Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Durerea unei pierderi de sarcina (80)


197 raspunsuri la acest subiect

#1
sufletistele

sufletistele

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 07 martie 2009 - 16:24

10 MAI Ziua mamicilor de ingeri!




De la draga noastra Michelle (preluare de pe un site) :


Doamne, ce mai face copilasul meu?

De ce l-ai luat si l-ai facut ingerul tau?

As vrea sa-l iau si sa-mi strang la piept

Copilul ce-a murit nedrept!



Micutul ingeras ce nici nu s-a nascut

Vegheaza peste noi, tacut.

Si el ar vrea cu noi sa fie

Sa ne aline si sa ne-aduca bucurie.



Dar este prea tarziu sa mi-l doresc,

N-am apucat sa-i spun cat il iubesc,

Micutul meu, de ce m-ai parasit?

Nu-mi pot raspunde, de ce-ai murit?



In brate sa te iau as vrea ,

S-aud cum iti bate inima,

Sa te aud zicand cu dragoste "ma-ma"

Sa te vad in prima zi zambind la mama ta ...



Acolo, intr-o stea albastra

Cea mai luminoasa si maiastra,

Acolo, puiul meu cel drag,

Un loc tu ai neincetat.



Abia astept sa te revad,

Micul si scumpul meu copil.




Cateva cuvinte pentru o mamica de inger, de la Bianca Brad :



Acorda-ti timp!

Nu-i baga în seama pe cei ce-ti spun “nu te mai gândi la asta” sau “nu mai suferi!”

Scrie! Chiar daca ai sau nu talent, nu-ti face griji, pur si simplu scrie,

scrisul te va ajuta si te va elibera. Deseneaza! Picteaza! Asculta muzica,

fa orice simti ca îti face bine. Vorbeste!

Încearca sa-i întelegi si pe cei din jur care nu au cum sa-ti înteleaga durerea.

Sunt prieteni care ar vrea sa îti vorbeasca dar nu stiu cum,

le e frica sa te abordeze, ca nu cumva sa te raneasca.

Fa tu primul pas catre ei.

Spune-le “ stiu ca nu stii ce sa-mi spui, dar am nevoie sa vorbesc cu tine.”

Nu-i judeca prea aspru.

Doar daca dupa ce le povestesti prin ce ai trecut,

în continuare sunt la fel de distanti sau nepasatori,

poti sa te întrebi daca merita sa ii numesti prieteni.

Nu lasa pe nimeni sa iti minimalizeze durerea.

Munceste cât de mult poti. Fa ordine în hârtii.

Munca fizica iti va face bine.

Nu cred ca e bine sa ramai insarcinata imediat dupa ce pierzi o sarcina.

Din punct de vedere psihologic duci o durere prea mare si un stres prea mare care nu cred ca e bun pentru sarcina.

Este bine sa-ti acorzi o perioada de doliu.

Cele mai multe mame traiesc cu frica aceasta ca si la a doua sarcina se va întâmpla la fel.






Cat de ironica dar si cat de adevarata este expresia “ai trait o pierdere”, sau mai aproape de adevar ai trait o speranta spulberata, o dorinta, un vis destramat.

Te-ai umplut, te-ai inaltat si intr-o clipa te-ai simtit golita si te-ai prabusit. Incerci sa intelegi ce s-a intamplat si mai ales de ce. De ce tu? De ce tie? De ce a trebuit sa experimentezi caderea din Rai? De ce ai simtit atingerea, bataile inimii, miscarile mainilor si picioarelor lui, iar apoi nemiscare, liniste si un mare gol. Un gol atat de mare incat parca iti trece din trup, din carne in suflet, in oftat, in suspin si in lacrimi



Ai incercat sa-l umpli cu ceva, cu cineva, cumva? Ai incercat sa-l ignori, sa te faci ca nu-l simti? Ai incercat sa-l acoperi, sa para mai mic si mai suportabil? Ai incercat sa te cobori si sa stai acolo in el, cu amintirile, cu visele, cu sperantele pierdute?

Te-ai gandit sa apelezi la cineva care sa fie pregatit, care sa stie cum sa te ajute, care sa fie aici, pentru tine si langa tine? Daca nu, o poti face acum, iti intindem noi mana. Nu ai nimic mai mult de facut decat sa o accepti cu incredere.



GOLUL

Acesta stare de absenta, de lipsa, de GOL, nu este nici normala si nici sanatoasa, atunci cand se prelungeste, cand se pastreaza un timp indelungat. Riscul este sa iti traiesti o alta viata, o viata plina de acest gol. Dar nici alternativa de a inchide ochii pentru a nu-l mai vedea nu este solutia fericita. Mergand cu ochii inchisi, riscul este sa cazi in el, atunci cand nu te astepti si mai ales cand nu esti pregatita, caderea fiind dura, brusca si te poti rani grav.

O alta solutie este sa il umpli cu uitare prin uitarea de sine, ingropandu-te in activitati, in treburi, in munca, sa fugi de realitate, de tine, de viata ta, de durere, de dezamagire.



Dar trebuie sa sti ca, alaturi de noi, o poti face intr-un mod mai sigur si mai sanatos pentru tine, pentru cei din jurul tau, pentru viitorul tau. Tu stii si simti ca ceea ce faci si cum faci astazi, va avea efect asupra viitorului tau.



CE PUTEM FACE, CE ESTE IMPORTANT?

Sa iti regasesti linistea.

Sa iti regasesti resursele, puterea, increderea in viata, in posibilitatea de a fi fericita.

Sa te deschizi, sa fi ascultata, inteleasa si indrumata de un grup care te intelege prin ce treci.

Sa gasesti puterea si calea de a-ti deschide sufletul celor apropiati, de a nu-i alunga, de a nu te retrage in pierderea si suferinta ta.



Sa intelegi ca ceea ce ai pierdut nu poate fi uitat, sau negat, ca deznadejdea, fuga de sine, de dorintele, nevoile si asteptarile tale nu sunt o solutie. Vindcarea vine incet, cu dragoste, speranta, curaj si incredere in tine si in cei din jurul tau.

Menirea, scopul si dorinta noastra este sa-ti readucem zambetul pe buze, increderea in viata, puterea de a spera si de a-ti transforma visele in realitate.



POTI CASTIGA PRIN PIERDERE ?

Trebuie sa stii ca nu exista pierdere fara un castig, asa cum nu exista castig fara o pierdere. Trebuie sa inveti sa te descarci, sa inveti sa iti exprimi durerea asa cum consideri tu mai bine. O optiune de luat in calcul poate fi terapia de grup, sau cea individuala care te pot ajuta sa te regasesti si sa privesti inainte cu incredere, catre o viata sanatoasa, echilibrata, o viata sincera, deschisa si frumoasa, in primul rand cu tine insati, iar apoi cu cei din jurul tau: persoanele dragi, familia, prietenii, colegii.



Am pierdut mai mult decat aveam,

Am pierdut ceva din mine,

Am pierdut tot ce-mi doream

Si m-am pierdut prin tine.



M-am pierdut atunci cand te-am pierdut

Si-am suferit atat de tare,

Incat durerea nu a mai durut

Fiindu-mi golul mult prea mare.



Am crezut ca nu voi face fata,

Am crezut ca voi muri pe loc,

Am simtit cum inima-mi ingheata

Cum timpul s-a oprit in loc.







Durerea unei pierderi de sarcina - articol

Pierderea de sarcina se poate preveni? - articol

Sarcina extrauterina - articol

Pierderea spontana a sarcinii - articol

Cauzele malformatiilor fetale - articol

Avortul spontan - articol

Bianca Brad, pierderea unei "sarcini"

Interviu Despre Copii cu Bianca Brad despre pierderea sarcinii



(1)(2) (3)(4)(5) (6)[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=85780&whichpage=1"

#2
criss_85

criss_85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 07 martie 2009 - 19:01

multumim pentru noul capitol!

#3
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 08 martie 2009 - 11:28

LA MULTI ANI!de 8martie,TUTUROR!FIE CA BUNUL DUMNEZEU SA NE ALINE DURERILE CUM STIE MAI BINE,SA NE OBLOJEASCA RANILE SI SUFERINTELE NOASTRE SA SE TERMINE!!!!UN BEBELUS PENTRU FIECARE,NASCUT LA TERMEN,LA 9 LUNI,SANATOS TUN,VA DORESC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#4
Ninia81

Ninia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.910 mesaje

Postat 08 martie 2009 - 12:28

LA MULTI ANI TUTUROR,SA FITI IUBITE SI FERICITE!



Visul nostru

#5
unombun

unombun

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 09 martie 2009 - 11:44

continui sa urez tuturor fetelor sanatate multa,fie ca Bunul Dumnezeu sa trimita numai bucurii!!!!![pup][pup]

#6
Michelle81

Michelle81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.590 mesaje

Postat 09 martie 2009 - 12:57

Azi fiind ziua mamicilor de INGERI doresc din suflet fetelor care au un ingeras acolo sus,multa multa putere,liniste sufleteasca si Dumnezeu sa ne ajute!

#7
criss_85

criss_85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 09 martie 2009 - 13:06

Asa e Michelle, azi e ziua noastra, ziua mamicilor de ingeri...
Atat de greu mi-a fost ieri,8 martie, ziua mamei...
E dureros sa te simti mama si sa nu ai pentru cine...sa nu ai sufletelul tau langa tine si sa te bucuri de el.
Dumnezeu sa ne intareasca si sa ne dea putere pt a suporta mai usor aceasta durere din sufletele noastre.[ruga][grup]

#8
vias

vias

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.009 mesaje

Postat 09 martie 2009 - 23:19

Voiam sa va multumesc pentru urarile voastre...acum am un bebelus in burtica, sper ca bebe sa fie sanatos...sa-mi aduca fericire!

Darius va ramane vesnic primul meu copil...baietelul meu iubit ata de mult...imi e dor de el, atat de dor...dar se pare ca intre noi chiar este o legatura speciala, ma bucur ca este asa...

L-am visat cum imi spunea ca "repede-repede o sa vina o fetita" si uite ca e adevarat! Mi-a adus fetita! stiu ac efetita, mi-a spus Darius!





Am intrat mai rar aici deoarece ma doare foarte tare, nu pot descrie durerea imensa ce o simt, ma bucur ca am o noua viata in mine, dar in acelasi timp sufar pentru pierderea lui Darius..pentru ca il iubesc...el s-a dus, dar dragostea mea pentru el o voi purta in sufletul meu cate zile voi avea.



Azi e ziua mamicilor de ingeri...as vrea sa nu fi existat aceasta zi...aceasta zi de doliu in sufletele noastre!

[q][q]



Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei [ruga]

n: 15.07.2008

d: 16.08.2008


ingerasul Darius-Andrei



[gravi] 4+ [ruga] Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

#9
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 00:08

La multi ani tuturor mamicilor de ingeri![flo]
Camy_pus felicitari si sarcina usoara![flo]

Si eu mi-am visat ingerasii si a fost trist, dar totusi frumos, ca i-am putut vedea macar in vis! Chiar daca sarcinile mele erau mici atunci cand le-am pierdut, durerea a fost mare de fiecare data si nu a trecut, de fapt nu va trece niciodata...!

__________________________________________________________________
"Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor" W. Makepeace Thackeray

#10
simonia

simonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 10 martie 2009 - 02:07

azi nu am avut timp pentru nimic. am fost la servici, la dr. dar se pare ca cel pierdut va fi singurul meu copil. tot drumul de 4 ore cu masina m-am gandit la el. in viata, unele lucruri sunt irepetabile.
[q]


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -