Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

Endometrioza ne-a unit in lupta pentru BEBE(45)


215 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 01:43

[flo][floare3]Sa vina primavara si sa ne para bine de fiecare floare pe care o privim si printre-atatea valuri de fluturi si albine, cu bratele deschise de cer sa ne lovim![flo][floare3][ruga]"Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu potschimba, curajul de a schimba ceea ce-mi sta in puteresi intelepciunea de a face diferenta dintre ele......"[ruga]Rugaciunea sotilor care nu au copii"Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin."


Va invit sa continuam discutiile incepute in capitolele anterioare:cap.1,cap.2,cap.3,cap.4,cap.5,cap.6,cap.7,cap.8,cap.9, cap.10,cap.11, cap.12,cap.13, ,cap.14,cap.15,cap.16,cap17, cap.18,cap.19, cap.20, cap.21, cap.22,cap.23, cap.24, cap.25,cap.26, cap.27, cap.28,cap.29,cap.30,cap.31, cap.32, cap.33, cap.34, cap.35,cap.36,cap.37,cap.38,cap.39,cap.40,cap.41cap.42cap.43,cap.44Endometrioza reprezinta, simplist vorbind, o afectiune ginecologica caracterizata prin prezenta de tesut endometrial functional in afara cavitatii uterine. Cu alte cuvinte, tesutul care in mod normal captuseste cavitatea uterina poate fi gasit, la anumite femei, in mod anormal, si in alte locatii situate extrauterin. Localizarea acestor tesuturi ectopice poate sa fie atat in zone adiacente aparatului genital feminin (ovare, ligamente largi, ligamente uterosacrate, peritoneul pelvin, septul rectovaginal, vezica urinara, etc.), cat si in locuri absolut imprevizibile, precum ar fi Sistemul Nervos Central, plaman sau tesut miocardic. Diagnosticare: Endometrioza poate fi diagnosticata de catre medicul ginecolog, care examineaza direct zona pelviana cu un mic instrument numit laparoscop. Laparoscopia este o procedura rapida, care permite depistarea endometriozei doar atunci cand este vizibila in zona genitala. In timpul unei asemenea investigatii, ginecologul sesizeaza mici puncte pe vulva, vagin, colul uterin sau intr-o alta sfera genitala. Aceste puncte sau "insule", cum le mai numesc ginecologii, sunt leziunile cauzate de fragmentele de endometru. Daca fragmentele ajung in afara zonei genitale si se depun pe intestine, depistarea lor este mai dificila.Totusi, mai ales in astfel de cazuri, contactul sexual dureros este unul dintre principalele indicii care denota prezenta endometriozei. Daca ai aceasta problema, nu ezita sa-i spui medicului.Un alt factor care intarzie depistarea endometriozei este absenta simptomatologiei. Aceasta afectiune poate fi extrem de dureroasa sau, din contra, poate trece neobservata. Este vorba, mai ales, de persoane care au o forma usoara a bolii. Care sunt simptomele endometriozei? Multe dintre cazuri sunt asimptomatice. Atunci cand simptomele apar, acestea includ: Crampe abdominale sau dureri lombare in timpul menstruatiei. Dureri menstruale severe. Dureri la defecatie (scaun). Disurie (dureri in timpul urinarii), in special in timpul menstruatiei. Dispareunie (dureri la contact sexual). Infertilitate. Cine poate face endometrioza? Orice femeie care are menstruatie regulata poate face endometrioza. Aceasta boala afecteaza cu precadere femeile intre 25 si 40 de ani, dar poate afecta si adolescentele si femei mai tinere de 25 de ani. Apare mai frecvent la femeile nulipare (care nu au avut nici o sarcina). Interventiile chirurgicale In cazurile mai severe de endometrioza, tesutul cicatriceal poate fi excizat in timpul laparoscopiei exploratorie. Excizarea acestui tesut poate ameliora simptomele si poate creste sansele unei sarcini.Fertilitatea poate fi afectata? Cele mai multe femei care sufera de endometrioza pot avea copii. Sansele de a ramane insarcinata depind de severitatea afectiunii si de raspunsul la tratament. Se recomanda o perioada de observatie fara

#2
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 02:32

Va doresc un capitol minunat si plin de vesti bune![flo]

I-mi era dor sa mai deschid un capitol la subiectul de suflet si-mi era teama sa nu uit cum se face![:D]

Noi ne pregatim de botezul finutzului Luca Cristian, care va fi dupa Paste, mai exact pe 25 aprilie si sunt nerabdatoare, am emotii de pe acum...[:)]



"Marea taina a existentei noastre nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" Dostoievski

baietii mei





#3
andreyutza

andreyutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 02:38

Ioana, uite, am pus cateva poze la semantura. sa dea Dumnezeu ca acest capitol sa se incheie cu multe vesti bune.[pup]

Cristina, fericita mamica de Matei
http://community.web.../user/criss3232




#4
mada23

mada23

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 11:06

Ioana...[pup][bis] cat ma bucur ca ai deschis tu un nou capitol [bis] multumim, imi plac tare baietii tai [olala], sa fiti fericiti impreuna[flo] Sa iti traisaca finutzul, increstinare cu mult har si sa vorbesca cu DD sa vina bebe la burtika ta, asa cum a venit bebele meu, la botezul finutzului meu a fost ultimul cm [pk] mii de [ruga]

Monica...[pup] Doamne ajuta, ma bucur ca e bine, asa sa fie pana strangi puitzul in brate [flo]

Andreyutzule...[pup] ce dor ne era de tine [olala], sa iti traisaca Mateiul, dar sunt supi ca nu am vazut pozici, nu merge linkul [q]

Magditzule..[pup] tinem pumnii stransi , stransi sa vii cu vesti bune [ruga][ruga]





pup fetele [dual][flo]



madutz

[comoara]

miracolul a venit pe stradutza mea [gravi]

Sf Nectarie si Maicutza Sfanta mi-au binecuvantat pantecul cu un mic ghiocel

[:D] asa de optimista am fost

[ruga][ruga]



"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "





#5
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 12:26

Un capitol nou plin de liniutze duble![pk]

Ioana[pup] multumim pt capitol.[flo]Era cazul sa mai deshchiji.Ce imi place numele finutului tau!!![olala]Si eu am admirat poza cu baiatii tei.[:)]Sigur o sa aveti o ceremonie frumoasa la botez!

Monica[pup] ti-am jis ca e ok.Argumentul suprem il uitasem sa-l mentionez:un beta f bun-mare!Daca spun ei de posibilitatea unor sangerari...uf!incearca sa stai cat mai linistita.Rebecca ce face?

Andreyutza[pup] ma bucur mult ca ai scris[flo].Si mai ales ma bucur ca sunteti bine.M-ai cam fiert donsoara,am si intrebat de tine si nimeni nu sh nik.Puteai si tu sa spui ca sunteti teferi si nevatamati...3 luni jumate?(demostreaza ca am dreptate), La Multe Lunitze!!!La fel a facut si donsoara Turturica.De fapt ea nu prea a mai gasit subiectul asta,noroc ca m-a felicitat la odisee si asa am aflat ca are o mandreatza de fetitza si ca sunt bine.Andreyutza va doresc sanatate si numai bine!Asteptam impresii de mamica de Mateias.[:)]

Nimeni nu stie nik de Fireyes???Am cautat-o pe la Fiv-uri dar nici acolo nu a mai scris.Sper sa fie tot bine...

Mada[pup] pup seful din burtica si pe mamica lui.[:)]

Magdi[pup] iti tinem pumnii pt azi sa vii cu inimioare in ochi si urechi.[:)]

Cristy[pup],Beatrice[pup] pe aici sunt.M-am pauzat ca am facut curatenie generala cu al meu si am fost cu limba scoasa de 5 m,plus picioare umflate si dureroase...Sunt mai greoaie cu fiecare zi bifata si nu prea am ce sa scriu inca,astept consultul sa-mi spuna ca e bine si sa-mi confirme daca e fetitza ca sa putem si noi sa ne apucam de cumparacit chestii bebelusesti.Misca mult donsoara cand are chef,dormim cam la fel,ea mai mult ca mine,se trezeste dupa mine.[:D]Uneori parca sare coarda[:D]Si noutatea e ca aseara l-a topit din nou pe tati,ca a simtit-o la mana"ca o inimioara", nu s-a mai ferit smechera[olala]

Va rog eu pe cele care asteptati rusii dupa injectii...nu-i mai asteptati[:D],incercati sa va relaxati cat mai mult si sa va bucurati de relatia cu sosiorii vostri.Iubiti-va fara alte ganduri si ce va fi va fi.Si sigur va fi bine daca faceti asa.[8D]Nu puneti nici o presiune asupra voastra,just LOVE!!!

Va pup pe toate si va doresc o saptamana excelenta!

KISSES



[gravi]

"and the song became love and love became the egg"(Happy Feet)

my little sunshine




#6
iliraluca

iliraluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 13:18

Lucialu[pup],

Nu mai bine ai sta tu cumintica cu curatenia si tot efortul? BAtaita la fetita vrednica...

Ioana[pup],

Multumim pentru noul capitol si poate venim cu vesti bune, cel putin asa ne dorim.

Pup toate fetele si vreau sa avem cat mai multe IIde Pastele acesta.

Ileana





#7
aditzaC

aditzaC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.822 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 15:21

salutare
Ioana multumim pt noul capitol sa dea DD sa il umplem de vesti bune si doua liniutze .....sper sa urmez si eu sa va dau aceasta veste ! Imi pun mari sperante acum dupa trat cu Diph , cred ca am ovulat zilele astea , sa ma ajute Fecioara Maria si Sf Nectarie sa se lase cu doua liniute .
Criss....ce faci ? cum esti ?
Luci ....ia stai matalutza linistita si nu mai face atata efort !
La mine nici o schimbare momentan .....am aceeasi pofta de mancare de sapt trecuta , am mom cand as manca orice [alcool]

Multi pupiceiiiiii pt toate fetele [pup][pup][pup][pup][flo][flo]

#8
ana-alexia

ana-alexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 277 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 18:43

Ioana[pup], multumim pentru acest capitol! Ce frumoasa e urarea pe care ne-ai facut-o!!!Multumim![flo][flo]
Sa speram ca va fi un capitol plin de vesti bune pentru toate fetele!

Lucialu[pup] mai fii si tu cuminte! Mai usurel cu harnicia ce implica efort! Sa ai grija de voi!

Monica[pup] ma bucur ca sunteti bine si tu si samburel!

Andreyutza[pup] sa-ti traiasca Matei! Sa fie sanatos, norocos si sa va aduca numai bucurii!

Aditzac[pup] sa speram ca ne dai vestea cu 2 liniute!

Magdita[pup] bafta astazi! Sa vii cu vesti bune!

Mada23, Cristy, Beatrice, Iriraluca[pup][pup][pup][pup]

Sa aveti o saptamana frumoasa, plina de vesti bune!
[pup][pup][pup] toate fetele!




#9
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 19:19

Va multumesc frumos de urari si ma bucur ca va plac "baietii mei" dragi!

Mada23, Lucialu, Ana-Alexia, Andreyutza, AdizaC, iriraluca [pup][pup][pup][pup][pup]





"Marea taina a existentei noastre nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" Dostoievski

baietii mei





#10
alina06st

alina06st

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.057 mesaje

Postat 06 aprilie 2009 - 22:40

Buna fetelor! Ce frumos ca botezati... mi-as dori si eu, dar pana una alta nimeni nu ne-a intrebat. Bine, noi am cam fost si primii din gasca, asezati lacasa noastra. Nu prea am avea pe cine sa botezam. Dar o sa ma interesez de copii abandonati... Dar in septembrie cununam! [pk]
Cat despre endo si laparo, mai astept pana in iunie. Deocamdata ii dau inainte cu regimul alimentar si cu tratamentul naturist. Si mi-am fixat ca termen ca incepand cu luna mai sa incerc sa ma relaxez mai mult si sa o las mai moale cu serviciul...pfff... sper sa reusesc.
[pup]pe absolut toata lumea care citeste aceste randuri! Sanatateeeee maxima, optimism si buna dispozitie va doresc!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -