Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(45)


215 raspunsuri la acest subiect

#11
cristy1977

cristy1977

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 23:40

halllooooooo, fetele mele dragi[flo]
lucia, ma bucur tare mult ca totul este bine si ca micuta voastra creste pe zi ce trece mai mult... si ca impartasiti din momentele astea cu noi[olala]...poate ne inspirati [:D],,,cat despre asteptat, nu prea asteptam noi...[:D] sau e o asteptare activa[pathot][pup]
ai grija cu efortul, mai bine profileaza-te pe partea cu indicatiile pretioase[pup]
aditza, doamne ajuta sa vii cu vesti bune, eu sunt bine, azi a fost prima zi in care m-a intepat ovarul drept, cred ca au inceput activitatea si la mine. ma bucur ca ti-au iesit analizele bine[pup]
beatrice, asta este a treia operatie, insa eu nu sunt un exemple bun, pentru ca la mine a fost ca in bancu' ala cand fu lica nu fu tica. deci, daca esti operata cum trebuie si faci si tratamentul adecvat, ai toate sansele sa scapi de chin si durere[pup]

fetelor, papati ananas, am citit ca este foarte puternic antiinflamator, este bun pentru tranzitul intestinal, indicat in endo...evident cel proaspat, nu de conserva[pup]
alina, ioana, iliraluca, ioana-alexia si toate fetele[pup][grup][grup][grup]

"After all, tomorrow is another day!"

#12
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 23:53

Ananas? Yammy. Doar ca nu stiu sa-l aleg, sa fie copt... pana acum am luat doar acru!

#13
cristy1977

cristy1977

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 23:58

trebuie sa fie auriu, atunci cand este foarte copt, devine maro inchis si este mai moale...si este tare bun, zemos si dulce[pofta][pup]


"After all, tomorrow is another day!"

#14
aditzaC

aditzaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 00:55

buna seara
criss [pup][flo] ... eu tocmai vroiam sa fug la bucatarie sa iau conserva cu ananas , dar daca zici ca asta nu se pune .....atunci nu mai ma duk [:D] , o sa imi cumpar fruct !
ana-alexia.[flo][pup].... sa dea domnul sa fie cu doua liniutze
luci [pup][flo]....cat de mult as vrea sa nu ma mai pot gandii ....as da orice ! incerc eu incerc ....reusesc pt ceva timp si apoi iar imi fuge gandul
vroiam sa va intreb ceva : in perioada asta efortul este interzis ? ma refer aici la alergat , abdomene , etc ! Voi dupa cat timp de la laparo ati facut exercitii ? Imi dauneaza cu ceva ?
Ioana , Mada ,Magditza , Alina , Beatrice si restul multi pupicei si o primavara plina de minuni si bucurii [pup][pup][flo][flo]

#15
magdita

magdita

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.334 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 10:14

Neata fete dragi,



Vun cu vesti nu foarte bune : am vazut sacul gestational, care a crescut de la 3mm saptamana trecuta la 11mm saptamana asta, insa nu se vede embrionul. Cred ca stiti ce inseamna asta, ma rog la DD sa nu trec tocmai eu prin asa ceva. Am o mare rugaminte la gravidutze sau la mamici: vreau sa stiu daca la aceasta marime de sac gestational voi v-ati vazut embrionii si ce marimi aveau. Stiu ca nu e stiinta exacta, ca nu seamana un organism cu altul, ca fiecare are ritmul lui, bla, bla, insa vreau sa stiu concret, la fiecare dintre voi, marimea sacului gestational cand v-ati putut vedea embrionii.



Va multumesc si astept raspunsurile in cursul zilei de azi, ca sa stiu daca mai pot spera luni sa vad embrionul sau ma obisnuiesc cu ideea ca asta a fost.

[pup]



Cu siguranta se va intampla minunea[mamica] !!!

Doamne ajuta tuturor[ruga]

..."Ce te surprinde cel mai mult la oameni?

Dumnezeu a raspuns:

-Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca, apoi iarasi tânjesc sa fie copii; ca îsi pierd sanatatea ca sa faca bani si apoi îsi cheltuiesc banii ca sa-si refaca sanatatea; faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.

...ce ai dori ca oamenii sa stie ?

Dumnezeu m-a privit zâmbind si a zis:

-Doar faptul ca sunt aici, intotdeuna"

"Interviu cu Dumnezeu" - Octavian Paler


Anul asta s-a intamplat [gravi]6+![:D]

[url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=magdita&year=2009&month=11&day=24&babycount=1" "] Minunea mea [/url][:D][9cer][ruga]



#16
bitza20

bitza20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 403 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 11:04

Buna dimineata fetelor, cum va simtiti azi? Dati-mi si mie niste idee de mancaruri bune pt endo, ca sincer sunt in pana de idei, nu mai stiu ce sa mananc[alcool].magdita nu te speria, nu sunt eu experta in astea, dar ai sa vezi ca DD te va ajuta si totul va fi bine. Va pup si sa aveti o zi frumoasa

#17
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 11:52

Magdi[pup] eu prima oara cand am fost la eco a fost la 5 saptamani si 5 zile.Mi-a facut eco transabdominala,la o rajghie de ecograf,la un alt dr si nu stiu masuratorile,iar din poza nu-mi dau seama.Insa asa s-a vazut doar o pata,adica sacul gestational si spunea ca PARE sa aibe ecou embrionar,dar sincer nu prea cred ca si-ar fi putut da seama.Adevaratul eco a fost cel endovaginal de la 7 sapt si 6 zile,de data asta la dr meu.Acolo s-a vazut clar BB si fiind in 4D avea deja si mugurasii de la membre,adica s-au vazut dar erau mici-mici.Insa era treaba cu decolarea de ou-si asta s-a vazut bine-bine[bang], iar eu nu prea am retinut multe,ca eram supernecajita.Scrie pe poza ceva de 5,1 cm.Insa stiu ca mi-a spus ca avea 1 cm si ceva bb si avea dupa masuratori 7 sapt si 4 zile. Si avea batai de inimioara pe care le-a masurat.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult...[bang]Mai asteapta Magdi,nu stiu ce ti s-a spus,dar mai asteapta.Si tie ti-a crescut Beta frumos,chiar nu inteleg...Eu cred ca e prea mic si oricum nu stii cand a fost treaba ca erai dupa injectii si nu-ti venisera rusii,deci e un pic o situatie mai speciala.Doamne ajuta sa fie bine![pup]

Iliraluca,Ioana,Cristy,Ana-Alexia,Aditza si toate fetele va pupam!Si suntem cuminti acum.[:I]



[gravi]

"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)

my little sunshine




#18
cristy1977

cristy1977

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 716 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 11:53

draga magdita, gandeste pozitiv, sigur va fi bine, sarcina este in stare incipienta si e normal sa fie mai greu de vizualizat acum, trebuie sa ai rabdare si incredere, sa crezi in minunea din burtica ta. faprul ca saculetul a crescut si ca beta este bun, spune multe. ai vazut ca si monica a avut dubii, si la urmatoarea eco totul s-a dovedit a fi in regula. te pupam si suntem alaturi de tine[pup]

"After all, tomorrow is another day!"

#19
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 12:00

Magdita[pup], spera in continuare ca totul este bine! Poate e prea devreme sa se vada embrionul in cazul tau; fiecare organism e unicat.

Bitza, cateva sugestii culinare:
-ciuperci umplute, la tava;
Rupi piciorusele ciupercilor, le cureti(razui),le tai marunt, si le folosesti la umplutura. Umplutura: ceapa taiata marunt, calita in ulei+putina apa( ca sa nu fie prajeala, care nu e sanatoasa), piciorusele taiate, sare. Le lasi sa fiarba 10-15 min.
Cureti palariile de ciuperci de coaja, le speli si le asezi intr-o tava neunsa cu nimic, le umpli cu compozitia de mai sus, apoi lasi tava la cuptor aprox 30 min ( vezi tu cand sunt facute). La farfurie poti adauga mujdei de usturoi si poti servi impreuna cu mamaligutza.

- tochitura de ciuperci (ceapa, ardei, ciuperci taiate marunt, usturoi - le fierbi in ulei si putina apa, adaugi bulion si la sfarsit, usturoi taiat marunt, patrunjel; stingi focul si acoperi imediat cu un capac. Lasi acoperit 10-20 min inainte de a servi, sa se aromeze. Merge cu mamaliguta).
- ciorbe de legume, verdeturi (loboda, urzici,stevie); ca taitei, poti folosi taitei/fidea din faina de orez;
- mancare de spanac;
- mancare de urzici;
- salate de sezon, la care folosesti zeama de lamaie si ulei presat la rece (preferabil de masline);
- sarmalute de post;
- pilaf sarbesc (preferabil din orez brun, care se gaseste la plafar);
- fasole batuta (ceapa sa nu o prajesti direct in ulei, ci sa o fierbi in ulei cu putina apa, si tot adaugi apa, ca sa nu fie prajeala!);
- supa de fasole;
- iahnie de fasole;
- varza...calita (de fapt puse toate ingredientele si lasata la cuptor sa se fiarba);
- mancare de cartofi ( la care sa pui foi de dafin , usturoi: jumatate cand fierbe, jumatate la sfarsit, o data cu verdeata, apoi imediat capacul, ca sa se aromeze);
- cartofi natur ( fierbi cartofi taiati in felii, ii scurgi, apoi ii pui in tava unsa cu putin ulei, adaugi foi de dafin, usturoi, patrunjel, si ii lasi la cuptor 15-20 min sa se rumeneasca putin).
- salata de fructe;
- preparate din peste.
Majoritatea merg servite fara paine, sau cu mamaliguta.

Va doresc o zi cu soare in zambet si in suflet![flo]


#20
bitza20

bitza20

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 403 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 12:25

mmmmmmmmmm ana ce foame mi s-a facut [pofta], multumesc mult de ajutor, azi merg la cumparaturi sa vad ce gasesc si apoi trec pe gatit
[flo][flo][flo][flo][pup]


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -