Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Refuza laptele


6 raspunsuri la acest subiect

#1
fee

fee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 00:29

Buna seara,

As vrea sa stiu cum ati introdus voi laptele de completare,

Alex are 9 luni si nu vrea sa bea lapte praf de nici un tip.Am incercat mai multe marci, ma multe tipuri de tetine, pahar ...si pauza nu vrea si pace.Si iaurtul l-a acceptat foarte greu .As vrea sa incerc sa scot o masa ( el suge acum de trei ori pe zi , dim la pranz si seara ), pe cea de la pranz .In schimb noapte , de la 2 suge non stop de am ajuns sa dorm cu el .
mersi


Monica mami de Daniel (04.11.2005) si Alexandre (09.09.2009)





#2
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 14:03

Nici al meu nu a vrut lapte praf sub nici o forma. Drept pentru care nu am mai insistat. Am mers pe mana lui, ca in fond el era cel care trebuia sa inghita treaba cu pricina. In schimb i-am introdus branza de vaci amestecata cu miere si un gem facut in casa. Unii copii o accepta ca atare si iaurtul la fel, dar daca vrea sa aiba un gust mai dulce (deci mai similar cu cel de lapte de mama), nu-i bai. Asta e singura formula care i-a placut si ii asigura cele necesare (adica nu-i musai sa introduci un alt tip de lapte ci poti incerca alte variante de iaurt/branza). Succes!







Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 16+ [baietel]

#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 15:17

atentie, mierea NU se administreaza copilasilor cu varsta sub 1 an, deoarece exista riscul de botulism

de asemenea, nu stiu cat de OK poate fi orice fel de gem sau dulceata facute in casa, deoarece contin destul de mult zahar, care iarasi nu prea se recomanda in alimentatia bb-ilor, se obisnuiesc prea devreme cu gustul de dulce, exista si riscul afectarii dintilor de lapte...

monica, mie mi-a recomandat pediatra laptele Humana, se pare ca este cel mai apropiat de gustul si consistenta laptelui matern
stiu ca e scump, insa ce nu facem pentru puiutii nostri...

iar ca tetina am folosit tetinele de cauciuc (latex) de la Nuk, corespunzatoare varstei si lichidului (sunt pe masuri 1-2-3,si pentru lichide subtiri ex apa/ceai/lapte, lichide groase cum ar fi lapte cu cereale)

incearca pentru inceput sa prepari laptele praf in amestec cu laptele tau (ex 60 ml lapte matern la care adaugi 30 ml lapte praf preparat cu apa, apoi usor-usor inversezi proportia, reducand ponderea laptelui matern in favoarea celui formula)

de asemenea, lichidul nu trebuie sa fie prea fierbinte, mai bine sa fie caldut; iarasi, daca debitul de laptic prin tetina este prea mare copilasul se poate inneca si se sperie; daca orificiul tetinei este prea mic, depune prea mult efort pentru a papa si prefera sanul, de unde lapticul vine mai usor)

ai incercat sa-i dai cu o lingurita mica sau cu seringa-dozatoare de la nurofen/panadol? pana acum i-ai dat lapte-formula sau matern, in amestec cu cereale potrivite varstei lui ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#4
fee

fee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 17:55

Alinusha,miere si gemuri sau dulceturi nu o sa primeasca de curand.
Corina,el bea apa din pahar si dintr un bib mic de la avent.am incercat cu cereale si nu vrea,scuipa totul(drept urmare cerealele le manaca dimineata in iaurt).Iaurt mananca numai o marca, nestle,gust natur, nu vrea nici petit suisse nici iaurt facut in casa ( lp cu lamaie,ca nu am gasit Ca aici)
Eu nu vreau sa opresc alaptarea imediat dar mi-e frica ca, cand voi intrerupe nu va bea lactate.
Mersi

editez : voi incerca sa ii amestec formula cu laptele matern ( desi ultima oara cand i-am lapte de al meu cu biberonul a refuzat )


Monica mami de Daniel (04.11.2005) si Alexandre (09.09.2009)





#5
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 31 mai 2010 - 23:44

Si noi avem aceeasi mare problema cu cel mic. Am fost cam disperata, nu atat cu somnul- dupa 1 noaptea trece pe modul supt pana dimineata-,cat cu faptul ca nu a luat in greutate vreo 3 luni si avand in vedere ca in rest mananca ok am concluzionat ca laptele meu e problema. Ce fac eu acum; 2-3 masuri de lapte praf, cu apa, in mesele de fructe si cereale. Ba chiar ii dau seara pe la 8-9 o masa de cereale cu lapte si iaurt, cu o consistenta mai lichida, cu lingurita. Si al meu a acceptat greu iaurtul. I-l dau doar combinat cu cereale sau banane. Si in rest, suge.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

#6
fee

fee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 00:42

Bee, mersi
Alexandre manca bine ,
ora 9 iaurt cu cereale
ora 12 legume cu carne
ora 14 somn si pt asta are nevoie de san
ora 16 fructele cu cereale/iaurt
ora 19 legume simple

ora 20 nani cu san

iar apoi pe la 1 sau 2 incepe distractia , sanul non stop in gura ca altfel urla de trezeste toata casa.




Monica mami de Daniel (04.11.2005) si Alexandre (09.09.2009)






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -