Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mama de cariera sau mama cu cariera?


27 raspunsuri la acest subiect

#11
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 23:50

Conchita , aici ma bag eu un pic cat numa sa zic ca exact acolo trebuie sa fi! Asta a fost una dintre revelatiile zilelor trecute cand cea mica a zis ca "noi facem numai treburi impreuna, distractii deloc". Deci nu stiu cat conteaza ca mama e acasa sa puna masa, sa te ajute la teme, la baita si chiar la adormit, dar la inot, la gimnastica, la balet, la parc, oriunde vreti , trebuie si mami si tati. Si eu chiuleam si-l lasam pe tati, ca el de exemplu la teme nu se baga si uite ca mi s-a reprosat si inca cu glasciorul inecat in lacrimi!



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#12
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 02:24

ca in toate, cheia este echilibrul [:D]

si voiosia.



@

#13
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 02:42

Citat:
citat din mesajul lui olympia
Conchita , aici ma bag eu un pic cat numa sa zic ca exact acolo trebuie sa fi! Asta a fost una dintre revelatiile zilelor trecute cand cea mica a zis ca "noi facem numai treburi impreuna, distractii deloc". Deci nu stiu cat conteaza ca mama e acasa sa puna masa, sa te ajute la teme, la baita si chiar la adormit, dar la inot, la gimnastica, la balet, la parc, oriunde vreti , trebuie si mami si tati. Si eu chiuleam si-l lasam pe tati, ca el de exemplu la teme nu se baga si uite ca mi s-a reprosat si inca cu glasciorul inecat in lacrimi!Pene colorate... cate putin din toate!albumgradina
nu, nu, nu consider lectiile astea "distractie". am avut mai demult un subiect despre asta, se cheama Copilul utopic la Psihologice, despre clase si acareturi asemanatoare, despre copilul integrat in sistem si despre iluzia parintelui ca asta e calea de parenting. ma plictisesc teribil asteptand acolo pe holuri sa se termine clasa sau furand o privire pe geam impartita intre gandul ca o deranjez pe fie-mea sau sunt prea controlling. nu am zis ca nu ma duc deloc, dar daca se oferea tati, nu ziceam nu, ci "daaaaaa" din toata inima. iar de-acum incolo o sa ma duc doar eu, fortata de imprejurari. distractiile noastre sunt originale si cu haz, se intampla de dimineata pana seara, nu-s structurate si nici in turma, caci nu pricep ce distractie e aia sa stau pe margine. :-)ideea era ca n-am auzit de la niciun barbat pana acum ca-s mama rea pentru ca cred aia si ailalta, dimpotriva, zic o chestie si imediat aud vai, pai inseamna ca esti o mama buna. in schimb, de la femei...aolica, atata dusmanie si critica si judecata si cantarire...zic ceva, se despica firul in patru, dar si cerul in sapte si vine apocalipsa. suntem prea demanding cu noi insine si, prin recul, cu celelalte femei. vrem totul de la noi, dar impunem acelasi standard si altora.pentru ca eu nu ma consider damaged goods ca s-a dus mama la munca, ci din cu totul alta cauza. ce conteaza e relatia cu copilul, asta te defineste ca mama, chiar daca petreci mai putin timp construind castele de nisip si mai mult urmandu-ti visele. pentru ca si copiii invata mai mult din ce faci decat din ce zici.reclama mascata

#14
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 11:36

Vai ce subiect, lipsesc un timp (cariera, bat-o vina !!! ) si cu ce dileme va gasesc in dinti !



Adina Iulia, cei care si=au facut firma proprie ajng sa doarma la birou pentru ca ei nu-si pot spune "sunt platit sa fac atat, doar atat fac". Daca oferta aia e scadenta maine, stau acolo si-o termin ca n-am ce face. Insa eu am norocul ca si angajatii mei stau cu mine la asemenea dead line uri daca trebuie. In compensatie, cand n-avem treaba multa, pierdem vremea in grup. Cei care au copii primesc liber pentru copii, daca e nevoie, no matter what. Pot sa intru in faliment maine daca nu termin ceva, daca vreo colega are probleme cu copilul, isi ia liber si aia e. Cand nu-s bolnavi, doar n-are cine sta cu ei, ii mai aducem pe la birou si muncim ca la gradinita :) Sau facem cu randul cu ei in parc.



Conchita, bine-ai zis: copiii invata din ce faci. Sunt oglinda noastra si daca imi place omuletul care se formeaza in preajma noastra, sunt mandra de el ca e bine-crescut, vioi pana la epuizare, vorbaret pana la disperare si sunt sigura ca pot comunica oricand cu el....inseamna ca eu si ta-su facem treaba buna.

Si eu am ales varianta de mama cu (sau de) cariera. Doar ca aceasta cariera e in firma mea. Nu e fulminanta (poate va fi) dar eu-s mandra de ce fac.

Nu am luat nici o clipa in calcul ideea de a sta acasa pentru copil (am stat 2 ani). Poate daca stateam undeva in provincie, la casa, unde spatiul sa-mi permita si un birou in care sa lucrez si o curte-gradina care sa ofere copilului si alte preocupare...da. Dar intr-un apartament de Bucuresti este extra-frustrant lucrul de acasa. Si cred cu tarie, asa cum s-a mai afirmat aici, ca-s muuuult mai buna pentru familie avand cariera mea, si satisfatiile mele personale (chiar daca odata cu ele vin si oboselile si stresul profesional) decat daca as fi o nevrozata frustrata ca sta toata ziua acasa si slugareaste masa-casa-igiena familiei. Pe care, am constatat, le pot face si avand un job sau platind pe altcineva sa le faca.



Am, ce e drept, avantajul ca atunci cand Matei are o problema, pot sa imi iau liber si a ma ocup exclusiv de el. De multe ori asta inseamna sa butonez noaptea sa nu ies din dead line-uri. Dar este alegerea mea. Am, in acelasi timp,norocul ca tati vrea si poate face acelasi lucru. Nu s-a pus doar asupra mea presiunea.



Insa nu accept sa ma judece nimeni pana n-a tras o plimbare in galoshii mei. Fiindca exista, asa cum ati spus, acea presiune din partea societatii. Sunt alergica la invidia celorlalti cand aud ca sunt propriul stapan, de parca daca muncesti in firma ta ai vreun interes sa provoci inflatie salariala (aia e cand nu muncesti pt salariul ce-l primesti :) ). Sunt alergica si la comentariile acide pe care le mai primesc cand sunt plecata pe undeva cateva zile, in interes profesional. Imediat se intereseaza lumea: da' pe Matei cu cine-l lasi? A, cu tati....hmmmmm. Pai se descurca?

Pai ce, e redus mintal? E un parinte, care isi ia copilul la gradinita si-si vad de viata lor impreuna pana a doua zi. Hmmmmm, da, esti norocoasa cu un asa sot.

Si ajungem la alta frustrare: da' de ce ei, tatii, n-ar putea face ce facem si noi, mamele? ca daca m-aude lumea ca e sotul plecat cateva zile, nu ma intreaba nici unu daca ma descurc. Se presupune ca da, nu-i asa?



In fine, m-am lungit cu nuvela, vorba Conchitei. Mamiluimatei, solutia cea mai buna tu o stii. Aceea care-ti aduce echilibru. Tie si, implicit, familiei tale. Daca aceasta solutie este sa fii mama cu cariera, go for it. Analizeaza-ti frustrarile si incearca, in contextul pastrarii carierei, sa le elimini.



Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

cronicile vizigotului

TocanaDeCuvinte

Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

#15
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 12:13

Mie imi reproseaza Sofia ca nu sunt mama buna. Ca nu ma intereseaza decat sa imi fac eu treburile, asa mi-a zis.

Si are 7 ani si 8 luni...



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#16
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 12:25

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Mie imi reproseaza Sofia ca nu sunt mama buna. Ca nu ma intereseaza decat sa imi fac eu treburile, asa mi-a zis. Si are 7 ani si 8 luni...____________Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!Cum mi-am alaptat copiii______________ Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Sabina, facem un club, al mamelor "rele" cu multa treaba.Indiferent cat te straduiesti sa te imparti, daca primesti asa o replica exact de la beneficiarul eforturilor tale, inseamna ca undeva e o buba. Ce zic alte mame sau cunoscutii, n-are nicio importanta, dar daca pruncul nu-i ok cu situatia, undeva trebuie ajustat ceva.Pene colorate... cate putin din toate!albumgradina

#17
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 14:15

Mine, ti-am mai zis, dar o repet: esti angajatorul ideal.[flo][flo]



Crinuta si [bonjovi] minunea ei



Fara Dumnezeu nimic nu e.

Cine se increde in sine, cade rau!



Second chance



Divine Mercy



Naju















#18
mamiluimatei

mamiluimatei

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 18:40

Mina, ce mi-a placut mesajul tau!!!! Si eu primesc faza aia cu "pe Matei cu cine il lasi?" (haha, chiar in forma asta, avand in vedere ca si al meu tot Matei este). Chiar de la tatal meu, cu aceleasi comentarii!

Part-time? Mai ce sa zic, ma uit cu disperare ca financiar nici full time nu mai e asa o scofala in Romanica. Da, avem apartament proprietate personala, masina aproape achitata, ce ne trebuie in casa, mancare, haine, bona dar atat. Nu iesim, nu mergem in vacanta, nu imi permit sa economisesc.
Nu muncesc weekend-uri decat ff rar, de obicei le dedic lui Matei, doamna care mai are grija de el cand nu e la gradi face curat dar asta pt mine reprezinta un lux financiar. Am ales practic sa cumpar timp.
La noi la munca de asemenea cine e part-time nu are beneficii.
Ca sa suplimentez banii (sotul ia cam odata si jumate mai putin ca mine) mai am si part time traduceri. Am lucrat asta si cat am stat cu Matei acasa (7 luni) dar va zic ca tot seara/noaptea lucram sau cand dormea. In rest, daca el e treaz si langa mine nu ma pot face ca nu il vad sau sa il trantesc la TV.

Sabina, poti sta de vorba cu ea sa o intrebi de ce zice asa? Exista situatii cand copiii te ataca cu astfel de fraze pentru ca nu faci ceva ce le convine ...

MamiluiMatei
http://www.lumealuimatei.blogspot.com/

#19
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 19:35

Citat:
citat din mesajul lui mina
Adina Iulia, cei care si=au facut firma proprie ajng sa doarma la birou pentru ca ei nu-si pot spune "sunt platit sa fac atat, doar atat fac". Daca oferta aia e scadenta maine, stau acolo si-o termin ca n-am ce face. Insa eu am norocul ca si angajatii mei stau cu mine la asemenea dead line uri daca trebuie. In compensatie, cand n-avem treaba multa, pierdem vremea in grup. Cei care au copii primesc liber pentru copii, daca e nevoie, no matter what. Pot sa intru in faliment maine daca nu termin ceva, daca vreo colega are probleme cu copilul, isi ia liber si aia e. Cand nu-s bolnavi, doar n-are cine sta cu ei, ii mai aducem pe la birou si muncim ca la gradinita :) Sau facem cu randul cu ei in parc.


Mina, probabil putini sunt angajatorii care iau in calcul ca angajatii lor lucreaza peste program...daca pierzi o noapte la birou pentru un deadline mie mi se pare normal sa dai tuturor (si tie insati) 1 zi libera candva dup-aia.


Apoi,ca ajungi sa pierzi o noapte in mod exceptional ca ai de terminat un proiect e una, ca faci treaba asta in mod frecvent (iar eu la aceasta varianta ma refeream) e alta - tine de organizarea timpului si a firmei.

#20
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 09 mai 2010 - 19:46

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
Mie imi reproseaza Sofia ca nu sunt mama buna. Ca nu ma intereseaza decat sa imi fac eu treburile, asa mi-a zis. Si are 7 ani si 8 luni...
si mie mi-a zis sonia ieri "bad mommy, enough kisses", ca o smotoceam prea mult :-)), desi stie ca nimeni nu e rau, doar faptele pot fi rele, dar na, influenta lu' shrek si madagascar. si ea se supara daca am treaba tocmai cand vrea sa ma joc cu ea, dar ii explic si trece (cateodata:-)). asta, in conditiile in care majoritatea timpului il petrec cu ea. si nu uitandu-ne la televizor, ci intr-adevar timp de calitate. concluzia e ca suntem doua lumi cam paralele noi si copiii, ei nu pot avea perspectiva noastra (nenica, am mancarea pe foc, nu pot pleca chiar acum sa ma joc, ai rabdare cinci minute sau vino cu mine in bucatarie) pentru ca nu inteleg urgenta adultilor, ci doar plastelina lor. doar noi putem schimba scaunele si sa ne punem in locul lor si sa incercam sa intelegem care e mesajul adevarat din spatele acuzatiei de "mama rea" in secunda aia. pe de alta parte, las-o si tu mai moale, esti bolnava, nu mai esti la capacitate maxima. in conditiile astea chiar trebuie sa faci un efort sa ii explici Sofiei un inceput de empatie, pentru ca nu primim in viata tot ce dorim, cand dorim si cat vrem noi. iar vinovatia pe care o simti nu schimba lucrurile, tu tot nu ai o sanatate buna acuma, tot o cariera o sa ai. [flo]mina, da, haioasa opinia asta publica: vai, ai lasat copilul cu tati??? esti mama rea, clar. [alcool]mami de Matei, na ca ti-ai dat raspunsul si singura. nu dormi ca sa muncesti, deci e un sacrificiu de la tine, nu din timpul pentru Matei. esti mama buna, dixit. [asia]poate s-o intelege aici din ce spun ca pledez pentru abandonat copiii si plecat la capatul pamantului dupa cariera, sper sa nu. [:I]reclama mascata


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -