Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sf. Nectarie ajutor in sarcina


7 raspunsuri la acest subiect

#1
tinacon

tinacon

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 10:49

buna tuturor mamicilo si viitoarelor mamici. sunt feicita mamica de puiut de 4 luni un inger venit la 35 de ani in ziua de craciun.
postez aici pe scurt experienta mea din perioada sarcinii , perioada cu multe probleme , drumuri la diversi doctori si cu diverse diagnostice, care au disparut doar cu ajutorul Sf NEctarie caruia nu voi putea niciodata sa ii multumesc pe deplin pentr o nastere foarte usoara si pt un baiat frumos si sanatos ( nu stiu sa pun poze sa vedeti ce puiut am , nu speram niciodata sa am un inger atat de frumos.pe scurt , in sarcina am facut un serclaj care s-a dovedit ca nu trebuia facut , dupa parerea unui ecografist foarte bun , copilul a fost diagnosticat cu pielectazie renala dreapta , am postat pe forum problema mea la timpul respectiv , cerand ajutor.am facut zeci de ecografii la care am avut emotii mari din cauza dr. care ori nu comunica cu pacienta ori fac fel si fel de fetecand se uita la puitii nostrii si nu zic nimic.toate au trecut cu bine doar cu ajutorul Sf. Nectarie la care am fost in timpul sarcinii , stiu sigur ca EL m-a ajutat atat pe mine cat si pe puiut. am nascut natural cu toate ca dr a zis ca voi face cezariana . ingerasul meu a vrut sa se nasca pe cale naturala si mai devreme decat era prevazut de dr, s-a nascut pe 26 dec. iar dr a zis sa ma duc la control pe 11 ian sa programam si cezariana .in 25 dec am fost la nasi la masa impreuna cu sotul meu , am mers mult pe jos si prin nametii de zapada de anul trecut a fost un efort considerabil dar asa cum stiti mersul pe jos ajuta la o nastere usoara, la mine asa a fost. dupa ce am stat la masa sotul meu a vrut sa bea un sprit de vin dar l0am rugat sa nu bea deoarece nu ma simt chiar ok si sa fie ok daca e nevoie sa merg la spital . s0au cam suparat nasii si sotul pe moment , au crezut ca sunt doar fite ca sa nu bea sotul meu, dar s-a dovedit ca am avut dreptate si era necesar sa fie lucid si alaturi de mine. am plecat de la nasi si la 1 ora dupa ce am ajuns acasa au inceput contractiile , cam pe la ora 20 , din ce in ce mai dese pana au devenit din 5 in 5 minute. dr mea nu raspundea la tel asa ca sotul meu a decis sa cheme salvarea ,eu insistam sa mai asteptam sa vad daca nu cumva sunt contractii false , noroc ca sotul meu era mai lucid decat mine altfel riscam sa nasc acasa doar cand am vazut ca el e imbracat si a chemat salvarea am inceput sa ma pregatesc si eu.a venit salvarea cam in 40 min , la spital am dat chiar de dr mea , de asta spun ca Dumnezeu a fost alaturi de noi , doctora era de garda si sotul meu care lucreaza in ture 24 cu 72 era si el acasa si a fost mai lucid decat mine . la spital dr cand m-a vazut a inceput sa se alarmeze ca nasc prea curand si ca fiind baiat poate avea probleme de adaptare la mediu de afara in special cu plamanii , va dati seama prin ce stari am trecut , in loc sa ma incurajeze m-a nelinistit de tot . i-am spus sotului sa nu plece nicio clipa de langa noi ca daca e nevoie sa duca copilul la alt spital si sa stea cu el .am nascut la 3 dimineata cand asistenta si moasa tocmai se duceau sa se culce spunand ca mai am pana nasc ca nu am contractii suficient de puternice pt a naste .la 3 fara 10 min m-au dus in sla de nasterii si la 3 fix s0a nascut David Mihai un inger de la Dumnezeu , frumos si sanatos care a respirat singur nu a avut nicio probleme a tipat foarte tare cand s-a nascut . singura probleme a fost cand sa plecam acasa ca luase o infectie intraspitaliceasca si a tebuit sa facem analize , multe , si a facut antibiotic injectabil dimineata si seara ma duceam cu el sa ii faca antibioticul.am nascut la cfr 2 un spital de tot R.....tul.unii dr sunt chiar buni dar asistentele si infirmierele lasa mult de dorit .acum au trecut toate avem 4 luni si luam in greutate si crstem cf graficului chiar daca am avut doar 3.150kg la nastere
acum avem 6.800 kg si suntem foarte vioi si activi . m-am cam lungit cu povestea mea dar vroiam sa va spun ca pt fiecare exista un Dumnezeu si daca ne rugam si credem in El cu siguranta vom primi raspuns , nu sunt foarte credincioasa dar incerc pe cat posibil sa cred in aceasta forta Divina care nu ne lasa atunci cand cerem ajutorul. tuturor mamicilor si viitoarelor va urez voua si puiutilor vostrii si un strop de credinta care sa va ajute atunci cand doctorii ne baga in speritii fara motiv , toate au o rezolvare cu un ajutor Divin.

#2
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 11:47

Felicitari pentru nasterea usoara si pentru bebelusul sanatos! Asa am auzit/citit si eu ca Sfantul Nectarie ajuta mamele sa nasca usor si repede. Tu te-ai rugat la el? Ai facut un canon anume?





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 12+ [baietel]

#3
larissa_79

larissa_79

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.670 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 12:27

tinacon, felicitari pentru bebelush sa creasca mare si sanatos! Intr-adevar Sfantul Nectarie este grabnic ajutator la nastere.
alinushca, nu se face un canon anume ci bine ar fi daca poti cumpara o icoana a Sfantului, cat de mica si ii poti citi acatistul unde altfel se si pomeneste de faptul ca Sfantul este grabnic ajutator la nastere. Ar mai fi bine ca atunci cand nasti cineva din familie sa citeasca acasa acatistul, al Sfantului Nectarie sau Paraclisul Maicii Domnului.

"
Icosul al 2-lea

Nu de un negutator precum Themistokle au trebuinta copiii cei necajiti, ci de tine, Sfinte Nectarie, stiind ca dragostea ta vine intru intampinarea lipsurilor lor, ajutandu-le cum nici un negutator nu poate a le ajuta. Ca primind sprijinul tau, sa li se usce lacrimile si sa cante tie, cu inima plina de bucurie:

Bucura-te, cela ce i-ai scris Domnului despre ale tale necazuri;

Bucura-te, cela ce ne indemni a grai lui Dumnezeu necazurile noastre;

Bucura-te, ca Hristos a primit a ta epistolie si ti-a trimis prin Themistokle negutatorul cele de trebuinta;

Bucura-te, ca Hristos ne trimite prin tine ceea ce ne este de folos spre a merge pre calea mantuirii;

Bucura-te, dascal al copiilor evlaviosi care cauta adevarata intelepciune;

Bucura-te, dezlegare a pantecelor celor neroditoare;

Bucura-te, ca usurezi durerile nasterii cand maicile te cheama intru ajutor;

Bucura-te, vazand pre pruncii care primesc la botez al tau nume;

Bucura-te, ca ne povatuiesti sa nu cautam ajutor de la oameni, ci de la Dumnezeu;

Bucura-te, cela ce ai trudit din greu spre a-ti ajuta familia;

Bucura-te, ca ii ajuti pre oamenii fara de slujba sa isi gaseasca de lucru;

Bucura-te, apostole al cumpatarii;

Bucura-te, Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!"
Tot acatistul il gasesti aici:
http://www.crestinor...tist-67060.html

Larisa [gravi] 28+ cu [baietel] Nectarie si mamica de Alexia [zana](13 iulie 2006)

http://www.flickr.co...s/32393475@N00/



#4
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 17:27

M-am exprimat eu gresit. De fapt cautam o reteta [:)] cat de des ati facut acatistul, daca l-ati facut toata sarcina sau numai la nastere [:D] Ca pana acuma nu prea am gasit timpul si dispozitia [:I]





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 12+ [baietel]

#5
bebelu86

bebelu86

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.136 mesaje

Postat 05 mai 2010 - 01:18

tinacon felicitari pt baietel. sa=-ti traiasca si sa fie sanatos, sa va bucurati de el [pup][pup][pup]



ai mare drepatate. eu cu ajutoul Sf. Nectarie am ramas insarcinata,

nu e prima oara cand ma ajuta, mereu cand am avut nevoie de ajutoru lui, mi-a fost alaturi si mi-a ascultat rugaciunile.



alinushca poti citi acatistul Sfantului in orice zi. cat de des poti.

dc ai timp poti sa mergi si la Radu VOda unde sunt moastele Sfantului.



[pup][pup][pup][pup]



http://davf.daisypath.com/WBynp2.png

[foto]Albumele noastre[foto]



In momentele fericite iubeste-l pe Dumnezeu!

In momentele dificile cauta-l pe Dumnezeu!

In momentele de liniste adora-l pe Dumnezeu!

In momentele dureroase ai incredere in Dumnezeu!

In toate momentele multumeste-I lui Dumnezeu!

Cand Iisus a murit pe cruce, El se gandea si la tine!




Eu-zice Domnul, te voi invata,si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi ,te voi sfatui si voi avea privirea indreptata asupra ta

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Fecioarei Maria si Sf. Nectarie sunt [gravired] 5+





#6
tinacon

tinacon

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 23:32

buna seara tuturor mamicilor si viitoarelor mamici . la sf nectarie am mers de cateva ori in timpul sarcinii , m-am spovedit si impartasit si aproape in fiecare zi , cand plecam la servici ma dadeam cu mir pe burta luat de la Sf.Necatrie , facand semnul crucii. important este sa crezi cu adevarat ca te ajuta nu numai in sarcina ci si in viata de zi cu zi ,saptamana asta am fost sa multumim , azi eu si ingerasul meu , si zilele trecute am fost toti trei , ingerasul , tati si mami.
te incarci cu energie si optimism de cate ori mergi acolo, mai era o femeie gravida impreuna cu sotul si cu toata jena ca o deranjez am simtit nevoia sa o incurajez si sa ii spun ce mult m-a ajutat pe mine si pe ingerasul nostru David Mihai. sunt foarte fericita , in fiecare zi acest puiut ma uimeste cu gangureala lui , dragostea si fatisoara lui mereu zambitoare . va doresc tuturor sa va traiasca puiutii sa fie sanatosi si nastere usoara viitoarelor mamici

#7
Lidia_P

Lidia_P

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 531 mesaje

Postat 19 mai 2010 - 13:56

tinacon felicitari pt baietel, sa-ti traiasca si sa fie sanatos, sa va bucurati de el [flo][flo]

[gravired]14+

#8
Tania22

Tania22
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 iulie 2016 - 22:42

M-am rugat din suflet Sfantul Nectarie ca sa ma binecuvinteza sa raman insarcinata, citeam acastistul Sfintului Nectarie si foarte curand minunea sa infaptuit si am aflat  ca sunt insarcinata. Ii multumesc Sfantului Nectarie ca mi-a auzit rugaciunile si ne-a binecuvantat :-) 

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -