiar, Olishka unde a disparut?

Ps: am facut subiectul de teama ca ni-l inchide pe cel vechi si iar ramanem fara url-uri.[alcool]

Dispar, va pup si eu.[pup]

Monica [9cer] sotie si mama fericita
____________________________
E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!


#4
voicu_bebi

voicu_bebi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.170 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 20:34

floric[pup]..sarumana de raspuns..si eu care credeam k il vad pe bebe abia a doua zi [:D] tot e bine k ma viziteaza bebele asa repede..eu sper sa am lapte si sa ma descurc la alaptat si sa nu rada bebe de mine[:D]

sper sa fie bine si cu cezariana si sa imi revin cat de cat repejor

va multumesc de raspunsuri si pupici la bebici si mamici![flo][pup][pup]




Anca..[amoras][8**][zana]

[gravi]33+ [fetita]

pozici[comoara][colegi]



#5
denisamada

denisamada

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.280 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 20:43

Ups! Se facuse subiect nou si eu postam de zor la cel veki! So, spueam ca:

Citat:
citat din mesajul lui SimonaMami
Noi raportam un bebe CUMINTE, de nu-mi vine sa cred! Laptic este (aparent prea mult deocamdata!). Victor mananca cam la 3 ore ziua, si ATENTIE, la SAPTE ore noaptea. Adica nu ma pot plange slava Domnului de oboseala. In rest doarme big time, aproape nu l-am auzit plangand in astea 11 zile de la nastere. A inceput sa fie activ cam doua ore pe zi, in care ne jucam big time.


Si Adelina mea cred ca ar sta 7 ore noaptea... dar mi-e mie frik sa o las mai mult de 5 ore. Pedi a zis kiar 4, dar cand am trezit-o la 4 ore era tare nervoasa, abia ne-am inteles cu ea... Asa, la 5 ore o gasesc deobicei treaza, asteptandu-ma. [olala]

Denisa-Madalina [mamica] fericita de [zana] Adela-Marisa
Anul acesta Iepurashul n-a adus cel mai pretios cadou [paste]

#6
olishka

olishka

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.776 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 20:44

Salutare!!!

Monica, aici sunt [pup] Inca nu am nascut. Tot astept, un dop, un semn ceva...da nimic [:D] parca am tot mai des contractii, dar doar atat.

Ilinca am auzit si eu de electrostimulare. Iti dai seama ca o sa incerc de toate pana le vin de hac, cat de cat [:D]

SimonaMami numai pe tine nu ma asteptam sa te vad aici [flo] Felicitari pt bebe cuminte [pup]

Soacra-mea imi face de mancare [pk]

Intru mai tarziu....

Maine parca naste Gessy [amjoreta][majoreta][majoreta]

Va pup

Olga [gravi] 38+ [baietel] David

#7
denisamada

denisamada

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.280 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 20:45

Si ca:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Citat:
citat din mesajul lui voicu_bebi
aha mersi de raspuns..banuiesc k atunci cand alaptezi trebuie sa mananci anumite manacruri,si sa nu iei medicamente nu?
la noi din cate am inteles te tine pana a doua zi la reanimare si abia apoi te aduce in salon si de aia ma intrebam k pana ajung eu sa alaptez bebele ,asistentele or trece bebele pe biberon




Fii pe pace ca vei fi vizitata de bebe la tarepie sa ii servesti masa. Eu am alaptat la 2-3 ore de la operatie, daca aceea o fi fost alaptare, eu plangeam de emotie, iar el casca gurita si ma lingea pe tzatzica.


[:D] Si mie mi-au adus-o tot la cateva ore dupa operatie... n-am reusit noi cine stie ce, ca eu abia m-am intors un pic intr-o parte... ea nu prea stia ce tre sa faca... dar aum suntem experte! [olala]


Denisa-Madalina [mamica] fericita de [zana] Adela-Marisa
Anul acesta Iepurashul n-a adus cel mai pretios cadou [paste]

#8
saby

saby

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 786 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 21:50

Mie nu mi-au adus-o dupa operatie [bang]. A trebuit sa ma duc eu abia a doua zi pt ca in seara operatiei nu am putut dar dimineata la prima ora m-am mobilizat si mi-am vazut printesa si mi-au lasat-o in salon [olala].
Am pus poze pe picasa cu pui mic si frumos si kakacios [olala]

Sabina mamica fericita de [fetita] Maia Andreea

#9
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 22:55

Wow, Denisa, felicitari pentru kilogramele pierdute!!! Ne spui si cat ai acumulat in total in sarcina? Poate asa prindem si noi curaj.
Ayla, Simina, nici eu nu stiu cand a zis Rodica de cezariana, imi pare rau ca nu reusesc sa intru mai des, de deschis capitole vad ca nu sunt niciodata pe faza, dar de modificat listuta de la inceput o fac de fiecare data cand apar modificari. Mai imi scapa unele info [:I]
Eu inca merg la munca si ajung franta de oboseala, nu mai procesez chiar bine, asa ca am o scuza.
Rog fetele care au nascut sa descrie putin celebrul dop care se elimina...cred ca a aparut si la mine ceva de genul asta. Seamana cu secretia gelatinoasa din perioada fertila, doar ca e maronie la culoare...dar firisoare de sange nu am vazut...


Ana-Maria

[gravi] 38+
AMR 2 saptamani

#10
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 13 aprilie 2009 - 22:55

Sasha,
multe multe felicitari pt bb Petru. Sa fie sanatos si vesel alaturi de frati si de voi!

Ahhh, cum scapasi sa nasti ultima...[:D]. Acu, tre sa gasesc alte "concurente"..., dar stiu ca nu vrea nima, asa ca, poate oi fi ca in "culmea atletismului": concurez de una singura si ies pe locul 2...

**********

Maine merg si eu la control la spital, e medicul de garda, sa vedem cum ne gaseste, abia astept.

Copiii au plecat cu tatal lor la soacra-mea la Campulung Muscel, am ramas de ieri dupa-masa singura acasa. In loc sa ma apuc azi de curatenie si mai ales organizare spatiu pt hainute/patut etc ca doar de asta am trimis copii la tara, sa am loc de munca], eu m-am bagat la program de "bird", m-am plimbat "in liniste", prin cartier, mi-am cumparat inghetata cu praline, si azi am venit la servici.

Seara buna tuturor fetelor, pa!

[gravi]37+[baietel] si fratiorii mai mari [fetita]Veronica 11 ani, [baietel]Tudor 8 ani


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -