Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 12 voturi

The Catedrala neamului


136 raspunsuri la acest subiect

#41
mamabear

mamabear

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 12:23

Eu nu inteleg care-i problema cu catedrala. Daca e o catedrala ortodoxa-ortodoxa e normal sa fie construita in stil bizantin si nu protestant sau mai stiu eu cum.
Si mai lasati-o cu banii de la guvern ca nu e adevarat! Patriarhia a anuntat ca nu se va construi cu bani de la bugetul de stat, ci se va face un imprumut bancar pe o perioada de 20 ani. La plata imprumutului vor ajuta credinciosii (aia practicanti si pe care nu-i enerveaza constructia unei catedrale, tinand cont ca actuala e total neincapatoare -pana si manastirile din Moldova sunt mai spatioase), cu donatii in conturi ce vor fi facute publice.

Deci macar referitor la banii cu care se va face Catedrala Mantuirii Neamului nu mai aveti de ce sa va faceti atatea griji.
Oricum , am vazut ca nu-si face nimeni griji ca statul plateste de la 70 pana la 200 milioane de euro fonduri de protocol in diverse locuri (cum ar fi directia forestiera, cu suma maxima). Dar Doamne fereste, daca-i vorba de biserica, unde nici macar nu-i adevarat ca finanteaza statul!

#42
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 12:25

Lasati-i mai sa faca multe biserici, pt ca avem nevoie de preoti sa faca slujbe pt toti pensionarii care vor muri pe capete dupa ce raman fara bani de mancare. E nevoie de sali mari in care sa fie adapostiti cei care raman fara case pt ca nu o sa mai aiba bani de platit rate, chirie sau intretinere.

Nu v-ati prins, asta e de fapt scopul: sa faca multe locatii (cu cat mai mari si mai urate, cu atat mai bine) in care sa adaposteasca oameneii ramasi pe drumuri in perioada crizei economice, sa dea de mancare la oamenii care nu a din ce cumapra o paine. Nu vi se pare evident?! Ntz, ntz, ntz .. nimic nu pricepeti.....

[alcool]






Bazar umanitar DC




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#43
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 12:27

cand este vorba sa primeasca bani de la stat biserica spune ca 90% dintre romani sunt orto...ieri la tv cand au facut calculul cum vor recupera banii de la populatie, reprezentantul patriarhiei spunea:"sa spunem ca 30% dintre romani sunt orto"

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Tot ce poti cumpara cu bani e ieftin! Erich Maria Remarque.


#44
mamabear

mamabear

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 12:32

Deus, pai se referea la cei practicanti, nu la cei care merg la biserica doar cand au un eveniment, si atunci isi ridica poalele-n cap , ca de ce nu a sarit popa sa-i intampine ca pe maria-sa regele[alcool].
Se referea la cei care vor avea dragoste sa contribuie la plata datoriei, nu la restul, de aceea a zis 30%.

#45
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 12:56

[xx(]Dupa cum ma temeam: asta-i subiect de dat in ortodocsi. Gata, nu mai sunt alte probleme, toata lumea e fericita, au mai ramas ortodocsii din cauza carora nu merg treburile bine in tara. Daca era subiect despre arhitectura catedralei, asa ramanea, se discuta numai despre arhitectura, dar de fapt nu e decat despre haituirea ortodocsilor pe forum. Again.

[8]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#46
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 13:06

Io am inteles ca-i scumpa nu doar pentru ca-i mare, ci fiindca ansamblul respectiv va cuprinde si doua hoteluri cu parcari subterane. Acum nu stiu daca suma vehiculata pana acum le include si pe ele la faza de rosu...



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 13:09

Da, stiu. Este nerecomandabil sa incepi frazele cu "nu", dar ce sa fac?

Nu ii vad rostul.
Nu imi place denumirea.
Nu este oportuna construirea ei.
Nu ma intereseaza de unde vin banii sau alte aspecte "socio-culturo-materiale" pentru ca o consider doar o megalomanie popeasca.

Am aruncat un ochi, asa in viitor, si am zarit jocuri de culise intru alegerea viitorilor slujitori ai neamului. Am vazut credinciosi si credincioase calcandu-se in picioare in altar la sfintirea ei, la aghiasma si la sarutatul moastelor neamului.

Nu avem nevoie de ea. Avem nevoie de cu totul altceva.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#48
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 13:12

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

[xx(]Dupa cum ma temeam: asta-i subiect de dat in ortodocsi. Gata, nu mai sunt alte probleme, toata lumea e fericita, au mai ramas ortodocsii din cauza carora nu merg treburile bine in tara. Daca era subiect despre arhitectura catedralei, asa ramanea, se discuta numai despre arhitectura, dar de fapt nu e decat despre haituirea ortodocsilor pe forum. Again.

[8]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


eu sunt numai si numai ortodoxa ; dar nu sunt de acord cu construirea acestei biserici grandioase ; sa fie foarte clar , a fi ortodoxa nu intra in contradictie cu acest proiect

am vazut ortodocsi ca ei cred in astrologie -> pacat ; ca cred in reancarnare -> gresit simulte multe alte chestii, ceea ce inseamna ca undeva sunt multe confuzii

mai bine ne-am ruga intr-un coltisor dintr-o biserica simpla si atat
Dumnezeu nu vrea mai mult.
diana

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."

http://www.dianabost...album17mai.html

#49
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 13:20

Unducthable credinciosii nu cred in reincarnare sau astrologie. Nu stiu ce ortodocsi ai in preajma, mi-e teama ca nu sunt chiar ortodocsi...
Ca sunt impotriva construirii ei in acest moment de criza nu ma face mai putin ortodoxa. Dar nu incep sa dau cu rosii in cei care dau un leu pentru asta, pe motiv ca sunt credinciosi. Nu dau cu rosii in cei care in conformitate cu credinta lor merg si se inchina la sfinte moaste, ca trec prin altar samd...

Nu cred ca daca eram in Israel ar fi indraznit cineva sa zica ceva despre construirea unui lacas de cult iudaic.

Nu cred ca daca eram intr-o tara islamica ar fi zis cineva despre musulmanii care contribuie la constructia unei moschei (geamii).

Dar in Romania este un sport preferat sa vorbim despre cei care merg la biserica si sunt credinciosi practicanti. Dam cu rosii la greu, ma si mira de unde mai sunt atatea rosii...

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#50
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 13:28

Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08

Unducthable credinciosii nu cred in reincarnare sau astrologie. Nu stiu ce ortodocsi ai in preajma, mi-e teama ca nu sunt chiar ortodocsi...
Ca sunt impotriva construirii ei in acest moment de criza nu ma face mai putin ortodoxa. Dar nu incep sa dau cu rosii in cei care dau un leu pentru asta, pe motiv ca sunt credinciosi. Nu dau cu rosii in cei care in conformitate cu credinta lor merg si se inchina la sfinte moaste, ca trec prin altar samd...

Nu cred ca daca eram in Israel ar fi indraznit cineva sa zica ceva despre construirea unui lacas de cult iudaic.




Iasmin, mama de strengar de 8 anisori


in preajma mea cum ar familia nu am asa ceva
dar sunt zeci de forumuri romanesti cu femei care la ca[itolul religie , ortodoxie , baga subiecte de genul ..., deci de care am zis , ceea ce e gresit
sa stii ca nu trebuie sa cauti mult ca sa gasesti oameni ce spun ca sunt ortodocsi dar isi asculta horoscopul zilnic sau tin cont de semnele zodiacale ...

cum adica Iasmin . adica eu ies din casa mea si omul de serviciu are 5 copii si are o boala care il face sa fie pe moarte ... , nu are bani de vitamine , unde e preotul , unde e ajutorul

ma duc la ase romana la servici si e plin de bunici care nu au ce manca sunt ca in lagar

si eu ce sa fac , sa le dau de pomana cate ceva ca mai mult nu pot , sau sa aplaud ca banii bisericii se duc la o alta biserica , nu avem destule ???? de ce intereseaza numarul lor si nu calitatea lor ; la ce iti trebuie biserica , iti trebuie sa te rogi in ea si cu preotul alaturi sa reusesti peste greutati in viata , asa ar trebui

ia uite domne , aici statea credinta noastra , nu era construita Catedrala Neamului .... dar nu ne ajung celelalte biserici
eu azi merg la Sf. Nectarie , Manastirea Radu Voda , avem deja Biserica, ajutati oamenii amarati , dragi preoti ...

"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."

http://www.dianabost...album17mai.html


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -