Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 11 voturi

Adoptia unui copil bolnav


255 raspunsuri la acest subiect

#21
Jeff

Jeff

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 12:53

Cat de usor ne e sa-i juedcam pe ceilalti...incredibil...
Daca fiecare dintre noi am fi pusi intr-o astfel de situatie am simti ca am fost inselati, sunt convinsa.
Nu o cunosc pe femeia aceasta dar ma gandesc prin cate a trecut saraca sa ajunga totusi sa dea inapoi statului copilul.
Eu as da statul in judecata pentru inselaciunea la care am fost supusa, as cere daune morale si va asigur ca femeia le-ar primi, acum sau peste cativa ani la o instanta internationala. Nu e normal ce s-a intamplat. Cand adopti un copil- ma gandesc - ca il adopti ca sa te implinesti ca femeie, ca familie, sa te bucuri de viata, de o sansa noua nu sa te chinui. Sunt de asemenea, de admirat persoanele acelea care infiaza copii cu probleme DAR acestia isi asuma acest lucru, o fac pentru ca vor.
Nu ma gandeam sa raspund la acest subiect, nu mai postez decat foarte rar pe acest forum, din pacate, printre persoane rezonabile si care chiar au ceva de spus, pe aici sunt foarte multi oameni dezechilibrati, ma iertati ca o spun, frustrati care nu fac decat sa comenteze ca sa le mai treaca timpul... Am postat insa pt ca ma gandesc la varul meu, intr-o situatie similara cu Mihaela, o va interna zilele aceste pe mama sa intr-o institutie specializata pt ca pur si simplu nu mai face fatza. Matusa mea are acea maladie A. care nu potea fi vindecata si care a transformat-o in cativa ani intr-o fiinta agresiva, periculoasa. Varul meu a facut deja un preinfarct, poate muri el de epuizare, il inteleg si ma gandesc ce decizie groaznica are de luat.
Asa ca..inainte de a da cu pietre, incercati sa mergeti - cum zice proverbul - o mila in bocancii celui pe care il judecati.


#22
danny1

danny1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 947 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 13:00

e ingrozitor ce i s-a intamplat acestei femei.si eu zic ca e usor sa judeci........eu cred ca a facut tot posibilul.aceasta a fost limita.s-a sacrificat pe ea,pe mama ei.nu vad de ce ar trebui sa-si sacrifice celalalt copil.....are dreptul la o viata,la o familie.
din pacate nu stiu cum as putea-o ajuta....nu cunosc asemenea probleme....


mami de [ispita], premiata la concursul de dans[:D] [gravi]17+[baietel]

avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah



#23
chris

chris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 13:00

eu nu stiu daca asta e cea mai buna solutie, sa o dea inapoi, nu judec eu, nu stiu... nu stiu ce as face eu...
dar daca asa se poate rezolva ceva, daca asa statul va face ceva, da, vreau sa o ajut
si multumesc Jeff ca ai postat, asta caut, cazuri similare, cazuri disperate, sa se faca ceva pentru ei...

#24
Happiness_4_us

Happiness_4_us

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 13:49

Ma intreb cum oare nu s-a inchis deja acest subiect?



Este peste puterea mea de intelegere, cum pot exista astfel de oameni.

Aberatie mai mare nu am auzit: sa feresti copilul sanatos de cel bolnav?

A ales copilul bolnav sa fie bolnav?[q]



Din pacate, asta este mentalitatea oamenilor din Ro, o mentalitate care-i condamna si eticheteaza pe cei cu nevoi speciale.



Mare pacat![q]

Intelegi intr-adevar ce simte cel de langa tine, numai cand treci tu prin asa ceva si nimeni nu iti intelege drama prin care treci.



Da, sunt o mamica de pui special si nu l-as da/abandona niciodata pentru nimic in lume.



Referitor la problema prietenei tale M, daca te vei documenta mai mult, ai sa descoperi ca autismul se diagnosticheaza dupa varsta de 1 an, mai exact undeva la 2, iar retardul psihic este legat de autism.



Sanatate tuturor!





Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Povestea nasterii fluturasului!



"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!

Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica



Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!




#25
chris

chris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 13:55

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc
Ma intreb cum oare nu s-a inchis deja acest subiect?Este peste puterea mea de intelegere, cum pot exista astfel de oameni.Aberatie mai mare nu am auzit: sa feresti copilul sanatos de cel bolnav?A ales copilul bolnav sa fie bolnav?[q]Din pacate, asta este mentalitatea oamenilor din Ro, o mentalitate care-i condamna si eticheteaza pe cei cu nevoi speciale.Mare pacat![q]Intelegi intr-adevar ce simte cel de langa tine, numai cand treci tu prin asa ceva si nimeni nu iti intelege drama prin care treci.Da, sunt o mamica de pui special si nu l-as da/abandona niciodata pentru nimic in lume.Referitor la problema prietenei tale M, daca te vei documenta mai mult, ai sa descoperi ca autismul se diagnosticheaza dupa varsta de 1 an, mai exact undeva la 2, iar retardul psihic este legat de autism.Sanatate tuturor!Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007) Povestea nasterii fluturasului! "Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
te admir pentru puterea pe care o ai, si pentru faptul ca lupti in continuare, cum am spus, eu nu judec pe nimeni.feritul asta, se refera la faptul ca oricand celalt copil poate fi agresat. tu l-ai lasa sa fie agresat?ce ai face cu copilul agresiv? l-ai lega de pat? l-ai tine in lanturi?puiul tau e mic, poate nu vei ajunge in asa situatie, poate va fi cumintel, crezi ca daca era un simplu autism se ajungea aici?eu nu am zis ca face cel mai bine ceea ce face, nu stiu daca e mai bine sau nu, eu doar vreau sa o ajut in decizia pe care a luat-o, dar atunci daca nu sunteti de acord, sa se dea alta solutie, spuneti ce ati face voi? (presupun ca stiti toate detaliile, ca sa raspundeti la asta)sa stea cineva cu ea? cine? nu vrea nimeni... oricati bani ai avea...pentru ca trebe supravegheata 24 din 24... mai e un copil de crescut...ce sa faca? in momentul de fata nu sunt decat 2: ori sa moara mama, ori sa abuzeze copilul ca sa il ia statul.ce ati alege?

#26
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 14:22

Oare cati parinti nu au fost inselati de viata, cati nu au sperat la un copil sanatos si viata le-a oferit un copil poate bolnav sau cu grave deficiente. Ei pe cine sa dea in judecata pt inselaciune ???



Ca si restul oamenilor de bun simt, as fi avut cea mai mare simpatie si intelegere daca aceasta mamica ar fi dat statul in judecata pt a obtine daune materiale si ajutor pt a interna fata in institut specializat si dupa 18 ani, dar nu anularea adoptiei. Acest gest mi se pare oribil, copilul e al ei, l-a ales ea singura cu toate secretele lui si cu toate riscurile care exista atunci cand in viata noastra intra un copil.







Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA







Nasterea ariciului Vladimir *****[foto] ***** Anna, o nastere cu viteza





#27
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 14:25

eu sunt socata de cat de usor este judecata o mama cu asemenea copil[q]



ideea nu este sa-l abandoneze, sa-l arunce, sa-l inapoieze, ci sa gaseasca o solutie pentru a iesi din criza in care se afla. e mult mai usor sa condamni pe cineva, decat sa-i oferi un sfat.



nu stiu ce-i in sufletul acelei mame, imi pot imagina doar durerea crunta sfasietoare care o macina zilnic. lupta pe care o are. si nici nu stiu ce as face daca as fi in locul ei. poate as cauta cu disperare solutii.



chris, aici nu cred ca vei gasi ceea ce cauti tu pentru M. apreciez implicarea ta si ajutorul pe care vrei sa il oferi. chiar nu stiu ce sfat concret as putea sa-ti dau.....






Bazar general pe DC




*********************





VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]





M-am nascut pentru succes!


















#28
chris

chris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 214 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 14:36

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
eu sunt socata de cat de usor este judecata o mama cu asemenea copil[q]ideea nu este sa-l abandoneze, sa-l arunce, sa-l inapoieze, ci sa gaseasca o solutie pentru a iesi din criza in care se afla. e mult mai usor sa condamni pe cineva, decat sa-i oferi un sfat.nu stiu ce-i in sufletul acelei mame, imi pot imagina doar durerea crunta sfasietoare care o macina zilnic. lupta pe care o are. si nici nu stiu ce as face daca as fi in locul ei. poate as cauta cu disperare solutii. chris, aici nu cred ca vei gasi ceea ce cauti tu pentru M. apreciez implicarea ta si ajutorul pe care vrei sa il oferi. chiar nu stiu ce sfat concret as putea sa-ti dau.....
Bazar general pe DC
*********************VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA[bonjovi]
M-am nascut pentru succes!
multumesc pentru raspuns, da si eu incep sa cred ca am gresit forumul... probabil trebuie sa caut undeva unde sunt persoane cu probleme similare care pot intelege prin ce trece mama aceasta, caci se pare ca multi se socheaza doar de ideea de a da un copil adoptat inapoi - doar atat citesc sau doar atat retin din tot ce am relatat, fara sa tina cont de toate faptele, de tot ce se intampla...adica vad ca unii au impresia ca doreste sa anuleze adoptia numai pentru ca nu are ochii albastri...

#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 14:51

De ce sa se inchida subiectul?
Ca sa ne prefacem ca astfel de cazuri disperate nu exista?
Sa ne prefacem ca suferinta are aceleasi dimensiuni pentru toti?
Sa ne prefacem ca toti gandim la fel si ca toti putem lua decizia corecta oricand?

Este o situatie de cotitura in viata unei mame diperate.
Nu M. a spus ca acel copil este o marfa. Ci altii. Daca simtea asa il abandona de la inceput. Dar, ea a luptat 10 ani de zile. Cu pretul tineretii si al familiei.
Si acum vrea sa fie sigura ca copilul sanatos va fi in siguranta. Si nu neaparat acum. Ci peste ani cand ea nu va mai fi.

Este o situatie mult mai delicata si cu mult mai multe implicatii decat pare la prima vedere.


Solutia pe care o vad eu acum este o institutie privata care o poate gazdui, trata, ameliora pe termen lung.
Dar, si aici se ridica problema banilor sinici macarnu stiu daca la noi exista asa ceva.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 15:15

Citat:
citat din mesajul lui viviana







Solutia pe care o vad eu acum este o institutie privata care o poate gazdui, trata, ameliora pe termen lung.

Dar, si aici se ridica problema banilor sinici macarnu stiu daca la noi exista asa ceva.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit

vivi





Si eu vad la fel!



Mi se pare indreptatzita actziunea judiciara impotriva statului(sa nu uitam ca totusi au fost ascunse niste documente cu importantza majora),eu insa as sustzine la daune,implicarea financiara 100% pe toata perioada internarii!



Dana





handarbeit


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -