Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3


196 raspunsuri la acest subiect

#21
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 12:08

Mcrissa[pup] dc am mutatia V Leiden o sa fac tratam pt ea, nu are rost sa mai bag banii in alta analiza. Am citit ca cei care au V Leiden au sanse mari sa aiba si MTHFR. Tu cat aspenter iei pe zi acum?
Pt MTHFR scria Arthurana la un sub ca se ia:
-acid folic 4000 mcg
-vit B6 50
-vit B12 50
-Baby aspirin 81 mcg
-prenatale






Miki Anul asta pun de-un pui [^] ( sau doi )

#22
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 12:48

miki eu iau un aspenter de 75 in fiecare zi dupa micul dejun.

am vazut ce ia Arthurana, dar la noi in tara nu se gaseste B12 decat injectabil, care este deja pe cale de disparitie, B6 se gaseste doar de 250 mg, care este de 5 ori mai mare decat ar trebui sa iau, si nu pot nici sa-l tai, ca am incercat si am faramat cateva pastile.ce iau deja este acidul folic de 5 mg.

In SUA exista un medicament specail pentru MTFR (Folgard, Folbee)care contine toate aceste vitamine, dar nu se da decat pe reteta si nu am cum sa fac rost de el.Am vazut ca si in Canada exista ceva pentru MTHFR, Vita 3B, dar nu stiu pe nimeni acolo care sa poata sa-mi trimita si mie.

Daca e prezenta mutatia Factorului V ce tratament se face, in ce doze si incepand de cand?



[ruga] Cea mai arzatoare dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#23
profa

profa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 13:20

mcrisa,miki,criss,si toate fetele,[pup]!
Am avut niste virusi pe comp si n-am putut sa postez nimic,nu stiu daca vor aoarea la un moment dat sau nu mesajele,dar bine ca acum pot sa scriu.
Asadar,sapt.trecuta ,in 12,mi-am luat analizele de la synevo,si zic astia ca sunt mutanta,adica am mutatia heterozigota la ambele componente la MTHFR.Si ca se indica urmarirea homocisteinei si tratament cu vitamine.Am fost la ginecolog,si el mi-a zis sa continui cu 5 mg acid folic,dar ce e ciudat,e proteina S.Eu am facut-o,asa cum v-am mai spus,la Fundeni,acum 2 ani,si a iesit un usor deficit.Dupa ce am pierdut sarcina ,la vreo 3 luni,am facut-o din nou la bioclinica,si a iesit in limita absolut normale.Acum,am facut-o si la Synevo,unde a iesit putin in exces,adica 145,fata de 140 limita maxima.Am 3 valori,din 3 locuri, absolut diferite! In rest,toate celelalte,(ca am facut absolut tot ce era pt.trombofilie),sunt in limite normale.Va dati seama ca sunt in ceata!Dr. a zis sa mai repet o data prot.S,tot la synevo,ca sa stim pt. urmatoarea eventuala sarcina.Dar pot sa stiu eu ca la synevo analizele sunt bine facute???
Asa cum v-am mai scris,la un moment da am stat de vorba cu un hematolog,un tip super,care mi-a zis ca asta e o analiza foarte delicata,nu este oricine din laborator autorizat sa o faca,proba se prelucreaza imediat dupa recoltare si nici punctia venoasa nu se face cu garou,ci simpla.Acuma,eu le-am cerut la Synevo sa-mi faca punctia simpla,dar sangele se transporta la Bucuresti!Si cand am fost sa-mi iau rezultatul,am vazut un pachet cu probe pregatit pt. trimitere,era o sacosa frigorifica sigilata,una din aia cu care poti merge la picnic!Nu stiu daca astea sunt conditii de transportat probe biologice de la Timisoara la Bucuresti!
La Fundeni,intr-adevar,le-a facut in aceeasi zil,la ora 3 m-au chemat dupa rezultat,dar nu era dr.Uscatescu,ca era in concediu,le-a facut asistanta,n-am nici parafa pe buletinul de analiza,pot eu sapun baza pe ele?
La Bioclinica,atata i-am batut la cap,cand m-am dus sa o fac,ca initial mi-au spus si acolo ca doar seful de laborator are competenta sa faca analiza asta,era in concediu,n-am vrut sa-mi congeleze proba,am asteptat pana s-a intors,i-am explicat ce vreau,initial mi-a spus ca nu are nici o importanta daca e congelata sau nu,ca ii trebuie timp sa se ocupe de analiza asta,ca de-aia sestrang mai multe probe si se faca la un moment dat,ca atunci cand se incepe prelucrarea acelei probe,trebuie sa o supravegheze continuu,adica nu mai poate sa lucreze si al alte analize,ca de-aia o sa o faca atunci cand o sa aiba timp,etc,etc.In final am acceptat sa o fac si asa,mi-a zis ca o sa am cam intr-o saptamana rezultatul,dar am avut surpriza ca seara,adica cam dupa 4 ore,sa primesc telefon sa vin dupa rezultat.Nu stiu,s-o mai fi informat[:D]!
O sa sun laSynevo la Bucuresti,sa vad,daca as merge acolo,in cat timp prelucreaza ei probele,pt. ca e f.important sa fie corect prelucrate.Din cate am citit pana acum,deficitul de proteina S il ai sau nu il ai,nu merga ca o data il ai,alta data nu,nu e colesterol sau glicemie!
Am mai citit si eu pe net despre tratamentul pt.MTHFR,din pacate,pt.ca sunt batrana si ramasa in urma cu tehnica,nu stiu cum sa preiau un text si apoi sa-l postez,ca am vazut ca se recomanda acid folic 5 mg,vit.B6 100-200 mg si B12 1g.trb sa inchid,mai scriu mai tarziu!

#24
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 14:07

profa incep sa zic si eu ca miki, daca ai descoperit atatea ce rost mai are sa pierzi timp, bani si stres sa mai repeti analiza.Daca ai mutatie heterozigota a MTHFR stiu ca se face tratament cu clexane, aspenter si B6, B9, B12.este un forum despre MTHFR unde poti gasi mai multe informatii, dar trebuie sa iti faci cont ca sa poti citi: http://mthfr.proboards49.com/index.cgi



[ruga] Cea mai arzatoare dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#25
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 14:58

Profa ce rost are sa mai afli cum stai cu prot S dc ti-a iesit MTHFR? E clar ca tb sa faci clexane. Sarcina cea mai evoluata ai obt cu clexan, deci iti este recomandat. Analizele astea sunt strans legate, dc descoperi una iti mai iese alta proasta. De ex dc ai deficit de prot S iti ieste si Reactia prot C activate proasta si apoi mutatia V Leiden . Uite, poti citi mai multe despre prot S aici : http://www.synevo.ro...eina-S,news.htm


Mcrissa, in Belgia/ Germania nu e vre-un prod rec pt MTHFR/ V Leiden? De acolo as putea face rost si-ti iau si tie dc vrei.
Fetelor, MTHFR cica e factorul XIII , deci dc vreti sa cautati info dati si dupa denumirea asta.

Eu vad viitorul roz, in curand o sa fim colege la odisee[;)]




Miki Anul asta pun de-un pui [^] ( sau doi )

#26
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 16:57

miki am cautat putin despre factorul XIII si pare opusul trombofiliei, este o hemofilie: http://factorxiii.org/index.htm





[ruga] Cea mai arzatoare dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#27
danny1

danny1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 17:21

sal fetelor.ajutati-ma, va rog, cu lamuriri ca ma lasa nervii capului, ai creierului si ceilalti care au mai ramas.motivul?rezultatul la analizele genetice :trombofilie in sarcina si metabolismul folatilor. dupa 2 ingerasi pierduti am fost trimisa sa le fac.cica trombofilia e ok, dar la folati e o problema la ambele analize facute.adica pt metabolism s-ar fi facut 2 teste.cica si pt trombofilie, tot asa.la tel am inteles ca ar fi zis ceva gen "hipozigot".am citit, nu poate fi asta, dupa cum spuneati voi.ori homozigot, ori heterozigot.joi dimineata ma va lamuri geneticianu.dar pana atunci, spuneti-mi, va rog, despre ce e vb in acest metabolism si cum se trateaza?

#28
sicuta13

sicuta13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 17 martie 2009 - 20:59

Luca ms pt. tot[pup]
Danny nu te pot ajuta cu metabolismul folatilor, poate stiu fetele
Mcrissa, miki puteti sa va inscrieti la medicina asa le stiti[:)]
Profa esti la fel de nedumerita ca si mine, de asta vreau sa merg afara.
[pup]

Cris

#29
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 10:34

danny nu inteleg exact ce vor sa spuna cu metabolismul folatilor, dar mutatia genetica pe care o am eu este legata tot de folati(metilentetrahidrofolat reductaza-homozigota, adica doua copii mutante ale genei), iar lipsa acestora duce la tromboze in placenta si se recomanda substitutie cu acid folic.

sicuta[pup] nu mai am mult.chiar si dr-ul meu este surprins.



[ruga] Cea mai arzatoare dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#30
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 13:25

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki
Profa ce rost are sa mai afli cum stai cu prot S dc ti-a iesit MTHFR? E clar ca tb sa faci clexane. Sarcina cea mai evoluata ai obt cu clexan, deci iti este recomandat. Analizele astea sunt strans legate, dc descoperi una iti mai iese alta proasta. De ex dc ai deficit de prot S iti ieste si Reactia prot C activate proasta si apoi mutatia V Leiden . Uite, poti citi mai multe despre prot S aici : http://www.synevo.ro...eina-S,news.htmMcrissa, in Belgia/ Germania nu e vre-un prod rec pt MTHFR/ V Leiden? De acolo as putea face rost si-ti iau si tie dc vrei. Fetelor, MTHFR cica e factorul XIII , deci dc vreti sa cautati info dati si dupa denumirea asta. Eu vad viitorul roz, in curand o sa fim colege la odisee[;)]
Miki Anul asta pun de-un pui [^] ( sau doi )
am cautat si am gasit.medicamentul similar pentru MTHFR in Germania se cheama Medyn Forte :https://www.annen-apotheke.de/medikamente-bestellen/pzn/2716429/c/Medyn-forte-Kapseln.html[ruga] Cea mai arzatoare dorinta[ruga]Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruriFericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -