Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(50)


193 raspunsuri la acest subiect

#1
mai.iunie09

mai.iunie09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 542 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:03


[biz]MAMICI DE ALBINUTZE DE MAI-IUNIE 2009[biz]
[ruga]Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin!Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin. Rugaciune pentru copilul bolnav Te rugam Doamne, vindeca durerea acestui copil(numele). Alunga de la el toata boala si toata neputinta. Tu, care esti doctor al sufletelor si al trupurilor, arata si acum puterea milostivirii Tale. Vindeca-l pe el, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru. O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pntru copilul acesta(numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, inceteaza-i boala, ridica-l din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel Care vindeci neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam in vecii vecilor. Amin. sper sa fie de folos cuiva candva.[ruga]*********************************************************************
Pentru a aparea pe listuta este nevoie de:DN-data nasteriiUM-ultima menstruatieDPN-data posibila a nasterii
*********************************************************************
Cum sa ai [gravi] la semnatura
Mergi la Profil Personal, alegi Editeaza profil(introduci parola), mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura treci gravi intre [] si adaugi saptamanile*********************************************************************
Cum sa ascunzi un link
[ url="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ] Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.*********************************************************************
[flo]Asa a inceput zborul nostru catre Albinutze[flo]
1, 2, 3, 4,5,6,7, 8, 9,10,11,12,13,14,15,16,17, 18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,[url="ht

#2
CarlaV

CarlaV

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.938 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:14

Multumim pentru capitol, celalalt a dat pe afara [:)].



Reiau aici ce am raspuns in capitolul anterior:

Andreea, poate te-a tras curentul sau poate sunt arsuri sau chiar febra musculara. Ar trebui sa treaca repede.

Peste zi degeaba s-ar duce altcineva cu Saby la plimbare, pentru ca ma suna clientii si nu pot sa fac nimic. Aseara a sunat un nene de 2 ori cand eram la toaleta si n-am raspuns, apoi a trimis sms de genul "cum sa am incredere in firma dv. daca nu raspundeti la telefon?" Pai nu te obliga nimeni, nenea, e treaba ta.



Philip, ce idee buna cu tabelul! Bravo, la voi chiar merge. Sa ne spui si noua ce pretentii a avut puiutul.

Miruta, [pup][flo]

Betty, ai dreptate cu tot, nici pe tine nu te vad bine trezita la 5 zilnic. Hai ca scapam si de dinti si cine stie ce urmeaza... La mine e nasol ca, odata trezita, trebuie sa fiu in priza toata ziua, peste zi nu am nici o sansa sa dorm putin.

Coralia, cum sa-ti vada colul doar pe masa? Era doctor foarte tanar sau foarte batran? [:D]

Otiliap, , stiu cat de pacatoasa este gripa asta, bine ca a trecut ce era mai rau.

LauraOana, ce bine ca ai avut-o acolo pe bunica, ma bucur pentru tine, cred ca ai savurat fiecare moment. Cu examenele zic si eu la fel, nu te stresa, o sa mai ai ocazii sa le dai. Iar de mama nu pot spune nimic, si a mea inca se poarta ca si cum n-as sti nimic, desi sunt mai "coapta" decat tine si cresc frumos un copil.

Nicuratze, , uneori imi doresc sa fi fost angajata, apoi imi dau seama cate momente placute cu Saby as fi pierdut, cat timp pe drum... si asta este .



Carla, [gravi] s.26 [fetita] si mama Sabinei din 07/07/07



Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

#3
oana_du

oana_du

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:20

Maria[pup] esti ca de obicei o scumpa! Si eu consider ca este un privilegiu sa vorbesc cu voi, sa va citesc si sper din suflet sa ne reintalnim in (cel putin) aceeasi echipa si la Clubul scutecelor.

Carla, nu cred ca este cazul sa te ingrijorezi din cauza greutatii bebelinei. Stiu ca ei recupereaza greutatea uneori in perioade scurte de timp. In plus, din cate cunosc placenta de grad 0 este o veste buna, insemnand ca nu este "imbatranita" deloc. A mea in saptamana 28 era de grad 2.

Miruta, fratele meu e doar studen. Si eu tot la banii economisiti pentru bebe ma gandeam.....



Oana D.

Minunea lui mami si a lui tati

[gravi]31+ cu [baietel] Dan Alexandru

AMR 9 saptamani



http://community.web...om/user/oana_du

#4
bettyR

bettyR

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.153 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:24

Fetelor imi faceti pofta de varza si de afumaturi, noi de cand cu Andreea tot supe de pui si vita mancam, dar dulci ca nu-i place acru deloc si mancaruri de astea dietetice, de copii. De varza asa mi o pofta, dar cand sa o fac ca dureaza, si numai noi mancam, poate reusesc in weekend, asta daca isi revine fata mea. Trebuie sa ma duc sa ma culc si sa o controlez sa nu ii revina febra, cine stie ce ma asteapta la noapte.



Dormiti acuma cat puteti si bucurati-va de perioada asta cele care sunteti la primul copil, ca dupa e mai greu, dar si frumos. Se schimba multe si unele cine stie cand mai puteti dormi o noapte, depinde de norocul fiecareia ca sunt copii care dorm din prima mai multe ore.



Uitati aici cateva articole interesante despre:



- Attachment parenting

- Nasterea

- Alaptarea

- Co-sleeping



Unele is f bune, si sa zic asa verificate si adevarate, altele prea stiintifice, dar mie mi s-au parut interesante.



Va pup pe toate si aveti grija de voi!



Betty [gravi] 24+ [fetita], mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Zapada



#5
oana_MVT

oana_MVT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.426 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:25

Carla eu cred ca Saby resimte stresul si starile tale si de aia e asa agitata micuta.
In ceea ce ii priveste pe soti, barbatii simt nevoia sa aiba timp pentru ei. Sotul meu intra in trepidatii dupa 2 zile de facut treburi in casa. Are impresia ca nu se mai termina si ca se invarte intr-un cerc, lucru care il deprima si il enerveaza. Lui i-ar placea sa munceasca pe branci o zi si sa nu mai aiba nimic de facut toata saptamana. Se streseaza daca nu poate citi stirile sportive sau daca nu reuseste sa exerseze cateva zile pe saptamana.
Nu mai spun ca e tragedie daca nu doarme bine 2 nopti la rand.
Eu il iau la pachet cu bune si cu rele si incerc sa il inteleg. Asta e[bang]


mami de Tudor si [gravi] 30+ cu [baietel] Eduard


#6
CarlaV

CarlaV

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.938 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:29

Ely, imi pare rau ca s-a taiat la labuta, in ce a intrat? Ai reusit sa o dezinfectezi? E sange mult?

Inca n-as zice ca necazurile se tin scai de mine, nu vreau sa tentez soarta, doar ca s-au adunat foarte multe, si probleme si oboseala si simt ca nu mai rezist deloc. Cel mai important este ca suntem toti sanatosi.

Picky, imi pare foarte rau ca nu te simti bine [pup] [pup]. Cu Saby ai dreptate, asa cum aveti toate [:)].

Strunfita, ar fi bine sa fie asa, dar sotul meu se trezeste noaptea numai dupa ce mie mi-a disparut complet somnul.

Clody, [pup], incearca si tu sa te odihnesti [flo]

Oana_MVT, eu am incredere ca vei avea si zile in care vei avea voie sa iesi la cumparaturi, inainte sa vina bebe, si sa alegi cu manuta ta lucrusoarele. O alta varianta ar fi sa faci comanda on-line, se cheama ca tot tu le alegi, si pentru unele brand-uri stii deja calitatea si marimile.

Oanaalex, sanatate multa mamei tale, este foarte important ca are psihicul atat de bun [pup]

BabyFirst, este foarte normal sa ai contractii daca iei calciu, de regula se administreaza intravenos pentru inducerea nasterii. Bine ca te-ai oprit.

Maria, [pup], incerc sa te ascult ca tare bine spui. Geniala faza cu vanzatoarele de la magazin [:D]. Si ce harnicuta ai fost sa gatesti atatea! Azi am facut doar mici si bacon pe gratar.

Bebe Beca, ce bine ca v-ati hotarat la vacanta! O sa fie perfecta.

Blue, chiar n-ai ce sa admiri la mine cate fac, de regula imi revin din pumni, odata ridicata din pat nu mai am sanse sa ma intind pana noaptea, si se aduna atatea de facut incat niciodata nu apuc sa stau sa ma plictisesc.



Carla, [gravi] s.26 [fetita] si mama Sabinei din 07/07/07



Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2

"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

#7
bettyR

bettyR

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.153 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:34

Carla, am scris deodata, si eu is obosita, dar inca nu-s epuizata. Eu ma rog sa ii iasa acum maselele si nu dupa ce nasc, ca sigur ajung la nebuni. La mine e mai bine, ca se ocupa sotul de lucru, eu nu mai fac nimic in sensul asta, doar am grija de Andreea, si uneori mi greu, ma gandesc la tine ca iti este f greu. Ziua nu ar putea sa se ocupe sotul de clienti, sau is clientii tai si nu se poate.



E greu, dar sper sa recuperam pana nastem cat de cat noptile pierdute ca eu nu ma bazez ca doarme urmatoarea, Andreea se trezea la 2 ore in prima luna, la 3 in a doua, la 4 urmatoarele 2-3 luni si apoi haotic de zeci de ori ca nu mai stiam de mine.Zi si noapte am umblat cu ea in brate, asa o adormeam si dormea extrem de putin, maxim o ora jumate. Abia dupa un an a adormit singura, adica cu mine langa ea.



Referitor la carti, articole, sa nu le luati niciodata de bune 100%, sa va ascultati instinctul si sa urmariti copilul, ca meseria de mama nu se invata din carti, si copiii nu-s la fel, dar e bine sa fim informate.



Betty [gravi] 24+ [fetita], mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Zapada



#8
DanaMi

DanaMi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:50

[nani]fetelor rau sa va povestesc ceva , referitor la soti...[:)]

ma suna sotul ca tece pe-acasa sa lase ceva,cand il vad ca intra in casa cu un mare bax de pufuleti si unul de pufarine, evident pt el [bang][bang] si mancarea mea o mananca vecinii [bang]

[gravi] 30 + [fetita] Bianca Maria / Ema Andreea [:-/]

http://picasaweb.goo...Maria.Mihalache

#9
andreea1608

andreea1608

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 185 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:55

Maria_bunica, CarlaV, la curent m-am gandit si eu. Sper doar sa nu fie o problema pe la inima, sau cu tensiunea. Am plecat de la serviciu azi din cauza asta, si acasa am incercat sa dorm si nu am reusit. Simteam ca am o bolovan pe piept, si imi batea si inima cam tare si cam repede.
Philip, arsuri nu sunt, ca pe alea le-am experimentat zilele trecute[:D].
Am ramas si singura acasa, sotul are un inventar in noaptea asta la o farmacie[q]. Sper doar sa pot adormi, si maine sa nu ma mai doara nimic.

Va multumesc pentru raspunsuri.[flo]

[gravi]24+ [fetita] Maria Alexandra


http://picasaweb.goo...ea/PozeDiverse#




#10
baby-first

baby-first

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 23:58

Buna, burtici!!!

Strumfita, merci de raspuns, asa stiam si eu ca nu se da calciu, dar in ultimele saptamani, dar sunt mai mult decat sigura ca asta mi-a provocat contractii, nedureroase ce-i drept, dar destul de dese...

LauraOana, ai grija de tine, nu te stresa, ca examenele o sa le iei cand poti, numai bebe sa fie bine...

BebeBecca, felicitari pentru bebica, sunt curioasa cat o sa aiba bebica mea saptamana viitoare cand mergem la dr.

Laura, nu mai manca din astea de la fast food, eu in general nu mananc de acolo, acum ca sunt gravi nici pe atat. Asculta ce ti-au zis fetele, tine putin regim si sa te simti bine cat mai curand...

Carla, ai grija de tine, nici nu-mi vine sa ma gandesc cum as fi eu in locul tau, as fi zombi mereu...trebuie sa-i dai lui tati mai multe sarcini si peste zi, trebuie sa inteleaga ca acum mai mult ca oricand trebuie sa te ajute...

Va pup[pup][pup][pup][pup][pup][pup]

Cristina [gravi] 32+ [fetita] Alessia


http://picasaweb.goo...dan08/Cristtina
http://picasaweb.goo...08/NuntaNoastra
http://picasaweb.goo...AnNouBurticaMea


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -