Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Femei de cariera ???!!!!????


41 raspunsuri la acest subiect

#31
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 mai 2007 - 22:07

Elise, pai daca o luam strict cu pasii facuti, balerina data de exemplu n-avea nici o legatura cu cariera...
Sunt unele meserii in care n-ai ce pasi sa faci - si nu inseamna ca nu e vorba de cariera.
La fel cu poti sa te trezesti direct (sau din doi pasi) in varful piramidei - si ce cariera mai ai in fata? gata cu cariera?

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#32
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 00:20

Ba as spune ca mai ales artistii evolueaza "profesional". Se perfectioneaza. Pas cu pas. Este tot o cariera.



Iar cea cu "virful piramidei"... [:D]... este putin probabil sa te nasti acolo, si mai putin probabil sa si ajunga cineva vreodata in nivelul de la care sa nu mai aiba spre ce sa evolueze.

Si nu la bani ma refer, si nici la vf. piramidei pe nume Impex SRL a lu' Costica.



Elise & BBLisa

#33
karligutza

karligutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 01:41

mi se pare ca unele pareri de aici sunt prea radicale...
a zis si omul ceva si voi imediat sa ii dati in cap!
daca nu sunteti de acord cu subiectul pt.ca ar fi 'barfa' atunci nu mai postati aici.... cautati-va de lucru pe alte subiecte unde va puteti manifesta cultura sau interesul real... mie una nu mi se pare barfa, ci chiar un schimb interesant de opinii despre anumite fapte sau oameni; daca generalizati asa orice discutie e o barfa... toata presa e o barfa, toate emisiunile TV in care exista o tema de discutii despre oameni si cu oameni, e o barfa!

asa incat eu zic sa se calmeze spiritele revoltate si sa isi faca aparitia doar acele persoane care chiar vor sa zica ceva concret despre subiect! aviz inclusiv mie.. care n-am facut decat sa imi impartasesc indignarea pe acele persoane care au sarit cam tare in sus!



karligutza, [gravi] sapt.35 [bis] si-o burtica ROZ ... [:D] ... BOMBON ... [fetita]

bai za uei!
karligutza, karligutza, dar mai nou i se spunea buldozerul! [:-)))] (stiti filmul cu Piedone, da?)
au mai ramas 5 saptamani


#34
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 03:19

???
n-am inteles nimic din postarea asta cu barfa

Elise, daca varful piramidei implica sa domini mapamondul, e ok rationamentul. Apoi poti trece la univers. Dar asta nu inseamna decat ca fiecare are perceptii diferite despre ce inseamna cariera: poate la unii cariera culmineaza cu postul de office-manager, la altii - GM, la altii - pozitie multinationala...iar dupa asta...majoritatea fac ori downshifting, ori fac atac de cord.

Cu perfectionarea artistilor pas cu pas...cred ca e vorba de talent mai mult in cariera lor, decat de pasii facuti. poti sa nu faci nici un pas in sine daca esti dotat cu un talent aparte.

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#35
karligutza

karligutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 10:59

quote:
Originally posted by Adina Iulia

???
n-am inteles nimic din postarea asta cu barfa


Adina + [copil]Olivia 04.03.2004


Zau? mai citeste o data! si putin din urma, ca nu sunt chiar atat de multe pagini... poate ai sarit de mesajul dnei.Iris.... si apoi the rest ....




karligutza, [gravi] sapt.35 [bis] si-o burtica ROZ ... [:D] ... BOMBON ... [fetita]

bai za uei!
karligutza, karligutza, dar mai nou i se spunea buldozerul! [:-)))] (stiti filmul cu Piedone, da?)
au mai ramas 5 saptamani


#36
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 11:04

Postarea cu barfa se referea la niste pagini anterioare...sper[:D].

Totusi, la artisti e si talentul innascut (incontestabil) si cre' ca e vorba si de muuuulta munca.... am o prietena care e chiar balerina si m-am ingrozit auzind de cite ori si-a rupt picioare, ligamente, genunchi, etc., cite repetitii facea pe zi si ce regim spartan de viata avea pina a ajuns pe scene "consacrate".

Si n-a ajuns din prima. La inceput dansa la petreceri scolaresti.[bis]

Si daca te gindesti cit de putin timp ai - incepi de pe la 5 ani iar "virful piramidei" trebuie atins la douazeci si ceva, dupa care incepe declinul fizic...e destul de dur.

Eu as numi-o cariera: exista "ierarhii" - si exista si evolutie pas cu pas.



Chiar as fi curioasa care e opinia cuiva din domeniul artistic - cum vede "cariera". Cit la suta talent si cit evolutie care presupune timp si efort investit.



Elise & BBLisa

#37
karligutza

karligutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 11:20

Asa as fi vrut si eu sa cred, dar dupa postarea dnei.Iris nu a aparut mirarea "n-am inteles nimic din postarea asta cu barfa"... anyway... ce conteaza? intelege fiecare ce vrea si poate [:)]


Vis-a-vis de cariera vs. maternitate eu cred, asa cum a mai zis o colega pe aici, ca o femeie poate sa isi urmeze cariera indiferent daca se decide sa ia o pauza (sau vine de la natura, adica nu planuieste maternitatea) pentru a face un copil. Atata timp cat este buna pe postul ei, revenirea in respectivul post este mai mult decat asigurata. In schimb, privind doar asupra carierei este adevarat ca nu se poate numi ca face cariera o femeie de serviciu, o vanzatoare la chiosc sau la taraba in piata. Este limpede ca si acestea sunt munci cinstite si respectabile, insa trebuie sa facem aceasta diferenta intre un job si o cariera pe un domeniu/job. O vanzatoare la taraba poate face asta din placere, dar eu nu cred ca se poate exprima vreodata: "Sunt o femeie cu o cariera minunata!"

Din punctul meu de vedere cariera presupune intr-adevar perseverenta si ascensiune pe un anumit post sau domeniu alaturi de recunoasterea de catre cei din jur (colegi, sefi, colaboratori, familie), nu doar a munci cu placere! [flo]



karligutza, [gravi] sapt.35 [bis] si-o burtica ROZ ... [:D] ... BOMBON ... [fetita]

bai za uei!
karligutza, karligutza, dar mai nou i se spunea buldozerul! [:-)))] (stiti filmul cu Piedone, da?)
au mai ramas 5 saptamani


#38
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 01:17

quote:
Originally posted by karligutza

Asa as fi vrut si eu sa cred, dar dupa postarea dnei.Iris nu a aparut mirarea "n-am inteles nimic din postarea asta cu barfa"... anyway... ce conteaza? intelege fiecare ce vrea si poate [:)]


karligutza, [gravi] sapt.35 [bis] si-o burtica ROZ ... [:D] ... BOMBON ... [fetita]

bai za uei!
karligutza, karligutza, dar mai nou i se spunea buldozerul! [:-)))] (stiti filmul cu Piedone, da?)
au mai ramas 5 saptamani




[:-)))][:-)))][:-)))]

No comment, te pup karligutza! [pup]

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004

#39
Guestus

Guestus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.560 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 14:38

Am citit titlul si am crezut ca este vorba despre femei cu muschi de fier ce muncesc in cariera de piatra.

#40
karligutza

karligutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 02 iunie 2007 - 09:22

quote:
Originally posted by Adina Iulia

quote:
Originally posted by karligutza

Asa as fi vrut si eu sa cred, dar dupa postarea dnei.Iris nu a aparut mirarea "n-am inteles nimic din postarea asta cu barfa"... anyway... ce conteaza? intelege fiecare ce vrea si poate [:)]


[:-)))][:-)))][:-)))]

No comment, te pup karligutza! [pup]

Adina + [copil]Olivia 04.03.2004


ok [pace] te pup si eu! [pup]


karligutza, [gravi] sapt.35 [bis] si-o burtica ROZ ... [:D] ... BOMBON ... [fetita]

bai za uei!
karligutza, karligutza, dar mai nou i se spunea buldozerul! [:-)))] (stiti filmul cu Piedone, da?)
au mai ramas 5 saptamani



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -