Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Dovlecei de septembrie-octombrie 2009 *138*"


201 raspunsuri la acest subiect

#21
x_ggg

x_ggg

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 991 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 11:53

Neata!

Raluk [pup], recunosc ca nu am vazut linkurile pe care le-ai dat (oare cele de pe reclama mascata?)..Daca nu te superi, le mai pui o data?[flo]

Si eu sunt pro-alaptare cat mai mult, site-ul de care pomeneam mai sus m-a convins sa continui alaptarea si dupa 1 an (tel pe care mi-l promisesem in sarcina). Spuneam de formula, doar pentru ca e greu pentru mine cu somnul, daramite pentru el, nu a dormit mai mult de 4 ore legate ever.... Sigur e si de sete, el nu bea alte lichide, ii mai dau apa cu paharul, altceva nu accepta, dar e vorba de cateva picaturi care ii raman in guritza, restul e pe afara si nici ceai nu accepta...urina este totusi limpede si nu galbena, deci sper sa nu fie deshidratare, desi si constipatia cronica de care sufera ma duce tot la ideea de insuficienta de lichide.

Te pup



--------------------------------------------



Am scos capul in lume!!

Mamica mandra de [bis] Rares-Costin : 4 oct 2009

Poze RARES

Povestea nasterii

#22
Ellenuta

Ellenuta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.668 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 12:00



am uitat sa va spun ca ieri i-am pus si dovlecel in supica annei si a papat. bine, nu asa cu pofta sa se linga pe bot dar a halit aprox 100 ml. eu zic ca e ok ..



Elena, mami de [zana] Eva Maria (14.01.2008) si [bebic] Anna Sophia (04.10.2009)

[foto] Eva

[foto] Anna

[papica] papa bun

[copil] bio bebe

#23
selen80

selen80

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.002 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 12:03

neatza [nani]



am avut si noi o noapte de pomina, cu 150 de milioane de treziri si nu d-alea cu adormit repede cu suzi, nuuu, d-alea cu luat in brate, dat cu gel pe gingii, dat sab simplex, leganat, supt [bang][bang] cand dau cu mana pe gingia de sus am simtit ceva zimtisor parca, dar n-am reusit sa ma uit....

s-a trezit la 7 si de la 8.30 ma chinui s-o adorm la loc, de-abia acum a adormit singura, pe canapea, langa mine...ceea ce inseamna ca nu pot face nimic, ca daca plec de aici exista riscul sa se trezeasca si sa ajunga pe jos...ca tare as fi facut si eu curatenie ca-i casa varza...



Techiluto imi dai voie sa te invidiez?? [:I]

a, apropos de asta, am aflat ce surpriza imi pregatea sotz pt concediu, planifica sa mergem in sept in munchen, la verisoara lui, ca sa prindem concertul U2 de acolo [pk] cred ca mergem cu masina si oprim si in budapesta sau viena...mai greu de vizitat cu copil de un anisor cu noi, dar ne-om descurca cumva....



LA MULTE LUNITE ZEINA SI DRAGOSELU! [s][s]



ma bag si eu la un somnic, daca tot nu pot face nimic...





[mamica] de ursulica [copil] Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!



POZE URSULICA 0-6 luni

POZE URSULICA 6 LUNI +

nunta







#24
x_ggg

x_ggg

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 991 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 12:06

Ellenuta, as vrea si eu dintisori! Baleste, musca, roade, dar nici macar nu se vede ceva, gingiile sunt ca la un nou nascut![:I]

Si mi-a mai povestit ieri cineva ca baiatul ii balea de la 4 luni si primul dinte i-a iesit la 1 an si 2 luni [bang][bang], cu surle si trambite desigur![q]



--------------------------------------------



Am scos capul in lume!!

Mamica mandra de [bis] Rares-Costin : 4 oct 2009

Poze RARES

Povestea nasterii

#25
x_ggg

x_ggg

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 991 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 12:13

M-a sunat dr pediatru..azi la 17:30 vaccinurile de 6 luni![q]

Inca o noapte adevarata!![q]



--------------------------------------------



Am scos capul in lume!!

Mamica mandra de [bis] Rares-Costin : 4 oct 2009

Poze RARES

Povestea nasterii

#26
moni_iulia

moni_iulia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.055 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 12:54

Buna!Tudor e muuuult mai bine,tusest de vreo 3 ri pe zi doar si de azi am scapat de antibiotic.Mergem maine la control dar,parca as zice pas la vaccin macar pana joi-vineri.Alex,[pup] printesa mica sa pape.Nici Tudor n-a luat prea mult in greutate.La 4 luni avea 7 kg,la 5 avea 7.056kg iar acum la 6 dupa o luna de diversificare are 7.3kg.Si m-am pus pe indopat si vitaminizat copilul caruia nu-i mai tine de foame lapticul.Spun asta desi pana acum nu credeam dar,pt ca vrea sa pape dupa max 2 ore de la laptic si nu ia prea bine in greutate.
Citat:
citat din mesajul lui x_ggg
Neata! Raluk [pup], recunosc ca nu am vazut linkurile pe care le-ai dat (oare cele de pe reclama mascata?)..Daca nu te superi, le mai pui o data?[flo]Si eu sunt pro-alaptare cat mai mult, site-ul de care pomeneam mai sus m-a convins sa continui alaptarea si dupa 1 an (tel pe care mi-l promisesem in sarcina). Spuneam de formula, doar pentru ca e greu pentru mine cu somnul, daramite pentru el, nu a dormit mai mult de 4 ore legate ever.... Sigur e si de sete, el nu bea alte lichide, ii mai dau apa cu paharul, altceva nu accepta, dar e vorba de cateva picaturi care ii raman in guritza, restul e pe afara si nici ceai nu accepta...urina este totusi limpede si nu galbena, deci sper sa nu fie deshidratare, desi si constipatia cronica de care sufera ma duce tot la ideea de insuficienta de lichide.Te pup--------------------------------------------Am scos capul in lume!!Mamica mandra de [bis] Rares-Costin : 4 oct 2009Poze RARES Povestea nasterii
[pup][pup]Catalina,noi am scapat de constipatie(face si de 2-3 ori pe zi) cu suc de mare si morcovi(2 morcovi+1mar=150ml)pe care i-l dau de o saptamana si pe care il ia din biberon cu toate ca pana acum nu era chip sa i-l bag in gurita.Si sa vezi ce se supar cand se termina.Eu ii dau 2 astfel de biberoane per zi.Unul dimineata +1mar sau banana ca si masa de fructe si unul intre mese pe la 5-6 seara ca si gustare care cred ca v-a fi preluata de iaurtel in curand.De sambata papam si noi spanac(adaugat la restul de legume din supa) iar azi vreau sa-i bag carnita.[pup]Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita(18 oct) in asteptarea primaverii [hippi] Romania[:(]- The land of choice

#27
hepilica

hepilica

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.076 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 13:04

Salutare!

La multe lunite inainte Zeina si Dragos! Sa fiti sanatosi, pui dragi!

Mey, am descoperit (si studiat [:D]) branzica petit suisse. E delicioasa si nu are naspeturi in ea. I-am amestecat ieri Maiei cu fructe si a fost bunuta. Am incercat sa-i dau si simpla, a luat o lingurita si a inceput sa urle [:D]. Spre deosebire de branzica facuta in casa, asta e mai untoasa asa... Aia facuta in casa e mai fada. Dar ambele sunt bune la gust si am vazut ca Maia le papa ok in fructe.

Eu nu stiu cand si cum sa-i dau iaurtul. Maia are doar 4 mese pe zi
si intre mesele astea nu deschide gura sa pape ceva nici daca ma rog in genunchi de ea. Am incercat ieri dmineata, dupa laptic (ca si asa dimineata nu e o masa foarte consistenta, bea maxim 150ml cu cereale, in zilele bune) sa-i dau branzica si n-a vrut. Ma gandeam ca o s-o pacalesc....si voi continua cu iaurt, da' nu mi-a iesit.

Eee, eu o sa fac iaurt saptamana asta si voi vedea ce si cum. Poate il mananc eu [:D].

Hai, sa aveti o saptamana frumoasa! Noi am iesit dimineata 1/2 ora afara si batea un vant... i-am pus Maiei pe carut husa aia de ploaie [:D] si am rezolvat o plimbarica scurta.

h. [recevere]

[mamica] de [8**] minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

#28
raluk16

raluk16

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.115 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 13:09

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg
Neata! Raluk [pup], recunosc ca nu am vazut linkurile pe care le-ai dat (oare cele de pe reclama mascata?)..Daca nu te superi, le mai pui o data?[flo]Si eu sunt pro-alaptare cat mai mult, site-ul de care pomeneam mai sus m-a convins sa continui alaptarea si dupa 1 an (tel pe care mi-l promisesem in sarcina). Spuneam de formula, doar pentru ca e greu pentru mine cu somnul, daramite pentru el, nu a dormit mai mult de 4 ore legate ever.... Sigur e si de sete, el nu bea alte lichide, ii mai dau apa cu paharul, altceva nu accepta, dar e vorba de cateva picaturi care ii raman in guritza, restul e pe afara si nici ceai nu accepta...urina este totusi limpede si nu galbena, deci sper sa nu fie deshidratare, desi si constipatia cronica de care sufera ma duce tot la ideea de insuficienta de lichide.Te pup--------------------------------------------Am scos capul in lume!!Mamica mandra de [bis] Rares-Costin : 4 oct 2009Poze RARES Povestea nasterii
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150851&whichpage=1http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=150995&whichpage=1[pup]
Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

#29
raluk16

raluk16

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.115 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 13:16

Elle [pup] si pup si dovlecica ce papa dovlecel [pup]

Selen [pup] sper sa tina cat mai putin perioada asta cu dintisorii si sa nu va chinuie

Moni_iulia eu stiam ca e normal sa nu creasca asa tare dupa ce se incepe diversificarea, tocmai pentru ca o supica nu are atatea calorii cat laptele.

Hepi [pup] sper sa avem vreme buna sa mai iesim, uite ca si la noi e frig si vant. Eu nu pot adopta tactica ta, ca oricum nu sta in carucior decat daca e in loc strain, si are la ce se uita. Atunci sta vreo 4-5 minute [:D]. Eventual sa-mi iau pe mine husa cat il tin afara in brate [:D]. ahhh ca iar mi-am amintit cate dileme am avut cand am vazut pozele de la picnic unde dorm dovleceii in scoici si carucioare... cum se face asa ceva? Chiar m-am gandit ca eu n-as fi putut veni la picnic decat vreo ora, intre supturi, nu prea suge decat acasa, si nu doarme decat stiti voi, plimbat si shshait in brate...


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

#30
moni_iulia

moni_iulia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.055 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 13:49

Citat:
citat din mesajul lui raluk16





Moni_iulia eu stiam ca e normal sa nu creasca asa tare dupa ce se incepe diversificarea, tocmai pentru ca o supica nu are atatea calorii cat laptele.









Pai el a luat 300gr in prima luna de diversificare,cu o luna ionainte de diversioficare n-a luat mai deloc (50gr)semn(zic eu) ca nu-i mai mergea bine cu laptele.[pup]



Mamica iubitoare de Tudorita Mihaita(18 oct) in asteptarea primaverii [hippi]

Romania[:(]- The land of choice












Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -