Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 10 voturi

Drepturile gravidelor si proaspetelor mamici


609 raspunsuri la acest subiect

#11
miha_ela

miha_ela
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 13 iunie 2007 - 17:14

Multumesc Marius.
Nu, nu scrie asa ceva in fisa postului, dar au spus ca ce se fac ei daca se intampla ceva si nu o sa mai pot sa vin la servici si dupa ce o sa nasc.Poate ca acum o sa ma aprecieze mai mult, ca pana cum....[sm].Cred ca daca nu o sa accept propunerea lor situatia o sa devina destul de tensionata.

#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 00:18

quote:
Originally posted by ancasoare
Ma intereseaza daca pot lua cele 126 de zile concediu in perioada postnatala si in acest fel sa pot beneficia de plata indemnizatiei de 85% din salariu. Acesti 85 % ii plateste angajatorul sau cine?Daca procedez asa, dupa cele 126 de zile, mai am dreptul la CIC si la indemnizatia de 800 Ron?Bad Dobby!
Te rog sa citesti topicurile sunt multe cu raspunsuri la intrebarile puse de tine.Marius Perneswww.marius.rdsor.roDecembrie 2006 Anul 2007

#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 00:20

quote:
Originally posted by miha_ela
Multumesc Marius.Nu, nu scrie asa ceva in fisa postului, dar au spus ca ce se fac ei daca se intampla ceva si nu o sa mai pot sa vin la servici si dupa ce o sa nasc.Poate ca acum o sa ma aprecieze mai mult, ca pana cum....[sm].Cred ca daca nu o sa accept propunerea lor situatia o sa devina destul de tensionata.
Ai firma? Daca ai o chestie ar fi sa faci un contract intre firma ta si firma lor prin care contra cost sa pregatesti resurse umane, sa supervizezi activitatea.... e o chestie legala din ce in ce mai uzitata pe piata.Marius Perneswww.marius.rdsor.roDecembrie 2006 Anul 2007

#14
Alina922

Alina922

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 15 iunie 2007 - 23:59

Am si eu o nelamurire.
Am citit in cele postate de ramiha cum ca as avea dreptul la un salariu mediu pe unitate la nastere. Eu lucrez in invatamant si de la scoala mi s-a spus ca acest contract colectiv de munca unic nu se aplica in institutiile bugetare, deci nu am dreptul. Sotul meu lucreaza in domeniul privat si acolo are contract de munca facut de firma, deci e exclus sa se ia in considerare contractul unic la nivel national.
Asa ca, sunt nedumerita...eu, bugetara, nu am dreptul, el, nici atat....atunci, cine are?

http://community.web...m/user/Alina922

#15
fianna

fianna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 16 iunie 2007 - 20:27

Am si eu o intrebare. De ce drepturi beneficiez daca nu muncesc? Eu mi-am platit singura sanatatea, in calitate de persoana fizica fara venit. Dupa care mi-au zis ca femeile gravide si lauzele nu platesc. Nu ma mai zbat acum sa-mi recuperez banii, dar as vrea sa stiu daca primesc sau nu ceva de la stat. Am cam 5 ani de munca, dar nimic in ultimele 12 luni.

Merci frumos

#16
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 17 iunie 2007 - 18:39

Sunt in CIC pana la 9 iunie 2008, dar intre timp voi naste din nou in ianuarie 2008.
Voi primi indemnizatie si pentru aceasta a 2-a nastere, avand in vedere faptul ca ma aflu in concediu de ingrijire a primului copil, deci nu am cotizat la stat in ultimul an?
Ce demersuri, acte, etc trebuie sa fac?

Roli [gravi]9+ si mamica lui Marc (9 iunie 2006)
http://bd.lilypie.com/uGYJp3.png

#17
nemary

nemary

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.723 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 14:54

quote:
Originally posted by m_monique
Completari:1.gravidele, conform oug 96/2003, au dreptul la program redus de lucru fara a le fi afectate drepturile salariale. reducerea programului de lucru se face la recomandarea medicului.[mamica] [bebic] Andrei (16.12.2006)pozebotezul lui Andrei
multumesc mult pentru acest info. chiar nu stiam ca daca iti reduci programul de lucru nu iti este afectat si salariul. bine, conditia este sa anunti in scris angajatorul ca esti insarcina,din cate am citit in aceasta ordonanta de urgenta
Mari [gravi] 8+Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

#18
m_monique

m_monique

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.906 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 18:58

quote:
Originally posted by nemary
quote:
Originally posted by m_monique
Completari:1.gravidele, conform oug 96/2003, au dreptul la program redus de lucru fara a le fi afectate drepturile salariale. reducerea programului de lucru se face la recomandarea medicului.[mamica] [bebic] Andrei (16.12.2006)pozebotezul lui Andrei
multumesc mult pentru acest info. chiar nu stiam ca daca iti reduci programul de lucru nu iti este afectat si salariul. bine, conditia este sa anunti in scris angajatorul ca esti insarcina,din cate am citit in aceasta ordonanta de urgenta
Mari [gravi] 8+Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
eu cand am cerut reducerea programului de lucru am si anuntat in scris angajatorul asa cum cere legea. nu e mare scofala.daca te intereseaza iti spun cum am facut hartia.[mamica] [bebic] Andrei (16.12.2006)pozebotezul lui Andrei

#19
zvinca

zvinca
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 28 iunie 2007 - 11:05

buna!
cine imi spune de unde trebuie sa incasez stimulentul de 100ron?

ramona

#20
danutz

danutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 813 mesaje

Postat 30 iunie 2007 - 15:55

Zvinca, pentru stimulent trebuie depus dosar la DGPC, adica tot acolo unde ai depus pentru alocatie si indemnizatie. In postarile trecute, gasesti ce acte trebuie sa depui. Banii ii primesti cam in 2 luni de la depunerea dosarului, fie la posta fie in cont, daca ai indicat aceasta obtiune!



Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)



fulguleti

varsta rares


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -