Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(49)


221 raspunsuri la acest subiect

#1
mai.iunie09

mai.iunie09

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 542 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 20:17


[biz]MAMICI DE ALBINUTZE DE MAI-IUNIE 2009[biz]
[ruga]Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin!Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere. Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu ne parasi pe noi robii Tai si ocroteste cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale. Amin. Rugaciune pentru copilul bolnav Te rugam Doamne, vindeca durerea acestui copil(numele). Alunga de la el toata boala si toata neputinta. Tu, care esti doctor al sufletelor si al trupurilor, arata si acum puterea milostivirii Tale. Vindeca-l pe el, Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, cu rugaciunile pe care le inalti inaintea Fiului Tau si Dumnezeului nostru. O, Doamne Iisuse Hristoase, primeste putina noastra rugaciune pntru copilul acesta(numele), stinge-i focul ce l-a cuprins, inceteaza-i boala, ridica-l din patul durerii, intru marirea Ta. Ca Tu esti Cel Care vindeci neputintele, Hristoase Dumnezeule si Tie marire inaltam in vecii vecilor. Amin. sper sa fie de folos cuiva candva.[ruga]*********************************************************************
Pentru a aparea pe listuta este nevoie de:DN-data nasteriiUM-ultima menstruatieDPN-data posibila a nasterii
*********************************************************************
Cum sa ai [gravi] la semnatura
Mergi la Profil Personal, alegi Editeaza profil(introduci parola), mergi in josul paginii la Optiuni Profil + / -, apesi pe +, si la Semnatura treci gravi intre [] si adaugi saptamanile*********************************************************************
Cum sa ascunzi un link
[ url="aici scrieti linkul" ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ] Atunci cand veti scrie formula, scoateti acele blank-uri dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.*********************************************************************
[flo]Asa a inceput zborul nostru catre Albinutze[flo]
1, 2, 3, 4,5,6,7, 8, 9,10,11,12,13,14,15,16,17, 18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35,36,37,38,39,40,41,42,43,44,45,46,47,[url="ht

#2
ramonaiani

ramonaiani

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.517 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 20:52

La noi ploua groaznic, si e frig si bate vantul [q] ..

Azi am fost la dr, l-am vazut pe bb [olala]. Cam lenes - ca la 10 jumate inca dormea, dar l-a impuns dr de vreo doua ori si l-a trezit din somn. Zicea ca e intors cu capul i njos, insa e devreme si are destul loc sa se mai suceasca de cateva ori pana o iesi afara [:D].

A zis ca totul e OK cu bb, tot baietel a ramas [:D]. Incepand de luna urmatoare intram la monitorizari CTG ale fatului si control la doua saptamani.



bettyR aici se recomanda ca de la un an sa treaca copilul la masa parintilor (adica acelasi meniu). Eu gatesc oarecum dietetic, asa ca i-am dat si fetii sa guste. Problema e ca acum vrea sa manance numai ea singura, bucatele (cu mana sau cu linguritza) - si nu vrea sa deschida gura daca ii dau eu (de-asta ne-a sarit si soacra in cap ca nu stim sa ne educam copilul, ca fata n-a vrut sa deschida gura nici cand i-a dat ea sa manance [:-@]).





Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)

[gravi] 24+

#3
oana_du

oana_du

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 294 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 21:06

Am modificat listuta si ii multumesc mult Elenei pentru ajutor.[pup]

Am pus link spre filmuletul facut de Laura pe prima pagina - sper sa fi iesit cum trebuie.

Felicitari pentru ecografiile care v/au aratat copii sanatosi. Fix peste o saptamana merg sa imi vad si eu "feciorasul"[:D], prilej pentru o alta runda de "negociere" su Dumnezeu.

As vrea (daca sunteti de acord) sa completez listuta si cu numele albinutelor (pentru cele care au numele ales deja). Cand am inceput Odiseea am fost cu listuta la biserica, pentru a cere sarcini usoare si copii sanatosi. As vrea in aprilie sa merg iarasi sa multumesc pentru ca am ajuns aici si sa cer nasteri usoare si copilasi sanatosi.

Va pupam![flo]



Oana D.

Minunea lui mami si a lui tati

[gravi]31+ cu [baietel] Dan Alexandru

AMR 9 saptamani



http://community.web...om/user/oana_du

#4
maria_bunica

maria_bunica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.823 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 21:51

Am ajuns acasa..dar nu am cumparat nimic,ca nu m-a atras nimic!![:)]



Oana_du...iti multumesc pt capitolul nou,sa fie cu vesti bune si bebelusi sanatosi!!Si iti mai multumesc inca o data pt faptul ca mergi la Biserica si te rogi si pt noi!![flo]Mi se pare frumos sa adaugi numele la albinute..[olala][pup]

Philip...multa sanatate la amandoi si refacere rapida!!Foarte scump puiul tau si recunoscator!![olala][pup]

Ramonaiani...ma bucur de vestile bune de eco...sa o tineti tot asa pana la termen!![pup]

Happymum...sa dea DD sa apara cat mai repede un samburel la mami in burtica si sa fie bine de data asta!![pup]



[gravi]28+ [baietel] Darius Nicholas



Buburuza noastra

Poze cu noi





#5
miruta

miruta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 21:58

Buna seara , burtici !
Urez si eu cu intarziere si cu scuzele de rigoare La multi ani ,Picky_toto, multa sanatate ,nastere usoara si un bebe sanatos !
Carla,imi pare rau ca nu te-ai odihnit cum trebuie ...ai mai multa grija de tine .
Stiu si eu cum e cu sotul care ar dormi la orice ora si oricat.Si al meu ,Maria,nu prea isi aude telefonul cand trebuie sa se trezeasca ,il pune sa sune de vreo 3-4 ori si tot eu trebuie sa-l trezesc.
Clody,sanatate multa tatalui tau si tie .[pup]
Oana_du,multumim din suflet pentru tot ce faci pentru noi ...la noi ramane valabil Antonia Maria ,am fost siguri de la inceput de nume ,deci poti trece in listuta.Sper sa nu se razgandeasca si sa-mi zica vineri ca nu-i fetita .Chiar ,se poate sa se fi inselat la eco 3d la 20 saptamani?eu nu prea as crede...Dar la biserica vrea sa citeasca numele bebelui daca nu-i nascut si botezat?Eu stiam ca nu..ca pana la botez e pagan.
Bun venit surioarei lui Dana_Mi ,Anaela,sarcina usoara si un bebe sanatos si mancacios.
Dicarstea,imi pare rau ca treceti prin asa o situatie.Eu zic sa nu-l lasi sa mai stea mult timp cu mama ,se indeparteaza si cine stie ce idei ii mai baga in cap .Chiar daca se impotriveste eu zis s-o internati ,primeste ajutor specializat si pentru sot ma gandesc ca-i destul de stanjenitor s-o schimbe pe mama sa .E asa greu sa stai cu batranii ,mai ales cand sunt bolnavi...eu am zis ca nu as vrea sa fiu o povara pentru copii mei cand voi fi batrana .Sa ma tina Dumnezeu pe pamant cat ma pot descurca singura si pot sta pe picioarele mele...nu mai mult.
Sa nu deschid eu subiectul despre soacra ca....[bang][bang][bang], pe langa mai includ si mama soacrei si cumnata ...deja ma doare capul numai cand ma gandesc.
Am mare noroc ca am un sot de nota 10 care nu le baga in seama,isi da si el seama de situatii si e de acord cu mine.
Anamaria,esti o frumusik ,a mai zis o albinuta(am uitat cine , scuze)..zici ca esti o vulpita si ai un zambet super...zici ca a rasarit soarele.[pup]Imi pare rau ca bunica ta e asa rea...

Mirela [gravi] 26 minunea mea [fetita] Antonia Maria

http://jurnaldebebes...f.blogspot.com/

http://s238.photobuc...s/ff127/miruta/

http://bd.lilypie.com/XKdYp2.png

#6
dani3lla

dani3lla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 22:09

anaela bine ai venit...cam tarziu ,te asteptam de cand te-am vazut in poza la danuta dar te iert...[pup]regula principala este sa bagi repede 10 mesaje sa scapi de moderare si pe urma sa pui repede niste poze sa ne cunoastem mai mult [pup][flo][pup]



carla si eu stiu pe cineva care nu se poate trezi decat cu 2 telefoane care suna de te scoala din morti si cu un sut de la mine in fiecare dimineata[pup]



clodyac [flo][pup] sa poti duce cu bine toate greutatile si sa ai grija de BB ce va veni[pup]



anamaria si eu cred ca ai deja un "copil".Eu zic sa-i spui "balerinei" ca vrei copil pt ca pe ea nu o mai cuprind pampersii...nu stiu cum o suporti dar cred ca e tacanita rau.Cum poate sa puna asemenea intrebari?



sefa foarte tare bancu'[pup]



oanaalex [flo]



DANA [gravi] 26+ cu [baietel] mumos Denis Andrei



BB isi face de cap cu corpul meu



Nunta noastra-o zi de vis



Vacante - oare cand o fi urmatoarea?



AMR





#7
miruta

miruta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 22:13

Yoanna,esti o fericita...bravo tie!Ce face Stefania?[pup]
Ely,iar ai muncit toata ziua la curatenie?Las-o mai incet ca se supara bebelina...[pup]
Phillip,sanatate si tie si puiului bolnavior!Ce ai facut cu diabetul?Ce a zis doctorul?
Maria,imi pare rau ca nu ai gasit nimic care sa-ti placa .Eu mi-am luat ieri un sarafan de blugi pentru gravidute..imi place , e tare dragut si comod.
Am fost si eu azi la analize ...ies vineri .Sa speram ca ies bine.
Gargarita mea e tare neastamparata..aproape in fiecare noapte are spectacol...sotul se culca mai tarziu decat noi si cand vine in pat sta cu mana pe burta si nu-i vine sa se culce de drag...cat de frumos se joaca printesica...
Am primit de 8 martie tichete cadou de 700 ron si ma gandeam sa ma duc sa le cheltui pentru bebelina .Pe unde sa ma duc?Nu am habar inca ...in hipermarketuri????
Aaaa,si vroiam sa va mai intreb...sotul ar vrea sa cumparam un balansoar pentru nou-nascuti...voi ce parere aveti?Ati folosit?De care?O obisnuieste prost cu leganatul?
Si as mai avea o rugaminte la voi?Aveti cumva vreo cunostinta la primaria sectorului 4?Ca am si eu o problemuta si nu ii gasesc rezolvarea .Astept pm , va rogggg[pup]Fac cinste mare[:D]

Mirela [gravi] 26 minunea mea [fetita] Antonia Maria

http://jurnaldebebes...f.blogspot.com/

http://s238.photobuc...s/ff127/miruta/

http://bd.lilypie.com/XKdYp2.png

#8
anda_magda

anda_magda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 928 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 22:16

oana esti o dragutza! [pup][pup][pup][pup]
sa nu uiti si de fetita mea, maria letitia!
si eu merg lunea viitoare la medic si la eco, sa vedem daca ramane tot titita sau ne schimbam la baietel

Vine bebica .... [gravi]+30
Pana atunci gotobina nevoie mare [rufe]
http://www.flickr.com/photos/magduta/


#9
maria_bunica

maria_bunica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.823 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 22:19

Anamariacs...am tot vrut sa iti povestesc din experienta mea,in legatura cu parintii mei si sotul,dar nu stiu de ce am ezitat pana acum!!Deci...ai mei parinti la inceput nu au fost de acord sa vin aici,dupa sotul meu...in principiu ii inteleg,s-au gandit la mine ca aveam doar 21 de ani si era greu sa iau totul de la capat,sa imi intemeiez o familie asa departe...etc!!Chiar au avut si niste discutii mai aprinse cu el la tel...in fine,pe scurt am plecat la drum cu inima putin indoita ,pt ca stiam ca ei nu au fost de acord si stiam ca i-am lasat necajiti acasa!!In schimb...cand am ajuns aici,si s-au convins ca totul este bine intre noi,ca relatia noastra nu era o joaca si ca sotul meu se comporta bine cu mine...au avut puterea sa ii ceara iertare..si de atunci de fiecare data cand au ocazia isi recunosc vina!!Il considera copilul lor..si de multe ori ma cearta pe mine si ii iau lui apararea..[:D]Nu are rost sa ma lungesc...in mare cred ca ai inteles despre ce este vorba..dar tu o cunosti cel mai bine pe mama ta!!Daca are puterea sa isi recunoasca greselile si sa se schimbe in relatia cu voi...este pacat sa nu ii mai acordati o sansa!!Parerea mea asta este...sper ca nu te-am suparat,mai ales ca eu nu cunosc detalii!![flo][pup]Orice om greseste...si mai ales cand este vorba de copilul tau,ti se pare ca nimic din lume nu este de ajuns pt fericirea lui!!



[gravi]28+ [baietel] Darius Nicholas



Buburuza noastra

Poze cu noi





#10
happymum

happymum

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.615 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 22:22

am vazut si eu filmuletul[olala][olala][olala][olala][olala][olala]

laura esti fantastica... ce frumos... offfff.... felicitari. abia astept sa vad si bebeiiiiiii...

[pup]



__________________________________

asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor [bebic]

[ruga] Alex, hai la mama!
cand sa vie... [copil]? repede sa vie...[ruga]

Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!

Au nevoie de ajutor ACUM



amintirea cea mai draga mie


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -