Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (97)


199 raspunsuri la acest subiect

#11
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 12:46

Hai mai Eva, chiar pare mesaj lacrimogen :) si nu te stiu deloc pe tine asa.
Mi-ar place as te mai citesc si pe aici la scutece...Alte topicuri nu rezista in timp asa ca e posibil din pacate sa ne ratam prezentele....

normal o sa ne rarim din ce in ce din diverse cauze, dar poate din cand in cand o sa ne regrupam...

hai, mai spune-ne ce face luca noah:)


#12
gaia.nevia

gaia.nevia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.075 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:16

neatza si de la noi...



Teo varsa tot ce mananca. Deja a varsat de 3 ori pe dimineata asta, asa ca nu mai incerc sa-i dau nimic. I-am dat un ceai si o smecta, preventiv....



Cristineescu, merci de sfat. Ma tot intreb si eu care ar putea fi motivele... inca nu m-am edificat. Chestia e ca, daca ii da bunicul de mancare, mananca bine cel putin 3 mese (a 4a i-o dam noi si mai sunt figuri). Nu stiu deci daca mananca bine pt ca ii da totul pasat mai fin ca un iaurt si nu poate tine dupa obraz asa ceva... sau pentru ca noua tine neaparat sa ne faca figuri... chiar nu stiu (noi nu ii dam pasat, mai mananca si sandwiches, pui, peste, branza, paste - finger food). Acum ca a varsat, chiar nu mai pricep nimic. A varsat pt ca se simte rau?! sau pentru ca asa vrea el...



In fine, ma scuzati de off-topic.



Ada, mama de baieti:

Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008), poveste despre inceputuri

#13
CD27

CD27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.066 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:18

eu nu vreau sa readuc pe ordinea de zi discutiile de 1 aprilie, dar eu am trait cu impresia ca aici e un subiect de discutii generale despre copii in primul rand, dar nu numai, eu d-asta mi-am permis sa mai bat campii si sa scriu floricele pe campii, cum spune Eva, fara sa punctez la tinta pe un subiect concret
constat ca sunt persoane deranjate de aceste floricele pe campii si "rapoarte zilnice" si chiar ajung sa isi bata joc de mamici si, cel mai rau, de copii, ceea ce mi se pare josnic, daca unele dintre noi am batut campii si am deranjat cu discutii fara importanta, trebuia sa ni se atraga atentia frumos si probabil deschideam un subiect numai pentru noi, gurile sparte, dar nu sa se ajunga la ras pe la spate si pus la indoiala calitatile de mame ale unora.
Inteleg din mesajul Evei ca sunt multe fete care au sustinut-o, eu nu pot sa am nici un cuvant pentru o persoana care a vorbit urat despre mamici si copii, indiferent de contextul discutiei, am citit cu interes despre diversificare tot ce a scris (asta am mai spus). Aceste mamici care i-ati scris Evei, daca va deranjeaza "floricele pe campii" si vreti ca aici sa se puncteze pe subiecte concrete, sa se mearga la tinta, pe subiectul X sau Y, fara buna ziua si carnati de pupici, spuneti!
Eu nu vreau sa ma retrag dupa forum pentru ca aici sunt fete pe care le consider prietene si la care tin, dar daca discutiile pe subiecte care nu au legatura directa cu copii deranjeaza(ca legatura indirecta are tot ce ni se intampla noua ca mame), eu promit sa nu va mai bat la cap cu pretioasa de cumnata mea, nici cu mucegaiul din casa, mama care ma zapaceste si nici cu alte tampenii ale mele si o sa incerc sa pastrez legatura cu unele dintre fete in alt mod, repet, daca voi considerati ca aceste discutii, despre viata noastra de mamici, deranjeaza.

Mi-am spus si eu oful[:I] dati cu rosii cat vrei si cu castraveti daca aveti, sa pun de-o salata[:D]

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.web...567717346vFUaEH

#14
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:34

Salata mai bine iesim s-o mancam undeva, e mai gustoasa in viata reala.



Iti inteleg tristetea pentru ca tu de-abia ai citit mesajele cu pricina. Normal ca nu se poate discuta doar despre copii, daca ar fi asa, cred ca m-as retrage prima de pe forum pentru ca "despre copii" ma ocup toata ziua si noaptea si sunt satula de ingi, inga da-da si ce mai vorbesc eu cu fie-mea in cursul zilei si vreau sa port o discutie normala, chiar si asa, virtual.



Iar mie mi se pare ca mucegaiul din casa, neintelegerile mici dar inerete cu sotii, pataniile copiilor mai mari si floricele pe campii si pupicii virtuali sunt liantele noastre; nu am exista ca o comunitate fara ele; nu putem fi scurte si la obiect, doar asa trebuie sa fim in viata reala, cand jonglam intre bebei, soti, alti copii, familie, treburile zilnice la care suntem sau nu ajutate...



Trebuie sa existe un loc unde sa poti spune ce patesti, ce gandesti, cuiva care intelege macar o parte din ce vrei sa comunici fara sa trebuiasca s-o faci punctual gen: sunt trista deci am nevoie de un pupic virtual. Si sa primesti si asa ceva: "vai mai, rau imi pare de tine las ca uite ce-am patit si noi...". Orice-ar fi, avem nevoie sa ne si plangem de mila uneori, nu-i?



Uneori lucrurile astea pur si simplu nu pot fi facute la noi acasa ca nu avem nici timp nici cu cine sa vorbim, macar pentru faptul ca memele sau soacrele noastre au uitat cum se simteau ele in perioada asta, aducandu-si aminte cateva episoade si atat. Deci nu ne pot ajuta.



Sotii, de asemenea, sunt coplesiti de rolul lor cel nou, de adaptarea la viata cu un bebe cu care nu au interactionat 9 luni in burtica si in plus trebuie sa se obisnuiasca cu faptul ca isi vor avea sotia de dinainte inapoi si trebuie sa invete sa o iubeasca pe aia care este acum... Iata ca unii reusesc mai repde, altii mai greu, altii chiar deloc.



Ce sa facem? Aici avem aceleasi preocupari, suntem din medii asemanatoare - hai recunoasteti ca nu te poti imprieteni chiar cu orice fata care impinge un carucior pe strada.



[mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008



puiul meu dulce si mic Anda



pozne in asteptarea Andei



b de la bebe, blog...



#15
babytza

babytza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.624 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:35

Roxi dau eu cu ridichii si cu ceapa si asta e salata [:D] sa vedem cine vine cu uleiul de masline....



Edit : dau cu ele de castron nu in capul tau [:D]





[zana]Printesa mea iubita Valentina [copil]Soricelul meu iubit David



[foto]

#16
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:35

CD haide mai nu fii suparata...forumul nu este doar despre bobocei ci si despre mamicile lor :)
Tu stii ca te-am sustinut in orice problema ai avut....numai lua tu ca atare orice cuvintel scris aici....mai interpreteaza-le si mai zen asa, ca daca ne inversunam din orice degeaba mai venim aici.
Eu vad locul asta si ca pe un loc de descretit fruntile...si acum sa aruncati cu rosii in mine daca nu va convine...pe mine discutiile de acum cateva zile m-au lasat indiferenta....pe tine de ce te-ar afecta mai mult? nimeni nu a facut referire la tine personal....tine-o tot asa, si fa in asa fel incat sa iti fie tie bine

#17
claudinna

claudinna

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.691 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:39

neata pana nu se face pranz!!



citesc ce scrieti, printre picaturi, ca daca tot s-a facut frumos afara...m-am apucat si eu de curatenie, plimbari si alte alea.

duminica mai sunt de serv la bucatarie, ca avem musfiri...asha ca imi pare rau ca nu apuc sa va raspund fiecareia, dar sunt alaturi de voi!



vroiam sa va spun ca am mop din ala cu aburi, H2O, din ala de la TV si e ff bun!

se aspira intai si apoi dai cu ala si sterge f bine, curata covoarele, noi suntem ff multumiti!

eu l-am luat de la tv si are si pinguin din ala cu abur, dar nu prea am folosit pinguinul...poate doar la curatenie generala...

am vazut din asta H2O si la selgros, ceva mai ieftin ca la tv, ca nu are pinguinul inclus si scapati si de taxele postale





Ada si mie mi se pare ca Teo are o reactie de gelozie cumva...comportamentul lui nu arata o problema somatica...



Irina, imi pare rau, dar esti o mamica puternica si te vei descurca minunat!!



Nerantula, ce sa zic, e ff greu sa vezi ca nu papa. am trait-o si eu de nenumarate ori si abia de vreo luna pot spune ca Ravan a invatat sa manance si mi-am dat seama ca unele mancaruri chiar nu-i plac...eu zic ca rabdarea e cheia, poate si relaxarea...daca ai forta:)

a, si Razvan e diversificat de la 4 luni...deci a trecut ceva timp pana sa priceapa el ce si cum...[pup]



Moni[flo]



blog in scutec



Razvan

mamica de Florin Razvan (14.08.2008)





#18
anamona

anamona

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.986 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:40

asa......lasati calculatoarele si adunarea in parc

#19
andy_galro

andy_galro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.559 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:47

neatza si de la noi! toata noaptea l-am pazit pe Andrei si abia spre dimineata a mai facut febra cand i-am dar iar nurofen si i-am pus un supozitor cu paracetamol si acum e ok...doar ca s-a trezit ffff dimineata...ei asta e...sa fie sanatos ca ma termina sa stiu ca ceva nu e in regula cu el...acum ne pregatim sa mergem pe afara..

Pupici tuturor si o duminica excelenta!!![flo]

Moni suntem alaturi de tine[pup]...bucura-te de sarcina si de primavara si totul va in regula....am eu asa un simt[:D]

[grup][grup]Moni[grup][grup]

[colegi][colegi][colegi]

[majoreta][majoreta][majoreta]



[mamica] de [copil]Andrei Petru(18.08.2008)

Povestea bobocelului nostru[foto]

________________________

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones




#20
claudinna

claudinna

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.691 mesaje

Postat 05 aprilie 2009 - 13:47

CD, nu mai fi suparici}{

super ca vei sta aproape de parc!!



Dya, ma bucur ca ai intrat!!



laureta, e suuper pitica ta!!!



blog in scutec



Razvan

mamica de Florin Razvan (14.08.2008)






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -