Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (83)


206 raspunsuri la acest subiect

#191
nikolici

nikolici

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.256 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 19:30

claudinna si asta e doar inceputul unei lumi pline de animale...sper sa-mi aduc aminte cum fc toate animalele dar si pasarile ca azi am facut si ca ratza...mac mac si chiar a functionat.



eva multzu pt sprijin.sper sa facem fatza ca spate tot stam pe el[:D]



boo eu zic sa-i dai in judecata pe astia de la meteo ca au mintit poporul cu televizorul[8D]



Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)



#192
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 19:38

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Nerantula, asa mai facea si David cand nu mai vroia sa manance.Dar are o culoare mancarea aia de il inteleg pe bietul Gruia

[:D]








Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)







Da, clar! Eu am mai si gustat-o [vom]



Gruia - haiducel iubit 16.09.2008





#193
Nerantula

Nerantula

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.451 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 19:40

Vazut Noah, e mortaaaaaaaaal !!! [olala] Chiar m-ai luminat dupa atata verde inchis [pup]



Gruia - haiducel iubit 16.09.2008





#194
CD27

CD27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.066 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 19:53

am iesit pana la urma, n-am gasit nimic frumos de imbracat in zona pentru ziua Mikului, asa ca s-a ales cu 3 canute de plastic, colorate, o mingiuca mica, o farfurie de plastic cu desene si 3 stikere, unul are si oglinda[:D]
cand am ajuns aproape de casa mi-am dat seama ca n-am luat prajiturica si lumanarica dar deja incepuse ploaia [q] dar incerc sa-l conving pe tati

Feli de multe ori ma simt ca tantalaii aia din comedii care fac ce fac si dau de belele desi ei nu vor sa supere pe nimeni[:I] noi sa fim sanatosi ca in rest...ma mai descarc pe sot, ma trag un plans si merg mai departe

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.web...567717346vFUaEH

#195
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 19:55

Nikolici, asa e la inceput, nu te stresa, ia-o ffff usor si o sa fie totul bine [pup]



Claudinna, eu am incercat si mar facut la blender si mar facut pe razatoare de sticla, pe care abia azi am primit-o. Iese mult mai fin pe razatoarea de sticla (sau asa mi-a iesit mie[:)]...) si in max 5 min am facut un mar golden maricel... + ca iese si ceva suculete... ptr inceput mi se pare mai bine asa, ptr stomacelele lor...

[pup][flo]



acum au papat 100 gr de mar....[pk][pk]... si nu au mai vrut lapte, nik, au adormit bustean... cred totusi ca peste o ora juma' o sa ceara ceva laptic, nush daca se satura hunii mei cu atata...



Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008

___________________________________________________

Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…

poze cu gemenei dulci povestea noastra

GHIDUL MAMEI

Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi









#196
nikolici

nikolici

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.256 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 20:00

intrebare:



Dc ati vazut cand ati inceput diversificarea ca bebeii vostrii, nu mai vor sau nu au vrut deloc ce le dati voi de papa...ati insistat???



Eu am facut-o azi, dar ma Asteptam ca ea sa nu fie foarte receptiva la ceva nou...din pacate trebuie sa incepem tratamentul si tre sa ne obisnuim repede.Oare ca i-am dat 50 gr de cereale e mult pt inceput?



Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)



#197
luminita2008

luminita2008

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.183 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 20:02

Citat:
citat din mesajul lui nikolici
intrebare:Dc ati vazut cand ati inceput diversificarea ca bebeii vostrii, nu mai vor sau nu au vrut deloc ce le dati voi de papa...ati insistat???Eu am facut-o azi, dar ma Asteptam ca ea sa nu fie foarte receptiva la ceva nou...din pacate trebuie sa incepem tratamentul si tre sa ne obisnuim repede.Oare ca i-am dat 50 gr de cereale e mult pt inceput?
ai mei nu prea au facut mofturi deloc... dar cand se plictiseau, chiar daca nu papau tot, nu am insistat...nu e mult 50gr, parerea mea, in cazul cerealelor ptr bebei, care sunt f usor digerabile, special create ptr stomacelele lor poate inca nu pregatite pentru marea diversificare....[pup] si succes.Luminita [mamica] de [comoara]Eduard Mihai si [comoara] Robert Gabriel - 26.09.2008___________________________________________________Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…poze cu gemenei dulci povestea noastraGHIDUL MAMEICreste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi

#198
Boo

Boo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.834 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 20:04

claudinna sper sa fie asa, sa nu manance din cauza dintilor. dar totusi de ce nu mananca doar legume si in rest mananca ok ? sau nu mananca facut de mine si mananca din borcanel (nu mereu dar se intampla) ? e un mister !!!

Super paturica !!



nikolici daca ar iesi soarele sa stii ca i-as da in judecata [:D]



nerantula e super haios Gruia in pozele alea. sa stii ca si Alex sta cu gura deschisa si asteapta ceva .. probabil sa dispara chestia aia de pe limba fara sa o atinga el cumva.

Alex mai are o chestie, el nu plange sau il apuca nervii aia mari, pur si simplu intoarce capul intr-o parte si asa ramane, nici nu se mai uita la mine, sau doar cu coada ochiului fara sa intoarca capul. si evident sta cu gura inchisa ! Zici ca se supara pe mine si nu mai vrea sa imi vorbeasca [:D]

Nici eu nu as vrea sa trec la fructe asa repede, din acelasi motiv, mi-e ca pe urma cine naiba mai mananca legumele ???



Eva sper sa il tina pe Noah mancatul !! hai ca mai ai putin si fugi dupa el prin casa [:D]



Felicia eu sunt de acord cu ce spui tu apropos de stresatul cu morcovii cand ai lapte de san, dar parca totusi nu pot sa-i dau numai lapte pana la 18 ani. nu de alta dar m-a oripilat filmuletul pus ieri de Piolica. azi a venit si pediatra intr-o vizita rapida sa-l vada inainte sa plece in concediu. si imi zice "trebuie sa ii dati sa manance si altceva pe langa lapte, sa incepeti odata cu diversificarea" pai daaaaaaaa !! cum ??? cu palnia ?? daca nu mananca ce sa-i fac ? ma rog, ea mi-a dat variante. sa incerc cu fructe, sa ii adaug lapte in piureul de legume, eventual cereale..







Mami de [copil] Alexandru



[foto]



"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach


#199
EvaF

EvaF

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.218 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 20:19

Citat:
citat din mesajul lui nikolici
intrebare:Dc ati vazut cand ati inceput diversificarea ca bebeii vostrii, nu mai vor sau nu au vrut deloc ce le dati voi de papa...ati insistat???Eu am facut-o azi, dar ma Asteptam ca ea sa nu fie foarte receptiva la ceva nou...din pacate trebuie sa incepem tratamentul si tre sa ne obisnuim repede.Oare ca i-am dat 50 gr de cereale e mult pt inceput?Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)
Nicole, 50 gr? Wow, bravo!!! Noi nu papam cereale dar cred ca e bine, de fapt cred ca e k daca si Karina a fost receptiva.Parerea mea, dar numai a mea, sa nu insisti cu un anume aliment daca nu il vrea si nu il vrea. Poti sa revii asupra lui mai tarziu. Glasul asta biologic e fff puternic, ea poate nu e pregatita pt un aliment si nu stie cum sa iti spuna. Peste tot scrie si toti medicii mai luminati zic sa nu insisti, masa poate deveni o teroare pt copil daca insisti si iti va face in ciuda "nu, nu vreau si basta" E foarte logic. Cel putin fi-miu cu cat insist cu atat insista si el.[:D]Dar revii mai tarziu, peste cateva zile, eventual in alta combinatie si reusuesti sa o convingi cu alta metoda.Stii ce cred eu? Ca un bebe e un adult mai mic. Nu e cu nimic mai prost decat noi, ba dimpotriva, mai inteligent. Asa ca trebuie sa ne comportam ca atare. Daca suntem derutati, incercam orice, etc si ei reactioneaza, nu mai au incredere in noi, devin sceptici "ce imi dai tu acolo?". Asta e parerea mea. Trebuie sa stii cat de cat ce faci si sa ai incredere ca va fi bine.Eu acord fff mult credit bebeilor, poate prea mult, dar ce vad in ochii copiluli meu ma uimeste, realizez ca el e un om f mare intr-un corp mic si ca atare daca zice "nu", il ascult. De ce nu as face-o?Ei simt atat de mult, ii cunosc pe oameni mai bine decat ii cunoastem noi, daca ai remarcat sunt experti in natura umana, de ce nu ar sti si ce vor sa manance?Oana, hai ca e fff bine[pup] Sunteti pe drumul cel bun.Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008) Sunt cel mai frumos din Universul acesta [:I] -----------------------------------------------------------------------
The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)


#200
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 20:22

Citat:
citat din mesajul lui nikolici
intrebare:Dc ati vazut cand ati inceput diversificarea ca bebeii vostrii, nu mai vor sau nu au vrut deloc ce le dati voi de papa...ati insistat???Eu am facut-o azi, dar ma Asteptam ca ea sa nu fie foarte receptiva la ceva nou...din pacate trebuie sa incepem tratamentul si tre sa ne obisnuim repede.Oare ca i-am dat 50 gr de cereale e mult pt inceput?Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)
Am pus si eu o intrebare cam de felul asta acum o saptamana legata de conduita mamei in diversificare.La noi orice e insistat (adica de cand incepe evident plictiseala si eu ma maimutaresc doar doar mai intra ceva) da afara cu prima ocazie.Mi s-a intamplat de multe ori cand am mai zis :hai inca o lingurita, si inca una, sa ma trezesc cu alea doua pe hainele mele sau pe ale lui...cand nu insistam si incepea agitatia de sfarsit de masa si il luam de acolo nu s-a mai intamplat deloc sa dea pe afara..si nu cred ca e doar o coincidenta.Acum eu sa fiu in situatia de a ii da tratament si de a trebui sa incep repede diversificarea cred ca as insista,desi nu e corect dar poate e necesar....sau as intreba pediatra cum pot sa o mai 'pacalesc' sa manance.Nu stiu daca e mult 50 gr de cereale...noi nu avut deloc limite superioare de cantitate nici la legume nici la cereale (cu care nu am inceput inca).La legume a zis:dati-i cat vreti ca oricum nu o sa manance.....stia ce stia[:D]Dar pentru inceput e foarte bine daca a mancat 50!Dar doctorul tau a zis sa incepeti repede?Adica e ok pentru organismul ei sa o luati asa repejor?
Oana,mamica implinita de David Paul (17.09.2008)


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -