Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel(13)


202 raspunsuri la acest subiect

#31
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 07 iunie 2010 - 10:56

Lali, chiar la intrarea in Corbeanca, unde stau eu, s-a deschis de vreo luna un centru marisor de plante - de acolo am luat cele doua tufe de iasomie - la 30 ron bucata (au cam 50-60 cm inaltime), eu in alta parte nu am vazut...



La tura de udare a legumelor, aseara am vazut ca am un boboc de floare la una din vinete, vreo 3 rosii au inceput sa formeze gogonele si inca citeva au facut flori - majoritatea sunt Rio Grande, la Cherry am vazut doar una ca a inceput sa faca flori, iar din cele prunisoare, desi au ramas pitice rau si amarite vreo 2 au flori! Mai am de plantat o gramada de rasaduri de vinete - am sa scot ridichiile sa le fac loc - sunt chiar curioasa sa vad daca se fac vinete si cum sunt, ca am 3 soiuri...

In weekend am fost harnici, am tuns gazonul - asa de mult imi place cum arata imediat dupa tundere [pk] - am observat insa ca am o problema cu depozitarea ierbii tunse - momentan am pus-o peste strada, unde este marginea unui shantz, dar trebuie sa gasesc o solutie pina la urma...







Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#32
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 07 iunie 2010 - 11:18

Leloo, citisem undeva ca resturile de iarba tunsa se pot pune musuroi la radacina plantelor, ca vara pastreaza umezeala dedesubt si asa nu mai sufera de seceta...



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#33
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 07 iunie 2010 - 13:32

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Leloo, citisem undeva ca resturile de iarba tunsa se pot pune musuroi la radacina plantelor, ca vara pastreaza umezeala dedesubt si asa nu mai sufera de seceta...Pene colorate... cate putin din toate!albumgradina
Am pus la capsuni, am citit si eu - doar ca noi vom produce in apx. fiecare saptamina cam 5 saci din aia mari de pubela, plini...[bang] nu am unde folosi atita iarba uscata, nici compost nu pot sa fac atit (oricum nu am loc deocamdata unde sa amenajez o lada de compost...)...Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#34
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 07 iunie 2010 - 14:33

Merci Leeloo.
Noua ne tunde iarba luni si marti iau gunoierii sacii cu iarba tunsa. Si pe toata strada e la fel.

#35
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 15:55

Vad ca e liniste la subiect...toata lumea gradinareste...sau sta la umbra?[:D]



V-am spus ca unul din rasadurile de vinete (alea puse in gradina pe 3 mai) are in sfirsit un boboc de floare? [pk] Ieri am plantat si restul rasadurilor de vinete - ramine de vazut cite si daca o sa si rodeasca...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#36
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 16:11

Gabriela, eu sunt bucuroasa ca mazarea mea creste si e productiva, am facut si mancarica din ea. [pk]

In rest ma lupt cu iarba, cu udatul, cu copilitul, cu plivitul.

Am numarat firele de rosii si am 96. [8D] Sunt inca mici insa, abia au cateva flori. De-as avea norocul sa le vad pline de rod! [olala]



Olympia, mi-au inflorit crinii de la tine, sunt f frumosi - portocalii!



Ne-am luat un trimer dar e munca de nebuni sa tai cu el buruiana crescuta mare!

As vrea sa pun seminte de bostan, oare e tarziu acum?



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

My Family

#37
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 17:29

La noi gunoierii nu iau iarba si atunci o arunc peste gard, la mine in spatele gardului e camp si localnicii vin si o iau de acolo ca o folosesc la animale.

[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#38
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 17:44

trimmer e pt ca sa tai iarba langa rondul de flori unde nu are cum sa taie lawnmower-ul. altfel te chinui rau numai cu trimmer-ul.

dl sot a taiat iarba sambata. io& bunica plivit pe la flori, am mai plantat cateva. am cumparat niste begonii& sporul casei la oferta 20 impatiens/.50c- da, o cutie a 20 buc. mi-am luat 2 cutii si 2 de begonii( 12buc/cutie- .50c) cu 2 euro 64 plante[:)]

cateva dincapsunele mele s-au cam copt, cred ca azi- maine le culege fata.



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#39
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 18:46

emaaimee, stiu ca trimmerul se recomanda pt gazon, dar noi nu avem asa ceva si nici buget pt alte aparate expensive nu avem. Isi face si asta treaba doar ca mai incet.

Super oferta cu 2 eu/64 plante. Cand ajungi la C-ta? Noi vom fi la Ef Nord sapt viitoare.[pk]



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

My Family

#40
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 08 iunie 2010 - 22:02

Liviana, n-aveau cum sa iasa alta culoare ca doar portocalii, am [:)]!

Si noi tot trimer avem, la gazon face treaba buna, dar la buruieni tari nu-l bagam, le taiem cu foarfeca.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -