Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

despre bone


296 raspunsuri la acest subiect

#21
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 22:39

Citat:
citat din mesajul lui li_am

Mai sa fie ce romaneste mi-ati raspuns... Pai de, asta era problema mea cea mai arzatoare azi, daca nu sunt saraca lipita, mea culpa, de acu incolo o sa incerc sa-mi lustruiesc singura dihorii din garderoba!
Va multumesc de bascalie dar chiar nu era necesar, scrie undeva ca tara arde si eu nu am fost atenta?


sper ca nu m-ai inclus la bascalioase, n-as fi indraznit sa fac misto de bogatie, si eu vreau sa fiu milionara. :-) eu ma bucur pentru tine ca esti ok financiar, ma bucur sincer, tine de mandria nationala - esti romanca, ma bucur pentru toti romanii fericiti si realizati pe toate planurile.[flo]

dar ma calca pe nervi menajera ta si da, pentru o secunda am fost invidioasa pe EA, nu pe tine. nu conteaza cati bani ai tu, sunt ai tai, muncesti pentru ei, nu esti datoare nimanui cu scuze sau justificari. dar nimeni nu are dreptul sa-si bata joc de munca ta, asta e clar. atata vreme cat iti accepta banii ca salariu, inseamna ca-si asuma responsabilitatea sa isi faca treaba constiincios si onest. nu conteaza ca ti-a stricat rochie de 600 de euro, ce, daca-ti strica o rochie luata de la romarta era vreo diferenta? important e ca ti-a stricat-o din neglijenta. ai dreptul la servicii ireprosabile pentru salariul oferit, nu incape discutie. eu as concedia-o pronto.

#22
li_am

li_am

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 22:45

Sorana,
hai ca-ti raspund repede,
normal ca suportam noi cheltuielile,
25 de milioane au fost 160 si ceva de ore suplimentare (in plus fata de salariu),
in calatorii, da sta 24 h, eu sunt de profesie jurist si cat am lucrat (la una dintre cele mai mari firme de avocatura din Bucuresti) primeam diurna 50 eur/zi, si ei platesc transport, hotel, mancare si ore suplimentare, mi se pare ok. Diurna se da pentru cheltuieli cu mancare, bautura eu ii platesc absolut tot. Plus intotdeauna ii mai dau ceva in plus, sa in cadouri la copii, etc. Nu am carat-o dupa mine mai mult de o saptamana.






_________________________________
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - [gravi] 5+

#23
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 22:47

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Citat:
citat din mesajul lui li_am

Mai sa fie ce romaneste mi-ati raspuns... Pai de, asta era problema mea cea mai arzatoare azi, daca nu sunt saraca lipita, mea culpa, de acu incolo o sa incerc sa-mi lustruiesc singura dihorii din garderoba!
Va multumesc de bascalie dar chiar nu era necesar, scrie undeva ca tara arde si eu nu am fost atenta?


sper ca nu m-ai inclus la bascalioase, n-as fi indraznit sa fac misto de bogatie, si eu vreau sa fiu milionara. :-) eu ma bucur pentru tine ca esti ok financiar, ma bucur sincer, tine de mandria nationala - esti romanca, ma bucur pentru toti romanii fericiti si realizati pe toate planurile.[flo]

dar ma calca pe nervi menajera ta si da, pentru o secunda am fost invidioasa pe EA, nu pe tine. nu conteaza cati bani ai tu, sunt ai tai, muncesti pentru ei, nu esti datoare nimanui cu scuze sau justificari. dar nimeni nu are dreptul sa-si bata joc de munca ta, asta e clar. atata vreme cat iti accepta banii ca salariu, inseamna ca-si asuma responsabilitatea sa isi faca treaba constiincios si onest. nu conteaza ca ti-a stricat rochie de 600 de euro, ce, daca-ti strica o rochie luata de la romarta era vreo diferenta? important e ca ti-a stricat-o din neglijenta. ai dreptul la servicii ireprosabile pentru salariul oferit, nu incape discutie. eu as concedia-o pronto.





Conchi,[flo]

Chiar nu conteaza cat costa rochia aia sau camasa nu stiu care.Nu conteaza ca doarme menajera la hotel de 5 stele.
Conteaza ca, din cate am inteles Li_am este corecta, ii plateste ore suplimentare(vezi cei 25 mil) ii da salariu, femeia aia nu e stresata in sensul ca e mai mult singura si totusi...ea o santajeaza emotional.
Dupa principiul ´´nemultumitului i se ia darul´´´la revedere menajera[:D]


Sunt o multime de femei pe DC care se plang de angajatele lor, fie ele menajere sau bone. Nu vad de ce nu s-ar plange si Li_Am.Adica cu ce ar fi problemele altora diferite de ale ei, referitor la menajere?
E vorba de nemultumire, atata tot.

#24
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 23:04

"S-a suit scroafa-n copac." Si e un raspuns serios.

Si mai serios: da-o afara. Este un om total lipsit de bun-simt, cu cat ii dai mai mult cu atat va cere mai mult. Nu te cunosc, eu nu pot raspunde la intrebarea din titlu, dar ea, menajera, chiar te crede proasta. Sunt absolut convinsa ca stie foarte bine ca are un super-salariu, super-avantaje si chiar crede ca ii oferi toate astea fiindca...Scuza-ma, asa cred.

Vreau sa-ti spun ca am trecut acum trei ani prin ceva asemanator. Aveam pe cineva care venea la noi de 11 ani si avea sentimentul ca suntem dependenti de ea. Chiar eram intr-un anume sens (in prima iarna a fost o aventura sa gasesc hainele si incaltamintea de iarna)... Si, bazandu-se pe asta, a inceput sa "intinda coarda". Noi nu o plateam foarte mult (as zice ca o plateam normal) dar a inceput sa faca tot mai putina treaba, sa plece mai devreme, sa lipseasca din cand in cand (dar sa ia totusi bani cand o chemam in week-end).

Eu am avut o metoda sa o dau afara, in perioada aceea salariile cresteau si eu nu i l-am mai crescut, pana a plecat. Mama ma tot sfatuia sa o pastrez, dar mi-am dat seama ca e convinsa ca nu ma pot descurca fara ea si, marindu-i salariul nu as fi facut decat sa-i intaresc convigerea si ar fi facut si mai putin.

Iata-ma, dupa trei ani, in viata. Nu am mai gasit pe altcineva, dupa cateva tentative am si renuntat. Dar am convingerea ca as fi gasit daca as fi fost dispusa sa dau atatia bani cati dai tu. De fapt, cred ca as fi gasit si cu mai putini, dar mie mi s-a facut lehamite si am constatat ca ma descurc onorabil (bine, la limita).


Sfatul meu serios este sa o dai afara....


#25
monabella

monabella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 23:05

In cazul in care vrei sa o mai tii avind in vedere ca a fost cu voi de 10 ani si ai incredere in ea ti-as sugera ca sa-i spui sa duca rochiile si camasile la curatatorie. Sa spele doar lenjeria, fetele de masa, asternuturile. si sa nu ti le impatureasca cind le ia de la curatatorie ci sa le lase pe umerase in dulap. In felul asta poti sta linistita ca nu-ti strica imbracamintea. Si fireste spun-i ca ti-a stricat rochie de 600eur si camasi de 100eur.
In privinta salariului culege si tu informatii de la prieteni, cunostinte si de pe forum despre cit cistiga alte femei/bone cu joburi asemanatoare si arata-i-le ca sa justific actiunea ta. Daca salariul pe care i-l dai e mult prea mare (eu habar nu am cit se plateste si in general cind lumea amesteca milionae cu lei nu mai inteleg o iota) atunci da-i papucii. Se pare ca si dumneaei s-a decis sa profite de voi, gindindu-se ca a avut grija de mama ta etc... Cred ca ar trebui sa-i arati nitel cine e seful.
Prin comparatie - daca ajuta la ceva - o femeie care face strict curatenie (deci nu plateste facturi dar uneori mai sta cu copiii) in New York e platita cu $14/ora (deci de 2 ori salariul minim pe economie).


#26
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 23:34

Li_am - eu ii dau menajerei 12 milioane (plus carte de munca). Program de luni pana vineri de la 10 (incepe la 11) pana la 15. Suntem doua persoane si doi catei (2 kg bucata catel). Face absolut tot mai putin mancare. Inainte de a pleca scoate cateii afara. Desi nu intra in atributiunile ei face curat si in curte, curata florile.
A mai avut si ea zvagniri d'astea cu "cunosc pe cineva care castiga 1000 eur" si mai cunosc pe cineva care castiga 800 eur". Am rugat-o sa mearga acolo si daca mai aude pe cineva ca plateste atat sa ma anunte ca merg si eu.
Nu o iau in vacante - nu am de ce- dar o platesc chiar daca noi nu suntem in tara. Are concediu platit pentru ca asa mi se pare normal.
A mai spart, a mai stricat, a mai ars...dar asta e...toti gresim. Lucrurile foarte scumpe sunt duse la curatatorie .
Din pacate -pentru mine - acum este insarcinata, fapt pt care o sa plece. Am postat un anunt pe DC si m-au cautat destul de multe persoane. Adevarat...una dintre doamne a inceput interviul prin a-mi comunica ca vrea 15 milioane, carte de munca, ca ea calca da sigur nu o sa imi placa si daca isi gaseste altceva ea pleaca. [:D]
In cele din urma am gasit o a doamna care cel putin la prima vedere mi-a placut. Vedem de la 1 mai.
Nu este usor sa gasesti nu atat o menajera buna cat o persoana de incredere.


Catalina




#27
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 23:56

Ei, hai ca intr-un acces de filotimie, m-am hotarat sa-ti raspund pe bune:

Ori pui piciorul in prag, ori o dai afara. Inteleg ca nu problema banilor este cea mai complicata - in fond, i-ai platit (la un pret exagerat, parerea mea) orele suplimentare, in cartea de munca este trecut salariul minim obligatoriu pentru un angajat cu studii superioare, ai fost dispusa sa-i treci cu vederea faptul ca a facut gafa dupa gafa cu rufaria voastra. Pretul camasilor sau marca rochiilor tale cu cupe preformate, parol, nu importa! Problemele reale sunt neglijenta/indolenta si santajul. Si cel mai grav mi se pare faptul ca a ajuns o tanti-6-clase sa te aduca in situatia de a-ti pune (public!!!) intrebarea "SUNT PROASTA?".

Asta ar fi problema numarul unu. Problema numarul doi ar fi cam asa: este admirabil ca esti o femeie cu o cariera de succes, ca esti realizata financiar, calatoresti... Poate ca n-ar fi rau sa faci pasul catre a fi o doamna. Daca vrei, desigur, ca "domnia" nu este o obligatie - da' stii ceva? "Da" bine.
Treaba e cam asa:
Rasa se mosteneste, clasa se invata, stilul se cumpara... sau nu.

Asadar:

1. O doamna nu discuta in public despre personalul domestic. Il concediaza pur si simplu. O doamna are lucruri mai rafinate de facut decat sa-si barfeasca menajera (cea mai de jos in "ierarhia" personalului domestic). Daca vroiai sa afli care sunt "scorurile" intrebai pur si simplu sau, mai simplu: suni la o agentie de plasare si afli.
2. O doamna, cat ar fi de ocupata, nu-si lasa toata "casa" pe mana unei menajere cu 6 clase, care pe deasupra mai este si obraznica. In fond, exista curatatorii care vin sa-ti ia rufele de acasa, exista firme profesioniste de curatenie, facturile pot fi platite si online... Oricat de trivial ar suna toate astea.
3. O doamna nu discuta in public despre bani la modul epatant la care-ai facut-o tu.
4. O doamna nu-si lasa copilul in grija unei menajere cu 6 clase ci angajeaza o bona cu o oarecare educatie si, mai tarziu, daca este cazul si bona nu mai face fata standardului, o guvernanta cu multa educatie. Pe vremuri, noii imbogatiti angajau domnisoare de familie foarte buna care sa le educe copiii.
5. O doamna nu "da" din casa - ce sa-ti spun, cazuram toate pe spate de invidie/admiratie ca tu traiesti pe picior atat de mare ca-ti cade rangu' sa te apleci sa-ti culegi bulendrele de marca insirate prin casa. E ridicol si ilar.

N-ai decat sa te superi cat vrei, n-ai decat sa dai ochii peste cap cat vrei, n-ai decat sa te vexezi cat doresti... Astea sunt tzopisme. Si pentru asta ai primit raspunsurile "romanesti" de mai devreme.

[cafea]


Honi soit qui mal y pense...


#28
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 27 martie 2009 - 00:08

Si ca sa fiu on-topic: Eu ii platesc menajerei 50 ron/zi, trei zile pe saptamana, plus bonusuri, iar bonei la care apelez ocazional 70 ron/zi sau 100ron/noapte daca trebuie sa ramana sa-l supravegheze pe baiatul meu.

[cafea]


Honi soit qui mal y pense...


#29
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 27 martie 2009 - 01:22

Imi pare rau sa-ti spun , dar raspunsurile "romanesti" le-ai atras prin detalii ridicole de genul "hotel de 5 stele, rochie de 600 de euro, camasi de 100 de euro bucata" si altele asemenea. Daca aveai o parere de cerut, o cereai fara detalii fara sens. Nu intereseaza pe nimeni daca o camasa costa 10 euro sau 100, fiecare tine la hainele lui si gata. Nu conteaza (decit daca tii sa te lauzi, dar ala e un subiect separat "cit costa ultimul tau vuiton? au scos astia Q15, fata?) ce rochie ti-a stricat sau cit e de perversa menajera. Subiectul tau pare scris la misto pentru a provoca lumea. In caz ca nu e scris in gluma si chiar vorbesti serios, atunci nici nu trebuie sa te mai miri de bascalia pe care o provoci. Doar asteptam poze cu menajera perversa, rochia cu cupe preformate "facuta muci" si cu ultima freza a pudelilor.

#30
AB

AB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 27 martie 2009 - 01:39

Citat:
citat din mesajul lui qsar

Treaba e cam asa:
Rasa se mosteneste, clasa se invata, stilul se cumpara... sau nu.



Sa zici tu ca nu esti optimista..[:D]

Eu nu cred una ca asta decat pentru aranjarea stratului superficial. In rest in esenta fiecare cu ai lui sapte ani de acasa. Si te poti instrui sau "culturaliza" daca ai o doza importanta de vointa.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -