Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

fara religie


57 raspunsuri la acest subiect

#1
madalenna

madalenna
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 15 martie 2009 - 19:39

buna ziua, am si eu nevoie de sfaturile voastre.Eu si prietenul meu suntem de religii diferite si avem un bebe.Nu ne-am "impacat" in priviinta religiei si am decis ca cel mai logic ar fi sa nu-l botezam in nici o religie si sa-l lasam sa aleaga cand va fi mare ce va considera el ca-l implineste spiritual.Ce parere aveti?Se poate?E un pacat mare? Va multumesc inca de pe acum

#2
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 16 martie 2009 - 16:51

Eu as incerca sa cad de comun acord cu sotul in privinta uneia sau alteia din religii si l-as boteza. Cand va fi mare va putea sa se converteasca la alta religie daca va dori.

Botezul il protejeaza.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#3
nma

nma

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.973 mesaje

Postat 16 martie 2009 - 17:08

Nu sunt eu prea religioasa dar mi-asi boteza copilul. Cum spune si Roli copilul poate sa treaca mai tarziu la ce religie considera ca i se potriveste.



Nico, mami de Andra si Alex

poze



Poze in concurs Clipe de viata 2008 nm1 si nm2

#4
madalenna

madalenna
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 martie 2009 - 20:47

multumesc mult pt pariri si va mai astept si cu altele.E cam greu sa ajungi la o intelegere cand fiecare tine mult la religia lui si vrea sa o transmita mai departe.

#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 16 martie 2009 - 23:35

Eu stiu ca e o regula, ca fetele se boteaza in religia mamei si baietii in cea a tatalui. Nu stiu de unde vine regula asta si daca e batuta in cuie...







vorbe de copil...



Hobby



calator de profesie

#6
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 16 martie 2009 - 23:41

dar voi ce relegii aveti?

Banuiesc ca ati fost botezati intr-un anumit rit , indiferent care,ca marea majoritate...dar sunteti si practicanti? inseamna ceva pt voi ? sau doar va place mai mult :)

De ce intreb, eu sunt botezata reformata , mama catolica, tata greco, fratii orto, bunici si orto si greco si evreu si catolica... Sotul meu ortodox - paralel cu biserica, om f bun, la care religiile sunt tot una. Daca vream puteam sa botez copilul orice.

Diferente majore intre religiile crestine nu sunt ! sunt diferente de modul in care-ti faci sau nu-ti faci crucea, daca sunt sau nu sunt pe pereti icoane, daca la slujba se pomenesc toti mortii de mii de ani sau se fac slujbe mai ancorate in prezent in care se discuta despre viata actuala si problemele reale...In fond toate sunt bune atata timp cat nu duc la extremism, toate au acelasi pct central, toate se bazeaza pe cele 10 porunci...

Discutati si vedeti care dintre modurile de abordare va place mai mult, la care biserica/slujba va simtiti mai confortabil si poate cadeti la un numitor comun.

Daca nu-l botezati acuma nu cade cerul. Discutati decideti si cand sunteti multumiti o faceti cu bucurie chiar daca mai trece o luna sau doua.



poze familia mea

Quod me nutrit me destruit



inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...









#7
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 01:54

Daca nu sunteti practicanti niciunul, are vreo importanta daca e botezat sau nu bebele? Mie mi s-a impus ortodoxismul (prin botez) dar nu il practic, m-as gandi de doua ori inainte sa ii impun asta copilului meu, poate sa aleaga singur cand va creste [:)].



Good things happen to good people.


#8
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 13:40

Deianira, un copil nebotezat nu este protejat. Nu este nevoie sa fii practicant ca sa iti botezi copilul. Mai bine se converteste la maturitate decat sa iti reproseze ca nu a fost botezat.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#9
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 14:19

madalenna, este alegerea voastra. Sunt atatia copii nebotezati in lumeeee!!! Dumnezeu iubeste copiii, pur si simplu, nu face diferenta - ii protejez pe cei botezati, pe ceilalti, nu...in niciun caz asta nu se va intampla! Ai incredere in instinctul tau! Nu conteaza ca X, Y, Z considera ca e bine sau nu, conteaza ce credeti voi, de comun acord, ca e mai bine pentru copil. Oricum, daca e sa imi spun parerea, spun ca ar trebui POATE sa il botezati, dar nu din considerentul ca altfel nu ar fi protejat, ci pentru ca e un obicei, ca asa se face si poate ar trebui sa fie si el ca ceilalti, sa nu se simta vreodata stingher, nu stiu... Sunt multe culte religioase in cadrul carora copilul este botezat mult mai tarziu, cand e mare si cere singur botezul, cand intelege ce inseamna asta. A crede in Dumnezeu, a face ce ii place Lui, a fi un om bun, a merge din propria initiativa si din placere la biserica, nu au neaparata legatura cu botezul din frageda pruncie.

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)




#10
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 20:20

Roli, si cei care nu sunt botezati? Crezi ca toti oamenii de pe pamant care nu sunt botezati nu sunt protejati?

Eu sunt agnostica, dar nu mi-ar placea deloc un Dumnezeu care sta cu catastiful in mana sa vada care copii sunt botezati si care nu, sa stie pe care sa ii protejeze [bang].





Good things happen to good people.



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -