Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Stimulare ovariana cu ova-mit/clostilbegyt (8)


209 raspunsuri la acest subiect

#1
ioana_p76

ioana_p76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.671 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 14:39

Va invit la un nou capitol!



Cap. anterior



Daca ovulatia lipseste sau nu este regulata, ea se poate provoca prin administrarea de medicamente intr–un anumit moment al ciclului menstrual. Aceasta stimulare medicamentoasa a ovulatiei provoaca o dezvoltare multipla de foliculi (cavitati mici pline cu lichid in interiorul carora se hraneste si dezvolta ovulul) si deci obtinerea in acelasi ciclu a mai multor ovule. Prin producerea stimularii ovariene se obtin ovule multiple, ce cresc sansa de conceptie in timpul unui ciclu menstrual, dar si posibilitatea aparitiei unei sarcini multiple (gemelara).

Terapia de stimulare hormonala ovariana, cuprinde in prima saptamana injectii de stimulare care se efectueaza zilnic. Urmeaza apoi o asa numita monitorizare a ciclului, efectuandu-se la anumite intervale controale ecografice si hormonale. Doza de hormoni se individualizeaza apoi in functie de aceste rezultate. Aceste controale se efectueaza pana ce se obtin valori optime in ceea ce priveste marimea si numarul foliculilor, si respectiv valorile hormonale din sange. Cand sunt obtinute conditiile optime, se administreaza un nou hormon in vederea pregatirii ovocitelor pentru recoltare. Acest hormon se numeste HCG, este tot o injectie care determina ruperea foliculilor si eliberarea ovocitelor.






LINK-URI UTILE:



PROSPECTUL PENTRU CLOMIFEN:

http://medicamente.r...p?med=1906&fl=1



http://www.drugs.com/clomiphene.html - cu afectiuni pt care este contraindicat clomifenul



CLOSTILBEGYT

Actiune terapeutica: Antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.



Indicatii: Pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).



Mod de administrare:
Pentru inducerea fertilitatii se administreaza oral 1 comprimat (50 mg) zilnic timp de 5 zile intre zilele 5 si 9 ale ciclului (spontan sau indus), sau 5 zile succesiv in lipsa menstruatiei; daca s-a obtinut ovulatia se repeta aceeasi doza pana survine sarcina sau cel mai mult 3 cicluri; daca nu se produce ovulatia, se creste doza la 2 comprimate pe zi, administrandu-se in aceleasi conditii. In timpul tratamentului contactele sexuale trebuie sa coincida cu perioada de fecunditate. Tratamentul se face sub control strict, clinic si biologic (dozari hormonale).



GRAVIDUTE FERICITE:
[gravi]



1.dara d a reusit din prima serie de stimulari, acum e

2.bobitamica e a reusit dupa prima luna de stimulare

3.claudinna e a reusit dupa prima luna de stimulare cu closti

4. oana_oana26 a reusit sin a2-aluna de stimulare cu clostilbegyt, 2pastile/zi Z4-Z7

5. speranta76 - stimulare cu clostilbegit, fara monitorizare, prima sarcina obtinuta tot in urma stimularii



Acum, listuta cu aspirante: [grup]



Aspirante mai vechi - asteptam noutati de la fetele de pe listuta!



ioanara 23 - prima stimulare cu closti

RalMar - a 2 a serie de stimulari, prima cu closti, acum cu ova-mit, oligospermie

tushi - incepe prima stimulare pe 03.12.2007, amenoree secundara

busubl - a doua luna de stimulari cu clostilbegyt

elaa - a doua luna de stimulare cu clostilbegyt

leonardo - infertilitate secundara, a doua luna de stimulare cu puregon & closty, 2caps/zi

aerlilian - prima luna de stimulare

morene - prima luna de stimulare cu ova-mit

mari_lolutza - in asteptare rez fiv.2 [ruga]

felix 76 - prima luna stimulare cu closty.

anoma1 - luna 2-a stimulare ovamit

magdita- prima luna stimulare cu closty.



Aspirante 2009- MULTA BAFTA!!!



Crista up - luna martie -ultima tura de stimulare -in asteptare..in sapt. 23-29 mar face testul

Galliciana -

Lumy Clt- luna martie a facut stimulare cu Closty si cu Gonal F, Ovitrelle si Luveris

.Mcrissa- a reusit sa obtina o sarcina dupa stimulare, insa oprita in evolutie- detalii aici- din aprilie incepe iar stimularile si monitorizarile

Mihapet - detalii aici- prima luna din a doua serie de stimulare cu closty

Oanarus- incepind cu luna martie prima serie de stimularea cu closty



Succes!





Ioana [8**][sofer] [auto]

[foto][olala]animalutele mele iubite[il][pis]



CAMPANIA NOASTRA *** PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!



http://infertilitateaesteoboala.wordpress.com/





#2
ioana_p76

ioana_p76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.671 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 14:46

Reiau aici un mesaj din capitolul precedent, poate gasim totusi ceva informatii, chiar daca nu neaparat pentru formularea unui memoriu catre Min. Sanatatii, macar pentru informarea fetelor care fac stimulare ovariana.
Citat:
citat din mesajul lui ioana_p76
Buna fetelorIn cadrul campaniei noastre, de a carei existenta cred ca stiti cu toate, vrem sa facem un memoriu catre Min Sanatatii in care sa semnalam anumite nereguli ref la conditiile care trebuie sa fie indeplinite pentru a beneficia de decontarea timp de trei luni a tratam de stimulare ovariana (conform legii, pana acum doar pt probleme hormonale) vrem sa semnalam urmatorul fapt:Una din cerinte este sa se demonstreze lipsa de reactie timp de trei luni la tratament cu clomifen citrat.Aici avem trei sesizari:- 1) de ce obligativitatea utilizarii acestui medicament (clomifen) - efecte adverse multiple, nu este indicat oricui - in fct de profilul hormonal- , in afara nu prea se mai foloseste (aici avem nevoie de date concrete, de pe site-uri de specialitate, opinii de medici )-2)- de ce tratamentul pe trei luni trebuie sa nu aiba efect? inseamna discriminare impotriva celor care totusi au reusit sa obtina stimularea, dar nu si sarcina.-3) - sunt cazuri cu fsh mare sau varsta( de ex) unde nu sunt recomandate stimulari repetate, iar folosirea clomifenului ar contribui la cresterea fsh si la scaerea sanselor unei stimulari reusite in viitor, chiar daca se schimba tratamentulHartia care sa ateste ca s-au facut stimulari cu clomifen fara rezultat o poate obtine oricine, cu ceva interventii. Dar nu e vorba de asta, noi vrem sa aratam faptul ac este f greu de apelat la aceasta decontare.Va rog mult, haideti sa cautam impreuna raspunsuri, sa putem prezenta o opinie solida.
Ioana [8**][sofer] [auto][foto][olala]animalutele mele iubite[il][pis] CAMPANIA NOASTRA *** PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!http://infertilitateaesteoboala.wordpress.com/

#3
ramayanaa

ramayanaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 689 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 16:03

Multumim de capitol nou.


Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis...




#4
iteo27

iteo27
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 17:58

Citat:
citat din mesajul lui ramayanaa

Multumim de capitol nou.


Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis...




Buna fetelor, va urmaresc mereu pe forum, luuna lui februarie am fost si eu la prima luna de stimulare cu ova-mit, iar pe 10 martie trebuia sa mi vina nici acum nu a aparut menstruatia oare voi fi o viitoare mamica????voi ce credeti???

#5
ramayanaa

ramayanaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 689 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 19:38

pai n-ai facut si tu un test ceva? da-ne detalii ca sa putem sa ne dam cu parerea. ai mai luat si altceva de sustinere? de exemplu progesteronul provoaca intazieri de cateva zile.

Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis...




#6
iteo27

iteo27
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 19:42

Buna fetelor, azi dimineata am facut testul si am 2 liniute nu imi vine a crede, astept cu nerabdare sa-mi confirme si dr am sa sun luni sa vedem cand ma primeste, ma gandesc mereu si nu imi vine sa cred,[gravi][gravi][gravi][gravi][gravi]pupici



#7
ramayanaa

ramayanaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 689 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 19:51

galliciano?????unde esti ??? ti-a venit? sau vine barza????

Ramayanaa, in asteptarea implinirii unui vis...

http://tt.lilypie.com/DQC7p1.png


#8
galliciana

galliciana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.002 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 20:09

hello,hello!!! nu, nu au venit uratii, nici bb nu e.
luni cred ca ma duc la doctor, ca nu vad alta solutie.
pupici la gagici!!![pup][pup][pup]

astept inca o minune in viata mea!!!

#9
crista_up

crista_up

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 14 martie 2009 - 15:11

iteo27 [flo][flo][flo] felicitari ptr BB sa fie Bb..sanatate si bafta luni, sa ti se confirme banuiala.
galliciana bafta si tie luni la medic..sincer nu stiu care ar fii problema cu intarzierea asta..eu iau duphaston si citisem ca duce la intarzierea menstruatiei, dar am intrebat medicul si mia zis ca nu e asa, ca regleaza menstruatia..se da si la dereglari.
Eu azi nu sunt asa de in forma, am papat ceva ce nu mia placut cred..ceva toba...si sunt intorsa pe dos...in rest nimic nou..niste sani sensibili putin, si asteptarea asta care ma omoara

http://tt.lilypie.com/BTVOm8.png

#10
iteo27

iteo27
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 14 martie 2009 - 15:18

Citat:
citat din mesajul lui crista_up

iteo27 [flo][flo][flo] felicitari ptr BB sa fie Bb..sanatate si bafta luni, sa ti se confirme banuiala.
galliciana bafta si tie luni la medic..sincer nu stiu care ar fii problema cu intarzierea asta..eu iau duphaston si citisem ca duce la intarzierea menstruatiei, dar am intrebat medicul si mia zis ca nu e asa, ca regleaza menstruatia..se da si la dereglari.
Eu azi nu sunt asa de in forma, am papat ceva ce nu mia placut cred..ceva toba...si sunt intorsa pe dos...in rest nimic nou..niste sani sensibili putin, si asteptarea asta care ma omoara

http://tt.lilypie.com/BTVOm8.png

Multumesc pt urari, eu am avut ovamit 1 luna de stimulare si se pare ca sa prins, daca a iesit si testul cu 2 liniute, pana acum imi mai intarzia 1-2 zile dar testul nu imi iesea, eu yic ca este sarcina si DD sa ma ajute sa o duc pana la capat, [:X]
[gravi]3 sapt


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -