Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fibrom uterin (22)


198 raspunsuri la acest subiect

#31
kiki_cri

kiki_cri

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.255 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 18:15

Arinna[majoreta][majoreta], o Domane ce ne-ai speriat!!!Bine ca nu e ceea ce presupuneai tu![pup]Chiar azi vb cu o prietena din Constanta care trebuie sa faca prodecurile pe care vrei si tu sa le faci...si ea zicea ca ii e f frica dar si ea isi doreste copii f mult si e in stare de orice[:D]...asa ca iti zic si tie bafta! Si cu D-zeu inaite!Sa ne mai ti la curent cu situatia ta!Nu iti mai fa atatea problema cu migenele si cu varsta...nu e musai sa fie toate femeile la fel[:D].Te pup si mi-ai dat o veste excelenta!Ai grija de tine!
La mine burtica creste pe zi ce trece...iar fibromul face figuri si ma mai doare...dar nu il iau in seama[pk]!
Va salut!

KIKI [gravi] 11+

#32
arinna

arinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.230 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 19:30

Jen, Kiki,[pup]

Jenn, nu am 50 inca[:D] dar implinesc 42 la vara[8D]- deci pe undeva e un adevar ca nu mai am timp.Si normal, la aceasta varsta iti pui mai multe intrebari ca de obicei,te ingrijorezi uneori si incerci sa eviti ceea ce s-ar putea intampla rau.

Totusi, tendinta mea mea "sceptica" are si un avantaj: informatia. Cand esti intrigat de ceva, cauti si afli raspunsuri, deci inveti [:)] Mai bine sa ma sperii si sa nu fie nimic decat sa nu stiu ceva care mi-ar fi fost de folos. Cam asa imi explic eu propriul comportament.Nu aveam cum sa stiu ca ma cheama doar in urma recomandarii medicului de familie.De regula aici te suna numai cand ceva nu e bine.A fost o coincidenta, ca sa zic asa, si m-am ingrijorat.

Momentan nu vad totul negru, atunci cand e asa de regula dispar de aici, sa nu va indispun prea tare.[:)]

Kiki, daca ai sti cat ma chinuie migrenele astea, mai rau ca orice.De fapt ele sunt niste tulburari vasculare si e stiut ca cei ce le au sunt mai predispusi la accidente vasculare cerebrale si boli de inima( toti cei din partea mamei au boli de inima sau ale vaselor, accidente vasculare etc).Tocmai ieri citisem si articolul referitor la sarcina.

Ce anume trebuie sa faca prietena ta, si histerosalpingografie si sonohisterografie?Da, pt unele persoane sunt f dureroase, neaparat sa ia 2 paracetamoale sau ibuprofen(advil) ori alt antiinflamator cu o ora inainte. Eu am luat si un calmant (bromazepam) in seara precedenta ca sa dorm linistita.Asa am vazut ca se recomanda si mi-a spus si medicul ieri ca e cam dureroasa, sa iau ceva inainte. Adevarul e ca eu m-am speriat tare inainte de HSG, nu m-a durut deoc (dar nici rezultatele nu s-au vazut)insa instrumentele pe care le introduce sunt tare neplacute, cred ca niste departatoare, ca sa aiba loc pt restul.Momentan n-am emotii prea mari, probabil cu o zi inainte o sa fie mai greu.





"To be uncertain is uncomfortable; but to be certain
is ridiculous." Goethe

#33
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 20:51

Draga doamna,la 50 vei avea copil la scoala,nu indispui pe nimeni![flo]

#34
arinna

arinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.230 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 21:09

...si poate cu acea ocazie o sa am si eu cu cine sa vorbesc mai mult in engleza[8D]
Multumesc pentru cele prezise [pup]



"To be uncertain is uncomfortable; but to be certain
is ridiculous." Goethe

#35
Ninia81

Ninia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.910 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 21:40

Arinna, [pup] sefa mea are 43 de ani, are deja 2 copii...dar acum mai vrea unul! Si ea are fibroame si mai vrea un copil si este sigura ca il va avea! Asa ca...hai curaj! Varsta nu te va impiedica sa fii o mamica buna si frumoasa![flo]



Visul nostru

#36
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 21:59

Ninia,te rog,scrie daca vrei ce tratament naturist iei!Arinna,daca trebuie sunt si mama Omida![:D]

#37
lyly_mar

lyly_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.286 mesaje

Postat 18 martie 2009 - 23:51

Arrina,stiu cum e problema asta cu varsta si eu fac 40 de ani in octombrie si mi se pare ca am ajuns la un prag pe care nu mai pot sa-l depasesc. Daca ti-ar spune cineva ca asta e, nu poti sa faci,poate ai incerca sa te resemnezi sau poate ti-ar fi mai usor sa te resemnezi si sa spui:asa vrea DD.Dar nu, ti se spune ca ai unele probleme care nu sunt de nedepasit si daca le rezolvi ,ai sanse .........Si mai este si nenorocul de a da peste medici de renume,care poate sunt foarte buni daca esti insarcinata ,dar cu tine fac experimente si iti dau tratamente de stimulare timp de 3 luni,fara sa vada ca tu ai un fibrom de 7 cm si care iti doza de stimulare dupa ureche,fara analize hormonale sau care fac IA acum,repede, ca tb sa plece la un Congres ......
Cred ca fiecare dintre noi a trecut prin clipe de depresie sau exaltare religioasa, sau de inversunare impotriva lumii, sau oboseala si lehamite ...
Cand aveam 35 de ani,dr mea de familie imi spune ca mai am pana la 40 de ani.Acum cand ma aproprii de 40 de ani,dr Uscatescu de la Fundeni imi spune ca primul FIV l-a facut cu o tipa de 46 de ani din Brasov care a mostenit jumatate din Brasov si nu avea cui sa lase averea........... Cred ca am fi mult mai linistite si mai pline de speranta,daca lumea din jurul nostru (care nu stie ce insemana sa fi disperata la fiecare test negativ) nu ne-ar spune ca ce mai vrem ?avem o varsta si ca tb sa ne resemnam...
Am cam obosit sa fiu deprimata si eu cred ca o sa fim cele mai bune mamici, cu cei mai frumosi copii[:)][pup]
Jenn,eu am luat pana acum,tinctura de zmeur,cocaz negru si arin alb si acum am luat si tablete de napraznic(e mai bun ceaiul,dar mie nu-mi place ceaiul in general,mai bine beau o bere[alcool]) si fitofibromstop, si iti spun din experienta proprie,atunci cand tin post,fibromul scade(ideea e sa nu mananci carne). Daca te uiti pe forum ,este un subiect cu tratamente naturiste, Livia da mai multe retete pt fibrom (daca ai timp si rabdare)

Contra fibrom uterin recomand: (postat de Livia)
-naprasnic(adenofibrom uterin si mamar, chist ovarian (ovare polichistice);
este extrem de eficient in tratarea sterilitatii (la barbati si la femei), a impotentei, frigiditatii, diabetului, afectiunilor pulmonare, diverse disfunctii hormonale,actiune reglatoare hormonala deosebita, el avand un efect asemanator progesteronului, balsam pentru tubul digestiv, reduce inflamatiile inactivand focarele de infectie).Pulberea de naprasnic: se macina fin planta uscata, in piua sau cu rasnita electrica,; din pulberea fina rezultata se iau 1 lingurita de trei ori pe zi; planta se tine sub limba vreme de un sfert de ora, dupa care se inghite cu apa.
-muguri de zmeur(rubus-idaeus)(fibrom uterin,chist ovarian,amenoree,metroragie,menoragie,metrita,pilozitate excesiva,iminenta de avort,contra fibromului );
-tinctura din aninul alb(alnus incana)-foarte bun pt.combaterea fibromului uterin


MEDICAMENTE DIN PLANTE:
-golden yacca(max.cat scrie pe cutie)de obicei se ia in functie de varsta(ex.50ani=5cutii)
-cat`s claw sau detox(uncaria tomentosa)-vezi prospectul-ambele sunt pentru combaterea sterilitatii,reglare hormonala,resorbtia chisturilor,tumorilor,nodulilor);
-supozitoare (nu vaginale)cu carpicon.Se adm. din a 5-a zi a ciclului menstrual pana in a 19- a zi(2-dim. si seara)
-crema de galbenele pentru masarea vaginala;
-granule(ovule) de argila.Se introduce seara cate o granula de marimea unei alune in vagin dupa masarea vaginului cu crema si se scoate a 2-a zi dimineata,seara repetandu-se procedeul;



Am gasit ceva important:Tratamentul fibromului uterin si al cervicitei

Metoda cere ceva timp, dar s-a dovedit a fi extrem de eficienta: cu irigatorul, cu para de cauciuc sau cu o seringa de capacitate mai mare (fara ac) se introduce infuzia de rostopasca pentru uz extern (minimum 15 ml) in vagin. Dupa administrarea cu seringa, bazinul va ramane ridicat fata de orizontala, timp de minimum 15 minute, astfel incat preparatul sa nu se scurga din vagin. Este bine ca in aceasta perioada sa fie facute contractii si relaxari succesive ale muschilor vaginali pentru ca circulatia sangvina sa se intensifice, iar principiile active sa fie preluate mai usor. Cea mai eficienta modalitate de administrare s-a dovedit a fi aceea in care, dupa introducerea preparatului in vagin, s-a executat si pozitia "lumanare" timp de 10-15 minute, facand simultan contractii si relaxari ale musculaturii vaginului (care intensifica circulatia locala si permite patrunderea in straturile profunde a principiilor active). Se fac 1-2 administrari pe zi. In cazul cervicitei, durata minima a tratamentului este de 2 saptamani, in timp ce la fibromul uterin durata minima este de 49 de zile. Acest tratament mai este indicat in tratarea trichomonas-ului, candidei, cancerului uterin.
TRATAMENT 1

Se beau 50 ml tinctura de tataneasa, de 2 ori/zi inainte de masa timp de 3-4 luni.
Tinctura se prepara in casa:
Se taie marunt radacinile de tataneasa si se pun intr-o sticla de 1 litru pana la jumatate. Cealalta jumatate se umple cu alcool (tuica curata).
Se lasa la macerat 3 saptamani. Apoi, se strecoara.

TRATAMENT 2

Se pun la macerat intr-un recipient de sticla timp de 3 zile urmatoarele: 1/4 litru tuica de tescovina, 1/4 kg zahar candel pisat, 1/4 litru suc de lamaie strecurat, 1/4 litru ulei de masline presat la rece. Se agita de cateva ori pe zi. Se ia de trei ori pe zi cate un paharut (de tuica) pe stomacul gol.

TRATAMENT 3
Se amesteca urmatoarele plante: cretisoara 200 gr, nalba 100 gr, urzica moarta 200 gr, papadie 200 gr, traista ciobanului 200 gr. Se face infuzie din 7 linguri din acest amestec in 2 litri de apa. Se lasa sa se infuzeze 15 minute, dupa care se strecoara. Cantitatea de ceai se bea pe parcursul zilei. Tartamentul se face pana la consumarea intregului amestec.

Se fac spalaturi vaginale, de 2 ori/zi, dintr-un amestec, in cantitati egale, din vasc, nalba, coada-calului si pelin.
Se pun 2 linguri din acest amestec in 250 ml apa clocotita si se infuzeaza 3 minute. Aceasta reprezinta doza pentru o spalatura.
Se face o crema din grasime de gasca topita in “bain-marie”.

Se introduc tampoane vaginale cu aceasta crema in fiecare seara si se doarme cu ele.
Tratamentul se face 10 zile la rand, dupa ciclu sau 15 zile pe luna – pentru femeile aflate la menopauza, timp de 4 luni.
Timp de 3 luni se iau 2 tincturi:
- macerat glicerinic din mladite de zmeur
- tinctura de tataneasa pentru uz intern.
Picaturile de tincturi se iau in ceai de 2 sau 3 ori/zi, conform prospect.
________________________________________
dimineata:
-extract din mladite de coacaz negru- 75-100 pic
-napraznic-1 lingurita sublingual
-elixir din fructe de soc sau detox-1 lingurita
-supozitor carpicon
-vitex-1 caps

pranz:
-extract din mladite de zmeur-75 pic.
-napraznic-1 lingurita sublingual
-elixir din fructe de soc sau detox-1 lingurita
-vitex-1 capsula

seara
-extract din muguri de arin alb-75 pic
-elixir din fructe de soc sau detox-1 lingurita
-napraznic-1 lingurita sublingual
-supozitor carpicon
-vitex-1 capsula

*suplimentar se pai pot bea(cine poate) 3 cani ceai napraznic pe zi dupa reteta speciala de preparare.
*carpiconul de foloseste din ziua 5 pana in ziua 19 a ciclului
*mai nou, am gasit niste referinte ca vitexul este recomandat nu numai pentru durerile de sani, ci si in cazul fibroamelor.
*vitexul se administreaza in primele 2 luni cate 3/zi apoi cate 1/zi.
daca voi considerati ca mai poate fi imbunatatit tratamentul astept completarile.
este recomandat consumul redus de carne, prajelile,SOIA,si in general produsele de origine animala.
TRATAMENT 3
Se amesteca urmatoarele plante: cretisoara 200 gr, nalba 100 gr, urzica moarta 200 gr, papadie 200 gr, traista ciobanului 200 gr. Se face infuzie din 7 linguri din acest amestec in 2 litri de apa.

#38
Gina36

Gina36

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 117 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 00:04

Buna dragele mele!!
lyly mar Stiu ca aceasta infectie se trateaza relativ usor si in doua saptamani scapi cu conditia ca in paralel sa urmeze si sotul tau tratament prescris de medic.
Am reusit sa il prind pe Dr. Dorobat la telefon si mi-a spus ca deocamdata nu a primit nici o veste de la ministerul sanatatii, trebuie sa revin cu un telefon la sfarsitul lunii, poate am noroc sa ma programeze.
maimu Si eu am auzit de Dorobat ca este tare de treaba si de aceea l-am contactat. El a spus ca fibromul incepe sa se resoarba dupa embolizare, la tine spui ca au ramas la fel. Este o veste trista pentru mine. Fibromul meu are 8,4 cm si daca ramane la aceeasi dimensiune nu pot avea bebe. Incearca sa faci o ecografie transvaginala, este mult mai precisa, poate cine stie s-au mai micsorat totusi. Te astept cu vesti bune.
kiki cri Ce fac minunile din burtica?
Daca la sfarsitul lunii martie ma amana din nou, m-am hotarat sa fac interventia la clinica particulara. Nu vreau sa creasca "monstrul" ca sa fiu nevoita sa ma operez clasic.
La ultima eco facuta de tine nu ti-a spus care mai este dimensiunea fibromului. Am inteles ca pe perioada sarcinii,(dupa embolizare) fibromul nici nu creste nici nu se resoarbe. Care este situatia ta acum?
mirela69 Multumesc de incurajari. Astept sfarsitul lunii sa fac interventia. La spital sau la clinica particulara , nu mai conteaza. Vreau sa scap, timpul trece si eu nu mai sunt chiar tinerica. Vreau bebe cu orice pret, ca voi toate.
arinna Capul sus. Varsta ta nu e o problema. Cunosc o tipa cu probleme aproximativ ca ale tale, care in momentul asta are 46 ani si este insarcinata in 7 luni jumate. A urmat toate tratamentele posibile si interventii de tot felul, ani de zile, si iata ca minunea s-a produs. Este insarcinata, sarcina evolueaza f. bine si va avea o fetita la sfarsitul lui mai.
Multa bafta in continuare.
Va pup pe toate si astept sa veniti cu vesti bune.

#39
arinna

arinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.230 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 21:17

Sunteti foarte dragute[flo].Mai am o sansa, daca la sonohisterografie iese cat de cat ok trompa operata.

Lyly[flo], ai dreptate. Mie mi-a facut tare rau singura IA, anul trecut, adica stimularea ovariana mai exact.Poate de aici si extrauterina, clomifenul e unul din factorii care o pot determina, pe langa varsta si altele.Bine ca am mers totusi la urgenta, mai sa nu ma primeasca; era avansata si se putea sparge oricand, cu complicatii mari si ramaneam fara trompa(cealalta e blocata)
Nu mai am de gand sa fac niciun tratament de fertilizare.pana la urma am ramas si fara dar cu ghinionul de a fi sarcina ectopica Am capatat mastoza fibrochistica si trebuie sa fac eco la fiecare 6 luni pt ca e riscul mare sa se modifice .Data trecuta au vrut sa-mi faca un cyst aspiration dar am refuzat pt ca nu stiam ce e si pt ca mi-au zis ca nu e oricum obligatoriu atunci, se poate si peste 6 luni. Acum regret, pt ca unei prietene, care locuieste in oras cu mine, i-a fost descoperita o tumoare maligna la san.Sora ei are aceeasi problema de un an.Ea a acceptat sa i sa faca biopsie si uite ce au gasit.Imi pare foarte rau pentru ea.De accea ma plang mereu de aceasta varsta ingrata (40+)
Si da, pe prospectul clomifenului scria ca se recomanda precautie in cazul celor care au fibroame, sau e chiar contraindicat dar cine sa ne raspunda la toate intrebarile - pt ca tot noi le formulam, in loc sa ne atraga ei atentia.

Tana, ce mai faci ?[flo]

Gina, Ninia[pup]

Kiki[pup], ce fac bebelusii?

Jenn[flo], cum de si-o fi luat numele de Omida,poate asa pt scena[8D]



"To be uncertain is uncomfortable; but to be certain
is ridiculous." Goethe

#40
lyly_mar

lyly_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.286 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 21:40

blue]arinna
Bafta multa! si sa dea DD sa fie bine.
De ce nu incerci ceva naturist pt mastoza ,niste tincturi.Cred ca daca dai pe net ,sigur gasesti ceva.Eu am auzit de niste tablete din ulei de primula (luminita de seara).

[pup]si[flo] pentru toate fetele!
Kiki[/blue] ce fac [bibe]?
Mirela [pup]si asteptam vesti de la tine.Bafta!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -