Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat............adoptie(partea a-8-a)


141 raspunsuri la acest subiect

#21
oana_mm

oana_mm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 18 decembrie 2004 - 01:18

Abia asteptam o noua infuzie de poze, Lili!!!! Chiar aseara am intrat si am incercat sa-i arat mamei cat de frumosi s-au mai facut copii tai. Astazi am si reusit!!!

Rozi - curaj!!!! Nu te speria inainte de vreme!!!
Eu merg cu Eric la doctor tocmai in 1 Mai. Prefer un medic foarte bun decat unul aproape. Si vine si acasa daca asta vrei. Dar daca vine acasa costa mult.
In ceea ce priveste diversificarea ... si mie mi se pare cam repede. Eu am inceput cu Eric abia dupa 4 luni. Si culmea bebele meu a intrat direct pe piure de fructe la borcanele. Sucurile nu mi le-a acceptat pana acum vreo luna - la 6 luni, adica. Treaba cu varsatul nu mi se pare in regula. Dar, incearca sa diferentiezi regurgitatul (o cantitate mica, cat un scuipici - ca sa ma exprim mai delicat - sau cantitate mai mare = voma). Daca numai regurgiteaza nu-i problema! Toti o fac!! Poti incepe ca la masa de seara sa ii dai ceva cereale. Dar cauta bine si vezi ce i s-ar potrivi. Eu am inceput cu Crema de Aroz de la Hero, de exemplu.
Nu-l mai tine atata in brate!!! Nu-l mai adormi in brate!! O sa faci treaba asta pana la 5 ani daca asa il obisnuiesti. Se gasesc in magazine balansoare cu spatarul reglabil. Poti sa cumperi unul din asta si sa il lasi acolo sa adoarma si apoi sa il muti in patut. Sau, mai bine, aplica metoda lui Lili.
Si scoate-l neaparat afara. Cate o jumatate de ora sau o ora, fara fular la gura daca nu bate vantul. Infofoleste-l ca pe tine. Nu mai mult!! Daca tie ti-ar fi cald sa stii ca si lui ii va fi!!
Mai scriu si maine daca mai vrei.
Va pupam,

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.web...om/user/oana_mm

#22
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 18 decembrie 2004 - 02:32

Bey, voi sunteti la Constanta??!! Si eu? adica nu va mai vad pana la anul? Si Mosul are ceva pt. finutul meu. Se mai pune daca vine dupa Anul Nou? Lasa ca se pune, ca o sa tinem Sarbatorile dupa celalalt calendar si Craciunul o sa fie pe 7 ian, asa-i? Hai, pupaceste uriasul din partea mea si nu fi lenesa, mai pune si tu niste poze sa vaza lumea ce frumusete de finut am.



Pozele noastre

#23
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 18 decembrie 2004 - 03:17

M-am mai uitat odata la poze si mi-a mai venit o idee[:D], vezi cum le potriveste El, Dumnezeu dragutul pe toate? Uriasul pitic, are si ceva ca mine, ochii, drept ca ai mei nu sunt asa mari si frumosi da' macar sunt albastri. Iti place[:D]? Mai pupaceste-l odata. Si va pup si pe voi, asa sa nu va suparati[:D]



Pozele noastre

#24
mimsi

mimsi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 18 decembrie 2004 - 09:52

Cred ca dintre toate fetele care-am bantuit pe forumul asta doar pe mine ma prinde Mos Craciun fara bebitz. Lasa, ca o sa-mi revin! Avem atestatul de aproape o luna, am vorbit la un DPC din tara, avem promisiuni ca se va rezolva dar cu un pic de rabdare, asa ca acum suntem in etapa de rabdare. Deocamdata ma documentez din ce vi se intampla voua, ma gandesc sa-mi cumpar niste carti de specialitate ca sa am ce citi si ma abtin cu greu in a cumpara macar un carucior. Cam asta e. M-am gandit si unde ii voi pune lucrusoarele (am eliberat locul deja). Sa stiti ca in ciuda faptului ca nu scriu prea des, citesc cel putin o data pe zi ce-ati scris, asa ca sunt la curent cu noutatile. Pupici la mamici si bebei!

#25
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 18 decembrie 2004 - 10:25

Si eu sunt aici in fiecare zi, mai putin ieri cand mi-a cazut netul, dar nu am scris despre cum mai e acasa ca am zis sa nu schimb directia subiectului.

Rozi, eu nu am trecut prin raceala pana acum (desi am emotii ca ieri am lasat-o cateva ore la mama cat am facut noi cumparaturi si pe acolo lumea este cam racita), eu m-am confruntat direct cu varsaturile. Si sunt varsaturi nu regurgitatie. Am fost la 3 medici, toti au zis ca arata bine, nu e bolnava, problema e cu imaturitatea stomacelului, de fapt a unui sfincter care il inchide si la ea este un pic mai moale. Asa ca vreau nu vreau (si uneori tare asa pune-o jos!) trebuie sa stau, de fapt rectific, sa ma plimb cu ea in brate si 2 ore dupa masa. Cam din jumate in jumate de ora dupa masa ii vine cate o "crizuta" de colici, se stramba toata si mai da afara. Am schimbat lapticul cu unul antiregurgitatie, luam picaturi, dar tot plimbarea e de baza. Daca as pune-o jos dupa ce da aerul afara mi-ar arunca tot laptele. Dar macar sunt linistita ca toti dr. au zis ca daca asimileaza nu trebuie sa ma sperie varsaturile. Si a luat cam 300 de grame pe saptamana. E o mica terorista, nu are inca programul stabilit, poate si noi gresim, uneori papa la fix, alteori, daca abia a adormit nu o trezesc si asa ii decalez ora de masa. Chiar ne-am propus sa facem intr-un fel sa scap de sculatul noapte ca ma nauceste! Am ajuns sa imi simt in permanenta muschii mainilor si ai pieptului incordati in pozitia in care o tin. Atat de tare incat am atipit intr-o seara pe canapea si m-am trezit aiurea de tot, imi dadeam cu mainile pe mine si cautam fata, convinsa ca trebuia sa fie in brate. L-am intrebat pe Tony disperata "unde e fata?" si asta linistit cica "in pat". Si ca sa realizati zapaceala noastra, sa va mai spun ca intr-o dimineata, Tony si-a pus in cafea bors in loc de la pte si mai si insista sa o bea asa, "ca nu se simte"[alcool][alcool][alcool]

Altfel suntem frumoasa, mami s-a invatat sa faca baie fetei, a reusit chiar sa o intoarca si pe burta ca la primele bai doar fata era spalata. Ieri ne-a vazut si bunicul, care e mai comod si nu venise sa o vada. Avea lacrimi in ochi, si tata nu e un sentimental, si nu-i venea sa creada ce frumoasa e. Verisorul ei, nepotul meu, care are 2,5 ani e de-a dreptul fascinat de ea, nu e inca sigur daca e papusa sau om, vine si o pupa, vrea mereu sa o apese pe cap mai ales, dar si pe picioare, ii studiaza urechile, si apoi ne face noua "sst" ca face bebe nani.

A, si de ieri ar trebui sa avem incredintarea. Nu am inca actele, nu am fost de fata la comisie pentru ca d-na de la DPC a zis ca nu e nevoie, ca ne reprezinta ea. Aseara am vorbit cu dansa si a zis ca e totul in regula, sa ne ducem saptamana viitoare sa luam dosarul. Asa ca de acum intram in cele 3 luni. Astea 2 saptamani nu m-a vizitat nimeni, nici nu m-au sunat.

Mimsi - mult succes!



Alexandra

[foto]



Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic [copil] [fetita]

#26
HelleneC

HelleneC

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 19 decembrie 2004 - 12:36

[pegeam] Sarbatori fericite tuturor mamicilor si taticilor de aici! Meritati tot ce e mai bun pe lume pentru ceea ce faceti si pentru curajul vostru!
Rozi, totul iti va parea peste un timp un vis frumos, si eu duc dorul vremurilor in care George era mic si ma gandeam ce sa fac cand aparea cate ceva neprevazut. Ar fi bine sa il vada un medic, poate formula de lapte nu e potrivita pt el, si trebuie schimbata, sa nu mai dea lapticul afara. Episoade de diaree si constipatie a avut si al meu copil si... am ajuns rau, ca de la scremut a facut hernie (baietii fac asta) si a trebuit sa il operez. Daca il vezi constipat, nu il lasa sa se chinuie sa nu patesti ca mine, ca e tare nasoala o operatie pentru un bebe mic. Nu vreau sa te sperii, dar la baieti trebuie sa fim tare grijulii.
Inca o data numai bine la toata lumea si sanatate la copiii VOSTRI![flo][flo][flo]
Elena & [copil] George (2 ani si 3 luni)

mami "da george"
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=36561

#27
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 19 decembrie 2004 - 14:36

Sarumana, fetelor, pentru sfaturi! Parca ati fi ursitoare bune, ma bucur ca va ganditi la noi!



Citind, mi-am dat seama ca atunci cand a racit, iesisem cu el afara (nu mult, dar probabil suficient) cand era ceata afara... Bine de bagat la cap! Uite, asta este o pb cu care l-am luat, ca probabil pe-acolo unde a stat el nu avea nimeni vreme sa-i scoata afara, la aer, sa se caleasca...



Stiti ce-am facut cu varsaturile? Am redus cantitatea de lapte. ajunsesem sa-i punem 150 ml apa ca sa facem lapte (de fo 2 ori i-am pus chiar 180). El e un mancacios, ar manca si pietre cred daca i-am da [:D]. Acum ii punem doar 120 ml la o masa, mananca in medie cam la 3 ore, mai putin noaptea cand sare 2 mese, de la 12 si de la 3. Acum e bine, face cum spunea Oana-mm, cate un scuipat asa, deci m-am linistit. Nici nu cere mancare mai des, deci ii ajunge. Numa' asa ne-a pacalit el, ca ne-am zis sa nu infometam cupchilu' [zz]



Aissa, eu am mare noroc! Sotul meu ma ajuta (nu se descurca inca cu adormitul copilului si cu linistirea lui cand plange tare) si bunicii sunt super fericiti cand ii chemam sa ne ajute. Asa am fost intr-o seara la petrecerea de Craciun de la o firma a sotului meu, ieri mi-a facut o surpriza si a chemat-o pe mama lui si pe mine m-a dus la Cabana Schiorilor! Am mancat, am mers nitel pe jos, la intoarcere am dormit dusa pe bancheta din spate a masinii si m-am intors cu forte proaspete!! Faptul ca Victoras a trecut prin mai multe "maini" are si avantajul ca reusesc sa se descurce bunicile cu el (chiar daca totul dureaza mai mult ca la mine, ca acum ma recunoaste [:X]



HelleneC sau cine mai stie, cam cat de des ar trebui sa aiba scaun, ca sa stiu si eu! Cand il vad ca se gheia o pauzaste asa si geme, ii pun o jumatate de supozitor si face kk. Am incercat cu termometrul, sa-i decalnsez "senzatia", dar nu am avut succes.



Lili, nu am poze noi, deoarece nu am mai reusit sa imprumut aparatul digital sa-i mai fac, apoi nu am port USB sa descarc pozele, nu am scanner sa copiez din cele facute cu ap clasic (am facut un film, dar am amanat developatul pentru cand voi lua salariul), asa ca va mai dura pana la poze noi, din pacate! Intre timp m-am prins de ce nu puteai vedea pozele, n-a mers yahoo-ul!



Trebe sa ma duc la el, s-a trezit. Doarme f putin in timpul zilei, desi ii se inchid ochii nu adoarme! Pupici si sper sa revin! cel putin la pozele Lilianei sa apuc sa ma uit...



PS Fetelor, am mai intrebat dar nimeni n-a stiut(sau n-a avut curaj ?!) sa-mi raspunda: cand stau cu fata aproape de el si ne jucam rade, "vorbeste" dar nu ma priveste in ochi ci undeva deasupra, in zona bretonului. Au observat si alte tipe care s-au jucat cu el, nu e o inchipuire a mea... Ati mai auzit?



Victoras (24.08.2004)

#28
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 19 decembrie 2004 - 15:12

Rozi, poate sa aibe scaun in fiecare zi, chiar doua trei/zi sau odata la 2-3 zile. Faptul ca face mai greu nu inseamna neaparat ca e constipat. In plus, in curand face 4 luni si-o sa-ncepeti incet diversificarea, asa ca o sa se regleze si scaunul. Poti sa-i mai dai daca-i place, ceai de musetel si cand incepeti cu fructele, suc de mar, para. Deja cred ca nu ti se mai pare atat de complicat, asa-i?

pupici,



Pozele noastre

#29
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 19 decembrie 2004 - 15:29

Lili, daca tot te-am prins, nu te las pana nu-mi raspunzi si mie ce parere ai despre faza cu privitul aiurea!



Ii dau deja 6 lingurite pe zi de suc de mar, cineva zicea ca si asta ii poate da constipatie.



Nu stiu cum sa fac, nu vrea ceai de nici un fel (am incercat mai multe) si nici apa fiarta si racita nu vrea. Il pacalesc de ia o inghititura, apoi se prinde si nu mai vrea.



PS Dragele mele (si dragii mei, daca mai vine cineva [:)]), daca va plictisesc intrebarile mele puerile spuneti-mi. Sa vad unde ma mut cu ele... Oricum, tot nu scapati de mine, vreau sa citesc tot ce povestiti si sa vad toate pozele pe care le puneti!



Victoras (24.08.2004)

#30
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 19 decembrie 2004 - 15:38

Gata, Lili, "v-am" vazut!! M-a topit Laura cu rasul ei din cada de baie, si ochisorii lui David! Cat de mare s-a facut! Sa va fie ssnatosi si veseli, si voi la fel pe langa ei! [pup]



Victoras (24.08.2004)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -