Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

hipotonie axiala = 5q21.3q22.3


164 raspunsuri la acest subiect

#61
dastefa

dastefa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.617 mesaje

Postat 09 octombrie 2010 - 11:25

buna

in sfarsit m-am mai linistit cu fetele.Daria a avut/are infectie urinara iar Miruna e cu diaree inca

avem in continuare tratament dar suntem mai bine



valentina ce greu iti e tie cu singurattea asta care te doboara[q].Nici aici ,acasa, printre ai tai nu e tot timpul usor sa gasesti persoana potrivita cu care sa vorbesti dar daca nu ai pe nimeni....tot respectul din partea mea ca reusesti sa-ti pastrezi un oarecare echilibru

daca macar sotul ar vedea lucrurile din acelasi punct de vedere poate ti-ar fi un pic mai usor

am citit mult in ultimul timp despre autism si am gasit pe forumuri si cazuri cu tatici f implicati

din pacate nu f multi

asta poate si din cauza ca barbatii ,in general ,nu se prea proiecteaza in viitor.Noi cred ca suferim ,si in acelasi timp avem o nevoie imperioasa sa stim sa actionam pt ca ne gandim cum vor fi puii nostri peste ani ,ce va fi cu ei cand noi nu vom mai fi...



numai bine



Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010

cresc fetele



povestea Mirunei



#62
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 09 octombrie 2010 - 11:35

Citat:
citat din mesajul lui dastefa
bunain sfarsit m-am mai linistit cu fetele.Daria a avut/are infectie urinara iar Miruna e cu diaree incaavem in continuare tratament dar suntem mai bine
mihaela,te-am gasit si aici...[pup]multa sanatate puilor,of..citeam ce ai scris despre implicarea tatilor....asa cunosc si eu cazuri,cand ei refuza sa accepte realitatea,ceea ce este dureros,mai ales pt copil,neacceptand realitatea nu ai cum sa-ti ajuti copilul....valentina,multa putere iti doresc si daca te ajuta cu ceva...eu te inteleg perfect si te sustin moral [pup]....si noi am trecut prin perioade de negare,cel putin din partea bunicilor,paterni....nu voiau sa inteleaga ca efectiv nepotul lor are o problema,acum au inceput sa vada lucrurile si prin prisma noastra,dar a trecut ceva timp,pana au inceput sa vada...ma scuzati ca am dat buzna...MIHAELA [mamica] DE [zana] ANDREEA(03.04.1997) SI [bonjovi] MIHAITA(25.09.2003)Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&MViata...

#63
vn_edelweiss

vn_edelweiss

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 14 octombrie 2010 - 01:57

Mihaela, ce mai fac fetele ? Sper ca sunt mai bine [pup]
mihaela77O, multumesc pentru mesaj [flo] Sa dai buzna mai des :)
Sotul meu e o natura mai optimista dar cateodata imi doresc sa fie asa, sa nege, sa nu fie sumbru ca mine

Sotul lucreaza, eu sunt acasa, ma ocup de fetita, oof ce greu e fara loc de munca care mi-ar procura o gura de oxigen, dar nu pot, trebuie sa fiu acasa pentru Emma
Cred ca si taticiii sufera dar nu prea arata sentimentele, le tin in sufletul lor...eu am surprins desoeri o tristete in ochii sotului
Eu ma duc cu Emma peste tot, la sedintele de psihomotricitate, eu vad copilasi bolnavi, sotul, fiind mai departe de lumea asta, poate sa pastreze un optimism pe cand eu ies adesea ravasita si nu mai vad nici un viitor
Cateodata ma supar ca nu vede amploarea diagnosticului si ca nu intelege nelinistea mea dar apoi imi dau seama ca optimismul lui e ca un far in noapte
Sotul se exteriorizeaza mai putin si afirma ca doctorii nu stiu nimic, ca nu au cum sa stie viitorul trasat al copilului nostru si am nevoie sa il ascult spunandu-mi ca totul va fi bine ca sa pot continua
Familiile noastre nu stiu, parintii mei nu prea inteleg ce este o deletie de cromozom dar vad ca este o problema cu ea, iar ai lui refuza sa asculte, nu au reactionat prea bine cand am incercat sa le spunem asa ca am incetat sa mai astept vreun sprijin moral de la cineva
Doar aici pe forumuri gasesc intelegere, cine ma poate intelege mai bine ca o mama ?
va pup si va multumesc ca va ganditi la noi

numai bine

#64
simona16

simona16
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 00:09

Buna,

Prima data cand scriu.
Noi avem o fetita de 9 luni care are un disgnostic... sau sa zic verdict cutremurator. Desi au trecut 5 luni de cand am aflat inca plang de cate ori povestesc/scriu despre afectiunea noastra. Se numeaste sindrom Joubert si se este o afectiune genetica care se manifesta la 1 din 100.000 de persoane[q].
Am cautat pe forum informatii si persoane care au copii afectati de aceasta boala dar nu am gasit nimic. Desi stiu sigur de existenta a cel putin 7 pacienti care sunt in grija dr. Iliescu Catrinel, neurolgul nostru.
Avem o peveste atat de lunga si complicata ca mi se pare ca am trait 10 ani in 5 luni-de la nastere cand ni s-a pus un diagnostic gresit-[bang] si ne-au facut si tratament [bang][bang][bang] cu alergat dupa medicamente in miez de noapte cu bebe chinuit la perfuzii[q][q][q][q], pana cand am facut RMN-ul si a cazut cerul pe noi. Initial socul a fost atat de mare ca am crezut ca nu pot sa mai respir. Uneori ma mir cum nu am innebunit. Cred ca ea m-a tinut pe linia de plutire stiind ca depinde de mine...
Acest sindrom Joubert are o latura de "loteria ruseasca" adica un "range" foarte mare de afectare de la copii care sunt legume pana la copii dezvoltati normal cu intelect normal. Pe langa aceasta in functie de gena afectata pot aparea sau nu implicatii grave la ochi/ vedere , rinichi si ficat ce duc la necesitatea efectuarii de transplant.[q][q][q]
Deocamdata la noi se manifesta hipotonia care este asa comuna in mai multe boli, inclusiv genetice. Avem probleme si cu ochisorii -avem nistagmus -care nu este asa pronuntat-deocamdata nu stim foarte bine care este starea ochilor. Stim doar ca vede.
Cum era de asteptat f mult nu se stie la noi despre acest sindrom. De teste genetice nici nu mai vorbesc la noi nu se fac...
Acum facem kinetoterapie de 3/sapt.
Am facut/citit multe in astea 5 luni, daca sunt persoane interesate de informatii pot detalia.
Dar trebuie neaparat sa incepem si terapia ocupationala. Asa ca apelez la voi, va rog daca stiti pe cineva care poate veni acasa...
Multumesc mult.[flo] [pup]

#65
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 00:58

[pup]
Este greu, este cutremurator, dar fiti curajosi!
@simona16, ai luat legatura cu ei:http://www.apwromania.ro/? Sunt o dovada ca orice e posibil. Sau ca "un colac de salvare" http://www.adevarul...._344965849.html
Suntem si noi aici, de fiecare data cand ai indoieli, de fiecare data cand plangi. Cateodata ajuta sa plangem impreuna...[pup]




Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein


#66
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 19 octombrie 2010 - 16:42

Dragi mamici
Imi permit sa sriu si eu cateva randuri aci; sper sa nu va suparati pe mine ca indraznescsa las aici cateva ganduri - eu nu am probleme cu copilul, dar sunt mamica la fel ca voi si copii nostri sunt la fel, dulci, sublimi, ingerii nostri dragi, sperantele noastre[flo]
Vreau sa va spun un lucru pe care-l credeu ffff important: SPERATI SPERATI SPERATI LUPTATI SI NU RENUNTATI! Bucurati-va de minunile voastre! Bucurati-va ca acum, in zilele noastre, in ciuda oprelistilor si a sistemului medical care nu e tocmai perfect, exista atatea posibilitati de recuperare, uneori extraordinara! Stiinta a avansat f mult si aveti sanse, multe, f multe! Cu ani in urma, mai exact 40, nu exista aproape nimic: nici informatie, nici medici competenti, nici medicamente.... fratele meu, care in prezent are 40 de ani, s-a nascut cu afectiuni neurologice.... mama mea nu a avut nici o posibilitate sa incerce catde catrecuperarea lui; nu existau medicamente potrivite, diagnosticele erau inexacte, eronate, terapie???? care terapie????

............
DUMNEZEU SA VA AJUTE SI SA VA BINECUVINTEZE!

#67
vn_edelweiss

vn_edelweiss

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 20 octombrie 2010 - 19:21

Diuna, Mamiy, multumesc in numele tuturor mamicilor pentru incurajari, chiar avem nevoie de aceste incurajari, eu am nevoie [flo]
Simona 16, ma doare durerea voastra si va inteleg cu tot sufletul suferinta. Tare mult as vrea sa va pot ajuta, in Franta se face psihomoticitate, nu prea am o idee clara despre ce este terapia ocupationala o sa incerc sa ma uit si eu.
Te sfatuiesc sa deschizi un subiect nou ca toata lumea sa vada..sunt sigura ca sunt mamici care pot sa iti dea un sfat adecvat. Mult curaj mamico. Am vazut ca si in Franta sunt multi copii care au acest sindrom.
De asemenea am gasit o descriere a sindromului pe :
http://www.orpha.net...g=EN&Expert=475
Banuiesc ca ai vazut deja, o sa ma mai uit pe forumurile de aici sa vad ce fac mamicile pentru copilasii lor atinsi de acest sindrom....
din cate am vazut se face kine, logopedie, psihomotricitate si control oftalmologic adesea
Nu te descuraja mamico, stiu ca este greu, inteleg perfect, dar gandeste-te ca puiutii au nevoie de noi, trebuie sa fim tari, sa putem merge mai departe, sa-i putem ajuta
Ati inceput devreme terapia, este foarte bine....si nu uita ca fiecare copil evolueaza diferit chiar si in cadrul aceluiasi sindrom
Daca pot sa te ajut cu vreun sfat, nu ezita sa scrii
mult curaj


#68
vn_edelweiss

vn_edelweiss

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 16 noiembrie 2010 - 11:32

Pentru cei care ne-au citit povestea. Ieri am avut ceva noutati. Nu este ceva de novo aceasta microdeletie. Sotul meu are aceeasi deletie, acelasi segment din cromozomul 5 doar ca nu stim ce gene lipsesc. Fie este o deletie identica si, in acest caz vor cauta altceva pentru Emma, alt posibil sindrom. Fie deletia nu este identica (adica sotului ii lipsesc doar gene recesive care nu afecteaza neurologic si comportamental).
Pentru moment, stim ca este o gena lipsa, gena APC deci sotul si fetita sunt predispusi la cancerul de colon. Deja avem RDV in oncologie genetica pentru sot, trebuie sa fie supravegheat. Fetita mai tarziu.
Si mai stim ca port viata in mine. Un copil de care aveam nevoie, nevoie sa respir normalitatea...dar acum nu stiu ce ne asteapta...Poate ne-am grabit, nu stiu cum este acest suflet pe care il port in mine. Nu stiu cum o sa merg pana la capat cu aceasta sarcina, cu atatea analize ce ma asteapta, cu atata stress, oboseala, efort ...
Sper sa rasara soarele si pe strada noastra...

#69
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 16 noiembrie 2010 - 11:45

Oh, m-ai facut sa plang in dimineata asta .... iti urez din tot sufletul sa fie BINE si sa aveti un bebe sanatos!!! [flo]



Revin.



Sib Aripi tot mai grele *** Nasterea ariciului Vladimir *** [foto] *** Anna, o nastere cu viteza

#70
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 16 noiembrie 2010 - 12:16

Valentina,sunt alaturi de tine,macar moral!

si totusi,chiar in situatia asta vreau sa-ti spun felictari pt sarcina!

Multa putere si as mai spune ca stie Dumnezeu cum aranjeaza lucrurile!

te imbratisez si indrept toate gandurile bune spre voi![pup]



MIHAELA [mamica] DE [zana] ANDREEA(03.04.1997) SI [bonjovi] MIHAITA(25.09.2003)

Blogul lui Mihaita

Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT


A&M





Viata...





CLIPE DE VARA-mih1 si mih2









Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -