Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

disney land Paris -2-


224 raspunsuri la acest subiect

#1
celi-bia

celi-bia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 22:24

<<<Topic precedent




Fetelor, data viitoare cand mai mergem la Disney la Santa Fe vrem, ca sa fim aproape si sa ne bucuram la maxim de parc. Merita o excursie doar la Disney asa cum merita o excursie doar pentru superbul Paris (minum o saptamana zic eu).



Asteptam poze...



www.celina-bianca.blogspot.com

#2
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 14:05

Natasa,daca ai aterizat la Beauvais poti explica putin cu ce-ai ajuns la Disney si la plecare deasemenea?
Merci,

dulcetica

#3
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 15 aprilie 2010 - 16:33

Am aterizat pe Beauvais, am luat o cursa care merge pina in Paris (13 euro) si pe urma metroul pina la Disneyland (se schimba o data linia). Am facut cam 2 ore pe drum.

#4
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 10:42

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Am aterizat pe Beauvais, am luat o cursa care merge pina in Paris (13 euro) si pe urma metroul pina la Disneyland (se schimba o data linia). Am facut cam 2 ore pe drum.

Biletul la aceasta cursa l-ai luat din autobuz?E simplu in aceasta varianta?Stau pe ginduri sa-mi rezerv un taxi,de asta intreb si pun in balanta pretul versus confortul lui Rares.

dulcetica

#5
celi-bia

celi-bia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 12:25

Citat:
citat din mesajul lui dulcetica

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Am aterizat pe Beauvais, am luat o cursa care merge pina in Paris (13 euro) si pe urma metroul pina la Disneyland (se schimba o data linia). Am facut cam 2 ore pe drum.

Biletul la aceasta cursa l-ai luat din autobuz?E simplu in aceasta varianta?Stau pe ginduri sa-mi rezerv un taxi,de asta intreb si pun in balanta pretul versus confortul lui Rares.

dulcetica


Biletul se ia din aeroport... ghiseul e chiar langa banda de bagaje, e imposibil sa nu-l vezi. Eu te sfatuiesc sa nu-ti iei taxi, te va costa foarte mult, gandeste-te ca busul costa 13 euro si face cam o ora pana la Porte Malliot în Paris (statie mare de metro). Taxiul te-ar costat enorm. Dar tu stii pe ce buget mergi... . Lumea merge cu acest autobus in general...

www.celina-bianca.blogspot.com

#6
celi-bia

celi-bia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 12:37

Revin... cu lamuriri.
Poate pentru un copil mic nu va fi foarte confortabil s#259; fie coborat din avion, apoi urcat în autobus si apoi tarat prin metrou... dar sa comanzi un taxi mi se pare o solutie pentru cei care au bani multi, cu siguranta iti va lua peste 100 de euro pana in Paris, daca nu mai mult. (deci ceva mai nult decat biletele de avion).

În aceste condutii mai bine nu optai pentru Wizz ci pentru o companie care sa aerizeze pe Charles de Gaulle, de acolo cei de la Disney au microbuse care asteapta turi#537;tii lor, sau puteai lua taxi pana la Disneyland caci este cu mult mai aproape. Pentru copii e cel mai OK probabil, dar ca #537;i pret este evient mai mult. Cu Wizz circula cei care nu dispun de un buget mare, deci cam cei care nu si-ar permite un taxi pana in Paris [:D]

Sper ca nu a sunat aiurea ce ti-am zis pentru ca nu aceasta a fost intentia ci pur si simplu ti-am expus exact cum sta treaba ca sa nu fii surprinsa la fata locului.
Va doresc o vacanta frumoasa [flo]

www.celina-bianca.blogspot.com

#7
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 17 aprilie 2010 - 15:56

Exista si curse directe spre DIsneyland (de la Beauvais) numai ca una pleca la 10 dimineata si urmatoarea la 3. Noi am aterizat la 9.45 dimineata si am pierdut respectivul autobuz. Nu a fost deloc rau cu autobuzul si metroul, dar e adevarat ca e destul de obositor pentru un copil drumul asta. Ce mai poti sa faci e sa-ti rezervi un loc intr-un microbuz care duce 8-10 persoane, dar nu m-am lamurit foarte bine cum faci asta si cit platesti in caz ca microbuzul nu e plin (asta trebuie sa o faci de aici). Daca plecati doua familii, masinile cu pricina sint ideale. Un taxi chiar nu are sens, adica de ce mai zbori cu low-cost si aterizezi asa departe de Paris...

#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 19 aprilie 2010 - 12:57

Buna

Am si eu doua intrebari pentru cei care au fost la D.L.
1. Pentru ca noi intentionam sa mergem cu masina, probabil la SantaFe, care este regimul de parcare? Hotelurile au parcari sau trebuie lasata masina intr-o parcare generala (la intrarea in parc), pretul parcarii e inclus in pretul hotelului sau cam cat costa?
2. Am vazut ca la o serie de distractii sunt restrictii de varsta sau inaltime. Ca varsta 10 ani - deci presupun ca nu e vorba de "porcarii" [:D] si inaltime 1.04, 1.32, 1.40...nu au voie copiii sub varsta/inaltimea respectiva sau doar nu sunt recomandate si poti lua copilul pe raspunderea ta?

Anya

#9
Natasa

Natasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.248 mesaje

Postat 19 aprilie 2010 - 20:37

Citat:
citat din mesajul lui anya

Buna

Am si eu doua intrebari pentru cei care au fost la D.L.
1. Pentru ca noi intentionam sa mergem cu masina, probabil la SantaFe, care este regimul de parcare? Hotelurile au parcari sau trebuie lasata masina intr-o parcare generala (la intrarea in parc), pretul parcarii e inclus in pretul hotelului sau cam cat costa?
2. Am vazut ca la o serie de distractii sunt restrictii de varsta sau inaltime. Ca varsta 10 ani - deci presupun ca nu e vorba de "porcarii" [:D] si inaltime 1.04, 1.32, 1.40...nu au voie copiii sub varsta/inaltimea respectiva sau doar nu sunt recomandate si poti lua copilul pe raspunderea ta?

Anya


Hotelul Santa Fe are o parcare mare, dar nu stiu daca se plateste suplimentar, suna si intreaba la Disneyland, sint foarte amabili.
In locurile in care exista limita de virsta nu intra copilul nici pe raspunderea ta si stiu ei de ce. Nu incerca sa-i fentezi si sa-i prinzi neatenti (unii incercau) pentru ca unele chiar nu sint facute pentru copii.

#10
delphin

delphin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.165 mesaje

Postat 19 aprilie 2010 - 22:17

Vanzare promotionala:

http://offres.disney...abf754891b995f0






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -