Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(109)


198 raspunsuri la acest subiect

#1
mart.apr09

mart.apr09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.117 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 16:35

[olala]MAMICI FERICITE DE GHIOCEI DE MARTIE - APRILIE 2009[olala]






[ruga]Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin!




Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei




Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.

Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.

Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin.




Rugaciune pentru copilul bolnav




Te rugam Doamne, vindeca durerea acestui copil(numele). Alunga de la el toata boala si toata neputinta. Tu, care esti doctor al sufletelor si al trupurilor, arata si acum puterea milostivirii Tale.

Vindeca-l pe el, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru.

O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pntru copilul acesta(numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, inceteaza-i boala, ridica-l din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel Care vindeci neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam in vecii vecilor. Amin. [ruga]






Asa a inceput odiseea noastra:


1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,

36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,48,49,50,51,52,53,54,55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67,68,69,70,

71,72,73,[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPI

#2
mart.apr09

mart.apr09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.117 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 16:43


Se cunoaste ca este frumos afara, ati iesit toate[:D][:D]

Plecam si noi sa plimbam mazarica[pk]

#3
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 16:47

multumesc fetelor pentru aprecierea povestii noastre [flo]
noi sintem din ce in ce mai indragostiti [olala] de printesa noastra si o studiemin fiecare zi sa vedem ce schimbari au mai avut loc [:)] ce repede se schimba si la fatza si mimica, surisurile sint deja cu intentie si stie sa se uite smechereste [:D] cu coltul ochiului, sa zimbeasca intr-o parte si sa faca gropita la zimbet etc... sintem in extaz...[il][hippi][9cer][8**]



Filles du Sud cu [bb] Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose
[roker]

#4
florinela79

florinela79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 913 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 18:32

Buna fetele....astazi am avut o plimbare lunga in parc, am dormit la soare, rasfat total...pana sau umplut sanii la mami de lapte...si a trebuit sa plecam acasa.
Fetele nu stiu daca bebe tipa de coplici de la 21-24.30.....dar in perioada asta ma termina..ii dau Sab Simplex....si avem si Debridat jumate de lingurita in lapte (in caz ca face urat de colici - si asta chiar are efect), dar nu face de la colici cred. La noi baia in loc sa ne adoarma ne binedispunne la joaca. Facem baie, papam, adormim 30 min...si apoi frecussss.
Eu in continuare nervoasa si obosita de la atata muls din 3 in 3 ore..incalzit si sterilizat biberoane si sanii care-mi pateaza sutienul, bluza, asternutul..tot(spal la tricouri...si lenjerii zilnic)[q][q]
oare cand trec toate astea..sau cand ma voi obisnui?????????

Florinela

#5
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 18:52

Buna fetelor..nu am intrat deloc..pentru ca.sincer...cu 3 copii..mi-e aproape imposibil..deocamdata. Acum ca Andrei e la bunica-sa..si flacaii cei mici dorm, imi fac timp sa intru putin. Am avut o nastere usoara, am nascut in 3 ore, insa a fost super.super..dureros. Bebeii sunt bine, si eu la fel, si asta e cel mai important. Sunt cu adevarat implinita acum[:D]am 4 barbati la picioare[:D][:D]mai avem colicei, insa le dau GRipe Water si ii calmeaza foarte bine. Dorm cate 4 5 ore..se trezesc, papa si se culca la loc..deci sunt o mama fericita.Incerc sa mai citesc cate ceva din urma...poate reusesc..[:I]



Bogdana cu [baietel]Catalin si [baietel]Vlad+ [copil] Andrei Luca -15.12.2006



POZE



#6
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 18:58

florinela, incearca si schimba ora de baie dimineata..eu asa am facut la andrei, ca el la fel era foarte agitat dupa baie. II faceam baie dimineata, si apoi numai bine statea putin treaz dupa care adormea.



Bogdana cu [baietel]Catalin si [baietel]Vlad+ [copil] Andrei Luca -15.12.2006



POZE



#7
lysbeth

lysbeth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 895 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 19:26

Bogdana, bun venit inapoi [bis]. fratiorii mici seamana atat de bine cu fratiorul mare [olala] Sa-ti traiasca[pup]

Ma uitam pe listuta de la inceput si am constat ca urmez... Ce e ciudat e ca n-am nicio emotie si nu shtiu de ce dar singura mea teama este ca nu cumva sa nu simt nimic pt micutz. Sper sa ma insel si instinctele materne sa se instaleze la primul contact vizual...cel putin asa a fost prima data[il]

[gravi] 39+ [baietel] Damian Codrut Andrei
AMR 4 zile

#8
curea

curea

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 290 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 19:50

Lysebeth se pare ca voi urma eu nu stiu exact cand am fost dimineata la doctor si mi-a zis ca daca nu nasc pana luni, luni la 8,30 sa ma prezint la camera de garda. Eu aveam DPN 2 aprilie se pare ca mai astepta un pic. Colul la mine este scurtat dar inca inchis insa pot interveni multe lucruri pana luni dimineata. Asa ca sigur nu stiu exact cand voi naste dar luni e musai sa iasa bebele meu. Intreb mamicile voi ati avut astfel de ganduri...acum nu mai imi este frica de momentul nasterii in sine, nu imi pot explica de ce ma rog la Bunul Dumnezeu ca bebele sa fie sanatos, stau si ma intreb daca nu cumva la ecografii nu au vazut totul corect. In spital neonatologul vine la mamica si va linisteste? va zice ce si cum? Am vazut la tv ca acum se pot face unele teste contra cost voi cum ati procedat?
Cristina

sap.40

#9
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 19:55

Bun gasit, mamici si burtici! Mai mult mamici pe aici, burticile incearca sa profite de ultimele zile 2 in 1?
Tare-as vrea si eu sa ma plimb, e o vreme superba afara, insa soldul ma doare in continuare, si merg ca o baba...adica schiop. Shasa, chiar n-am sanse sa scap inainte de nastere? Tu de ce esti suparata? Astenia de primavara sau ai alte motive? Ca nu ai mai scris de ieri mai nimic...
Fetele, e grav ca inca nu am facut bagajul? M-am gandit in schimb foarte bine ce pun in el [:D] Azi am schimbat si noi semnatura, emotiile cresc...
V-am [pup]-at, o dupa-masa frumoasa!


Ana-Maria

[gravi] 37+
AMR 3 saptamani

#10
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 04 aprilie 2009 - 19:57

Curea, sa stii ca aceleasi ganduri ma bantuie si pe mine, dar incerc sa imi pastrez credinta si sa gandesc pozitiv. Cred ca e normal sa ne punem tot felul de intrebari, si primul lucru pe care-l vom face cand vom vedea bebelusul este sa ne asiguram ca e sanatos si ca nu-i lipseste nimic!


Ana-Maria

[gravi] 37+
AMR 3 saptamani


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -