Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel(13)


202 raspunsuri la acest subiect

#21
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 03 iunie 2010 - 22:49

multumesc frumos fetelor :) sunteti atit de dragute incit nici nu-mi vine sa va amarasc spunindu-va ca de fapt clematita avalanche si-a dat duhul dupa inghetul de asta iarna...[:I] (pozele cu clematita sunt de anul trecut).am inlocuit-o cu o clematita rezistenta la frig, identica cu clematita din pozele lui emaaimee...:)
simali, si eu tot cu manusi chirurgicale m-am indreptat spre tzinta dar nu m-au tinut nervii...[:)]
trandafirii mei nu sunt de soi special,de fapt nici nu stiu ce soi sunt [:I] dar cind infloresc dau un miros superb...
si la noi a dat, in sfirsit, un val de caldura, sper sa tina macar weekendul asta...
[pup]

#22
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 11:21

A murit Avalanche-ul? Ce pacat, era chiar o clematita deosebita...dar oricum toate soiurile de clematis sunt superbe!



Am tinut in mod special sa va arata prima mea recolta de mazare! [pofta]



Si al doilea crin - singura mea nedumerire e legata de faptul ca si crinul rosu inchis si acesta alb cu roz, desi au inflorit normal (adica floarea e bine "crescuta") au o tija mica-pitica, chiar la asta alb-roz e cumva sub-dimensionata, desi pe plic scris ca sunt soiuri inalte...



In fine, mai vroiam sa va arat ce frumos si-a revenit - si cit a crescut! - arborele meu de matase dupa ce il rosese ciinele de mai ramasese doar un ciot de vreo 10 cm [bang]...tare mult il iubesc! [olala]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#23
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 13:31

Bravo Gabriela, ma bucur pt mazare, vad ca ai si desfacut-o. Eu cred ca primele recolte le voi tine in frigider si apoi le voi gati ca sa se stranga mai multe. Superb crinul, abia astept sa-i vad si pe ai mei infloriti.[olala]

Fetele, a venit vara, ce planuri de vacanta aveti? Noi vom merge o sapt la mare incepand cu 13 iunie, abia astept! Va trebui sa-imobilizez pe socri sa-mi ude gradina in per asta...



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

My Family

#24
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 14:03

mersic simali de explicatii, nu am avut timp sa intru.

f frumo pozele, Gabriela.

am recoltat si eu o ridiche alba, razleata, ramasa de anul trecut. cam iute[:)] culmea, anul trecut nu au rodit.

Speed, imi pare rau pt clematita avalanche. daaaaaaaa, e super asa caldutz. sper sa tina tot Bank hol weekend. sa ne facem de cap, brabecue in fiecare zi. aseara am mers la Tesco si am facut un barbie rapid.

noi suntem liberi si luni[pk]

planuri de vacanta:

noi ne pregatim de mers la mare, la Cta- pe 22iun. o sa las fata 2 luni in Ro. mi se rupe sufletul, ca nu am stat despartita de ea decat cateva zile. nici nu i-am luat bilet inapoi pt ca nu stiu daca o sa stea fara mine. daca plange ma duc si mi-o aduc inapoi. insa cred ca mai mult o sa plang eu. o sa fie si cu sora mea,cu bunicile/bunicii, cu copii. la plaja zi de zi.

mai e un lucru f imp. noi in fiecare vacanta am mers in formatie intreaga. acum sotul nu vine. i-am spus ca nu vine. a cam mieunat. am incercat sa ii spunem ca mergem la plaja: eu, ea, bunica, sora mea, etc. si ea tot zice ca si tati nici eu nu m-as fi dus. avem de zugravit jos: hol&scari&sus, living, bucatarie& baia de jos. dar trebuie sa merg macar eu.

asa ca mai am diverse bits& pieces de luat. plus cadou de Fathers day de la Oani pt tati.

duminica facem 11 ani de casnicie. ma scoate in oras. am 3 tinute de gala, tebuie sa ma decid. aveti ceva sugestii de cadou pls, nu vreau sa cheltui o avere. nici sa ii iau o camasa nu mai am nici o idee.

hai ca am tot scris pe langa subiect.



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#25
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 14:15

Mama ce de gradini si flori superbe [olala]! Intru zilnic sa va admir pozele si sa mai fur cate un tip [:I].

Felicitari pentru recoltele voastre de mazare !

Leeloo si eu am cumparat acum o luna doua iasomii in ghiveci, imi miroase terasa de atunci extraordinar de frumos dar n-am avut curajul sa o plantez. Pe eticheta scria ca are nevoie de caldura, nu imi amintesc exact gradele si m-am gandit ca nu va rezista la iarna. Poti sa imi spui daca e vorba de asta :
http://home-and-gard...061127569nzPafP
Ca as risca si eu, mai ales ca face deja ramurele cu care s-ar catara minunat pe balustrada mea de la intrare...



#26
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 14:57

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Mama ce de gradini si flori superbe [olala]! Intru zilnic sa va admir pozele si sa mai fur cate un tip [:I].Felicitari pentru recoltele voastre de mazare !Leeloo si eu am cumparat acum o luna doua iasomii in ghiveci, imi miroase terasa de atunci extraordinar de frumos dar n-am avut curajul sa o plantez. Pe eticheta scria ca are nevoie de caldura, nu imi amintesc exact gradele si m-am gandit ca nu va rezista la iarna. Poti sa imi spui daca e vorba de asta :http://home-and-garden.webshots.com/photo/2086073130061127569nzPafPCa as risca si eu, mai ales ca face deja ramurele cu care s-ar catara minunat pe balustrada mea de la intrare...
Nu, eu am luat iasomie din aia de gradina, sau lamiita cred ca ii mai zice pe la noi, doar ca are flori batute si nu simple - uite aici cea de care zic eu. Vreau sa o transform in gard viu in timp, de aia am plantat-o linga weigela (din asta stiu sigur ca ai si tu, am vazut in pozele tale, nu?).Cea pe care o ai tu nu cred ca rezista afara, sau cel putin eu nu am vazut.Liviana - pai asa am facut si eu, am pus mazarea din poza la congelator - ieri a mai dat soacra-mea o raita si a mai cules unele care imi scapasera si le-am pus peste - astept sa fac de-o mincare...[:D]Noi plecam in concediu la 17 iunie, la turci, in Kemer pentru 10 zile - nu va zic ca abia asteptam cu totii - copiii ca sa zboare cu avionul si sa se balaceasca, noi ca sa ne odihnim...cred ca numai ei isi vor indeplini visele...[:-)))][:-)))][:-)))] Mai planuim si un alt concediu la munte, prin august, dar inca nu am aranjat nimic - sotul ar vrea sa-l lege de Hungaroring...Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)PozePovestea nasterii lui TudorelGiving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understandingJohn D. Rockefeller, Jr.

#27
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 04 iunie 2010 - 15:28

Merci de lamuriri. De unde ai luat-o ca vreau si eu pentru balustrada ?
Da, am si eu weigela si a inflorit frumos. Acum au trecut deja florile dar si tufa e tare decorativa.

#28
canuta-om-sucit

canuta-om-sucit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 337 mesaje

Postat 05 iunie 2010 - 14:43

Salutare!

Mi-au taiat rasuflarea pozele voastre fetelor. Superbe gradini aveti si de asemenea flori!

Vad ca iar ati revenit la subiectul purici. Va anunt ca eu am scapat de ei cu solutia aia de care v-am scris. Am dat numai o data si au disparut, sincer nici nu stiu cat a stat pe planta solutia ca la o zi a venit o ploaie torentiala si chiar in ziua cand am dat, de exemplu pe pomi, seara am udat gazonul si tasnitoarea aia de la gardena cu care ud, da cu apa si pe pomi asa ca... dar am scapat de ei.



[mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil]
Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]

#29
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 05 iunie 2010 - 21:44

Canuta,mai spune cum este cu solutia,[:D].

#30
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 07 iunie 2010 - 10:15

Cu purecii ca si anul trecut e de groaza si la mine. Fac asa, un mucus scarbos... Au facut si pomii mari, pe mugurii de crestere. Nu dau cu nimic pentru ca oricum au cazut aproape toate merele si alte fructe nu mai am. Cica de la frig... Trandafirii, odata despaducheati manual nu au mai fost atacati. Oricum, din ceea ce am observat eu de anul trecut, daca se taie TOTI mugurii de crestere pe zona foarte frageda, se stopeaza raspandirea lor si la alti copaci. Oricum ramurile noi sunt acum destul de lungi si o scurtare cu 10cm, mai ales la meri si pruni, nu e mare nenorocire.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -