Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Masturbarea la copiii mici


89 raspunsuri la acest subiect

#71
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 20:44

quote:
Ne-a trimis la un neurolog pediatru care ne-a spus ca avem un copil minunat si foarte inteligent, dar sa-i dam un tratament cu un antihistaminic pe care nici nu l-am gasit in Romania. Eram deja foarte speriati.Ne-a adus cineva siropul(Atarax),



zau daca inteleg ceva. Eu am acasa Atarax prescris de alergologul baietelului meu dar scrie clar: a se folosi doar in caz de alergie cutanata severa. Cand am ajuns la urgenta cu el din cauza unei alergii i-au dat atarax. Cred ca unii medici nu se pot abtine sa nu prescrie nimic. [bang]

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

#72
ile77

ile77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 02:19

quote:
Originally posted by MissParker
quote:
lasati copii sa-si exploreze corpul ,si sa se iubeasca si singuri.masturbarea de mult nu mai este socotita o boala.
Ptiu, ptiu, ptiu, stai nitel sa te prinda aia de la religie si sa-ti explice pe saizeci de pagini de ce masturbarea e lucru diavolesc. [:D]
[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre*****************************Adevar > Autonomie > IdentitateZero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

[:-)))][:-)))][:-)))]Fie-mea se pune jos pe burtica , se incordeaza, se inroseste si misca din fundulet.La inceput ziceam sa ma duc cu ea la dr, dar vad ca e un fenomen absolut normal.Oricum am observat ca atunci cind o tin ocupata uita de treaba asta.Cind o tin mult pe afara si oboseste , am vazut ca uneori mai incearca treaba , insa dupa citeva secunde se da batuta, ca deh..nu mai are energie si de placere. Ile [mamica] si Vivian [bebic] (07.03.2006)http://good-times.webshots.com/photo/2040193270101233639hAhBhR

#73
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 22:48

cum ramane cu baieteii? sa fie fetitele mai "precoce"? ca eu ma
intreb acum daca baietelul meu n-a descoperit (inca) masturbarea
doar pentru ca e baiat sau pentru ca... are 3 ani si inca poarta scutece (deci n-a prea avut acces la explorat)

Ce n'est pas l'inconnu qui fait peur, mais la peur de se libérer du connu.

#74
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 29 iunie 2007 - 20:07

Fiu-miu are 6 ani si se mai ridica "steguletul" din cand in cand iar pe mine ma amuza inocenta lui. Imi zice "uite, s-a sculat, nu-i mai e somn". De pe la doi ani se mai juca cu el incercam sa-i distrag atentia dar nu i-am zis nicioadata nimic de rau.

Eu ma dadeam cand eram micuta pe balustrada scarii blocului. Simteam placere dar nu stiam ce se intampla. Culmea e ca nu spuneam nimanui, probabil mi s-o fi atras atentia.

Luna [gravi]33 sapt+[fetita]
Adelise Raluca si Cosmin

[batetoba][batetoba][batetoba] Is the final countdown!!!

#75
monalac

monalac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.342 mesaje

Postat 30 iunie 2007 - 01:42

crisul meu are 2 ani si jumatate si de 2 luni,de cand am scapat de pampers,sta numai cu mana la puta,dar nu geme si nici nu se inroseste.pur si simplu se trage de ea toata ziua,chiar radeam cu taica su ca acum nu mai e nevoie sa l tot decaloteze la baie,pt ca o face singur.nu suporta sa stea cu chiloti si i da jos singur,asa ca e mai iritat la fund decat era cand avea pampers,pt ca sta pe covor cu fundul gol.iar afara,una doua,se trage de puta prin pantaloni....asta o fi masturbare?

#76
violeta69

violeta69

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.547 mesaje

Postat 30 iunie 2007 - 15:55

fi-meu de cand i-am dat jos pampersul avea obiceiul sa traga de cocosel...
ii ziceam ca nu e frumos,sau ii distrageam atentia...
nu facea nimic altceva pt ca mi-as fi dat seama,in plus era prea mic ca sa faca niste "manevre" mai elaborate [:D]
insa pe la 4 ani,la gradi,probabil ca i se mai scula steguletul cum zice Luna [:D]...si la culcare,el se juca cu cocoselul...insa doar tragea de el....

ce credeti ca s-a intamplat?!
educatoarea lui a chemat tot personalul sa priveasca spectacolul...
apoi l-a facut de ras prin gradinita,l-a trimis la directoare si in cele din urma ni s-a tinut o teorie de parca omorase copilul pe cineva...
sigur ca l-am certat acolo de fata cu directoarea,insa ei,i-am spus ca asta nu e ceva rau,mai ales ca el nu are dacat 4 ani...

raspunsul a fost,"vai,doamna,de cand sunt eu educatoare n-am vazut asa ceva..."
zic pai ce ati vazut?!
scoatea gemete?!ceva?!
zice,nu...dar ca nu am vazut...

oricum,am ramas deceptionata de cum trateaza unii oameni o astfel de manifestare la un copil de 4 ani...

intre timp,copilul nu mai face asa ceva....cel putin eu nu l-am vazut,si stau numai cu ochii pe el...dar atunci s-a facut din tantar armasar....

mai tarziu nu stiu ce va mai fi,insa ...eu cred ca e ceva normal la un moment dat in viata fiecaruia....



Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3]
__________________________________________
Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!


#77
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 30 iunie 2007 - 16:02

parere personala [flo] nu trebuie sa il certi de fata cu directoarea si educatoarei trebuia sa ii faci un scandal monstru ca l - a umilit in halul asta ...

#78
Luna1

Luna1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.135 mesaje

Postat 30 iunie 2007 - 17:08

quote:
Originally posted by Porumbita

parere personala [flo] nu trebuie sa il certi de fata cu directoarea si educatoarei trebuia sa ii faci un scandal monstru ca l - a umilit in halul asta ...



Subscriu. Pe copilul meu nu are voie sa-l certe nimeni si sa-l faca de ras. Poate discuta cu el, afla de ce face asa si apoi imi poate spune mie. Eu decid cum doresc sa folosesc informatia respectiva. Adica mai concret copilul tau poate sa ramana afectat pe viata de momentul in care si-a atins putulica (poate chiar fara urma de placere) si a fost facut de ras. Astfel mai tarziu cand natural se va masturba (si va place sau nu, da, copiii nostri se vor masturba constienti de ceea ce fac) se va simti vinovat pana in maduva oaselor de un lucru firesc.

Apropos de asta ma intreb ce zicea educatoarea aia daca ii dadeam cartea mea de gravida (scrisa de vreo trei somitati engleze si americane) si citea in ea cum mi se recomanda masturbarea ca forma de relaxare a libidoului marit. Probabil isi facea cruce si zicea "piei satana".

Luna [gravi]33 sapt+[fetita]
Adelise Raluca si Cosmin

[batetoba][batetoba][batetoba] Is the final countdown!!!

#79
violeta69

violeta69

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.547 mesaje

Postat 30 iunie 2007 - 20:18

da,uite ca acum am ajuns si eu la concluzia ca fiul meu a avut de suferit de pe urma "educatiei" primite la gradii...
faza asta,cea cu plimbatul prin gardinita cu haria agatat de gat "rusinea gradinitei",certat,batut etc,etc.... nu au facut decat sa faca dintr-un copil energic,vioi,volubil,etc...unul inchis,turbulent,un copil care refuza sa comunice cu cei care-l cearta...

probabil ca am gresit stiind toate astea si neluand masuri impotriva unui astfel de comportament!
de fapt am avut o data o discutie cu una dintre educatoare si aceea nu l-a mai umilit,insa cu urmatoarele [bang]si cu cea de dinainte care a chemat tot personalul,nu...

insa sper ca nu e prea tarziu si ca avand un ajutor de specialitate voi reusi sa-l fac sa-si recapete increderea in sine...

si,invatatura de mine ca alta data sa iau masuri si sa nu mai las pe nimeni sa-l umileasca!

multumesc



Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3]
__________________________________________
Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!


#80
stefaniya

stefaniya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 738 mesaje

Postat 30 iunie 2007 - 20:21

Subscriu ce au zis si alte mamici cum ca este masturbare.Am citit despre asta si spune ca ei se excita inca de la cateva luni si ar tine cam pana la 5 anisori.Se opreste pt ca tot aud de la parinti cum ca nu e bine si reapare cand devin adolescenti.
Poate ca "masturbare" e un cuvant dur pt ca noi ani buni l-am vazut ca pe ceva care daca il rosteai trebuia sa mergi la puscarie.

Oana - nu e o problema medicala si cum ti s-a mai zis,nu certa copilul aiurea doar pt ca unii sunt incuiati la minte si vad ceva rau in asta.Daca toti si-ar cunoaste copiii mai bine ar sesiza ca li se intampla si lor.

Sincer,eu cred ca m-as amuza atunci cand vad un copilas ca face asta,nicidecum judecat [:D]

http://pg.photos.yah...eyero/my_photos


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -