Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti de copii cu SD 3


141 raspunsuri la acest subiect

#1
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 14 decembrie 2005 - 18:41

1 ,2



Aici vom continua cu partea a 3.



Sarbatori fericite si indestulate.



[cheers]



[pegeam]





Paula[gravi]cu Paul 37+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#2
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 14 decembrie 2005 - 18:47

Hai sa mai pun o data pagina cu pricina care are sa le ajute mai mult pe mamicile mai triste, suparate ....si le va da mai mult curaj











Sarbatori fericite si indestulate.



[cheers]





[pegeam]





Paula[gravi]cu Paul 37+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#3
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 14 decembrie 2005 - 19:17

quote:
Originally posted by paula2003
Hai sa mai pun o data pagina cu pricina care are sa le ajute mai mult pe mamicile mai triste, suparate ....si le va da mai mult curajhttp://www.valea.go.ro/13randuri.swfSarbatori fericite si indestulate.[cheers][pegeam]Paula[gravi]cu Paul 37+[baietel] siAlexandra [loveyou]
La mine nu merge, Paula.[q]Oana si Seb [copil] (10.01.2005)"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photoshttp://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photoshttp://community.webshots.com/user/sebastieng10POZEPOZE NOI POZE NOI

#4
Gargaritza

Gargaritza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 14 decembrie 2005 - 19:54

Dap nici la mine nu merje



Garga si [copil] Irinuca

POZE

#5
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 15 decembrie 2005 - 07:11

Am incercat din nou si la mine merge...., mai dati o dara dublu clic pe pagina si poate???

[bum]















Sarbatori fericite si indestulate.



[cheers]





[pegeam]





Paula[gravi]cu Paul 37+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#6
paula2003

paula2003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.725 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 06:15

Din pacate Alexandra este foarte bolnava, am fost la urgenta cu ea, noroc ca nu am mai asteptat ca nu stiu ce se intampla[bang][bang]. A facut zilnic(de 3 zile in coace) 40 cu 41 si dupa ce o aduceam la nivelul de plutire cam la 2 ore o lua de la capat. La urgenta cum au vazut-o au spus din start 4 zile minim internata, am sarit ca arsa ca nu se poate face nimic sa nu o internam, eu astept din clipa in clipa bb 2 si nu-mi arde de internari....Am mers cu o reteta imensa la terapie intensiva si un carnat de anlize, gat, nas, urechi la pamant, nu am vazut niciodata asa ceva, unflate si de un rosu....dar nasul nu curge, nu tuseste????. Nu a mancat de 3 zile nimic [bibe]si nici apa. Copil dezhidrata, si dai pe bietul copil cu seringi, perfuzii, ....analize, antibiotice de ti se rupea sufletul cum tipa. Am stat cam 12 ore cu ea la terapie si am cerut sa plecam, acum are perfuzie si tratament in continuare acasa(noroc de sora ca altfel...nu stiu cum ma descurcam, ma inmuiasem, plangeam, Alexandra tipa, cu greu mi-am revenit eu, nu mai spun de bietul copil). Antibioticul pe care l-am inceput in spital nu l-am gasit aseara tot bucurestiul, azi o luam de la capat si speram sa-l gasim, nu mai am decat pt.dimineata, dar trebuie sa fac rost de el urgent pana la 19 diseara. Am de facut 6-7 zile, si sta cu branula pe picior si nu va spun ce intelegatoare a fost sa nu puna mana si se uita...si facea nu-i voie.

Pot spune ca am avut noroc, Doamne in ce hal a ajuns copilul... si dr. de fam. "sa ma duc maine pe la pranz cu ea sa o vada...."[bruta]

Ce neajutorati putem fi cu copii nostri si cat suferim cand ii vedem ca sunt bolnavi. Pot spune ca de data asta am fost tratati mult mai bine in spital fata de ce am patit la operatie in vara....

Va pupic si somn usor, eu nu pot sa dorm...



Vergi, multumesc de urari si nu face nimic ca au venit un pic mai tarziu, sanatoasa sa fie ca sunt bune oricand.











Sarbatori fericite si indestulate.



[cheers]





[pegeam]





Paula[gravi]cu Paul 37+[baietel] siAlexandra [loveyou]



#7
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 09:57

Fete dragi, m-am hotarat si eu sa va scriu. Va admir din umbra pentru curajul si dedicarea voastra, eu cred ca nici 1% n-as reusit...
Paula, imi pare rau ca Alexandra e tot bolnavioara, dar e bine ca se poate trata acasa si nu trebuie internata, sper sa gasiti medicamentul si sa se faca bine mititica.

Am o mare problema, nu vreau sa va impovarez pe voi, dar cred ca ma intelegeti cel mai bine pentru ca ati trecut prin asa ceva.
Prietena mea a nascut o fetita acum 2 zile, de care toti ne-am bucurat ca e sanatoasa. In afara de mine cand am nascut-o pe Sara, nu-mi amintesc sa ma fi bucurat atat de mult pt cineva. Fata asta saraca a trecut prin multe, desi mai are 2 copii sanatosi (10 si 11 ani) si l-a dorit foarte mult pe al treilea. De ani buni tot incearca, apoi cand in sfarit a ramas insarcinata, a pierdut sarcina. A incercat din nou, iar anul trecut i-a murit copilul a doua zi dupa nastere (din cauza pierderii de lichid cu mai mult timp in urma, s-a nascut cu articulatiile atrofiate).
Acum a avut o sarcina cumplita, insa pt binele copilului a incercat sa o duca cat mai mult. Fetita a avut 3 kg la nastere, si toata lumea spunea ca e sanatoasa.
Aseara am fost pana la sotul ei acasa sa ii ducem niste lucruri pt bebe (pe care ei ni le-au dat sa le folosim pt Sara) si a cazut cerul pe noi: un medic i-a spus ca fetita ar putea avea SD, pentru ca are ochii ca de chinezoaica. Si de atunci tot ii fac analize copilului, probabil abia luni va veni acasa.
Insa sora ei mai mare, are ochii la fel si este perfect sanatoasa. A fost si ea la spital, au vazut-o medicii, iar acum pana sa vina rezultatul, parerile sunt impartite: ba are ceva, ba nu are.

De cand am aflat, numai la asta ma gandesc. Abia am asteptat sa plecam de la ei sa pot sa plang in voie. Nu stiu cum voi face fata intalnirii cu ei. Cum as putea sa ii ajut oare sa treaca mai usor peste asta?
Ce ar trebui sa fac? Nu stiu daca e bine sa ii mi caut acum, sau sa ii las o vreme sa se linisteasca...
Nici nu se stie sigur daca fetita e bolnava sau nu, dar mi-e groaza sa ii caut sa aflu adevarul, astept sa imi spuna ei ceva desi inca nu stie nimeni nimic...

Imi pare rau ca m-am lungit, nici nu stiu daca am fost coerenta, dar acum nu cred ca pot mai mult...

______________________________________________________
Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si [zana] Sara
"Daca astepti momentul potrivit, te intrec altii care nu-l asteapta"



#8
Gargaritza

Gargaritza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 11:03

Flavia din cate stiu eu SD nu are ca manifestari numai "ochii de chinezoaica"(medicul acela nu cred ca trebuia sa deschida gura inainte sa gandeasca.

Si fii-mea avea nishte ochi de chinezoaica cand s-a nascut ...uite:

http://community.web...86992&ran=13952

acum are nishte ochi mariiiiiii..... toata lumea ii zice ca are un kg de ochi.





Garga si [copil] Irinuca

POZE

#9
Gargaritza

Gargaritza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 11:06

Sanatate Alexandrei sa se faca bine pana vine Mosu'.



Paula, eu tot nu pot deschide link-ul.





Garga si [copil] Irinuca

POZE

#10
ardeiash

ardeiash

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.960 mesaje

Postat 16 decembrie 2005 - 17:49

impreuna: pt ca sa dea un astfel de diagnostic , inainte de examenul de sange *cariotip*, trebuie sa aiba mai multe semne, nu neaparat obligatorii:
* degetele mari de la picioare sunt departate de celelalte... au un spatiu mai mare intre ele
* ochii sunt intr-adevar ca de chinez
* ceafa este mare, cu piele multa... sa zic asa
* palma prezinta doar o linie
* limba este f lunga, motiv pt care o scoate mereu
* inimioara poate fi bolnavioara
* poate avea malformatii
astea sunt in mare primele indicii. ma repet nu se regasesc toate, in functie de cat de afectat este copilul.

ii doresc copilului sa fie sanatos si sa n-aiba parte de nici o boala!

s-auzim numai de bine! si [pup]

sarbatori fericite!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -