Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 21 voturi

HAIDETI SA PROTESTAM SI NOI!


699 raspunsuri la acest subiect

#1
elara

elara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.594 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 13:38

Fiind pe un forum despre copii cu siguranta se afla aici multi parinti (mamici sau tatici) aflati in CIC si femei gravide nemultumite de intentiile guvernului Boc de a taia indemnizatiile.



Noi, insa nu avem sindicat. Pe noi cine ne apara? Cui ii pasa de noi si de copii nostri?



Propun sa ne mobilizam si sa mergem si noi sa pichetam sediul Guvernului. Sa facem un zid de burtici si de parinti cu copii in carucioare si sa chemam ziarele si televiziunile, sa apara in toata presa nationala si internationala. Nu se poate sa nu luam si noi atitudine!!!



Cine e pentru?



EDIT PENTRU NOUTATI:




COMUNICAT DE PRESA COMUN (COMUNITATILE MIRESICI.RO SI DESPRECOPII.COM)





VA RUGAM CA LUNI SA AVETI IN VEDERE CA ESTE ABSOLUT NECESAR SA FIE O MANIFESTATIE PASNICA DEOARECE ACOLO VOR FI FEMEI INSARCINATE SI BEBELUSI SI E FOARTE IMPORTANT SA NU S EISTE BUSCULADE.




Actiunea de protest este una ce uneste eforturile a doua grupuri de forumiste: DC si Miresici.[grup]

S-a facut propunerea sa ne imbracam in negru pentru un impact afectiv mai mare! Cei care nu agreeaza ideea au propus sa purtam doar alb (eventual cu o banderola neagra). doritorii sunt rugati sa cumpere o rola de pamblica neagra, ace de siguranta si sa aduca la ei o foarfeca. De asemenea va asteptam cu zornaitoare / jucarii care fac galagie.

Propunere de la Cata_adr: "As inregistra bebelusi plangand si urland si as pune la un microfon sa rasune in toata piata, chiar in ziua mitingului." Cine ne poate ajuta sa vina cu reportofon (cu plans de sugar inregistrat deja, ventual gasit pe internet si sa fie cat mai jalnic...asa..ca din gura de sarpee...[:D]) si portavoce???



Desprecopii s-a oferit sa plateasca pancardele. De asemenea va pune un baner pe site.



Stire pe realitatea

http://www.realitate...cii_713291.html





[flo][pup]Felicitarile si multumirile noastre calde acelora care au reusitsa adune semnarurile (50 la numar)si sa depuna cerea.[flo][pup]



--- Multumiri speciale pentru Desprecopii (Mirela), pt Rallu de pe miresici, pt Alinuk, Luna9, Mteleleu, Maiestrita, Fulgutza, si celor din grupul de pe miresici.ro.[pup][flo] Imi cer scuze tuturor acelora carora nu am reusit sa le retin nikurile dar care au contribuit cu solutii, idei, opinii si propuneri de texte pt sloganuri. Tuturor va multumim foarte frumos si va trimitem cele mai dulci bezele: de la puisorii nostri. [:D][pup][flo]

Iata si fotografii de la demersul pentru depunerea uneia dintre cereri. http://www.flickr.co...57623922185399/



Actiunea de protest este una ce uneste eforturile a doua grupuri de forumiste: DC si Miresici.[grup]

S-a facut propunerea sa ne imbracam in negru pentru un impact afectiv mai mare! Cei care nu agreeaza ideea au propus sa purtam doar alb (eventual cu o banderola neagra). De asemenea va asteptam cu zornaitoare / jucarii care fac galagie.

Propunere de la Cata_adr: "As inregistra bebelusi plangand si urland si as pune la un microfon sa rasune in toata piata, chiar in ziua mitingului." Cine ne poate ajuta sa vina cu reportofon (cu plans de sugar inregistrat deja, ventual gasit pe internet si sa fie cat mai jalnic...asa..ca din gura de sarpee...[:D]) si portavoce???



Desprecopii s-a oferit sa plateasca pancardele. De asemenea va pune un baner pe site.



Stire pe realitatea

http://www.realitate...cii_713291.html





Propuneri de sloganuri (asteptam si altele, dar cu rugamintea sa nu fie prea lungi ca nu putem scrie prea mult pe o pancarda pt a avea efectul dorit):



1. PUSCA SI CUREAUA LATA

CE PAMPERSI AVEAM ODATA



2. ROMANIA NU SE NASTE, ROMANIA MOARE !!!



3. BANI DE BIBEROANE ARUNCATI PE VUITOANE



4. STOP DISCRIMINARII

AM COTIZAT DIFERIT



5. MASURA DE EGALIZARE E DISCRIMINATORIE



6. NU VREM POMANA, VREM DREPTUL CASTIGAT





7. BEBELUSII IN RAHAT,

PAMPERSII NI I-AU TAIAT,

IAR ACUM,IN BIBEROANE,

NI SE DAU LACRIMI SI FOAME!!!





8. SA PLATEASCA SPAGARII, NU SUGARII



9. COPIII DIN ROMANIA

CUNOSC AZI MITOCANIA !



10 DIN BANUL COPILULUI

PENTRU CONTUL GUVERNULUI



11. COPIII DE ASTAZI CERSETORII DE MAINE



12 BASESCU SI BOC-MANIA

NE FURA COPILARIA



13 DE FURATI DE LA COPII

IMPOZIT N-OM MAI PLATI!



14 EU SUNT MIC SI VREAU LAPTIC

INSA BOC, NU-MI DA NIMIC

VOR SA NU MA FI NASCUT DELOC

CA SA LE DEA EI PE LOC

CASE, FIRME SI MULTI BANI

COPIILOR DE BASTANI



15 CU BORDURI SI SALI DE SPORT

VOM CRESTE COPIII-N CORT!



fiindca nu pot tine pasul cu voi (am 2 pui f mici) astept mesaje pe PM pt tot ce considerati imp sa apara aici


#2
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 13:41

Multe taxe sunt necesare in conditiile actuale de criza din Romania insa nu cred ca trebuie atinse indemnizatiile pentru mame. Mai mult, indemnizatiile pentru mame ar trebui sa creasca, in acest fel protejandu-se familia si calitatea vietii copiiilor.

[dc] este alaturi de voi.



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#3
elara

elara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.594 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 13:45

Exista alta modalitate mai eficienta pentru a ne mobiliza? De a ii informa pe cei interesati de acest demers de faptul ca a fost propus?
Ma puteti ajuta voi, administratorii, cumva? Incerc acum sa fac cunoscut subiectul pe cat mai multe subforumuri.
Multumesc anticipat. [flo]

#4
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 13:47

elara, acest topic l-am facut vizibil cu rosu si fii sigura ca il vede toata lumea.[flo]



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#5
sdcristian

sdcristian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.474 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 13:55

din cate stiu pt pichetare nu e nevoie de autorizatie speciala - rebuie verificata insa informatia, nu garantez pt ea

pichetare - sub 200 de oameni, sub 2 ore

#6
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 13:56

cine se ocupa de pancarde - sa imi spuna - oferim finantare.



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#7
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 13:59

eu nu ma opresc din plans...imi pierd casa...si nu e o gluma!Pe cuvant!

Ce sa fac? cre subiect e de actualitate?

Cand e mitingul? Unde?

Aici as avea si o propunere..[size=6]ca mamicile sa mearga cu pampersi murdari...special pentru Basescu!!!




trebuie sa facem ceva urgent...nu ii putem lasa asa...

vor rascoala, revolutuie...asta facem! Gata! Ne-am saturat! Si ei trebuie sa inteleaga asta...ca nu mai avem de unde strange cureaua...



Vor bani????? Sa-si vanda masinile de lux si sa cumpere Loganri..ca doar e a noastra...si la un pret decent...sa ia din averile lui Videanu, udrea, Basescu, Particiu...si toti ceilalti...

Nu sa umble la indemnizatia copiilor!



Nu-mi revin!

Am chemat soacra sa stea cu copilul azi ca eu nu sunt in stare...

Poate o idee ar fi sa iesim si in fiecare oras mai mare...nu trebuie sa-i lasam!![/green][q][q][q]



Cami, [mamica]de [copil] Flavius Cristian in [caru]

-------------------------------------------------------------



ingerasul Darius-Andrei



Poveste si POZE


#8
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 14:00

am si eu un sufletel pentru care vin [flo]


asta e buna de pancarda ?

http://www.dianabost...t.ro/index2.htm


"Eu iubesc pe cei ce ma iubesc si cei ce ma cauta ma gasesc."



#9
elara

elara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.594 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 14:04

Multumesc frumos.[flo][pup]

Nu observasem ca a fost mutat subiectul si ca este scris cu rosu.

Avand in vedere ca ideea m-a lovit pe mine asa deodata responsabil din partea mea ar fi sa ma ocup tot eu si de organizare. Numai daca nu cumva doreste altcineva... (eu nu ma supar). Orice ajutor e binevenit.

Realizez ca e foarte greu sa ne mobilizam, dat fiind ca avem in grija macar cate un copil sau unele dintre noi abia se mai pot deplasa din cauza sarcinii.



Desprecopii, imi cer scuze ca sunt asa de neinformata dar sunt la prima initiativa de acest gen si va rog frumos sa continuati sa ma ajutati, in masura in care aveti timp.

Ce ar trebui sa fac privitor la pancarte?

Sa le comand undeva? Cred ca cel mai usor, rapid (si ieftin) ar fi sa obtin niste planse de carton de la cutii si sa scriu pe ele cu litere- stikere.





Elara, fericita mamica

a
Mariei Roxana (20.03.2008)

si a lui Matei Catalin

Albumul printesei mele [zana]Vacantza de vara 2009 Maria - diverse nazbatii

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


#10
dani3lla

dani3lla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 14:04

"https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AreSvjbNas88dFprOWZVazVxM25mX2ZQQm1tUXBKa2c&hl=en



aici se inscriu persoane pt meeting, se pare ca inainte de 17 mai nu se poate face, pt ca trebuie aprobare si dureaza 3 zile lucratoare.



Cat despre avocat, se poate discuta cu unul si de principiu ce se poate face in conditiile in care inca nu a aparut formatul legal final. Ma gandesc la proceduri de intampinare, de formate care pot fi pregatite din timp.

Cel putin asa ma gandesc eu..."



Acesta este un mesaj postat de userul annablue la topicul "avocat pentru actiune comuna a mamelor in instanta"

Se pare ca sunt mamici care au inaintat demersurile pentru un posibil protest in data de 17 mai.Eu am semnat,va asteptam si pe voi sa ne fiti alaturi



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

DANA[mamica] fericita de [copil] botos Denis Andrei - 09.06.09 a se citi de la coada la cap [:D]






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -