Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retardul de crestere intrauterina


53 raspunsuri la acest subiect

#51
sandy_2008

sandy_2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 13:53

salutare
eu am acum 26 saptamani si de la analizele pentru dublu test dr meu a retinut un posibil risc de restrictie de crestere (ceva de la analiza de sange l-a ingrjorat), de aceea m-a tot monitorizat. se pare ca o artera uterina care alimenteaza placenta nu isi face treaba si de aici problema.
ieri, la eco mi-a spus ca desi a mai crescut fata de ultima eco, ritmul de crestere nu este suficient. mi-a recomandat sa fac rost de injectii celestone care trebuie facute intre 28 s - 31 s pentru a ajuta la maturarea plamanilor ca bebe sa fie pregatit in cazul in care va iesi inainte de termen...

bye

#52
Dedicut

Dedicut

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 588 mesaje

Postat 14 iulie 2012 - 03:52

Mamiralu, cat de usor vorbesti tu de pierderi de sarcini....se vede ca nu ai trecut prin asa ceva.
Eu am doar mutatii heterozigote si am pierdut doua sarcini. Si am fost si eu supravegheata de un medic foarte bun la care astepti 5 saptamani sa primesti o consultatie. A treia sarcina am facut tratament cu Clexane si am reusit sa am un copil. Eu nu cred ca e coincidenta. Si injectiile facute in burta au durut mult mai putin decat faptul ca au murit copii mei. Asa ca fiecare face cum ii spune instinctul.


"... cel mai interesant, in a avea un copil, este ca nu-ti poti imagina cum l-ai putea iubi vreodata mai mult decat il iubesti deja, pentru ca emani iubire, iubesti cat poti, din toate puterile tale; si apoi revelatia: IL IUBESTI TOT MAI MULT!" (Anne Lamott)

[testoasa] Alexandru Stefan 18.01.2011



#53
lacry_bunduc

lacry_bunduc
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 24 octombrie 2012 - 17:13

Indraznesc sa raspund si eu la acest subiect pt ca am pierdut un bebe de 33 de saptamanii din aceasta cauza numai ca eu am aflat ca bebele meu suferea de crestere intarziata dupa autopsia care iau facuto!ultimul eco lam avut la 20 saptamani si totul era in regula!urmatoarele controale care leam avut doctorii nu siau dat seama de problema si ma trimiteau acasa ca eram bine asa ca stand acasa bebe nu a mai rezistat si la 33 de saptamani am aflat ca nui mai batea inimioara!am citit pe forum si am vazut multe mamicii care au trecut prin aceeiasi problema ca mine si au bebeii sanatosii si frumosii si ma bucur foarte mult


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -