Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Alegerea numelui copilului si destinul ...


168 raspunsuri la acest subiect

#31
ellanik

ellanik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 01:12

Noi inca nu stim ce vom avea dar daca va fi baiat ne-am gandit la George Theodor si daca va fi fata Maya si mai cautam un prenume sfant.Unde v-ati uitat voi de vi s-a furnizat un nume potrivit cu voi?Pupici![flo]

[gravi] 6+

#32
OneFineDay

OneFineDay

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 24 iulie 2009 - 13:06

ellanik, foarte frumoase nume [olala] Mai ales Maya (pe mine ma cheama Maja)[:D]

Mie imi place mult Codruta si as vrea mult daca o sa am o fetitza sa o cheme asa (unul din prenume) dar problema e ca astia aici in Suedia nu ar stii sa-i pronunte numele deloc...

Vreau sa gasesc un nume frumos romanesc care sa poata fii folosit si aici....

p.s. de ce nu este subiectul asta mai activ? Vad ca foarte multi citesc dar putini scriu? hai fetelor, dati-va cu parerea, alegerea numelui e una din cele mai importante hotarari pentru noi, nu?

va invit la discutii!!!!

#33
ellanik

ellanik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 24 iulie 2009 - 13:37

[flo]OneFineDay hmmm!Sa vedem ce nume ar putea fi rostite de alte natii: Paula, Paul, Iulia, Ilaria(nu prea e romanesc) , Mara, Sara, Maria,Teo, Sandra.Cam atat .Uite fina mea e castorita in Mexic si sotul ei este mexican evident.Pe bebe il cheama Andrei si pt cei de acolo e ciudat insa s-au obisnuit.Daca imi mai vin idei, mai scriu.[pup]

[gravi] 7+
Eu si bebe il iubim pe tati !

#34
miany75

miany75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.538 mesaje

Postat 03 august 2009 - 17:29

Un site unde vi se dau nume in armonie cu numele voastre e cel al astrologului "Mihnea Firan"...dar s-ar putea sa aveti surprize ...cu nume mai "ciudatele"...

miany
[gravi]26+[baietel] DAVID ANDREI

#35
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 07 august 2009 - 16:10

Cu mult timp innainte de a ramane insarcinata noi ne gandeam deja la numele copilului si am hotarat ca daca va fi fata o va chema Tanya/Tania Ioana iar daca este baiat Marius Alexandru

#36
Catalinabor

Catalinabor
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 august 2009 - 13:27

vom avea un baietel... numele va fi Bogdan - Stefan[bibe][olala]

#37
mirrella81

mirrella81
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 august 2009 - 23:46

Daca va fi fata o va chema Tanya Ioana (Tanya dupa mama si Ioana dupa nasa).
Daca va fi baiat, oscilam intre Bogdan, Dragos sau Victor. oricum, daca va fi baiat ii revine sotului sarcina sa aleaga numele final.
Eu sincer, imi doresc mai mult fetita. Dara pana aflam sexul mai avem. Suntem de abia in saptamana a 10-a si avem si mici probleme!

#38
oproiudora

oproiudora

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 12 august 2009 - 12:11

Buna mamicilor,

Eu inca de la inceput am simtit ca este baiat, la eco de 16 sapt ne-a spus "posibil fetita" am intrebat:"sunteti sigura?" mi-a raspuns :"Nu", "Mai bine ca eu stiu ca am baitel" am raspuns, dupa care la eco de 18 sapt "daca vrei parerea mea e baitel, uite sta chiar cu picioruselele deschie" a zis dr.; asa ca numele deja ales inca din procesul de conceptie este MATEI, eu intotdeauna am considerat ca e bine sa aiba un singur prenume, un singur SF il va ocroti!

Sanatate multa

[gravi]21de saptamani[baietel]

#39
lucia2000

lucia2000

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.327 mesaje

Postat 15 august 2009 - 09:07

Eu aflat deja de la 12 saptamani ca bebe va fi baietzel. Eu imi doream o fetitza asa ca am sperat ca s-a inselat medicul.

La 16 saptamani alt meeic mi-a zis ca e baiat si mi-a si aratat asa ca acum trebuie sa cred. Deci il va chema Teodor.



[gravi] 16+ [baietel]



[url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Lucia&year=2010&month=1&day=27&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120"] Bebe [/url]

#40
hatsumomo

hatsumomo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 15 august 2009 - 19:06

salut fetele , ati deschis un subiect fooooarte util si eu ma confrunt cu aceeasi problema in curand inchei a 35 a sapt de sarcina si inca nu ne am putut hotari ce nume va purta baietelul nostru sotul meu este japonez eu sunt romanca deja un obstacol in alegerea numelui apoi alfabetul japonez difera foarte mult de cel al nostru de ex numele Vlad in lb japoneza se pronunta 'burado' o diferenta de la cer la pamant:)samd deci cand te gandesti la un nume care sa fie usor de pronuntat ptr straini ai de munca depinde si in ce tara vei avea de gand sa folosesti numele respectiv va urez mult succes in alegerea numelui bebelusului vostru pupici [pup]


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -