Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tarife psihoterapie?!


44 raspunsuri la acest subiect

#1
alexa_m

alexa_m

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 00:54

O prietena foarte apropiata de-a mea, care sufera de anxietate generalizata, a inceput sa mearga la psihoterapeut. A fost deja de 3 ori, este multumita de psihoterapeutul respectiv, dar costa destul de mult (o sedinta de terapie 90 ron). Stiti cumva ce tarife se practica la cabinetele de psihoterapie? E mult, e normal cat i se cere?

#2
alsa

alsa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 03:04

Da, este normal. Acesta e pretul. Cunosc pe cineva care dadea pentru o ora, in toamna 2008, 80 RON. Se ducea cu copilul.

alsa

#3
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 11:56

s-ar putea sa dea chiar putin!!!eu am dat ptr.o sedinta,in oct.2006,700.000.leinvechi,la o zuza,ma scuzati,mare profesor universitar de la fac.de psihologie,care m-a luat la misto tot timpul,in concluzie nu mai m-am dus.

#4
popescudora

popescudora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 12:01

Dar stiu ca sunt piperati, nu gluma...tinand cont de faptul ca nu "te rezolva" in 2-3 sedinte, poate nici in 20-30...



POZE

#5
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 13:16

asa este, iti trebuie muuulte sedinte... si mie mi se pare cam mult pretul, insa probabil acestea sant "tarifele".

Oricum, daca terapeutul este bun, merita sa platesti... rar gasesti pe cineva bun..

Ingrid si Cristi 6 ani

#6
alexa_m

alexa_m

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 12 martie 2009 - 22:32

Multumesc pentru raspunsuri. Din ce ati scris inteleg ca e normal sa fie asa mari tarifele. Eu intrebam pentru ca ma gandeam sa merg si eu sa-mi rezolv niste chestii pe care nu reusesc sa le depasesc singura. Dar mie mi se pare cam mare tariful. Si totusi, psihoterapeutul respectiv este cautat, chiar daca are tarife asa mari .Deci se gasesc persoane care sunt dispuse sa dea sume asa mari.
Mai astept si alte raspunsuri de la voi.

#7
Theiuta

Theiuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 15:49

Mamei mele i-a luat, in toamna 2008, 100 RON.



Theiuta



Mami si Nicolas[bicla]





Sanatosi sa fim!



#8
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 13 martie 2009 - 22:48

Este un tarif normal. Bineinteles ca tariful este dependent de experienta terapeutului si de locul pe care il are pe piata.



Daca este un terapeut bun si mai ales au o relatie benefica prietenei tale atunci merita 90 RON.



Poze cu Mariuca





Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)





"Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus doar cind trebuie sa-l ajute sa se ridice" - Johnny Welch - ''Marioneta''



Mariuca in prima luna







Pentru inima Soniei

Sa il ajutam pe Marian

#9
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 14 martie 2009 - 16:04

Eu am inceput de luni o psihoterapie de tip cognitiv comportamental la o clinica care are contrct cu casa de asigurari si fac 4 sedinte pe luna. Trei dintre ele costa 60 de roni per sedinta, iar a patra este este decontata de casa de asigurari - prin medicul de famile.
Pentru copii daca sunt minori costa 30 de lei per sedinta, dar in acest caz casa de asigurari numai supora nicio sedinta.

Eu sunt multumita de terapia asta cognitiv comportamentala si preturile mi se par ok.

#10
nuschu

nuschu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 14 martie 2009 - 16:24

Eu am platit de curand 100 de lei pentru o sedinta.

Nu are rost sa judeci pretul in functie de necesarul de sedinte, cum zicea mai sus cineva (de genul "cam piperat, avand in vedere cate sedinte sunt necesare"), pentru ca demersul terapeutului nu incepe cand ai intrat pe usa si nu se sfarseste cand ai iesit. Mai mult, nu e o consultatie, sau o anamneza de tip medical (ce-ai mancat, cat, dureri etc.), e un act care dureaza aproape o ora. O ora in care psihoterapeutul nu are voie sa-si lase mintea sa umble brambura. Iar informatiile de i le oferi le reproceseaza dupa sedinta prealabila si inainte de urmatoarea.

E drept ca poti da peste te miri cine si atunci e chiar frustrant. Unombun, tipa cu care ai discutat tu nu are voie sa aiba asa o atitudine! Ai verificat ce atestat are ea? Cine i-a dat dreptul sa profeseze? Sa faci parte din invatamantul superior nu e nici pe departe o conditiei suficienta sa fii psihoterapeut!


************
Nus


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -