Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

alaptatul


5 raspunsuri la acest subiect

#1
lili_ana86

lili_ana86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 25 aprilie 2010 - 02:13

sunt o proaspata mamica si nu prea ma pricep la aceasta "meserie"
am o problema cu bebe meu.
se trezeste cam la 3-4h si nu papa cum trebuie, tocaie de cateva ori si adoarme. degeaba ma chinui eu sa il tin treaz ca nu mai vrea.
daca [alap] 5min e bine, rar se intampla sa depaseasca 10min.. se satura din atat? lapte am cat pt 2, imi schimb tricoul de 3 ori pe zi [titanic] .. in rest ma mai tine treaza cate 4h pe noapte, nu plange mult vrea leganat si am obs ca de 2 zile are colici (cred)..

si pana la urma ce putem manca?
am citit multe despre asta, stiu ca nu avem voie varza, ceapa, usturoi, mazare chestii care baloneaza. unii spun ca e bine sa mancam lapte, fructe, legume... alti zica ca nu... legume crude exclus si fructele doar coapte sau compot [xx(].de 2 saptamani mananc numai vita/pui la gratar,morcovi fierti si pana ieri lapte cu cereale dar daca am vazut ca laptele nu e bun m-am gandit ca la bebe nu ii convine si de asta ma tine treaza noapte si am zis sa incerc fara sa vad cum e. dar nu pot traii fara lapte si fructe..

You have a choice. Live or die. Every breath is a choice.Every minute is a choice.To be or not to be..

#2
magdaz_ina

magdaz_ina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.001 mesaje

Postat 25 aprilie 2010 - 17:52

Si bb Rares suge 5-10 min dar nu imi fac probleme atata timp cat ia in greutate; am citit undeva ca oricum 90% din lapte il papa bb in primele 5 minute, chiar daca sta la san o ora. Si am mai citit ca daca dupa masa nu se trezeste 3-4 ore inseamna ca ii ajunge lapticul, daca nu e suficient se trezeste dupa 1-1 si 1/2 ore.
Dar nu stiu ce sa spun ca nu doarme 4 ore noaptea... Rares are acelasi program zi/noapte, ba chiar doarme mai mult noaptea.
Pt. colici, incearca Infacol, Sabsimplex sau Espumisan (toate au simeticona) ori Debridat.
Eu am mai aplicat si culcatul pe burtica dar nu recomand caci e considerat periculos (risc de sufocare sau moarte subita).
Cu leganatul nu am practicat... am folosit varianta zgomot de feon.
Iar de mancat pana la urma putem manca orice nu il face pe bb sa planga.

"Diferenta dintre rai si iad este una de perceptie si de adaptare"
_____________________________________________________________________
Magda, mami de [bebic] Liviu-Rares (Andrei) 18.11.2009 si [zana]Iarina 31.01.2006

#3
elara

elara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.594 mesaje

Postat 27 aprilie 2010 - 12:54

Mie dr Culcer mi-a zis asa legat de ceea ce are/nu are voie sa manance mama care alapteaza: "Si animalele in padure mananca de toate nu incep sa-si schimbe alimentatia cand alapteaza. Crezi ca animalele mananca fructe coapte sau compot? Mananca ce vrei si numai daca observi ca ceva va face rau tie si/sau copilului atunci scoti acel aliment."

Ei bine..pe mine explicatia asta m-a lamurit si m-a linistit, asa ca eu am mancat de toate si cand am alaptat-o pe fi-mea si acum cand inca il alaptez pe cel mic.



Tot dr Culcer mi-a zis ca bebelusii isi stiu cel mai bine nevoile. Mi-a zis sa nu imi fac griji de cat sta la san si cat de des mananca fiindca isi ia exact cat si cand are nevoie si sa nu ii trezesc din somn sa ii hranesc (doar daca observi si alte semne ingrijoratoare, caz in care e bine sa mergi al dr).





Elara, fericita mamica

a
Mariei Roxana (20.03.2008)

si a lui Matei Catalin

Albumul printesei mele [zana]Vacantza de vara 2009 Maria - diverse nazbatii

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


#4
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 28 aprilie 2010 - 12:16

Mie pediatrul mi-a mai zis ca daca adoarme sa il pun pe umar 2-3 minute sa dea afara aerul dupa care sa il pun din nou la san (ca se lipeste automat la loc). Si sa continui asa pana spre 40-45 de minute daca e nevoie. Asta ca o alternativa. Ca mesajele precedente mi se par la fel de adevarate si de bune. Dar poti incerca si asta.

despre mancare... am incercat totusi sa nu mananc varza, sa mananc mai putin cartofi, mazare sau fasole... totusi provoaca gaze si la noi si la ei si e trist rezultatul...







Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 11+

#5
lili_ana86

lili_ana86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 16 mai 2010 - 01:11

multumesc de raspunsuri. pt colici am gasit ceva destul de bun,Gripe Baby Water si Infacol, i le dau pe rand si vad ca au rezultate f bune, mai are din cand in cand dureri, dar scurte si nu ma mai tine noaptea treaza doar dimineata cand se trezeste pe la 9 sta vreo 2 ore treaz, se uita la mine si imi zambeste [olala]

You have a choice. Live or die. Every breath is a choice.Every minute is a choice.To be or not to be..


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -