Sari la conținut

Sari la conținut


Testam cremele de ochi


168 raspunsuri la acest subiect

#161
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 14:51

Mai nou olosesc ulei organic de argan marocan.Sunt foarte multumita.



#162
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 19:43

 si mai am o rugaminte tot legata de ochi, eu nu folosesc decat creion dermatograf maro, o linie fina deasupra genelor superioare doar, in nuanta ochilor, am avut de la maybeline dar nu-mi mai par ok, sunt prea moi si se intind cumva discret dar vizibil pt mine. Dupa 2 ore pe pleoapa superioara se vede de parca m-as fi si fardat usor. Ori eu nu folosesc ziua deloc fard de pleoape sau alt fard. Deci, ce creioane de ochi sunt mai ok nici tari sa zgarie, nici moi sa se "imprime" de pe pleoape pe piele la atingere? merci mult

 

 

Eu iti recomand creionul pe care il folosesc si eu - este marca Seventeen, si se gaseste in nuante de maro/brun. Este moale, insa se usuca pe piele si culoarea devine f. rezistenta. Scrie pe el asa: Super Smooth  Waterproof &Longstay.
Eu l-am luat pentru ca imi trebuia ceva f. rezistent pentru pleoapa inferioara, eu acolo ma dau cu creion, deci cu siguranta pe pleoapa superioara  va rezista si mai bine - sora mea se da cu creion pe pleoapa superioara si e f. multumita.
Nu este ieftin, dar nici scump - costa cam 25 de lei si tine destul de mult [:)]



#163
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 15:52

Apar si eu aici cu probleme despre ochi incercanti. Am cearcane de cand ma stiu, e clar ca e genetic. In adolescenta nu le-am dat atentie, insa acum, la 31 de ani sunt atat de vineti in unele dimineti incat degeaba incerc sa le acopar cu anticearcan ca tot degeaba. In plus am observat, mai nou, ca daca ma dau cu anticearcan, mi se umfla ochii de se sperie lumea. La rinichi nu mai am probleme. Mi-am facut recent eco si lucrurile sunt sub control. Cu aparatul endocrin sunt in regula, deci pur si simplu nu stiu de la ce ar putea fi.

Nu am gasit nici o crema care sa aiba vreun efect notabil. Am incercat Vichy, Garnier, Yves Rocher, Avon, Oriflame, Elmiplant, Ana Aslan, Farmec. Niciun fel de rezultat. In final m-am plictisit si de cativa ani incoace nu ma mai dau cu absolut nimic! Dar arata groaznic. Si daca se intampla sa mai si dorm prost sau putin, e jale.

Nu stiu cu ce sa ma mai dau.

A..si am incercat si ulei de ricin, ulei de migdale dulci, unt de shea - de la dried fruits. Nicio ameliorare, ba dimineata ma trezeam cu ochii umflati. Nici compresele cu infuzie de ceai de albastrele nu m-au ajutat prea mult, nici felioarele de carotfi sau castraveti puse in prealabil la congelator nu au avut efectul scontat. S-a ameliorat pentru cateva ore, ca pana seara sa fie din nou vineti zonele de sub ochi.

Am inceput pur si simplu sa nici nu le mai bag in seama. M-am obisnuit asa pana cand intr-una din zile cand am luat-o pe fi-mea de la gradi m-a intrebat: "De ce esti singura mamica care are cearcane?" Nu prea mi-a picat bine. Intr-adevar celelalte mamici cu care am avut ocazia sa ma intalnesc pe la sedintele cu parintii sau ocazional cand isi luau copiii de la gradi, aratau tare bine si aranjate...

Deocamdata nu am banuti alocati pt. asta dar am zis sa incerc crema anticearcan de pe site-ul raftulcumiresme.ro. Cand ma hotarasc sa o achizitionez si dupa ce o folosesc, va spun daca merita.



#164
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 16:24

si eu la fel, o mostenesc pe mama in privinta cearcanelor.

m-am invatat sa traiesc cu ele, le acopar cu fond de ten atat cat se poate.

la copilasi se spune ca au cearcane daca au paraziti intestinali. n-ar strica sa-ti faci investigatii in acest sens.

pentru estomparea pungilor/cearcanelor am inteles ca ar ajuta mastile acelea cu gel, care se pun in frigider.

un truc de machiaj vazut in emisiunea "what not to wear" de pe tlc este sa dai peste cearcane, dupa aplicarea fondului de ten/corector, cu un fard mat de culoare lila. n-am incercat, pentru ca nu am acea nuanta in trusa mea de farduri.

asta e nuanta recomandata

http://www.pagedaily...ver-brightener/

 

carmindy-sally-hansen-all-over-brightene


Editat de CorinaDani, 07 martie 2014 - 16:50 .


#165
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 16:31

Multumesc, Corina pt. sfat. Nici eu nu am acest fard in "arsenal", mai ales ca "arsenalul" meu in materie de farduri si cosmeticale este foooooarte redus. In plus, nici nu ma prea pricep eu asa bine sa le folosesc. Am cam fost genul de 2 maini stangi la acest capitol.

Nu am paraziti, mi-am facut teste peste teste, sunt ok din punctul asta de vedere, slava Domnului. Si eu am crezut ca parazitii pot fi o cauza, dar sunt fericita ca am eliminat aceasta posibilitate.

 

Sfaturile babesti mai recomandau crema antihemoroizi. Am incercat, mai nou chiar si cu Fitoroid, de la Abocca. Absolut 0 rezultate. E o senzatie placuta de racoare, dar cam atat. Nici un rezultat vizibil...



#166
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 martie 2014 - 16:42

ultima solutie, radicala, este cea oferita de chirurgia plastica, respectiv injectarea propriei grasimi, colagen sau acid hialuronic, in zona cearcanelor. insa la cat costa...



#167
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 11 martie 2014 - 10:36

Eu urasc taieturile de orice fel si in plus, dupa cum spuneai, nu imi pot permite astfel de interventii. Plus ca nu am incredere in procedura in sine si nici in cei care o realizeaza. O sa mai testez diverse creme si voi reveni cu amanunte despre evolutia cearcanelor.



#168
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 13 martie 2014 - 11:57

Revin...am citit recent despre un fond de ten de la Favisan care s-ar parea ca e mai natural decat altele. Stiti ceva de el? L-a incercat cineva?

 

In viata mea am folosit fond de ten de 2 ori: prima data la banchetul de-a 12-a si nu mai stiu ce marca era, nici nu era al meu, iar ultima data, la nunta, si-atat. La nunta iara nu stiu ce marca era, fiindca m-a dat tipa care m-a machiat.

Ma mai dau cu pudra Ruby Rose, insa si cu asta...asa, la ocazii speciale. Cred ca am pudra aia de 10 ani, si clar e expirata, dar e singura cu care se impaca tenul meu. Am primit, acum un an, o pudra de la Bourjois. M-am dat cu ea si m-am trezit cu iritatie...pe pometi [zirea] [:I]. Asa ca am revenit la vechitura mea de 10 ani, culmea!



#169
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 17 martie 2014 - 10:18

Gata, mi-am luat crema anticearcan de la raftul cu miresme. Am inceput sa o folosesc de pe 13 martie, seara. Pare perfect naturala, are o consistenta uleioasa, dar nu trebuie folosita in cantitati mari si intra destul de rapid in piele. Acum, mai nou, mi-a venit mie o idee pe chelie ca n-ar strica sa incerc sa ma dau si cu putin Lioton, ca la cat de vineti sunt ochii mei, n-ar strica...Zis si facut. Asa incat tot de pe 13 martie, dimineata ma dau cu o cantitate foarte, foarte mica de Lioton in zona de sub ochi iar seara cu crema asta de la raftul cu miresme. Pot sa spun ca parca, parca o idee de imbunatatire se vede. Nu mai sunt chiar atat de vinete zonele alea, desi inca mai au o tenta mai inchisa decat restul pielii. Banuiesc ca rezultatele nu se vad chiar asa, in 4 zile. Cred ca va trebui sa continui tratamentul asta cel putin o luna ca se vada niste rezultate mai notabile.

Voi mai reveni cu detalii, daca mai intereseaza pe cineva.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -