Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Gradinite GERMANE 2 (lista si opinii)


71 raspunsuri la acest subiect

#1
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 07 martie 2009 - 15:10

capitolul 1
LISTA1. Hansel und Gretel - sector 1 pozitiv Inaioana, pg 15, cap1pozitiv Kid2003, pg 13, cap1pozitiv AmethystRain, pg 18, cap1[8] Negativ mari9B, pg 19, cap1[8] Negativ sanse, pg 20 , cap1[8] Negativ ruxandra_sb, pg 1, cap2pozitiv o_gargarita, pg 1, cap2 2. Melba - sector 4 3. Speranta Kindergarten - sector 1 4. Gradinita Nr. 85 - sector 15. Max und Moris6. Fridolin 7. Kiga (luterana) pozitiv dar nu au niciodata locuri - Inaioana, Martie8. Marienkaefer [8] Negativ Inaioana, pg.8, cap 1 pozitiv Mamabuna pg.9, cap 19. Die Biene Majapozitiv DIAN pg 3, cap1 discutabil Inaioana pg.3, cap1discutabil Martie pg.12, cap110. Kreative Erziehung [8] Negativ Martie pg.11, cap1 pozitiv Muhh pg.5, cap111. Hermann Oberthpozitiv Martie pg 14., cap112. Ingerasul Meu - sector 3[8]Negativ de la mai multe persoane, cititi acest subiect13. Gradinita nr. 50 (Str. Nicolae Iorga)14. Gradinita (scoala) germana de pe Str. Turbinei [8] Negativ Martie, pg.8, cap1

#2
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 07 martie 2009 - 15:18



Acum n-as recomanda nimanui "Hansel und Gretel". Dupa parerea meu sunt in cadere libera.. Intr-un an jumate actualul administrator a reusit sa strice tot ceea ce a construit fosta directoare.



Locatie buna, cladire faina. Educatie zero. Limba germana zero barat.



Si ce-i mai rau este ca nu vor sa ia nici o masura in ciuda nemultumirilor exprimate clar si in repetate randuri de parinti. Si nu de unul, doi.. toti parintii de la grupa mare sunt nemultumiti dupa ce a plecat fosta educatoare. Mizeaza pe faptul ca parintii nu-si vor muta copilul la alta gradinita pentru alea 3 luni care au mai ramas din acest an scolar.



Si totusi au inceput sa plece copii.. chiar la gradinita obisnuita (romaneasca) si fac germana in privat acasa.



Caci toti copiii din clasa pregatitoare de la "Hänsel und Gretel" care vor da examenul la Goethe fac acasa (!) pregatire suplimentara la limba germana, pe alti bani [:D] .. si tot au sanse mici sa intre.







azi, orele 13 - pentru pretioasa Emma







[mamica] de M (7) si G (2)



#3
o_gargarita

o_gargarita
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 26 martie 2009 - 19:43

Citat:
Iubu 77: Dragelor vreau si eu o gradi de germana pt fiul meu..Ar fi aproape Hansel si Gretel...
S-a mai schimbat ceva pe acolo? mamicile care aveti copii acolo sunteti multumite?
au invatat ceva germana?
sau stiti alta in zona?


Noi suntem la Hansel und Gretel si suntem amandoua foarte multumite, si eu si fetita mea.
In fiecare zi imi povesteste entuziasmata ce a mai facut la gradi, ce cuvinte noi a mai invatat si ce jocuri s-a mai jucat. Si in weekend vrea la gradi si nu intelege de ce nu o duc. [:)]
Eu sunt incantata de educatoare si de personal, sunt oameni cu care poti sa comunici si se vede ca fac educatie de mult timp. In doar cateva luni fetita mea a invatat cum sa se comporte cu ceilalti copii, cum sa manance, sa fie politicoasa si disciplinata.
Vad ca vorbiti de meditatii. La gradinita?? Fetelor, uitati cati ani au copiii nostri. La varsta asta trebuie sa se joace, sa se bucure de copilarie. Sunt pentru educatie, dar fiecare varsta cu nivelul ei!
Cat despre conditii, am vazut multe imbunatatiri fata de cand am vizitat casa prima oara. Abia asteptam vremea frumoasa, sa incepem cursurile de inot.[:)] Pana atunci, ne jucam pe iarba si ne dam in leagane.



#4
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 03:50

Buna
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie despre gradinita Hermann Oberth?
As vrea sa stiu daca exista ceva criterii de evaluare a copiilor inainte de a fi acceptati aici, adica se testeaza cumva copilul sau il inscrii si asta e tot?
Multumesc.

#5
ilincamam

ilincamam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 10 mai 2009 - 18:23

Eu am pustiul de un an la Hermann Oberth. A fost inscris dupa trei zile de proba reciproca, astfel incat sa vedem si noi cum se acomodeaza si sa vada si ei daca lucrurile sunt OK. Nu selecteaza pe motive de cunoastere a limbii, dar cand am fost sa-l inscriu pe pusti am vrut sa vad si grupa mare si am observat cam la ce nivel de comunicare au ajus. Fata de Kiga unde prefera sa ia copii care stiu germana, ei nu se crampoeaza de chestia asta. Oricum, al meu intelege acum ce i se spune si formuleaza enunturi simple pentru a solicita diverse lucruri. Sunt cativa copii germani in grupa si se inteleg oricum la varsta asta.

#6
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 03:09

Multumesc ilincamam pt.raspuns.
Dar nu inteleg un lucru. De exemplu fetita mea e sensibila si timida si mie mi-e clar ca nu se va acomoda in 3 zile nici la Hermann Oberth si nici in alta parte. Procesul asta e mai lung si cred ca asa este la toti copiii, dureaza ceva pana se adapteaza. Si atunci ce se intampla? Mai accepta copilul ori ba?
Mai spune-mi si mie te rog cam cand te-ai dus pt inscriere?
Multumesc.

#7
li_am

li_am

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 14:24

Buna,
As avea si eu cateva intrebari legate de Kiga in special, stie cineva de la ce varsta acccepta copiii si cu cat timp inainte trebuie sa te inscrii. Al meu are abia un an jumate dar eu din toamna l-as da la gradi la program scurt sa socializeze ca e cam timid...

_________________________________
FIV 1 dec 2006 - Austria - nereusit
FIV 2 feb 2007 - Austria - reusit (sarcina cu probleme - dar BB la termen!!)
FIV 3 - martie 2009 - Austria - [gravi] 11+

#8
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 18:43

Si inca ceva am uitat sa intreb. Hermann Oberth are logoped si psiholog pt copii?

#9
ilincamam

ilincamam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 21:18

De fapt nu masoara cat de repede se pot acomoda copiii. Ceea ce mi s-a spus a fost ca institutia nu este inca pregatita sa ofere sprijin pentru copiii cu dizabilitati si, pentru a evita o situatie deficila mai tarziu, se urmareste comportamentul copilului inainte de inscriere. Pe de alta parte, sunt si parinti care nu snt pregatiti sa isi lase copilul la gradi si aceasta este o ocazie sa iti cantaresti fortele. Nu stiu de logoped, nici nu am fost interesata de subiect pana acum, dar stiu ca doua dintre educatoare sunt absolvente de psihopedagogie. Daca vrei, pot intreba. Succes!

#10
axxxa

axxxa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 12 mai 2009 - 16:44

Multumesc mult.
De fapt problema mea este ca fetita cea mare este foarte atasata de mine si cam nesociabila si mi-e teama sa nu se interpreteze asta cumva in defavoarea ei, desi nu are nici o dizabilitate. Eu sunt pregatita s-o las la gradi, chiar daca va fi greu, pt ca are aproape 4 ani.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -