Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gradinite GERMANE 2 (lista si opinii)


71 raspunsuri la acest subiect

#31
madadum

madadum

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 13:36

Citat:
citat din mesajul lui Elag

Nu stie nimeni nimic despre gradinita Fridolin?

Tot ce stiu eu este ca e pe Calea Dorobanti, foarte aproape de liceul german.


noi am fost la fridolin 4 ani si am fost foarte multumiti.
acum trecem in clasa a2a la liceul german.
rezultatele la germana sint foarte bune, cel putin anul trecut cand am mers noi la scoala toti copiii au luat testul.

daca vrei mai multe detalii spune-mi

mada

#32
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 13:49


Madadum, rog frumos datele de contact de la Fridolin.
Multumesc. [flo]







Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)


#33
madadum

madadum

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 15:06

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Madadum, rog frumos datele de contact de la Fridolin.
Multumesc. [flo]


Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)





ti-am dat PM


#34
Elag

Elag

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 17:50

Am auzit ca acolo copiii nu prea dorm la pranz pentru ca nu exista spatiu. Ce stii?


#35
madadum

madadum

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 17:59

Citat:
citat din mesajul lui Elag

Am auzit ca acolo copiii nu prea dorm la pranz pentru ca nu exista spatiu. Ce stii?



Noi nu am ramas la program lung decat in grupa pregatitoare cand copii oricum nu mai dormeau si facea pregatire pentru test.
In grupele mici, colegii de grupa care ramaneau la program lung stiu ca dormeau, nu stiu insa in ce conditii.
Ca impresie generala, cred ca acum sint mai multi copii in gradi (inclusiv scolarii de la after) si este posibil sa apara aceast aspect al spatiului. Repet insa ca nu cunosc detalii legate de somn.

mada

#36
ceana

ceana
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 iulie 2009 - 14:07

madadum poti te rog sa dai mai multe detalii despre gradi fridolin pt ca am vazut ca nu au pagina pe internet. de la ce varsta primesc copilasii? cum si cand se face inscrierea? au si program lung si scurt? eu as vrea sa-l dau pe fi-miu la anu la gradi germana si pana atunci caut cea mai potrivita alternativa. este greu de intrat? pe la alte gradi germane am auzit tot felul de alte prostii de la concurs de dosare pana la origine germana si alte cele. voi ati mai avut nevoie si de meditatii pe langa ce se facea la gradi?

#37
Kariris

Kariris

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 02 decembrie 2009 - 22:36

Buna seara! cred ca citesc de peste 4 ore tot ce s-a scris la subiect... offf! pana la urma ce o sa facem? ne mutam in de sa facem gradi in limba germana?

Ale mele au 2 ani si 4 luni. De la 3 ani vroiam sa le dau la Kiga. E vis-a-vis de firma noastra si destul de aproape de casa. tatal e vorbitor de limba germana. Sanse? pai din cate am citit ... cam zero. Mie un singur lucru nu imi prea place la Kiga si anume zona. avand firma acolo stiu ce vorbesc. Am vazut din pozele de pe site-ul lor ca ii scot in Cismigiu, ceea ce nu mi se pare OK si in parcul de pe Cazzavillan [bang]. Pentru mine ar fi OK sa ii scoata doar in curtea gradinitei ca de plimbari ma ocup eu. Eu am stat vis-a-vis de Cismigiu si stiu ce e in parcul ala si... am si vazut de vreo 3 ori 2 fete cu o droaie de copii care nu puteau fi decat de la kiga sau de la gradi waldorf care e tot in zona pe o strada perpendiculara pe Stirbei voda, intre stirbei si Berthelot.

Deci in concluzie unde dam copiii? as vrea sa le intreb pe mamicile care au scris la acest subiect , martie, madyn si celelalte, unde au dat copiii in final si ce pareri au?

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots...ms/a treia luna

#38
Muuh

Muuh

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.571 mesaje

Postat 03 decembrie 2009 - 00:28

Citat:
citat din mesajul lui lachione

Buna seara! cred ca citesc de peste 4 ore tot ce s-a scris la subiect... offf! pana la urma ce o sa facem? ne mutam in de sa facem gradi in limba germana?

Ale mele au 2 ani si 4 luni. De la 3 ani vroiam sa le dau la Kiga. E vis-a-vis de firma noastra si destul de aproape de casa. tatal e vorbitor de limba germana. Sanse? pai din cate am citit ... cam zero. Mie un singur lucru nu imi prea place la Kiga si anume zona. avand firma acolo stiu ce vorbesc. Am vazut din pozele de pe site-ul lor ca ii scot in Cismigiu, ceea ce nu mi se pare OK si in parcul de pe Cazzavillan [bang]. Pentru mine ar fi OK sa ii scoata doar in curtea gradinitei ca de plimbari ma ocup eu. Eu am stat vis-a-vis de Cismigiu si stiu ce e in parcul ala si... am si vazut de vreo 3 ori 2 fete cu o droaie de copii care nu puteau fi decat de la kiga sau de la gradi waldorf care e tot in zona pe o strada perpendiculara pe Stirbei voda, intre stirbei si Berthelot.

Deci in concluzie unde dam copiii? as vrea sa le intreb pe mamicile care au scris la acest subiect , martie, madyn si celelalte, unde au dat copiii in final si ce pareri au?

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots...ms/a treia luna


Eu am renuntat la gradi in limba germana. Toate sunt prea departe de casa noastra, Kiga e si un pic prea scumpa (ar trebui sa ne fortam putin sa acoperim costurile cu transport cu tot). Eu vorbesc in continuare cu ei germana, pe Alexei il invat sa cante, sa spuna poezii, ii citesc. Inainte de a renunta complet la idee am avut o experienta nereusita cu o gradinita germana (dau detalii doar pe PM) pentru tine Lachione este oricum departe daca zici ca stati pe langa Cismigiu.
A da am mai auzit de o gradi noua in germana langa piata Victoriei, doar un zvon, nimic concret si cum si asta este destul de departe am renuntat sa investighez.


Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)


#39
Kariris

Kariris

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 03 decembrie 2009 - 01:33

Muuh ai PM. Pup.

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots...ms/a treia luna

#40
madadum

madadum

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 03 decembrie 2009 - 11:37

Citat:
citat din mesajul lui ceana

madadum poti te rog sa dai mai multe detalii despre gradi fridolin pt ca am vazut ca nu au pagina pe internet. de la ce varsta primesc copilasii? cum si cand se face inscrierea? au si program lung si scurt? eu as vrea sa-l dau pe fi-miu la anu la gradi germana si pana atunci caut cea mai potrivita alternativa. este greu de intrat? pe la alte gradi germane am auzit tot felul de alte prostii de la concurs de dosare pana la origine germana si alte cele. voi ati mai avut nevoie si de meditatii pe langa ce se facea la gradi?


la fridolin primesc copii de la 3 ani.
au program scurt pana la 12 si program lung pana la 18. gradinita nu este foarte mare si in mare parte grupa mica se formeaza din fratii copiilor care sint/au fost in gradi. noi sitnem clasa II acum asa ca noutati recente nu mai am. ref limba germana, gradinita are rezultate foarte bune, practic toti copiii le-au intrat la liceul german. daca mai ai intrebari da-mi PM

mada



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -