Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cariera in Design Interior


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Trinity

Trinity

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 16:52

Dragele mele,

Trec printr-o perioada a vietii in care simt nevoia de o schimbare. Venirea pe lume a copilului (acum 2,5 ani) mi-a schimbat total modul de abordare, aspiratiile, etc. De curand am schimbat si prefixul (30) si cred ca cele doua cumulate m-au dus in situatia actuala.

Am o cariera de succes, o functie de conducere, pachet salarial cum nici nu visam acum vreo 2ani, meseria este una care imi place insa... nu mai am acea multumire sufleteasca, acea "liniste" interioara care sa ma faca sa merg mai departe.
Mai este un subiect similar, dar am deschis separat pentru ca as dori un sfat.

Ma tenteaza sa aleg o cariera in domeniul design-ului si decoratiunilor interioare. Nu am studii, insa sunt tone de cursuri online (din state, UK, etc) marea majoritate recunoscute international. Am talent si pasiune pentru asta, mi-am amenajat apartamentul singura si nu ma credea nimeni ca va iesi superb, etc.

Cred ca un curs plus multa documentare m-ar ajuta. Mai urmeaza sa pot sa si traiesc de pe urma acestei afaceri.

Ce sfaturi imi dati (daca stiti, bineinteles). Poate este cineva care sa si practice aceasta meserie, ar fi cu atat mai frumos.

Va multumesc din suflet
Cris[flo]





#2
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 20:08

Poti sa iti schimbi complet orientarea profesionala si sa faci altceva, dar trebuie sa iti faci bine socotelile pentru ca in perioada de tranzitie (care nu stiu cat va dura, depinde de cursurile pe care le faci sau de cat timp iti ia tie sa intri in paine) nu vei castiga foarte mult sau foarte repede si trebuie sa ai resurse financiare sa iti sustii standardul de viata pe care il ai acum sau pe cel la care esti dispusa sa "cobori" temporar.

Eu cunosc doi arhitecti (sot-sotie) care traiesc fabulos de bine din design interior.

Andries

#3
pitilache

pitilache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 01:46

Trinity aproape ma recunosc in descrierea facuta de tine. Eram in pozitia ta cand am decis sa emigram in Canada, unde dupa cateva luni de cautari in domeniul meu - management de proiect- nu am gasit decat cateva contracte temporare, am decis sa-mi urmez pasiunea si am facut un curs de design interior.

Intre timp l-am si terminat dar inca nu am apucat sa lucrez in domeniu pentru ca intre timp s-a nascut si al doilea copil, asa ca eu una de abia astept sa si practic meseria asta pe care o iubesc.

De multe ori am stat sa ma gandesc daca am facut alegerea buna, scoala nu-i usoara deloc, mult mai tehnica decat m-as fi asteptat, dar pana la urma sunt incantata de alegerea facuta. Eu zic sa te gabndesti bine inainte de face pasul si sa vezi daca iti place cu adevarat sau mai bine zis daca ti-ar place s-o faci si ca meserie nu doar ca un hobby.

Eu iti doresc mult succes si daca mai ai intrebari iti raspund cu drag.

Roxana

#4
Trinity

Trinity

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 12:31

Va multumesc mult pentru raspunsuri. [flo]

Legat de perioada de tranzitie, sunt pregatita sufleteste. Avantajul meu este ca desi am un post de conducere programul e ok si imi permite sa invat in paralel. In plus am zis ca o sa incep "practica" cu proiecte pentru prieteni, carora sa nu le iau bani, dar care sa ma ajute sa imi fac un portofoliu.

Am vazut si eu ca este destul de tehnic, nu ma sperie foarte tare, iar pasiunea este suficient de mare (la fel si determinarea) incat zic eu ca o sa trec cu bine de toate incercarile...

Roxana, eu m-am decis asupra unui curs din State, Universitatea Sheffield din NY, poate pe parcurs mai schimbam opinii. Si dupa ce incepi poate imi povestesti si mie cum e.
Teama mea cea mai mare este cea legata de a gasi clienti...

Cris







#5
emma2006

emma2006

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 19 septembrie 2007 - 10:07

Stiti unde se fac astfel de cursuri in Bucuresti? Si eu fac in prezent cu totul altceva, dar mi-a placut intotdeauna partea aceasta de desen tehnic, arhitectura si m-ar tenta sa incerc ceva nou, deocamdata pe linga ceea ce fac acum si cu timpul, vedem ce-o iesi. M-ar interesa un curs, ceva, nu neaparat sa mai fac o facultate ca parca nu mai am rabdarea necesara.

#6
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 25 septembrie 2007 - 14:03

Fata mea de 13 ani vrea sa urmeze cariera asta. Ma ajutati si pe mine s-o indrum spre ce liceu trebuie, ce facultate.. ce meditatii..?

Si mie mi se pare o meserie foarte frumoasa dar nu usoara si nu pentru oricine. E nevoie si de mult talent in afara de cursuri si scoli.





Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -