Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Daca as fi barbat....


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Iris2002

Iris2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 878 mesaje

Postat 27 mai 2007 - 00:42

Cred ca viata ar fi mai usoara...mai frumoasa...as avea mult mai putine probleme, nu m-ar deranja absolut deloc daca vecina X sau prietena Y au ales sa fie casnice sau sa lucreze fulltime, sa aiba cezariana sau sa nasca natural fara epidurala, sa aiba copil la 20 ani sau la 38, sa alapteze sau nu...


Probabil ca daca as fi barbat as fi fericit cu alegerea mea si nu as fi incercat sa ii conving pe toti cei ce au ales altceva ca au facut o alegere gresita...

Care e problema noastra, a femeilor, ca nu reusim sa fim fericite cu ce am ales si dezaprobam pe toti cei ce fac o alta alegere? Chiar nu putem accepta ca suntem diferite ergo alegeri diferite ne fac fericite?

Evident ca eu sunt exceptia, adica cea fericita cu alegerile facute[:D].... (pt cei gata de critica ofer si motive: prunca la 32 ani, lucram partttime si eu si una bucata sot, alaptez, si am nascut natural cu epidurala la un moment dat, dupa muuuuuult timp de dureri)






#2
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 27 mai 2007 - 14:18

Buna Iris2002,

Si eu sunt fericita ca sunt femeie, ca am facut alegeri bune in viata, ca am nascut aproape la 33 de ani un bebeu si apoi la un an jumate o bebelina, ca sotul ma ajutat mereu cu copii, ca s-a implicat in crestrea lor mult etc, etc, etc....
Candva mi-am dorit si eu sa fiu barbat, dar pe atunci eram mai tanara, acum nu-mi mai doresc...

Nu-i inteleg nici eu pe oamenii care ne dezaproba alegerile, chiar in lucruri minore, cum ar fi plata unei bone, a menajerei, altii nu sunt de acord si o spun cu atata...dezaprobare de parca le-am cere lor sa le plateasca.

De ce nu suntem oare constienti ca fiecare OM e unic, are preferinte si nevoi care nu se potrivesc altuia???!!! Daca omul e multumit si fericit si asa se simte el implinit cu alegerile pe care le-a facut, cine sunt eu sa-i spun ca nu e bine?? Si mai ales oamenilor pe care nu-i cunosc personal, ci numai virtual?!

Fericirea si-o construieste fiecare, prin alegerile pe care le face, iar cei care ne dezaproba poate sunt doar invidiosi ca ei nu au ajuns acolo unde suntem noi...! Poate...

Kari

#3
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 11:12

quote:
Cred ca viata ar fi mai usoara...mai frumoasa...as avea mult mai putine probleme,


Cred ca si barbatii isi spun aceleasi lucruri.

Si totusi si eu mi-am dorit sa fiu barbat... pana la 31, cand am nascut. Atunci am facut un lucru pe care nici un barbat nu l-ar putea face, prioritatile mi s-au schimbat si m-am simtit in sfarsit multumita ca sunt femeie.
Dar la mine dorinta asta vine si din faptul ca sunt o fire baietoasa, am o meserie unde 80% sunt barbati, iar faptul ca sunt mai buna decat multi dintre ei deranjeaza. Am luptat cu prejudecati, dar acum am experienta si admiratia barbatilor cu care lucrez. Si sunt mutumita ca sunt femeie... mai bine mai tarziu decat niciodata!

#4
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 22:01

Salut, Iris,



In primul rand felicitari din suflet pt minunea mica pe care ai adus-o pe lume!A propos, cum o cheama pe "prunca"[:D]? Si cum se face ca nu ai anuntat pe nimeni de nimic[:D]? Chiar ma gandeam o perioada pe unde ai disparut...



Si ca sa fiu on-topic: nu mi-am pus niciodata aceasta intrebare, cum m-as simti sa fiu barbat?Poate pt ca eu sunt happy cu existenta mea, in calitate de femeie, mama, sotie si angajata full-time? Nu am avut niciodata de suferit de pe urma alegerilor facute si nu regret nimic. Am adus pe lume o minune de fetita, pe care am alaptat-o atat cat a lasat natura, am stat acasa (insa si lucram la firma mea in acea perioada) pana am considerat eu de cuviinta ca e momentul sa fac si altceva, intr-un domeniu nou, unde sa-mi "dezmortesc" neuronii (logistica si transport international),acum lucram full-time (si eu si sotul), copilul merge la kinderopvang, de timpul petrecut impreuna profitam la maxim si d-ra e super happy de tot ce i se intampla, e un copil super energic, istet si sociabil.Nu consider ca o privez de nimic deocamdata. Cand va merge la scoala o sa-mi adaptez programul in fct de nevoile ei, de activitatile ei extra-scolare, etc.

Chiar nu cred ca viata mea ar fi mai frumoasa daca as fi barbat, nu as avea parte de o paleta atat de diversa de trairi.Si la urma urmei, lucrez intr-o lume a barbatilor, insa ma ajuta enorm intuitia feminina, creativitatea...



Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,

[foto]poze yahoo





Povestea Almei

#5
Iris2002

Iris2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 878 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 22:39

Buna fetelor,

Nu cred ca m-am exprimat eu bine... nu, nu as fi vrut sa fiu barbat, dar raman deseori uimita de capacitatea noastra, a femeilor, de a ne face viata mai grea, unele altora... nu am prea intrat in ultimii...ani pe forum, si, poate si din cauza genului de subiecte care ma intereseaza acum, am ramas oarecum uimita. Uimita de noi, femeile.

Daniela, scuze pt tacere si mersi pt cardul de kerst. Eram in perioada aceea oarecum zombie, stii tu cum e cu un prunc mic mic.

Uite aici mai multe despre pruncuta mea: (Francesca Ioana - o dulce si minunata fetita )http://forum.desprec...?TOPIC_ID=99775

#6
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 28 mai 2007 - 23:26

Iris, tiza mea[:D], ai scris o poveste emotionanta despre nasterea puiului mic.Felicitari inca o data!





Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,

[foto]poze yahoo





Povestea Almei

#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 22:05

quote:
Initial creeata de Iris2002
Cred ca viata ar fi mai usoara...mai frumoasa...
Ei, e greu sa fii barbat, cap de familie, stalpul casei...etc...[:)]Eu nu prea am auzit femei care sa se planga ca nu-s barbati, decat poate atunci cand sunt discriminate, sau nu pot face pipi dupa pom, pentru ca toaleta e impracticabila.Cred ca problema fericirii consta in capacitatea fiecarui individ de a stabili (si respecta) prioritatile sale in viata.poze multe cu noi[foto]Ana a implinit un an[foto] 2006[foto]2007[foto]"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#8
andabrro

andabrro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 19:09

cre'ca problema e cind omu' (fie barbat fie femeie) isi bate singur cuie-n talpa.
nu mi-am dorit niciodata sa fiu barbat pentru ca n-am acceptat "limitari" ca femeie. inclusiv in materie de "usurat" in natura [:D].
consider ca-n primul rind sintem cu totii fiinte umane si abia apoi barbati/femei ... si daca dau peste vreunul prea incuiat sa realizeze ridic din umeri si trec mai departe. ca stiti vorba aia ... de unde nu-i nici dumnezeu nu cere [;)]

amanda

#9
Elle_seb

Elle_seb

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 17:51

quote:
Initial creeata de Iris2002

Cred ca viata ar fi mai usoara...mai frumoasa...as avea mult mai putine probleme, nu m-ar deranja absolut deloc daca vecina X sau prietena Y au ales sa fie casnice sau sa lucreze fulltime, sa aiba cezariana sau sa nasca natural fara epidurala, sa aiba copil la 20 ani sau la 38, sa alapteze sau nu...


Probabil ca daca as fi barbat as fi fericit cu alegerea mea si nu as fi incercat sa ii conving pe toti cei ce au ales altceva ca au facut o alegere gresita...

Care e problema noastra, a femeilor, ca nu reusim sa fim fericite cu ce am ales si dezaprobam pe toti cei ce fac o alta alegere? Chiar nu putem accepta ca suntem diferite ergo alegeri diferite ne fac fericite?

Evident ca eu sunt exceptia, adica cea fericita cu alegerile facute[:D].... (pt cei gata de critica ofer si motive: prunca la 32 ani, lucram partttime si eu si una bucata sot, alaptez, si am nascut natural cu epidurala la un moment dat, dupa muuuuuult timp de dureri)




Da, intr-adevar, e o kestie pe care am observat-o si eu, si nu numai pe forum, unde cineva zice o vorba si vin alte 10 invatzate la despicat firu-n 14, ci si in real life. Multe femei parca sunt facute, nene, sa comenteze, sa dezaprobe, sa se puna contra. Nu mai departe subiectul cu femeia care a nascut in varf de munte, cata inconstienta, dom'le! Ntz, ntz. Sau alte zeci de subiecte unde vine cate o femeie sa-si spuna of-ul si gata polemica. Fiecare trebuie sa aibe ultimul cuvant, quote la quote la quote de pierzi sirul ideilor si tot asa.
Este foarte greu, se pare, extrem de greu sa accepti ca oamenii nu sunt construiti dupa aceleasi tipare, ca ca este bun pentru unul nu se aplica celuilalt, ca in spatele povestilor de pe forum stau persoane reale, persoane pe care nu le cunosti si ca exista mai intotdeauna another side of the story. Insa deh... e asa de simplu din fata monitorului s-o faci pe lupul moralist [:D].
Eu cred un lucru: cine este multumit cu alegerile pe care le-a facut, cu viata lui in general si cu convingerile si principiile lui in particular, nu face din a-i combate pe ceilalti o vesnica disputa.
Si da, si eu am senzatia ca barbatii privesc altfel toate maruntisurile astea, cu o mai mare detasare decat vom putea noi, femeile, s-a facem vreodata.
Off topic: de ce oare, statistic vorbind, fetitele vorbesc mai repede decat baieteii? Pentru ca se pregatesc din vreme pentru rolul de femeie si de nevasta [:D] [mariaj]


Elle_seb



May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -