Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel :- } (7)


275 raspunsuri la acest subiect

#21
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 23:21

Crismac, ti-am trimis Pm





Pene colorate... cate putin din toate!

#22
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 07 aprilie 2009 - 23:48

Olympia, eu am tot incercat aici cu dalii si nu am avut succes. Singurele care merg sint cele cu flori mici. Imi pare rau, ca imi sint tare dragi. Nu mai insist, ca am dat deja destui bani pe daliile alea mari si nu m-am ales cu nimic.

Lume multa, oameni putini

#23
angelli

angelli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 08 aprilie 2009 - 15:01

Ma obsedeaza deja, poate stie cineva cum se numesc plantele acelea tufe cataratoare cu flori mici roz, multe si marunte ce se gasesc mai ales in zona mediteraneeana, am vazut multe in spania, toate casele aveau si cred ca si in italia, e o planta comuna iar florile sunt foarte rezistente si frumoase.

Adriana[gravi]si [roker] Andreas(28.07.2006)

#24
festina

festina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 08 aprilie 2009 - 16:25

Citat:
citat din mesajul lui angelli
Ma obsedeaza deja, poate stie cineva cum se numesc plantele acelea tufe cataratoare cu flori mici roz, multe si marunte ce se gasesc mai ales in zona mediteraneeana, am vazut multe in spania, toate casele aveau si cred ca si in italia, e o planta comuna iar florile sunt foarte rezistente si frumoase.Adriana[gravi]si [roker] Andreas(28.07.2006)
Sunt sigura ca vorbesti despre "Bougainvillea"Si eu am ramas impresionata de aceasta planta din concediile noastre din Croatia, Grecia sau Coasta de Azur. Nu rezista peste iarna afara deci noi o avem plantata in ghiveci sub forma de tufa/copacel.O zi buna si spor la gradinaritDaniela mamica lui Raducu (25.10.2006)

#25
zfcristina

zfcristina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 262 mesaje

Postat 08 aprilie 2009 - 18:55

Buna!

Sper ca ma primiti si pe mine in randul vostru! Sunt incepatoare in ale gradinaritului (de cand nu mai lucrez am ceva timp de gradinarit si am inceput sa cumpar diverse flori) Am cumparat o clematita pe care am plantat-o intr-un ghiveci maaaare pt dimensiunea ei, deoarece am inteles de prin revistele de specialitate ca are nevoie de pamant mult .

Nu prea a semne ca s-ar fi prins dar sper din tot sufletulsa fie asa, pentru ca mi-am dorit-o mult si as fi tare necajita daca as pierde-o.



BASARABIA PAMANT ROMANESC

#26
GeorgetaR

GeorgetaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 08 aprilie 2009 - 22:55

Fetelor, help! Cum se taie via? Tocmai am terminat de "construit" niste suporturi pentru vita de vie care se facuse destul de mare si acum stau si ma uit la ea cum sta gramada la pamant pe langa ele. Ar trebui s-o leg dar trebuie taiata intai (daca n-o fi deja prea tarziu, incep sa dea frunzulitele din mugurasi). Si habar n-am cum si cat, bine-nteles [bang][bang][bang].

Olympia si mie imi plac daliile dar nu am in gradina, mi se pare destul de complicat sa le tot scot si sa le pun in fiecare an!

Apropos de asta, nu cumva pana acum ar fi trebuit sa iasa deja gladiolele? Am avut o multime anul trecut si, evident, nu le-am scos peste iarna iar acum nu mai apare niciuna. Au degerat nu-i asa?



"In cresterea copiilor, cheltuieste cu ei jumatate din banii pe care ii

cheltuiesti acum si de doua ori mai mult timp." - Autor necunoscut

POZUTE

#27
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 08 aprilie 2009 - 23:56

Georgeta, chiar nu stiu sa te ajut cu via. [:I] Pe-aici prin vecini (eu n-am vie) sunt cativa cetateni care taie de obicei si tot ce pot sa-ti spun privind din afara e ca ... taie destul de mult!!! Adica raman coardele alea principale si foarte putin din ramificatii. Vrei sa le fac o poza, asa ca sursa inspiratie?

Zf cristina, bine ai venit! Si succes cu clematita!

Crismac, ai disparut cu blog si cu poze cu tot...

Mamecitta_C , eu doar am separat o tufa de hortensii odata, asa a mers.

Dar nu vad ce pierzi daca incerci. Asta imi aminteste de ceva aflat de curand tot de prin vecini. Se pare ca daca in coada plantutei pe care vreti s-o "prindeti" faceti o crestatura si puneti acolo un bob de grau, cresc sansele de reusita. Am o vecina care si-a plantat asa trandafirii primiti cadou !



Pene colorate... cate putin din toate!

#28
angelli

angelli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 09 aprilie 2009 - 13:49

Festinaiti multumesc, ea este planta, cum se intretine, daca o cumpar acum,infloreste pana la vara?O tin in ghiveci iar iarna o mut inauntru?

Adriana[gravi]si [roker] Andreas(28.07.2006)

#29
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 09 aprilie 2009 - 14:48

Georgeta, daca au iesit frunzele e tarziu de tuns via.

Noi o tundem inainte de imbobocire si o tundem la doua ochiuri. Lasam mai mari aracii unde vrem sa acopere zone goale.











_______________________________________________________________________________________



“Before you speak, listen. Before you write, think. Before you spend, earn. Before you invest, investigate. Before you criticize, wait. Before you pray, forgive. Before you quit, try. Before you retire, save. Before you die, give.”


Emma INVINGE cancerul![grup] ******[copil] un copil creste in inima mea [:)] ****** am un inger pazitor [pic]

#30
festina

festina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 09 aprilie 2009 - 16:48

Citat:
citat din mesajul lui angelli

Festinaiti multumesc, ea este planta, cum se intretine, daca o cumpar acum,infloreste pana la vara?O tin in ghiveci iar iarna o mut inauntru?

Adriana[gravi]si [roker] Andreas(28.07.2006)


Eu am 3 bucati pe care le tin in ghivece pe care iarna le bag in casa. In primavara cand le scot afara le aplic o "tunsoare" zdravana si am avut flori in fiecare an.
Pe site-ul pe care ti l-am dat spune ca poate fi lasata si afara iarna, dar eu nu am incercat.

Adriana, acum am vazut ca esti din Timisoara, deci iti pot spune si de unde le-am cumparat. Doua le-am cumparat in urma cu cativa ani de la floraria din Piata 700 iar una am luat-o anul trecut din Kaufland. Cea pe care am luat-o din Kaufland e cea mai frumoasa, chiar daca avea doar vreo 20 de cm cand am cumparat-o a ajuns intr-un singur an la aprox 1m inaltime si a facut niste flori maaaari si de un violet spre visiniu deosebit.



Daniela mamica lui Raducu (25.10.2006)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -