Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Cauzele opririi din ev.a sarcinii -3


196 raspunsuri la acest subiect

#191
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 31 martie 2009 - 19:54

Miki-Miki e foarte interesant articolul si cred ca si adevarat. Eu eram de felul meu o vegetariana, deaceea am avut mai mereu anemie. La cel de-al treilea FIV am dat foarte mare atentie alimentatiei si am luat supliment de B-uri: B1, B6, B12, pe langa carnita de curcan, oua, peste, iaurturi grase, smantana, unt si au rezultat 9 ovocite si 9 embrioni, fata de 3 ovocite in vara si 0 in aprilie, cand nu am luat nici un supliment. Deci exista un sambure de adevar si as vrea sa-mi fac si eu analiza aceasta.
Mcrissa la multi ani![flo]

__________________________________________________________________
"Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor" W. Makepeace Thackeray

#192
criss_85

criss_85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 31 martie 2009 - 19:57

danny,nu am descoperit nimic. prima sarcina s-a oprit in evolutie la 9 sapt si atunci la analize mi-a iesit citomegalovirus igM pozitiv.am luat drept cauza acest virus,desi cand am sangerat la eco s-a vazut un hematom care dezlipise placenta.
a doaua oara,am dus sarcina pana la 29 de saptamani.in aceeasi zi ca si la prima sarcina(7 sapt si 2 zile) am sangerat.la eco s-a vazut ditamai hematomul 4cm, plus un uter bicorn.in analizele de sange timpul de coagulare a sangelui 5 min,iar intervalul 6-10 min.deci sangele se coagula mai repede dar toti medicii mi-au zis ca e normal in sarcina ...
Tind sa cred ca am probleme de trombofilie fiindca in spital dupa ce am nascut fetita fara viata,doctora mi-a facut o coagulograma din care reiesea fibrinogenul mare 770,iar limita maxima era 400.
Doctora a decis ca peste cateva luni,2-3, sa merg la dr Uscatescu pt investigatii legate de trombofilie si sindrom antifosfolipidic.
Asta a mai ramas de facut,fiindca din necropsia copilului nu am aflat nimic,cauzele decesului sunt necunoscute.
Cam asta despre mine...eu chiar sper sa gasesc buba la dr Uscatescu,fiindca sincer,mi-e teama sa incerc din nou gandindu-ma ca e posibil sa se intample iar acelasi lucru,mai ales intr-o luna de sarcina atat de mare(luna 7).

#193
sicuta13

sicuta13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 01 aprilie 2009 - 00:28

Mcrissa La multi ani!, cu un pic de intarziere[flo]
Am lasat-o moale cu analize si tot, acum imi canalizez energia spre noul job dar va citesc sa aflu noutatile.
Referitor la B-uri si mie mi-a dat doctorul inainte de a II-a sarcina tratament injectabil B1, B6 si B12 (atunci nu am intrebat de ce mi le da, am respectat tratamentul dar in momentul cand am ramas insarcinata am schimbat medicul)
Va pup

Cris

#194
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 01 aprilie 2009 - 12:04

Am Mutatia Fact V Leiden genotip heterozigot.[bang] Ma dusai sa dau sange pt MTHFR si era rez gata la V Leiden. Sunt intoarsa pe dos, eram convinsa ca am ac mutatie dar una e sa crezi si alta e sa vezi negru pe alb.
Voi stiti ca ma plangeam de dureri in piept, cred ca mi se pusese un cheag la plamani si eram gata sa fac o embolie pulmonara. Aspenterul mi-a facut bine pt ca mi-am revenit de cand il iau. De ieri iau 3 Thrombo Ass la recomandarea unui hematolog.
Eu tin post acum si simt ca parca e mana lui DD aici, m-a ajutat sa aflu printr-o intamplare de ac mutatie a Factorului V Leiden, v-am spus ca am facut APCR pt ca era inclus in ac pachet de trombofilie de la Synevo nu ca mi s-ar fi cerut sa-l fac. Dc nu il depistam cine stie cate sarcini mai pierdeam sau mai grav sa patesc ceva.
Fetelor dc aveti in familie persoane cu accidente vasculare cerebrale, embolie pulmonara sau trombofilie venoasa profunda faceti-va mutatia Fact V Leiden.
Ioana [pup]dc te sustectezi de lipsa de B12 sa faci mutatia MTHFR. Dc o ai organismul tau nu poate sintetiza vit B12 , b6 si acidul folic. Tb sa faci tratam cu cantit mult mai mari din ac vitamine decat se gasesc in suplimente. Analiza lui B12 e 150 ron la Synevo dar cum scrie in art dat de mine dc iei acid folic ac poate masca lipsa lui B12. Ideal e sa le faci pe toate in ac timp (B6 B12 si B9) sau sa faci mutatia MTHFR.




Miki Anul asta pun de-un pui [^] ( sau doi )

#195
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 01 aprilie 2009 - 12:14

va multumesc mult pentru urari[pup]

si sa stiti ca doar voi ati mancat tort de ziua mea.am fost asa prinsa cu analize, investigatii ca am uitat sa cumpar tort chiar acum cand am schimbat prefixul[bang]

miki imi pare rau de rezultatul analizei, dar macar acum sti ca va trebui sa faci clexane in sarcina de la inceput.vineri dimineata ma duc sa fac si eu factorul V ca sa stiu o treaba.

saptamana trecuta imi vine si Medyn Forte din Germania ca sa ma apuc si de B-uri.



[ruga] Cea mai arzatoare dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#196
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 01 aprilie 2009 - 12:23

Mcrissa sper sa nu ai si balaria mea. E mult mai rea decat MTHFR [bang]

Capitol nou aici , am modificat putin titlul pt ca in ultimul timp se scrie numai despre trombofilie aici.










Miki Anul asta pun de-un pui [^] ( sau doi )


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -