Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

bebe nu mai vrea sa pape


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Aldebaran

Aldebaran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 30 aprilie 2010 - 13:57

Fetita mea de 2 luni si jumatate nu mai vrea sa pape, respinge sanul si isi suge manuta. Ea a papat intotdeauna foarte bine(alaptata exclusiv), chiar si la interval de o ora sugea, a luat f bine in greutate, la 2 luni avea 5 kg(nascuta cu 3200). De 2 zile imi face mofturi si mi-e teama ca sa nu mi se opreasca lactatia.
E sanatoasa, vesela ca de obicei, doar ca nu mananca.
De ex. azi noapte la 3 a supt f bine, apoi la 6 dimineata a mai supt cate ceva, si de atunci daca a mai luat 3 guri de lapte, e aproape 12 acum.
Am incercat sa pompez laptele si nu reusesc deloc.
Off, sunt tare necajita, poate ma ajutati cu un sfat[flo]

#2
DianaR

DianaR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.330 mesaje

Postat 01 mai 2010 - 06:47

Eu am observat la pruncii mei si la cei ai prietenilor ca dupa 2 luni de papat f bine au o perioada cand manaca putin si cu nazuri. Am vazut aici pe forum ca si puiutii pe lapte praf fac nazuri in perioada asta.

Ce faceam eu? Stateam cat mai dezbracata sa poata apuca instant sanul. incercam alte pozitii (Timeea n-a mai vrut neam sa suga culcata de la 2 luni), o plimbam in casa in brate si ii dadeam sa suga, sugea se oprea mai ragaia, iar suga si tot asa. Se spune ca acum sunt mai constienti de lumea din jur si nu mai sunt dispusi sa stea cuminti si sa piarda timpl manacand cand au atatea de vazut. Lactatia e pe principiul cerere si oferta, cat cere atat produci. In zilele cand va avea pofta de mancare o sa suga mai bine si mai des si sanii se vor adapta. In perioada asta nici nu va lua (nu-i sigur) prea bine in greutate dar nu trebuie s te ingrijorezi, a avut un start f bun isi permite un ritm mai lent de crestere acum.



Important! Tu ai lapte destul. Nu se intarca singura. Dei nu ceda tentatiei de a ii da biberon! Perioada asta o a treaca!





[9cer]Diana cu [bonjovi]Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&[8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09)

Filmulete


#3
Gabrilici

Gabrilici

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 01 mai 2010 - 22:21

Incearca sa te mulgi pentru a mentine lactatie.Am constatat si eu la fetita mea ca are perioade cand nu vrea sa pape.Am mai auzit de la prietene care au patit asa cu bebeii lor.Incearca sa fii cat mai linistita si ai sa vezi ca o sa pape din nou ca inainte.Pe mine doc m-a trimis la analize cu ea, crezand ca e anemica.Nu a fost cazul.A fost doar o faza.
Sanatate multa si copil papacios!

Gabrilici, mami de Sofia dulce si haioasa

#4
catalutza81

catalutza81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 01 mai 2010 - 23:39

Doamne si eu am aceeasi problema, nu stiu ce sa ii mai fac sa manance...am schimbat si pozitia si tot. Intradevar, ziua suge mai putin ca e cu ochii in tavan la spoturi, am zis ca imi pun un nas de clovn ca sa vrea sa se uite in directia sanului. Rade, e vesela, uda scutece...doar ca ia cam putin in greutate, dupa 700 in prima luna, 770 in a doua, acum a luat 340 g in 3 sapt...ufff. Am fost cu ea la dr (dna Culcer, ca sincer de alt pediatru mi-a fost frica sa nu zica LP, in conditiile in care in fam deja am presiuni [bang]) si mi-a schimbat tehnica de alaptat. Avand lapte prea mult, inghitea fortat si obosea prea repede, fara sa apuce sa manance suficient. Maine e ziua de cantarit, sa vad ce progrese a facut cu noua tehnica...[:D]

Am zis sa scriu ca poate ajuta si alte mamici. Semne ca e prea mult lapte: bbinghite zgomotos de fiecare data (la fiecare alaptat), laptele curge fff usor la o simpla apasare a sanului, bb sughite dupa fiecare masa, ia bine in greutate in primele luni si apoi ia f putin, regurgiteaza (=ragaie) des, uneori chiar vomita. La semnatura e o poza cu noua pozitie, pt cine are nevoie.







Catalutza mami de Irina



poze Irina



#5
300

300

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.402 mesaje

Postat 04 mai 2010 - 13:50

ALdebaran, e posibil sa fie vorba de o reva de san - nursing strike. Sfaturile de pana acum sunt foarte bune! Am trecut prn ceva asemanator acum un an si stiu cat de greu poate fi.



Mai pot iincerca:

- sa alaptezi cand e semiadormita

- sa dormi langa ea si sa ii dai noaptea sa suga cat de des cand doarme - asta te va ajuta sa tii si laptele dar si sa recuperezi pierderile de peste zi.

- sa schimbi din nou pozitia de supt. Daca intr-adevar e vorba de oversupply, incearca sa alaptezi pozitionand copilul oarecum pec burta, deasupra ta. Tu trebuie sa stai putin rezemata, la 45-60 de grade sa zic.

- sa te linistesti si sa ai incredere in tine; e doar o faza.



Baga un ochi si aici: http://www.kellymom....-to-breast.html



Ramona, [mamica] de Anda Teodora din 10.10.2008

b de la bebe, blog...


blogul boboceilorr

#6
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 07 mai 2010 - 15:14

Corina, long time no see[pup] sa iti traiasca bebelina. si eu am patit acelasi lucru cu Oani, te rog citeste ce i-am scris si lui pooh( de la pag 8-29, alaptatul cap9 parca, e link in link)[:)])

http://forum.desprec...380&whichpage=5

pot sa te consolez si sa iti spun ca trece cu multa rabdare.



cum e baietelul, e gelos pe mica?



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#7
Aldebaran

Aldebaran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 08 mai 2010 - 00:25

Multumesc pentru raspunsuri, fetelor
Deocamdata s-a rezolvat problema, fetita a inceput sa manance bine de cateva zile, sper eu sa continuam asa.
Recunosc, eu sunt cam stresata de felul meu si nu am incredere in mine.
Anca-[pup]multumesc pt urari, ma bucur de "revedere". Aris e un piculet gelos cateodata, dar o iubeste f mult, oricum se manifesta muult mai bine decat ne astepatam

#8
oanka80

oanka80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.373 mesaje

Postat 13 mai 2010 - 16:43

intampin si eu o problema cu alaptatul fetitei mele. e f mofturoasa de ceva vreme si papa f putin. inainte sugea frumos din amandoi sanii cu pauza de scos aerul. acum abia papa 5 min dintr-un san dupa care incepe sa dea din manute si nu mai vrea si pace. ma storc mereu cu o pompa f buna de la Avent si ii dau cu biberon dar mi-as dori enorm sa ii revina cheful sa suga ca mai inainte [asia]



Oana mami fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)[bis]



poze

#9
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 30 mai 2010 - 03:49

daca ia bine in greutate nu ai de ce sa te alarmezi. si-a insusit tehnica bine si papa fata rapid cat ii trebuie. bblusii sunt f inteligenti, ei nu mor de foame, papa cat le trebuie. mama de obicei creaza probleme imginare numai din dragoste[olala] stai linistita.



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#10
sunshine2009

sunshine2009

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.716 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 23:28

@ aldebaran si oanka80

Dragi mamici,
in primul rand vreau sa va felicit pentru BB pe care ii aveti si pentru dorinta voastra si incercarile de ai-i alapta.
Chiar daca este un mesaj mai lung, va rog totusi sa-l cititi pentru ca eu cred ca are informatii utile, care la noi ca si familie au functionat, si se intalnesc mai rar in literatura romaneasca.

Alaptatul este un proces, o munca de echipa dintre mama si bebelus, care are nevoie de timp sa functioneze cum trebuie. Cu cat copilul este pus mai des la san, cu atat va fi acesta stimulat sa produca mai mult.

Bebelusul are in primii 2 ani de viata cam 10 perioade numite "perioade bruste de crestere". Ele s-au recunoascut in urma unui studiu si le voi scrie mai jos. Nu trebuiesc luate cu exactitate la minut, sunt foarte mult dependende de bebelusi, iar durata lor la randul lor difera. Eu va voi da numai niste medii:
- Sap 4 ½ pana la sapt 5 ½ , cu posibilitatea la sfarsitul sapt 6 a unei perioade"furtunoase"
- 7 1/2-9 1/2, perioada de apogeu sapt 8, perioada furtunoasa S10
- 11 ½-12 ½, perioade furtunoase: S12 si S 13
- 14 ½-19 ½ , perioade furtunoase S 17 si 21
- 22 ½ - 26 ½, perioada furtunoasa S 26
- 28 ½-30 ½ - apare mai rar
- 33 ½-37 ½, apogee 36 si 39
- 41 ½-46 ½, apogee 44, 49
- 50 ½- 54 ½, apogee 53, 58
- 59 ½-64 ½, apogee 61 ½, 66,
- 70 ½ -75 ½, apogee 72 ½,79

In aceste perioade copilul devine cu totul altfel decat cel “cuminte” cu care am fost obisnuite, plange mai des, doarme rau , mananca mai rau (voi reveni aici) vrea tot timpul la mami.
Dar aceste perioade sunt un rau necesar, pentru ca atata fizic cat si psihic el se va dezvolta foarte mult in aceste saptamani. Nu voi putea sa le descriu in parte pe fiecare,, au facut-o alti autori in aprox. 400 de pagini, incerc sa va transmit numai mesajul lor general. La intrebari mai specific raspund cu mare placere.

Si acum revenind la “mancatul rau” in aceste perioade. Caz tipic, pana acum a functionat perfect alaptatul BB ia in greutate, si depe azi pe maine aveti senzatia ca nu mai ajunge laptele din cauza ca vrea la mancare din jumate in jumate de ora, daca s-ar putea 24de ore din 24 ore. Nu va fie frica, este absolue normal si faza aceasta trece. Laptele nu dispare brusc, ci corpul vostru trebuie sa se adapteze noilor cerinte ale BB. Ca si exemplu de socoteala si nu caz real: pana acuma BB a mancat din 3 in 3 ore cate 100 ml. Dar a crescut, are nevoie de mai mult. Asa ca intr- o zi de dimineata se trezeste si “spune” amn nevoie de mai mult,hai sa vad ce sa fac”. Bea 100, dupa o ora nu-I mai ajunge, mai bea 50, dupa inca o ora inca 50 si tot asa pana seara. Candva corpul mamei va “spune” de ce sa fiu eu prost si sa ma tot chinui cu putinul, cand pot sa produc dintr-o data mai mult?” Asta se va intampla la cateva zile, si “brusc” veti produce in loc de cele 100 ml la 3 ore, dintr-o data 200 ml.

Cea mai mare greseala in aceasta perioada este suplimentarea cu Formula, pentru ca, corpul mamei nu stie ca B a primit o sticla, ci va considera ca ajunge si mai putin. In felul asta sunteti “pe cale sigura “ intr-adevar de a pierde laptele!
Biberoanele si suzetele mai au un foarte mare dezavantaj. Sunt total contraindicate in primele luni de viata ale BB din cauza ca pot sa provoace un dereglaj la supt, tradus direct din germana este “derutarea suptului”. Copilul este posibil la folosirea acestor mijloace false, sa refuse cu timpul sanul! Deci fiti mai retinute la folosirea lor.

In primele luni corpul mamei produce lapte care “stagneaza” in sani, ne simtim sanii efectiv ca bolovanii, cum se umpla intre doua reprize de alaptat. Cu timpul, intre 2-4 luni, vom incepe sa producem ad-hoc, numai cand punem direct BB sa suga. Este cealalta perioada in care multe mamici spun ca “am pierdut laptele” Fals!

Copilului ii ajunge laptele: daca are cam 4-5 scutece ude pe zi, daca ia in greutate (i-au mai greu in ceste perioade de crestere) si daca aspectul lui general este sanatos, vesel, jucaus!
O alta problema des intalnita este ca laptele nu mai ajunge seara. Dar, va intreb pe voi, daca voi ati manca de 4-5 ori pe zi pe saturate, chiar mai puteti sa mancati si seara un meniu de 3 feluri? #61514; Pare intr-adevar mai putin dar este tot normal!

In primele minute de supt vine un lapte mai „subtire“ menit sa astampere setea copilul, ca apoi sa vina unul mai gros, „sa tina de foame“. Este poate ceea ce remearcati voi la un lapte pompat!
Unui copil sanatos, fara probleme ii ajunge laptele de mama, fara suplimente de apa sau de ceai ca sa se alimenteze! Vorbim evident de prima jumatate de an, si de faptul ca nu locuim constant la 50 de grade la umbra! Iar aceste suplimente se recomanda numai dupa introducerea mancarii solide.
Evitati ceaiuri solubile de firme célèbre, speciale pt bebelusi, majoritatea au induclitori ascunsi, chiar daca scrie mare pe ele fara zahar! Tot ce au “…oza” la sfarsit de ex glucoza , lactoza, fructoza sunt indulcitori si nu se dau seara mai ales si nu dupa spalatul dintilor. Mai bine fierbeti voi pliculete! Recomandate sunt Fenicul (personal il gasesc bua!), Anis si Chimion, foarte bune pentru problema colicilor.

Cum ne sporim laptele? Evitati stresul, mai ales mama soacra binevoitoare care va avea grija sa va dea sfaturi ca nu ajunge laptele…Lichidele trebuie sa ajunga cam la 2 ½ pana la 3l pe zi, nu mai mult pentru ca pot avea effect contrar. Cele mai bune ceaiuri pt alaptat au in copozitia lor: urzica, Chimion, Anis, Fenicul, Verbena, Roinita,Lavanda. Cantitatea este de cam 3-6 portii de 150 ml impartite pe toata ziua.
ATENTIE: Salvia si Menta reduc laptele, se recomanda cand vrem sa intarcam!
Pompatul este o metoda buna pentru a scoate nodulii din sani, de apune lapte la pastrare. Insa, oricat de buna este pompa nu este niciodata la fel de eficienta ca si suptul BB-ului! Sa nu ne miram deci ca la pompare scoatem cu chiu cu vai 50-90 ml! In realitate BB bea mult mai mult! In plus, sanul nu este niciodata gol complet, la o “masa” el va mai produce de 2-3 ori!

Evitati sutienele care au intarituri metalice, pot provoca noduli ! Personal folosesc bustiera de sport si o gasesc super mai ales pentru ca am sanii mai mici. Aici nu pot sa dau sfaturi la femeile care ajung cu cupe la limita fabricatiei. Imi pare rau, o sa incerc sa ma informez!

Colicii la BB apar cel mai des in primele 3 luni, mergand pana inspre 5. Bieteii sunt mai de suparati de aceste probleme. Nu apar din cauza ca "fermenteaza laptele in burtica" ci din cauza ca tot aparatul digestiv al noului nascut are nevoie de perioada de trecere la lumea noua! Folosesc foarte bine compresele calde pe burtica (perne cu umplutura de samburi de cirese incalzite la microwelle), ceaiul de chimion, pozitia”zburatorul” adica tinul BB pe mana, cu fata inspre podea, masajul burticii in sensul acelor de ceasornic, fara dar si mai bine cu ulei de chimion, si supozitoarele special penrtu copii care tot extras de chimion au in continul lor.
La BB care primesc formula se evita scuturarea sticlei la preparare!

Sper ca n-am uitat nimica din ce doream sa va spun.
Va doresc multa sanatate si voua si la BB-ei


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -