Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Proiect casa


11 raspunsuri la acest subiect

#1
catalynaa

catalynaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 26 decembrie 2005 - 13:33

Anul asta,in primavara vrem sa ne facem o casuta a noastra.Avem terenul vis-a-vis de casa parintilor mei.
Fundatia este turnata,dar trebuie sa obtin aprobarile.
Intrebarea mea este..stiti cumva cat m-ar costa un proiect al casei in conditiile in care casa mea va avea acelasi proiect ca,a casei parintilor mei-aceasta avand 3 camere?

Puternic nu este cel care ii domina pe ceilalti,ci cel care isi stapaneste furia-Lao Tse

#2
Saso

Saso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 26 decembrie 2005 - 21:13

du-te la acelasi proiectant ca sa nu fie ca ai "uitat" dreptul lui de autor!!

este lege pt asta!

poate ca resemneaza totul la un pret mai bun ca cel precedent!

eu asa as face!

ALTFEL

un pr te costa cam 10 euro/mp suprafata desfasurata!

aprox( depinde de pr) cu toate proiectele ce trebuie incluse pt faza de Pr de autorizatie de constr.( arhitectura, rezistenta, nstalatii)



succes!

pret..sint apobarile la mijloc..de la regii..mai este inginerul studiul geotehnic..

conceperea unui certificat de urbanism..

toate luate in ordine inversa!



poti sa te apuci acum de toate ..daca vrei ca o data cu caldura sa ai aprobarile si taxele la zi si autorizatia de construire in mina!



sopr la treaba si...



SARBATORI FERICITE ! SI LA MULTI ANI!



[copil] Nathalie si Sofi

NATHALIE

si iar NATHALIE

“The duty of the architect is to give life a more sensitive structure.” Alvar Aalto

#3
catalynaa

catalynaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 27 decembrie 2005 - 22:43

Mersi mult pt raspuns..problema este ca ai mei au cumparat casa lor deja construita iar asta pe care vreau eu sa o fac are doar fundatia turnata..acum sa ma ierte Dumnezeu ca nu stiu cine a proiectat casa lor.
Mi-am facut o idee din cele scrise de tine.Multam!
Sarbatori fericite si tie!

Puternic nu este cel care ii domina pe ceilalti,ci cel care isi stapaneste furia-Lao Tse

#4
Saso

Saso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 28 decembrie 2005 - 19:34

daca nu e asa de veche casa trebuie sa aiba proiect!

cauta la ai tai proiectul si vei gasi acolo datele proiectantului!

daca nu:

incerca sa te duci la primaria de care apartineti si sa spui ca vrei sa sti cine e proiectantul pt casa de la adresa cu pricina!

musai sa fie in evidenta lor!



ai mare grija cu dreptul de autor!



toate cele bune!





[copil] Nathalie si Sofi

NATHALIE

si iar NATHALIE

“The duty of the architect is to give life a more sensitive structure.” Alvar Aalto

#5
Oblio

Oblio
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 decembrie 2005 - 19:58

Hm! Gandul la "dreptul de autor" ma amuza teribil!... Sunt siteuri aproape fidel copiate dar carora e foarte greu sa dovedesti "plagiatul" daca se face "cu cap". Sunt melodii, sunt subiecte de film, sunt "n"-s'pe mii de forme de prin care plagiatul poate fi considerat un risc, dar in privinta proiectelor de case, mie personal mi se pare hilar (cu exceptia cazului cand casa ar fi popularizata in genul familiei Ewing). Asta pe de o parte. Iar pe de alta imi pun intrebarea daca acel model de casa este desavarsit in perfectiunea lui incat sa nu trebuiasca chiar nici o modificare in intreg ansamblu. Eu locuiesc in Londra si credeti-ma, aici toate casele seamana intre ele si daca n-ar exista numerele sau modelul special al usilor, risti sa intri in casa vecinilor fara sa simti nici o diferenta pana nu te intampina sotul/sotia, copiii sau un caine strain care te latra! Mie personal, oricat mi-ar place o casa, tot i-as gasi nepotriviri pentru gustul meu si as interveni cu modificari. In plus, gustul se naste in mine, iar daca, dupa ce a fost pus in practica se intampla sa semene leit cu proprietatea nu-stiu-cui, pe care poate ca nu i-am vazut-o niciodata, sau chiar daca oi fi vazut-o poate fi o simpla coincidenta, nu inseamna ca i-am copiat-o!... O casa e doar o casa si-atat! In lume sunt multi care fac pantofi model adidas sa zicem, dar atat timp cat ii lipseste eticheta adidas nu e absolut nici un pericol! Sau nu vad de ce ne-ar cere olandezii drept de autor pentru toti copiii blonzi din Romania!...
Toate casele seamana intre ele intr-un fel sau altul: au acoperisul orientat in sus, au ferestre, usi, verande etc! Le vedem mereu prin cataloage si ne indragostim teribil de anumite modele. Uneori adoptam designul exterior al unui anume gen, iar la interior ne plac alte genuri... Poate intr-o zi, cand ne vom putea permite, vom face si vom drege!... Dar daca dupa aceea ma voi pomeni cu vreo duzina de proiectanti, care de prin Ungaria (inca mai am in minte niste case teribile din revista OTTON ) care de prin Austria, care de prin Anglia... cerandu-si drepturile de autor, n-as putea decat sa-i invit la o friptura si un pahar de vin si evident sa le multumesc frumos pentru restul. O casa nu o poti ascunde de ochii lumii si nu poti avea pretentia ca ceilalti carora ar putea sa le placa, sa nu-si faca ceva asemanator!
Restul sunt doar formalitati!
Mult succes!

#6
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 30 decembrie 2005 - 23:33

Servus,

Poti sa iei un arhitect, care sa vizioneze casa parintilor tai si fundatia existenta.
Pe baza astora iti face planurile pt. autorizatia de constructie ( iti trebuie o vedere generala, o sectiune si 3 fatade).
Sunt niste taxe care se percep , obligatoriu, niste tarife minime. Nu poate sa-ti ia nimeni mai putin, nici macar prieten.
Nu stiu din ce oras esti, dar in Brasov de ex., nu-i atat de simplu, daca vrei sa faci totul bine si corect.
Iti mai trebuie si un proiect de rezistenta, ( iar aici trebuie tinut cont de parametrii fundatiei turnate), trebuie un studiu geo, un proiect de instalatii...
Atentie mare, arhitectul pe care-l iei, trebuie sa fie in Ordinul Arhitectilor, si sa-ti obtina el si avizele aferente autorizatiei de constructie/si autorizatia, ca altfel iti iei campii umbland tu dupa ele.
Poti sa dai pe site, pe Ordinul Arhitectilor si vezi tarifele aferente.

ileana

#7
catalynaa

catalynaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 31 decembrie 2005 - 00:41

Va multumesc tuturor..ati reusit sa ma mai lamuriti putin..oricum o sa incep sa vb cu un arhitect imediat dupa Sarbatori.
Ileana am sa intru si pe site-ul recomandat de tine si am sa-mi fac o idee despre cum sunt preturile.
Inca o data multumesc si va doresc "Sarbatori Fericite" alaturi de cei dragi[flo]
Mai astept sfaturi,sugestii...sunt binevenite.

Puternic nu este cel care ii domina pe ceilalti,ci cel care isi stapaneste furia-Lao Tse

#8
Saso

Saso

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 11:25

ileana imi pare rau sa te dezamagesc!



nu este in atributia arhitetcului sa obtina avizele!

sa-ti intocmeasca documentatile pt obtinerea avizelor..poate contra cost..



ma gindeam ca decit sa gasesti un arh care sa vina sa masoare casa parintilor s-o puna pe hirtie, apoi sa faca modificarile de rigoare..etc(toto pasi astia costa in plus!! sa nu crezi ca vre-un prost face asta pe gratis!) cauti mai bine arh care a facut casa are proiectul deja pe calculator si face sau nu modificarile..si iese mai ieftin.



si crede-ma ca vb din experienta..de pe partea cealalata a baricadei!





http://www.bicau.ro/index.php



aci gasesti tot ce ai nevoie!

si mai ales materiale la preturi bune!



da o cautare dupa legea 50 si daca nu gasesti trimite pe mail adresa ta sa ti-o trimit sa vezi obligatiile beneficiarului si ale proiectantului si toate actele de care ai nevoie!

nu debitate de mine sau de alt arhietct

debitate de guvern!



[copil] Nathalie si Sofi

NATHALIE

si iar NATHALIE

“The duty of the architect is to give life a more sensitive structure.” Alvar Aalto

#9
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 04 ianuarie 2006 - 23:36

Eu pot sa vorbesc de pe ambele parti ale baricadei, pe tema asta.
Nu este obligatia, prin nici o lege, dar in Romania, 99 % din cei ce fac proiecte si au drept de semnatura, le obtin...probabil si pentru simplu fapt ca nu pot sa-si asume riscul, sa-l puna pe client sa umble creanga pe la toti ütilitarii"( gaz, apa, etc)...cand ei oricum au alte conexii si pot trimite 10 odata.
ESTE INDICAT CA ARHITECTUL/PROIECTANTUL/FIRMA DE ARHITECTURA SA-TI DEA AUTORIZATIA...ca altfel, tu beneficiar o iei pe campie din start!

ileana

#10
catalynaa

catalynaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 206 mesaje

Postat 06 ianuarie 2006 - 01:42

Pai sincera sa fiu as prefera ca arhitectul sa obtina toate aprobarile,chiar si contra cost,deoarece noi suntem in criza de timp..lucram foarte mult si ar fi mai convenabila varianta asta.....[flo]

Puternic nu este cel care ii domina pe ceilalti,ci cel care isi stapaneste furia-Lao Tse


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -